Retro διακοσμητικά αυτοκινήτου

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.052
Σε αντίθεση με τις μέρες μας, που κάθε μέλος της οικογένειας έχει δικό του αμάξι,

την δεκαετία του 80, το αμάξι ήταν πολυτέλεια.

Συνεπώς κάθε ιδιοκτήτης που σεβόταν την περιουσία του,

προέβαινε σε διάφορες εικαστικές παρεμβάσεις, για να την αναδείξει.

Οι κλασσικότερες ήταν :

1) Εικονίτσες αγίων, που κόλαγαν στο ταμπλώ.

2) Φωτό των παιδιών (πάλι που κόλλαγαν στο ταμπλώ),

με την κλασσική ατάκα ΜΠΑΜΠΑ ΜΗΝ ΤΡΕΧΕΙΣ.

Σαν από συνομωσία, ΟΛΑ (μα όλα λέμε) τα εικονιζόμενα παιδάκια,

είχαν τραγική/κατθληπτική έκφραση !

Πραγματικά δεν σου πήγαινε καρδιά να τρέξεις.

Εμφανίστηκε και μια σπάνια παραλλαγή, για μοτοσυκλέτες,

με την ατάκα ... ΜΠΑΜΠΑ ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΙΣ !

3) Πλεχτό σεμεδάκι, κάτω από το πίσω τζάμι.

4) Σχάρα (μικρή), ΠΑΝΩ στο πορτ-μπαγκαζ.

5) Αυτό το λαστιχάκι, δίπλα στην πίσω ρόδα που (και-καλά) ήταν για γείωση ρεύματος.

Ξεκίναγε από τον προφυλακτήρα και ακούμπαγε στην άσφαλτο.

6) Διάφορα ΚΡΕΜΑΤΖΟΥΛΙΑ, που κρέμονταν από τον μπροστινό καθρέφτη.

Όσο μεγαλύτερα ήταν, τόση μεγαλύτερη ΜΑΓΚΙΑ υποδήλωναν !

Τεράστια ζάρια (από ύφασμα), κομπολόγια, πέταλα, σκόρδα, κομποσχοίνια κ.λ.π.

Ευτυχώς όταν ήρθε η δεκαετία του 90', προφανώς αντιλήφθηκαν πόσο κιτς

ήταν τα παραπάνω και έτσι στις μέρες μας, σπανίως τα συναντά κάποιος.

Που-και-που, μπορεί να τα δείτε σε κανένα ξεχασμένο ταξί στην επαρχία !
 
1)φραπεδιερα

2)led τυπου ΚΙΤΤ στο ψυγειο

3)στορια απο αλουμινιο στο πισω παρμπριζ
 
Θυμήθηκα και άλλο :

ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ στα πλαγιανά τζάμια !!! :eek:
 
Εγώ πάντως θυμάμαι τα παλιά κασσετόφωνα με τις μεγάλες κασσέτες. με 3 τέτοιες γέμιζες το νοτυλαπάκι.
 
Εγω θυμάμαι αυτά τα αυτοκόλλητα που βάζανε σε διάφορα σημεία στο αμάξωμα. Ηταν σαν να έχει πέσει και καλά κάτι υγρό. Νομίζω σπλάτς τα λέγανε αλλα δεν είμαι σίγουρος για την ονομασία τους. Ποτε δεν κατάλαβα τι ωραίο έχει ενα τέτοιο αυτοκόλλητο επάνω σε αμάξι!
 
shock είπε:
Εγώ πάντως θυμάμαι τα παλιά κασσετόφωνα με τις μεγάλες κασσέτες. με 3 τέτοιες γέμιζες το νοτυλαπάκι.
Νομίζω ότι χώραγε μόνο 4 τραγούδια,

παρότι ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ !
 
Αφού συνήλθα απ’ τα γέλια που με έπιασαν διαβάζοντας αυτό το thread, ας προσθέσω κι εγώ τα εξής που είδα σε cult επαρχιακό ταξί(old-school mercedes) χρόνια πριν:

Υφασμάτινο κάλυμμα τιμονιού σε κόκκινο χρώμα.

Άπειρα χαϊμαλιά και ένα τεράστιο κομπολόι περασμένα γύρω απ’ τη βάση του τιμονιού. :eek: (;!)

Μικρά καθρεφτάκια έτσι ώστε ο οδηγός(μιλάμε για το απόλυτο cult o τύπος) να μπορεί να βλέπει τους επιβάτες όπου κι αν κάθονται.

Είχα πάθει την πλάκα μου βασικά και ίσως ξεχνάω κάποια. Πρέπει να έπαιζαν και σεμεδάκια... :D

:biglaugh:
 
Παροτι τις ψιλοθαψατε :diablotin: να πω οτι μακαρι να ειχαμε ακομη τις 8track κασσετες - ειχαν (σαν ποιοτητα εγγραφης) πολλες φορες καλυτερη αποδοση απο τις κατοπινες compact....και ηταν continous play. Προκειται για must ρετροαντικειμενο.
 
8 track λεγόντουσαν?

Δηλώνω τη θλήψη μου για την άγνοια μου. Δεν θυμάμαι ποιότητα ήχου. Οσάν μουσικόφιλος γνωρίζω την ποιότητα της ταινίας στα studio αλλά δεν ήξερα ότι εκείνες οι κασσέτες είχαν 8 κανάλια.
 
shock είπε:
Εγώ πάντως θυμάμαι τα παλιά κασσετόφωνα με τις μεγάλες κασσέτες. με 3 τέτοιες γέμιζες το νοτυλαπάκι.
Ναι φιλαράκο πρέπει να έχει ο πατέρας μου μία στο πατάρι θα το ψάξω!!

Τις θυμάμαι..Η ταινία ήταν ενωμένη με το τέλος,έτσι μόλις τελείωνε ερχόταν αμέσως ξανά από την αρχή!!
 
Δεν ειναι θεμα αγνοιας φιλε μου shock ειναι θεμα απωλειας :animrolleyes:

Σε μια νυχτα οι κατασκευαστες "δεχτηκαν" να ακολουθησουν το προτυπο compact cassette κατω απο τις πιεσεις της Philips αλλα και της SONY (πανε πακετο παντα...) και το 8 track system μας αφησε χρονους. Φυσικα και ειχε ενα καρο αρνητικα - πχ δεν μπορουσες να γυρισεις πισω την ταινια , τα cartriges χαλουσαν σχετικα ευκολα κλπ αλλα το πλεονεκτημα του μεγαλυτερου πλατους ηταν απιστευτο. Πηρε χρονια στις κασσετουλες που ξερουμε σημερα , να φτασουν την αποδοση του 8 track - και μεσολαβησαν το Dolby , οι επικαλυψεις chomium κλπ κλπ

Για να παρεις μια ιδεα της διαφορας - συνεδεσε ενα στερεοφωνικο video σε εναν ενισχυτη (σαν κασσετοφωνο) και γραψε ενα cd πχ σε μια απλη videoκασσετα. Γραψε μετα το ιδιο cd σε μια κασσετα ηχου και βαλε να τα ακουσεις. Χονδροιδεαστο πειραμα αλλα θα δεις και ποσο τεραστια ειναι ακουστικα η διαφορα (υπερ της videoκασσετας).

Anyway... 8 track is dead εδω και 30 χρονια σχεδον, αλλα γμτ νευριαζω ακομα :D
 
Να μην ξεχνάμε βέβαια και το αρωματικό πράσινο δεντράκι, όπως και τα θρυλικά ανεμιστηράκια όταν έσφιγγαν οι ζέστες!!!:biglaugh:
 
(Ειναι retro το πρασινο δεντρακι ?...Ακομα αυτα βαζω στο matiz)
 
Πλάκα πλάκα, σε ένα βενζινάδικο που έπλενα το αυτοκίνητο μέχρι πρότινος, κάθε φορά μου άφηνε και ένα "δεντράκι" μέσα. Λες να ήταν ρετρό lover?

telamonas.stokos είπε:
(Ειναι retro το πρασινο δεντρακι ?...Ακομα αυτα βαζω στο matiz)
/off topic Retro είναι και το linux, αλλα το χρησιμοποιέις ακόμα :p :p :p :p off topic/
 
Το πράσινο δεντράκι υπάρχει εδώ και 30 χρόνια...Ίσως γιαυτό να είναι ρέτρο!!
 
Βεντούζα "μούτζα" στο πίσω παρπρίζ η οποία είχε και ελλατήριο για να κουνιέται!!!!!!!!

Αυτοκόλλητο "Long Vehicle" σε παλιά φιατάκια 600άρια και ο Θεός βοηθός!!!!!!
 
το ban δε θα το γλιτώσεις keeper. Ενας linux moderator ρε παιδιά!
 
Δεν μπορώ να θυμηθώ και πολλά για τα retro καλούδια στο αυτοκίνητο παρά μόνο τους extra λεβιέδες ταχυτήτων..Με διαφανές επικάλυψη και από μέσα έβλεπες ..Άμμο με άσπρα κοχυλάκια η ένας κόκκινος αστερίας.. Ζαράκια μικρά και άλλα διάφορα.. Κυρίως οι ταξιτζίδες τα είχαν!

Επίσης θήκες για κασσέτες αυτό το ξέχασα!!!!!
 
Στο πίσω τζάμι έβαζαν και κάτι τεράστια λούτρινα σκυλιά, λοντάρια κλπ. να κάθονται αραχτά!!!:biglaugh:
 
Πίσω
Μπλουζα