Retro διακοσμητικά αυτοκινήτου

telamonas.stokos είπε:
Δεν ειναι θεμα αγνοιας φιλε μου shock ειναι θεμα απωλειας :animrolleyes:
Σε μια νυχτα οι κατασκευαστες "δεχτηκαν" να ακολουθησουν το προτυπο compact cassette κατω απο τις πιεσεις της Philips αλλα και της SONY (πανε πακετο παντα...) και το 8 track system μας αφησε χρονους. Φυσικα και ειχε ενα καρο αρνητικα - πχ δεν μπορουσες να γυρισεις πισω την ταινια , τα cartriges χαλουσαν σχετικα ευκολα κλπ αλλα το πλεονεκτημα του μεγαλυτερου πλατους ηταν απιστευτο. Πηρε χρονια στις κασσετουλες που ξερουμε σημερα , να φτασουν την αποδοση του 8 track - και μεσολαβησαν το Dolby , οι επικαλυψεις chomium κλπ κλπ

Για να παρεις μια ιδεα της διαφορας - συνεδεσε ενα στερεοφωνικο video σε εναν ενισχυτη (σαν κασσετοφωνο) και γραψε ενα cd πχ σε μια απλη videoκασσετα. Γραψε μετα το ιδιο cd σε μια κασσετα ηχου και βαλε να τα ακουσεις. Χονδροιδεαστο πειραμα αλλα θα δεις και ποσο τεραστια ειναι ακουστικα η διαφορα (υπερ της videoκασσετας).

Anyway... 8 track is dead εδω και 30 χρονια σχεδον, αλλα γμτ νευριαζω ακομα :D
Είσαι σίγουρος γι'αυτό;

Νομίζω ότι ο ήχος στην VHS γράφεται σε μια μικρή λουρίδα παράλληλα με την ταινία και όχι λοξά όπως γράφεται η εικόνα... :confused: Βέβαια θα είναι κάπως ποιο μεγάλος ο χώρος αφού στις κασέτες ήχου γράφεται στην μισή ταινία λόγο δυο πλευρών κάτι που δεν το έχει το VHS.
 
μην ξεχνάτε τα αυτοκόλλητα splash σε φούξια και γενικά φοσφοριζέ χρώματα :D
 
Και φυσικά τα retro αυτοκόλλητα i love greece!!!:greece:
 
Φιλε μου ΑΑ+ φυσικα και ειμαι σιγουρος - εχω γραψει καμποσες audio videoκασσετες :diablotin: και η διαφορα ειναι (ακουστικα) τεραστια. Ο μικρος χωρος του audio (οπως ειπες και συ) πανω στη videoταινια ειναι ο διπλος σχεδον απο τον αντιστοιχο στην compact κασσετα. Δοκιμασε το :)
 
Είχα δεί εκτός από το σεμενάκι στο πίσω παρμπρίζ, να έχουν βάλει και δύο μαξηλάρια με κρόσι.
 
κατι παλια ταξι blu bird που ειχαν ενα διαχωριστικο "κορδονι" που χωριζε τους επιβατες απο τους μπροστα
 
Ξεχάσατε όλοι το πιο κλασσικό. Το σκυλάκι που κουνάει υστερικά το κεφάλι όταν κινείται το αυτοκίνητο.

bobbinDogs.jpg


Επίσης, οι ταξιτζήδες είχαν και μια βεντούζα-μπλοκάκι που κόλλαγε στο παρμπρίζ για να σημειώνουν. Τι; Ποτέ δεν είδα.

Είχα ο πατέρας μου πριν 25 χρόνια μαγνητάκι με δυο φωτογραφίες με τα παιδιά του και τη φράση "ΜΠΑΜΠΑ ΜΗΝ ΤΡΕΧΕΙΣ".

Ποτέ δεν βγήκε όμως, τουλάχιστον στην Ελλάδα, για το αυτοκίνητο διακοσμητικό να γράφει "ΜΑΜΑ ΜΗΝ ΤΡΕΧΕΙΣ" !!
 
Φυσικά είχαν βγει και τα αντίστοιχα για μοτοσυκλέτες που έγραφαν:

ΜΠΑΜΠΑ ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΙΣ!!!!!!!

Το σκυλάκι που αναφέρεις και κουνάει υστερικά το κεφάλι του το έδωσα πακέτο με το Starletάκι μου. Είχε πολύ δυνατή κόλλα και δεν τόλμησα να το βγάλω μια και φοβήθηκα μην αφήσει σημάδι στο ταμπλώ, και άντε να πουλήσεις το αμάξι μετά.

Τις λάμπες από κάτω τις έβγαλα με επιτυχία όμως.....
 
fontana είπε:
Στο πίσω τζάμι έβαζαν και κάτι τεράστια λούτρινα σκυλιά, λοντάρια κλπ. να κάθονται αραχτά!!!:biglaugh:
Τι εννοείς;;;;;

Έχω αρκουδάκια και στα δύο αυτοκίνητα που σκαρφαλώνουν με βεντούζες στα τζάμια.

Πριν είχα και ένα βάτραχο στο πίσω παρπρίζ που ήταν αραχτός πάνω σε μια αιώρα , σε φάση ανεμελιάς και αποχαύνωσης. Το βάτραχο μαζί με τη μούτζα (που κουνιόταν με ελλατήριο), μου τα έφαγε..... κάποια.......

ΟΚ nuff said...!!!!!!!!
 
Βεντουζάτο κρεματζούλι αυτοκινήτου με ομάδες

picture.php
 
Ακομα κυκλοφορουν πολλα απο αυτα...! Εχω δει πολλα αμαξια με κομπολογια, σκυλακια κλπ...

Δεντρακι εγω, επειδη δεν εχω αμαξι, εχω κρεμασει στο φως πανω απο το pc:p

Τα δεντρακια παντος εχουν αντικατασταθει απο κατι smilies που λενε "Smile, somebody loves you" απο τα jumpo... :p

Και τα φανελακια ομαδων με τα φανελακια με το Ν
 
Δεν ξέρω αν το αυτοκόλητο που έχω στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου μου είναι Ρετρό.

Το περιεχόμενό του είναι σίγουρα πάντως. Ποιό είναι αυτό?

Μα φυσικά το αβατάρ μου. (Φωτό προσεχώς)
 
Αυτό που θυμάμαι χαρακτηρίστικά, πέρα από τα ι.χ ήταν τα φωτεινά λογότυπα απο τις νταλίκες που σε τύφλωναν στο σκοτάδι. Γυναίκες γυμνές που αναβοσβήνουν "scania, sc-an-ia, sca-nia, s-c-a-n-i-a!" το τοπ τις ασφαλούς οδήγησης!Απορία: Καλά, όλους τους νταλικέριδες "Μπαμπη" τους λένε? Ναι, μιλάω για το αυτοκόλλητο πίσω στο όχημα!
 
audiodee είπε:
Ξεχάσατε όλοι το πιο κλασσικό. Το σκυλάκι που κουνάει υστερικά το κεφάλι όταν κινείται το αυτοκίνητο.
Να πώ ότι είδα πρόσφατα μία ταινία των 60s (πώς λεγόταν... η κινηματογραφική μεταφορά του βιβλίου του Καπότε για τους δολοφόνους που έσφαξαν μία οικογένεια... έφαγα κόλλημα!) στην οποία είχε, στο αυτοκίνητο, το εν λόγω σκυλάκι! Δεν είναι τόσο νέο...
 
Από τα διακοσμητικα αυτοκινητου που θυμαμαι και.. μου ερχεται εμετος, ηταν το πρασινο ελατακι που το κρεμουσαν κατω απο τον καθρεπτη.

Αυτος.. ο καθρεφτης δε, τι κρεμουσαν πανω του, απο χαϊμαλιά, εικονιτσες κομπολογια κτλ (και μεγάλου μεγεθους τα περισσότερα..)

Τι μυρωδια και αυτη.. Δεν αντεχα ουτε λεπτο. Καθε διαδρομη με αμαξι που ειχε το εν λογω ελατακι, ηταν μαρτυριο.

Με το που εμπαινα, με επιανε η βαρια μυρωδια. Συντομα αρχιζαν οι ζαλαδες και οι ναυτιες, και αν δεν τελειωνε γρηγορα η διαδρομη, ... ειχαμε και ατυχηματα :p

Ακομη και σημερα, αν δω αυτοκινητο με το ελατο, δεν υπαρχει περιπτωση να μπω μεσα.
 
Σκηνικό: Πρίν 11 χρόνια αγόρασα το πρώτο μου αμάξι, στη Γερμανία βέβαια όπου και ζω. Χαρούμενος, παίρνω τηλ. στους γονείς μου στην Ελλάδα να τους το πω. Μαμά: Καλορίζικο και καλοτάξιδο λεβέντη μου, στείλε μου και τα μέτρα να σου πλέξω μια δαντελούλα!!!

Θυμάμαι τα αλήστου μνήμης σταυρουδάκια από βαφτίσεις κυρίως κρεμασμένα κατα μήκος του μπροστινού τζαμιού. Κάποια πλεχτά μπιχλιμπίδια με χαρτόνι μέσα σε σχήμα καλαμποκιού (τι το ωραίο έχει το καλαμπόκι, δεν ξέρω).

Το κόκκινο ή πορτοκαλί φωτάκι κάτω από τα πόδια του οδηγού όταν πατούσε φρένο.

Τις επιγραφές "Σούλα σαγαπάω" σε αγροτικά.

Τις επιγραφές "Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ" σε λεωφορεία.

Τα κάθε έιδους ανακλαστικά, από τους καθρέφτες, μέχρι τους λασπωτήρες.

Την κλασσική discoμπαλα με τα καθρεφτάκια κρεμασμένη στο πίσω τζάμι.

Τα αυτοκόλλητα "My other car is a Porsche" σε Golf1.

Φακουδάκια σε σχήμα τηλεόρασης με σπιράλ στον αναπτήρα. Κάτι αραχνοειδή- κατσαριδοειδή πλάσματα σε διάφανο μοχλό ταχητύτων.

Τα αυτοκόλλητα: GTI, 24V, TURBO, Playboy, Multi Point Injection, μια αλεπού στα φανάρια(κάποιας μάρκας δε θυμάμαι ακριβώς), αλογάκια ferrari, ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΕΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΩΝ- ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ- μωρό που ουρεί σε ανταγωνιστική μάρκα, σε οποιοδήποτε αμάξι.

Η σφαιρική πυξιδούλα με το νερό μέσα (ποτέ δεν κατάλαβα αν δουλεύει).

Αλυσίδα που κρέμεται για τη γείωση. :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάστε κάτι μπαντάνες με λαχούρια που τις πουλούσαν τα περίπτερα και ορισμένοι τις έδεναν κόμπο στο τιμόνι?
 
vass1974 είπε:
Θυμάστε κάτι μπαντάνες με λαχούρια που τις πουλούσαν τα περίπτερα και ορισμένοι τις έδεναν κόμπο στο τιμόνι?
το εχω δει σε καινούργιο αμάξι και να είναι και άσπρο από τον ήλιο.. έλεος :cry:
 
Πίσω
Μπλουζα