Retro αντικείμενα του πόθου

Πωπω μουρη ο παπας... αλανι μιλαμε!!!
 
telonio άψογα τα "relics" σου και σίγουρα σπανιότατα. :thumbup:
 
DINO είπε:
Το πρώτο τεύχος του PIXEL, πιστεύω αποτελεί αντικείμενο πόθου, για πολλούς από εμάς...Ποιοί λίγοι και τυχεροί το έχουν;

pixelissue01coveruz9.jpg

Το έβλεπα για χρόνια στην Compupress να μοστράρει πρώτη μούρη...
 
...άρα είναι "ο bluenatic", όπως λέμε Juanita, acpr, DINO, κ.ά. :biglaugh:

:oops:o_Oo::ignore:Ναι, ε;;;;

...Το lamet configuration, είναι μια μορφή του δαιμονικού κύβου, που είδαμε στις ταινίες τρόμου, Hellraiser και πωλείται ως διακοσμητικό gadget....

Ενδιαφέρον ακούγεται :diablotin:
 
telonio είπε:
Γούστα είναι αυτά αγαπητή queenofhearts. Εσένα σου αρέσουν όμορφα και γλυκά πράγματα όπως πχ η κάντυ εμένα μου αρέσουν άγρια και τρομαχτικά. ;)
Δεν είναι τόσο για το θέμα γούστου, καθότι είναι όμορφο σαν κυβάκι με ιερογλυφικά. Απλά προτιμώ τα διακοσμητικά μου αντικείμενα να μην με στέλνουν στη κόλαση!:nervous:
 
DINO είπε:
Το πρώτο τεύχος του PIXEL, πιστεύω αποτελεί αντικείμενο πόθου, για πολλούς από εμάς...Ποιοί λίγοι και τυχεροί το έχουν;
Δες ποιός παίρνει special thanks για το scan του GRM. :D
 
Χε χε... Ωραίος! :thumbup:

Που είπαμε οτι μένεις και πότε φεύγεις για χειμερινές διακοπές; :D

bigburglarpt4.gif
 
DINO είπε:
Χε χε... Ωραίος! :thumbup:
Που είπαμε οτι μένεις και πότε φεύγεις για χειμερινές διακοπές; :D
Υπάρχει μονίμως άγρυπνος φύλακας. Να και η προειδοποίηση:

wildbabydg1.jpg


:D :D:D
 
QueenofHearts είπε:
Δεν είναι τόσο για το θέμα γούστου, καθότι είναι όμορφο σαν κυβάκι με ιερογλυφικά. Απλά προτιμώ τα διακοσμητικά μου αντικείμενα να μην με στέλνουν στη κόλαση!:nervous:
άρα κατα την άποψή μου είνα και θέμα απόψεων. ;)
 
maxouli είπε:
Οσο αφορά το πρώτο, είχα δεί μια ρέπλικα του Στρατηγού πριν λίγο καιρό στη Βουλιαγμένης, πανομοιότυπο. Να τον ρωτήσουμε αν το πουλάει. :D Το δεύτερο το βρίσκεις για πλάκα. Για το τρίτο no comment.

Καλά όλα αυτά, μια μηχανή του χρόνου που θα βρούμε;
δεν το πουλαω..αμα θες βολτα ενταξει
 
Αυτο: CX-3000 "Graduate" Prototype (Atari VCS add-on)

graduate.jpg


..
 
Retro αντικείμενα του πόθου???

Δεν ξερω για μενα , αλλα για καποιον στην Νεα Κρηνη που ειχε φορτωμενο το Radical Bikers σε τραιλερ -προφανως γιατι δεν μπορουσε να το αποχωριστει ουτε στις διακοπες ,παραμονη πρωτοχρονιας ητανε -

,μαλλον το βρηκε ...
 
χααχαχαχαχαχαχα...μεγιες!
 
ρε 'σεις.. εκείνο το ηλεκτρονικό, το ποδοσφαιράκι που παιζόταν διπλό κι ήταν σαν τραπεζάκι.. ( κατάλαβε κανείς τις ασυναρτησίες μου; )
 
Starbuck είπε:
ρε 'σεις.. εκείνο το ηλεκτρονικό, το ποδοσφαιράκι που παιζόταν διπλό κι ήταν σαν τραπεζάκι.. ( κατάλαβε κανείς τις ασυναρτησίες μου; )


http://www.powerstrike.net/michael/index.htm

\ είπε:
Το Tehkan WC δεν ήταν κανονικά φτιαγμένο για joystick αλλά για trackball. Εδώ στην Ελλάδα βέβαια σχεδόν όλα τα ουφάδικα είχαν την μόντα με χειρισμό joystick, προφανώς για λόγους οικονομίας και ευκολίας κατασκευής, στην οποία ισχύει σε κάποιο βαθμό αυτό που λες για την έλλειψη συστημάτων/τροχιές μπάλας κλπ

Όπως καταλαβαίνεις όμως, με το να πάρεις ένα παιχνίδι με αναλογικό χειριστήριο και να το μετατρέψεις για να τρέχει σε 8-way joystick, θα του στερήσει μεγάλο μέρος της λεπτομέρειας και του κανονικού του χειρισμού.

Επειδή είχα την (πραγματικά σπάνια!) τύχη να πετύχω 1-2 φορές μηχάνημα με trackball τότε, σε ενημερώνω ότι το παιχνίδι αλλάζει τελείως και μπορείς να κάνεις πράγματα που είναι αδύνατο να γίνουν με το joystick.

Αν θέλεις να πάρεις μια (χλωμή ομολογουμένως...) ιδέα τι εννοώ, τρέξε το στο MAME με enable mouse input και κάνε με το mouse μια ελαφριά κίνηση πχ διαγωνίως προς τα επάνω. Αμέσως μετά πάτησε διαγώνια επάνω στο keyboard και δες πόσο τεράστια διαφορά υπάρχει στον τρόπο και την γωνία κίνησης του παίχτη. Απλώς δεν υπάρχει τρόπος να πετύχεις την ίδια κίνηση με digital input. Δυστυχώς βέβαια και με το mouse είναι αδύνατον να παίξεις γιατί η ταχύτητα του παίχτη εξαρτάται από το πόσο γρήγορα γύριζες το trackball οπότε με το mouse πας υπερβολικά αργά. :?

Και μια εικόνα του κανονικού cabinet που σχεδόν κανένας σας δεν πρέπει να έχει δει από κοντά, από το site του "δικού" μας Grand Master Peter. Ο οποίος έχει κάτι χρόνια να ακουστεί, αλλά αν τυχόν διαβάσει τι έγραψες, θα έρθει τρέχοντας από την Αυστραλία για να σας κατεδαφίσει το Kick Off gathering σούμπιτο! :lol:

twccabinet.jpg
Προελευση :

http://www.mame.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2369&postdays=0&postorder=asc&start=0
 
Πίσω
Μπλουζα