Retro αλυσίδες Φαστ-Φουντ

Death2Eliza είπε:
silvercity ολε!! :D
κ αφου ειμαστε 2-3 της περιοχης εδω,ας αναφερω το πλεον ρετρο σαντουιτσαδικο-καφετερια της παιδικης μας Αργυρουπολιτικης ζωης!!

ΦΑΝΤΙΚΟ!! :)

χμμ..μαλλον παω προς εκτος θεματος,να με συγχωρατε αλλα δεν κρατιομουνα!
Καλά έκανες και το ανέφερες ΦΑΝΤΙΚΟ απίστευτες στιγμές,για εμάς τα σποράκια του γυμνασίου ήταν πολύ in μέρος γιατί εκεί σύχναζαν τα παιδιά του Λυκείου απο απέναντι. :) :)
 
πονηρουλααα!!

εγω στο γυμνασιο,ντρεπομουνα πολυ να περασω μπροστα απο το φαντικο!!την εβγαζα στην Α.Ο.Ν.Α. στο μπασκετακι!!

υπερχει πουθενα τοπικ για ρετρο μπαρακια-κλαμπακια?

με επιασε ξαφνικα μια κριση νοσταλγιας και δεν βρισκω σχετικο τοπικ να ξεσπασω..
 
Death2Eliza είπε:
πονηρουλααα!!εγω στο γυμνασιο,ντρεπομουνα πολυ να περασω μπροστα απο το φαντικο!!την εβγαζα στην Α.Ο.Ν.Α. στο μπασκετακι!!

υπερχει πουθενα τοπικ για ρετρο μπαρακια-κλαμπακια?

με επιασε ξαφνικα μια κριση νοσταλγιας και δεν βρισκω σχετικο τοπικ να ξεσπασω..
Δεν βρήκα τίποτα μήπως νʼανοίξουμε ένα, να θυμηθούμε τα παλιά; :) :)
 
μετα απο εσας κυρια μου!!

μονο πες μου που θα το ανοιξεις!! :)
 
Ήρα είπε:
La Mi
απέναντι απ το σχολείο μου στο Μικτό Καλλιπόλεως, Χατζηκυριάκειο Σίτυ!!

κάτι χοτ ντογκς.............

νααααα μετά συγχωρήσεως!!! Πάαααει τώρα, έγινε επέκταση της Κοραλίας (μπιζού και ασέσοραϊς)

:animeek:
έλα ρε γειτόνισσα!!!!!
 
τελικα βγηκαμε πολλοι κοντοχωριανοι!:biglaugh:
 
Alex Burger στο Παγκράτι με σήμα κατατεθέν τις κυματιστές πατάτες!
 
Πάντως Hambo σώζεται ένα τελευταίο στην Πατησίων,μεταξύ των πλατειών Αμερικής και Κολιάτσου(ρεύμα προς Κέντρο).Πρόσφατα(1-2 μήνες) πήγα,από όσο μπορώ να θυμάμαι,δεν άλλαξαν και πολλά.Σίγουρα πολύ πιο εύγεστο από Goody's
 
Subway στην Φωκίωνος, τρελά σαντουιτς.

Τα ξαναπέτυχα στην Συγγρου
 
Εχετε ξεχάσει το all times classic Queens στην Γλυφάδα!!! Είναι 30 περίπου χρονών και στους τοίχους υπάρχουν αφιερώσεις από ρετρο πλέον αλλά πολύ in κάποτε VIPs όπως Θάνος Καλίρης, Αλέξια, ΛεΠά κτλ...με κλασικό πιάτο Πατάτες(τρομερά ψιλοκομένες) με μαγιονέζα...και η πρώτη μου βάφλα!!!

Επίσης να πώ (γιατί μόνο εδώ θα έχει αξία να το πω) ότι ο παμπάς μου το 1983 είχε φαστ φουντ-καφετερια-μπαράκι στα Καλύβια (Λαγονήσι) με την επωνυμία .....ταρατατά!!!τατάάάνν!!! ΜΥΡΤΩ!!!! Ας μην αναφερθώ στους θαμώνες τύπου Γαρδέλης-Μηχαλόπουλος !!!!

Υπήρχε επίσης και το Αpetitto στην πλατεία καλογύρων (μετρό Δάφνης) όπου είχαν γυριστεί και πάρα πολλές ταινίες εκεί και ήταν πολύ in τότε ...

Death2Eliza είπε:
Οσο για τα lebel...ηταν η πρωτη μου δουλεια (στης Αργυρουπολης) και η αρχη μιας πολυ πετυχημενης δεκαετους καριερας σε φαστφουντ και εστιατορια..

παντως τα lebel ειχαν πολυ νοστιμο φαγητο,του ιδιου επιπεδου με τα Goody's..ηταν θεμα διαχειρησης που εκλεισαν..
Κάπου μέσα σ'αυτή την πετυχημένη δεκαετή καριέρα:yoyo: έχω κι εγώ ένα ¨θρεντ¨ :takethat:

αλλά ας μην του βάλουμε τίτλο καλύτερα γιατί τηα διαγραφούμε φορ εβερ από το φόρουμ:anim-cheers:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ξεχασμένη λέξη : (γιατί μόνο εδώ θα έχει ΑΞΙΑ να το πω)
 
Αναρωτιέμαι αν θυμάται κανείς τα I.H.O.T., τα οποία προφέρονταν Άι-Χοτ. (Από τις λέξεις "International House Of Taste"). Οι συμπατριώτες Θεσσαλονικείς μπορεί να το θυμούνται στη Μητροπόλεως (ακριβώς απέναντι από τη Μητρόπολη), γύρω στο 1996. Δεν νομίζω όμως ότι το κατάστημα έζησε πάνω από δύο χρόνια.

Όσο για τα HAMBO, έχω να δηλώσω ότι στην Κέρκυρα (όπου σπούδασα και δουλεύω εδώ και χρόνια) ζουν και βασιλεύουν από τα μέσα των 90's! Ίσως επειδή τα Goody's εκεί είναι σε άλλη περιοχή της πόλης. Όποιος επισκεφθεί τσου Κορφούς και θέλει να ξαναζήσει τη γευστική αυτή εμπειρία (προτιμώ να μη σχολιάσω με λέξεις :vomit:) θα τα βρει στην πλατεία Σαρόκου.

Θυμάται κανείς τα παλιά Goody's, πριν το '90 χονδρικά, όταν ήταν απλώς μία αλυσίδα φαστφουντάδικων με πολύ περιορισμένο μενού; Μου λείπει πολύ το λογότυπο που είχαν τότε, ένα ανθρωπάκι που χαμογελούσε και έδειχνε προς τα πάνω. Το θυμάμαι πολύ αμυδρά όμως... Το έχει κανείς για να το ποστάρει; Στο δίκτυο δεν κατάφερα να το βρω.
 
Requiem for Hambo...

Πριν λίγες μέρες ξαναπήγα στην Κέρκυρα και διαπίστωσα ότι τα Hambo έχουν κλείσει. R.I.P.... :rip:
 
το Ι.Η.Ο.Τ μου λέει κάτι...δεν ξέρω όμως τι!

μέχρι τις αρχές του '90 έμενα στην Πτολεμαϊδα, όπου θυμάμαι κλασσικό φαστφουντάδικο ήταν το Tasty's. Θυμάμαι και τα Sophie's House.

Από Θεσσαλονίκη Corner φυσικά, γυράδικο ΜΑΚΗΣ στην Τούμπα, και (χωρίς να έχω δοκιμάσει η ίδια) Κόκκορας στο κέντρο (γυράδικο/ βρωμικάδικο)
 
απο θεσσαλονικη παιδια εγω θυμαμαι τα sammy's κατι σα τα goodys στην Αγιας Σοφιας εκει που εινα τωρα τα macdonalds,και τα πολλα corner που τωρα εξαφανιστηκαν το κλασικο στην Αγιας Σοφιας,αυτα προς το παρων!!
 
miko63 είπε:
έλα ρε γειτόνισσα!!!!!
ώπα! τώρα το δα αυτό!! γειτονάκι ΚΑΙ σειρά? για λέγε... :)

Μιλώντας για Πειραιά πώς μου ξέφυγε το κορυφαίο "Παλαιό Σπιτικό" παραδίπλα απ τα κεντρικά του ΟΤΕ !!
 
Όσοι είναι από Πάτρα (δεν είμαστε και πολλοί), θα θυμούνται το Quick, στη Γούναρη, το οποίο αργότερα έγινε Hambo, το οποίο αργότερα άνοιξε κατάστημα και στο κάτω μέρος της Πλατείας Γεωργίου και τα οποία έχουν κλείσει τελικά!

Ακόμα, θα θυμάστε τα Lebel αλλά και τα McDonald's (!), στα Υψηλά Αλώνια, τα οποία δεν άντεξαν, τον ανταγωνισμό των Goody's!!!
 
Αν κι έχει ήδη αναφερθεί, να καταθέσω κι εγώ τον απεριόριστο σεβασμό μου για τα Wendy's.

Η καλύτερη πλαστικούρα ever...
 
Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ για τα Wendy's.... ποτέ δεν κατάλαβα γιατί έκλεισαν, πάντα είχαν κόσμο.
 
Πίσω
Μπλουζα