Retro-αλητοσυνοικίες

Πεδίον του Άρεως.

Σημείο σύγκρουσης μεταξύ Κυψέλης, Εξαρχείων, Ευελπίδων και καποιων ιθαγενών πέρα απο το ποτάμι (πατησίων)

Cult φιγούρες οι παπούδες που παίζουν σκάκι δίπλα στο καφενείο.
 
Zωγράφου κάποτε...

(Άλλωστε το χε πει και ο Γαρδέλης: Εδω ποιο πάνω στην Ουρσουλα στου Ζωγράφου)

:) :)
 
κολωνιοτης μονιμα τσαμπουκαδες με περιστεριωτες μπουρναζιωτες ...σημειο συναντησης στο λουνα παρκ απεναντι απο το μπαντολινο στην γεφυρα...χαμος τουβλα και τετοια...

ωραιες εποχες αλλα αλοιμονο αν φοραγες φλαι !!!!!
 
Alucard είπε:
Το Παγκράτι τη δεκαετία του 80 και αρχές 90 ήταν μια από τις πιο αλητο-συνοικίες της Αθήνας. Η πλατεία Μεσολογγίου και το άλσος δίπλα από το 28ο και 7ο Λύκειο ήταν περιοχές όπου αν τις διέσχιζες μικρός, είτε μέρα είτε βράδυ, ή δαρμένος θα έφευγες ή θα σε είχαν ληστέψει (ή και τα δυο).
Αρχαίο μεν το ποστ, αλλά... οκ, χαλάρωσε! Παγκρατιώτης από γεννησιμιού είμαι, 7/28 όλη μου τη ζωή, αλλά και Μεσολογγίου πέρναγα άνετα, και Άλσος έλειωνα με παντός είδους παιχνίδια, και ποτέ δεν με είχαν δείρει... Σίγουρα, πολλές #&@%@$#φατσες στα σχολεία του Παγκρατίου, αλλά μην το κάνουμε να ακούγεται και σαν καλτ βιντεοταινία!
 
Η πλάκα είναι ότι περιοχές σαν την δική μου στα βορειοδυτικά προάστια(Καματερό-Πετρούπολη-Ίλιον-Αγίοι Ανάργυροι) στερεοτυπικά θεωρούνται εγκληματογόνες...τέτοια θέματα που λέτε όμως δεν είχαμε. Αλητάμπουρες υπήρχαν και θα υπάρχουν αλλά τραμπουκισμοί τέτοιου τύπου αποτελούσαν από σπάνιο έως μοναδικό γεγονός. Μιλώ ως παιδί και έφηβος της δεκαετίας του 80 και 90 και τις εμπειρίες που συγκριτικά θα μπορούσα να έχω. Εμείς απλά τσακωνόμασταν σε αθλητικές εκδηλώσεις με τ' άλλα

γειτονικά σχολεία και συνήθως αυτό περιορίζοντας σε λεκτικούς διαξιφισμούς άντε και καμιά "ψιλή" μεταξύ των πλέον θερμόαιμων που τελείωνε σχεδόν αμέσως. Τελικά άλλοι έχουν τ' όνομα και άλλοι έχουν την χάρη!
 
για το BRAHAMI vice συμφωνω..στο παγκρατι στην πλατεια Μεσολογγιου συχναζαν κατι καλα παιδακια(κοκκινοκωλης κλπ)..στο "27"το υπογειο ουφο-μπιλιαρδαδικο ,ενταξει δεν ειπαμε οτι δεν μπορουσες και να περασεις..η καισαριανη φημιζοταν οχι για τσαμπουκαδες ,αλλα οτι δεν μπορουσες ν αφησεις ουτε ...παιδικο ποδηλατο με τοσα κλεφτρονια.
 
Βασικά σ' αυτές τις υποθέσεις-ιστορίες με συνοικίες-αλητοπαρέες-διάσημους "κακούς",έχουν ειπωθεί ΟΙ παπάτζες ανά καιρούς,δημιουργώντας έτσι τρελούς urban legends !!!

Τέτοια ψέμματα δηλαδή,δεν έχουν πει ούτε κυνηγοί,ούτε ψαράδες !!! :rofl: :rofl:
 
αυτό υποστηρίζω και εγώ Μάνο! Τα στερεότυπα και οι προκαταλήψεις της εποχής κυριαρχούσαν τόσο που μακριά μαλλιά μέταλ αμφίεση και...μηχανάκι σήμαιναν αυτόματα αλητεία και χρήση ναρκωτικών. Οι περισσότεροι...μάγκες της εποχής σήμερα φαντάζουν τακτικοί μαθητές του...κατηχητικού.

Οι δείκτες εγκληματικότητας του τότε(όσα καταγράφηκαν) και του σήμερα (όπως καταγράφονται στις ετήσιες εκδόσεις του πρώην ΥΔΤ, σήμερα κομμάτι του ΥΠΕΣ) αποκαλύπτουν την τεράστια διαφορά προς το χειρότερο.
 
Η πλάκα είναι ότι περιοχές σαν την δική μου στα βορειοδυτικά προάστια(Καματερό-Πετρούπολη-Ίλιον-Αγίοι Ανάργυροι) στερεοτυπικά θεωρούνται εγκληματογόνες...
Πετρούπολη που μεγάλωσα, μια χαρά ήταν πάντως. :)
 
Συμφωνούμε απόλυτα λοιπόν Σπύρο !
 
δε διεκρινα "φιδιες"κ "φιδεμπορες" τιλλ ναου στο θρεντ συντροφε μανο..ολοι οι γραφοντες εκθετουν ως επι το πλειστον προσωπικες εμπειριες..για ζωγραφου εχω μια ενσταση ως γειτνιαζων,αλλα ο γραφων κατι παραπανω θα ξερει..οσο για μενιδι κλπ την πρωτη φορα που ειχα την τιμη,γυρω στα μεσα των 80ς(λογω γκομενικων ενος καλου φιλου)επαθα καλτσιουρ σοκ..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
don,δε με αντιλήφθηκες.

Δε λέω ότι οι εδώ γράφοντες είναι φιδέμπορες,μιλάω για τις φήμες που βγαίνανε σχετικά με τέτοιες καταστάσεις-πρόσωπα...

Ίσως βέβαια κάποια από αυτά που έχουμε "ακούσει" κι εμείς,να εντάσσονται σε αυτά.... ;)
 
spyros_s είπε:
αυτό υποστηρίζω και εγώ Μάνο! Τα στερεότυπα και οι προκαταλήψεις της εποχής κυριαρχούσαν τόσο που μακριά μαλλιά μέταλ αμφίεση και...μηχανάκι σήμαιναν αυτόματα αλητεία και χρήση ναρκωτικών. Οι περισσότεροι...μάγκες της εποχής σήμερα φαντάζουν τακτικοί μαθητές του...κατηχητικού.Οι δείκτες εγκληματικότητας του τότε(όσα καταγράφηκαν) και του σήμερα (όπως καταγράφονται στις ετήσιες εκδόσεις του πρώην ΥΔΤ, σήμερα κομμάτι του ΥΠΕΣ) αποκαλύπτουν την τεράστια διαφορά προς το χειρότερο.
αυτο ξαναπες το!ακομα και πραγματικοι "μπαντ γκαις"ειχαν καποιους αγραφους κωδικες που σημεα δεν υπαρχουν..με τα δεδομενα εκεινων των εποχων,ακομα και το Α' νεκροταφειο σημερα,αλητοσυνοικια θα θεωρουταν! :D

manos426f είπε:
don,δε με αντιλήφθηκες.Δε λέω ότι οι εδώ γράφοντες είναι φιδέμπορες,μιλάω για τις φήμες που βγαίνανε σχετικά με τέτοιες καταστάσεις-πρόσωπα...

Ίσως βέβαια κάποια από αυτά που έχουμε "ακούσει" κι εμείς,να εντάσσονται σε αυτά.... ;)
α,καλα..απο τετοια..το πιο συνηθες σχετικο με γηπεδικα"πηρε ΜΟΝΟΣ του ντου,σε 1252..αλλοφυλους...ΤΟΝ ΕΙΔΑ!"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χαχαχαχα,ναι,κάπως έτσι ! :D :D :D
 
φιλοθέιιτες εναντίον εκαληωτών...τρελό ξύλο και κλωτσιές με timberland
 
  • Like
Reactions: PT8
decadence είπε:
φιλοθέιιτες εναντίον εκαληωτών...τρελό ξύλο και κλωτσιές με timberland
Το σκεφτομαι σε συναρτηση με βρωμοξυλο Κερατσινι-Δραπετσωνα και πεθαινω στο γελιο :rofl:
 
μην πω για Περιστέρι-Αιγάλεω... ακόμα και τις μάχες μεταξύ γειτονιών σε περιοχές της δυτικής Αττικής...τότε πραγματικά είχε νόημα να μιλάμε για...βουτυρομπεμπέδες σε Β.Π κλπ. Πλέον παντού υπάρχουν τα πάντα...
 
spyros_s είπε:
μην πω για Περιστέρι-Αιγάλεω... ακόμα και τις μάχες μεταξύ γειτονιών σε περιοχές της δυτικής Αττικής...τότε πραγματικά είχε νόημα να μιλάμε για...βουτυρομπεμπέδες σε Β.Π κλπ. Πλέον παντού υπάρχουν τα πάντα...
Σχεδον ναι. Θυμαμαι οταν ειχα παει πρωτη φορα επισκεψη σε ενα φιλο μου στο Ν.Ηρακλειο ειχα παθει πολιτισμικο σοκ. Βεβαια μπορει να επεφτε περιστασιακα ξυλο προς Πειραια γειτονιες, αλλα δεν υπηρχε το φαινομενο της εντονης παιδικης εγκληματικοτητας οπως σε αλλες περιοχες με καλυτερο πιθανα ονομα. Σκηνικα του να σου παρουν flight, ή αθλητικα κτλ δεν επαιζαν. Ουτε εντονοι τοπικισμοι. Απλα αμα επεφταν μαπες επεφταν στα αληθεια και με τις διαφορες παρεες μπορει να λαμβαναν διαστασεις κανονικης βεντετας. Δεν μπορω ομως να πω πως υπηρχε καποιος κινδυνος ή απειλη για οποιους δεν ανακατευονταν με τα πιτουρα.
 
Κολωνός, Ακαδημία Πλάτωνος 27 Λύκειο και Πλατεία ΑΓ. Κωσταντίνου (τώρα πλατεία Σ. Πετρουλα)....απίστευτο ξύλο
 
Να πω και εγώ για ρετρο-αλητοσυνοικίες της Καλαμάτας που διαμένω. Ράχη - Αγ. Σίδερης. Όσοι ξέρουν από Καλαμάτα δε χρειάζεται να τους αναλύσω παραπάνω...
 
Πίσω
Μπλουζα