Retro αλυσίδες Φαστ-Φουντ

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.039
Να δω τι άλλο θα μου κατέβει στο κεφάλι !!! :biglaugh:

Πάμε ...

LEBEL

 


HAMBO
 
BURGER KING (για πολυ λιγο)

ΚΙΜΒΟ (απεναντι απο την θρυλικη Roxanita στον Πειραια)

και

QUEEN BURGER (διπλα απο το ΑΝΝΑ ΝΤΟΡ στη Γλυφαδα)
 
exetlaios είπε:
Στον Πειραιά πάνω στην πλατεία. Είχαν χ___ί στο τάληρο την προ-goodies εποχή.

Στον Κορυδαλλό υπάρχουν πάντως ακόμα τα burgys στην Αθηνάς ένα fastfoodάδικο με πάνω από 30 χρόνια ιστορία. Εκεί τρώγαμε στο Γυμνάσιο. Απορώ πως αντέχουν τον ανταγωνισμό ο οποίος βρίσκεται 20 μέτρα πιο πέρα!!

telamonas.stokos είπε:
ΚΙΜΒΟ (απεναντι απο την θρυλικη Roxanita στον Πειραια)
Έχω ρίξει πολύ χρήμα και στα δύο Ηρακλή. Η γυναίκα μου δουλεύει δίπλα ακριβώς από την Roxanita. Καταλαβαίνεις ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειχαμε για πολλα χρονια μαγαζι διπλα στη roxanita shock..απο τα λιγα πραγματα που εκανα καλα τοτε ηταν να παραγγελνω pizza roma (η στρογγυλή) και (απιστευτες) μπουγατσες απο εκει. Οι τωρινοι μου σφιχτοι (αλλα shadow) κοιλιακοι ειναι αδιαψευστη αποδειξη των οσων συνεβησαν τοτε :)
 
ΒΕΕF BURGER στο Χολαργό!!!!!

Την δεκαετία του '80 ήταν το στέκι συνάντησης των πάντων.

Ο Shadowdancer πρέπει να τα θυμάται!!!!!!!

Δυσυχώς σήμερα το μέρος έχει μετατραπεί σε τράπεζα.....
 
Τελαμον έχουμε πολλά κοινά οι δυο μας τελικά...
 
Ξεχάσατε τα Steer's (με σήμα κάτι σαν τράγο αν θυμάμαι καλά). Πέρασαν ένα καιρό απο την Κηφισιά (εκεί που στεγάζονται τώρα τα Everest)...
 
Ελα ρε γειτονα τρελε!!!!

BEEF φιλαρακο.Απιστευτο πραγματικο (ala America) χαμπουργκερ και milkshake 60's.Ολα τα αλανια των περιξ περιοχων εσκαγαν μουρη,μηχανατοι και φασαριοζοι.Εγω ημουν σπορος τοτε(γυμνασιο)αλλα τους θυμαμαι.

Να πουμε και τα Wendys στο Συνταγμα(?)

Οχι τοσο ρετρο αλλα απο γευση εσκιζαν.Τρελη αγελαδα 110%
 
Kudos Keeper!

Steer's!!! ειχα σπασει το κεφαλι μου πως λεγοντουσαν....
 
Εκπληκτικά τα Wendys SD. Πρέπει να ήταν μόνο λοίπος γιατί είχαν την καλύτερη γεύση από όλα με διαφορά. Απορώ γιατι κλείσανε
 
το mushroom melt σκοτωνε!
 
  • Like
Reactions: Agi
Aπο πάτρα αναφέρω τα πρώτα που άνοιξαν ήτανε το 1986 τα Hambo με σήμα το μπεργκεράκι playmobil στην Αγίου Νικολάου (τώρα κυριλέ πεζόδρομος με πολλά ψώνια μη χέσω). Ακολούθησαν τα Goodys στα ψιλά αλώνια το 1988. Μετά τα Hambo ανοίγουνε το δεύτερο υποκατάστημα στην Πλατεία Γεωργίου γύρω στα 1989. Το 1990 ανοίγουνε LABEL (που θύμιζαν πολύ goodys) στα ψηλά αλώνια...κλείνουνε μετά ένα με 2 χρόνια το 1992. Τα hamboo της Αγίου Νικολάου κλείνουνε το 1996. Την ίδια περίοδο ανοίγουνε τα goodys στην πλατεία όλγας και το φοβερό και τρομερό mr burger. Το 2000 ανοίγουνε τα Mcdonalds στα ψηλά αλώνια. Tα 2α Hambo κλείνουνε το 2002-03. Το 2002-03 ανοίγουνε δίπλα στους σινεμάδες STER (πρώην europlex) τα 3α Goodys. To 2005 κλείνουνε τα Mcdonalds. Τώρα μείνανε τα 3 goodys που έχουνε χάσει πλεόν την παλιά τους αίγλη και το MR BURGER (πατραική πατέντα ενός ελληνοαμερικάνου) που κερδίζει συνέχεια κόσμο. Από αθήνα τα Wendys σκίζανε έτρωγα εποχή σπουδών εκεί.
 
Mr. Trim στο Παγκράτι και όχι μόνο.

Να αναφέρω μόνο πως η Χαρούλα της σειράς "Το Ρετιρέ", σε κάποιο επεισόδιο κατέληξε στο εν λόγο φαστφουντάδικο μετά από αποτυχημένη απόπειρα αδυνατίσματος για να αναπληρώσει τη χαμένη της ενέργεια. :biglaugh:

Επίσης αν και δεν είναι φαστφουντάδικο, ο Λέντζος ίσως αποτελεί την πιο cult καφετέρια των 80`s και όχι μόνο και φυσικά βρισκόταν κοντά στα Mr. Trim του Παγκρατίου στο άλσος. :thumbup:
 
Mr. Trim!!!

Ναι, το θυμάμαι από τα σχολικά μου χρόνια...δυστυχώς κατέληξε McDonald's (μπλιαχ!)

Εκεί κοντά (100 μέτρα περίπου) ήταν και ένα ακόμα φαστφουντάδικο που μάζευε επίσης απίστευτο μαθητόκοσμο τα Σαββατόβραδα αλλά όσο και να σπάω το κεφάλι μου δεν θυμάμαι πως το λέγανε...
 
Τελικά σας άρεσε το Thread, έτσι ;;; :D

Aντε, να προσθέσω και τα TOP.
 
Καλά!!!!!Μας άνοιξες την όρεξη ρε συ...Εγώ από αλυσίδες θυμάμαι μόνο τις αλυσίδες που με έδεναν για να μην τσακίζω τα bergers..Μόνο τα Goodys θυμάμαι...Είχαν τότε μόνο το απλό και κόστιζε 5 Δραχμές.Νομίζω πως το πρώτο άνοιξε στο κέντρο!!!Αντε και τα Sofies House τα οποία έκλεισαν γρήγορα!!
 
Maddog είπε:
Εκεί κοντά (100 μέτρα περίπου) ήταν και ένα ακόμα φαστφουντάδικο που μάζευε επίσης απίστευτο μαθητόκοσμο τα Σαββατόβραδα αλλά όσο και να σπάω το κεφάλι μου δεν θυμάμαι πως το λέγανε...
Gelateria μήπως;;;; :animrolleyes:
 
Nope...πάει γέρασα και ξεχνάω!!! :(
 
Κατι που ακομα υπαρχει στον Πειραια(ανακαινισμενο πια) αλλα στα 80's ηταν classic, ειναι το American Toast House, γωνια 2ας Μεραρχιας και Υψηλαντου(Πασαλιμανι). Τοτε ολα τα υπολοιπα καταστηματα φαγητου που υπαρχουν τωρα ηταν κινηματογραφοι(Καπιτολ, Ολυμπιον, Σπλεντιντ, Παλλας) συν το οτι απεναντι ακριβως απο το American Toast House λειτουργουσε και η Γαλλικη Ακαδημια, εδιναν πολυ μεγαλη κινηση στο εν λογω μαγαζι το οποιο επιβιωνει ακομα και τωρα και σε καλη μαλιστα κατασταση.

Κατι αλλο που δεν θυμαμαι και πολυ καλα, ηταν ενα μαγαζι με donuts παλι στο Πασαλιμανι το οποιο αν δεν με απατα με αλλον η μνημη μου λεγοταν Zach's Donuts Η καπως ετσι.
 
Κάπου έχει ξεμείνει κι ένα Corner μου φαίνεται (όχι τόσο παλιό , αλλα αφού αφανίστηκε είναι ρετρό - έτσι? :) )
 
  • Like
Reactions: Agi
Πίσω
Μπλουζα