Retro διακοσμητικά αυτοκινήτου

Θα προσθέσω τα πλατοκαθίσματα αυτοκινήτου αλλά μόνο αυτά που ήταν από πολλά μπιλάκια ενωμένα σε διάφορους χρωματισμούς (σαν πλεκτά) και υποτίθεται ότι ανακούφιζαν από την πολύωρη οδήγηση.Μακάρι να καταλάβατε από την περιγραφή.

Για μένα μακράν το καλύτερο διακοσμητικό που έχω δει σε αυτοκίνητο είναι ντίσκο μπάλα σε αξιομνημόνευτο μέγεθος !!!!
 
Είχαμε μια Opel Ascona C για κάποια χρόνια. Είχαμε ένα μεγάλο κοκκινωπό βελούδινο μαξιλάρι στην εταζέρα πίσω στα καθίσματα. Ήταν τόσο μεγάλο που κάλυπτε και τα μεγάφωνα!
 
Βελέντζες (συνήθως χρώματος πορτοκαλί ή κόκκινου) πάνω από τα καθίσματα του αυτοκινήτου, πετσετάκια μπαρ (με διαφημίσεις ποτού) πάνω στο ταμπλό!
 
Νομίζω ότι δεν έχει αναφερθεί το περίφημο αυτοκόλλητο "Σπλατς" ! Η κηλίδα, και καλά από εκτοξευμένο χρώμα, σε διάφορες αποχρώσεις, που είχε πέσει συνήθως πάνω στο καπώ του αυτοκινήτου.

Είχε γίνει τρομερή μόδα στις αρχές της δεκαετίας του '90. Δυστυχώς το αυτοκόλλητο ήταν τρομερά καλής ποιότητας, χάλαγε από τον ήλιο, και γινόταν προβληματική η αφαίρεσή του.

Ίσως να πετύχετε κανένα τέτοιο αυτοκόλλητο σε κάποιο πολύ παλιό όχημα, ακριβώς γιατί έβγαινε δύσκολα.

Αντίστοιχο, αλλά πιο "προχώ",ήταν και το περίφημο "χέρι" ! Αυτό ήταν ένα ομοίωμα βραχίονα χεριού, με μανίκι, δάχτυλα σε φυσικό χρώμα κλπ., που το στερέωνες από τη μέσα μεριά του πορτ-μπαγκάζ, και κρεμόταν έξω στο δρόμο, "και καλά" μαγκωμένο κατά το κλείσιμο... Στην Ιταλία υπήρχε σίγουρα, δεν ξέρω αν έφτασε μέχρι εμάς.

Κιτς και ξερό ψωμί...

Πιο "ήπιας μορφής" αυτοκόλλητα, οι "Ελλάδες" και οι "Κρήτες",που βλέπουμε μέχρι και σήμερα.

Να θυμίσουμε και τα ανακλαστικά που "φοριόνταν" στην κόψη των πορτών, μπρος και πίσω, για να φαίνονται όταν ανοίγουν το βράδι. Λαστιχένια, με κόκκινα-πορτοκαλί ανακλαστικά. Αυτά που αντικαταστάθηκαν από το κόκκινο φωτάκι που υπάρχει χαμηλά σε αρκετά, πλέον, αυτοκίνητα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΦΖΠ1 είπε:
Νομίζω ότι δεν έχει αναφερθεί το περίφημο αυτοκόλλητο "Σπλατς" ! Η κηλίδα, και καλά από εκτοξευμένο χρώμα, σε διάφορες αποχρώσεις, που είχε πέσει συνήθως πάνω στο καπώ του αυτοκινήτου.Είχε γίνει τρομερή μόδα στις αρχές της δεκαετίας του '90. Δυστυχώς το αυτοκόλλητο ήταν τρομερά καλής ποιότητας, χάλαγε από τον ήλιο, και γινόταν προβληματική η αφαίρεσή του.

Ίσως να πετύχετε κανένα τέτοιο αυτοκόλλητο σε κάποιο πολύ παλιό όχημα, ακριβώς γιατί έβγαινε δύσκολα.

Αντίστοιχο, αλλά πιο "προχώ",ήταν και το περίφημο "χέρι" ! Αυτό ήταν ένα ομοίωμα βραχίονα χεριού, με μανίκι, δάχτυλα σε φυσικό χρώμα κλπ., που το στερέωνες από τη μέσα μεριά του πορτ-μπαγκάζ, και κρεμόταν έξω στο δρόμο, "και καλά" μαγκωμένο κατά το κλείσιμο... Στην Ιταλία υπήρχε σίγουρα, δεν ξέρω αν έφτασε μέχρι εμάς.

Κιτς και ξερό ψωμί...

Πιο "ήπιας μορφής" αυτοκόλλητα, οι "Ελλάδες" και οι "Κρήτες",που βλέπουμε μέχρι και σήμερα.

Να θυμίσουμε και τα ανακλαστικά που "φοριόνταν" στην κόψη των πορτών, μπρος και πίσω, για να φαίνονται όταν ανοίγουν το βράδι. Λαστιχένια, με κόκκινα-πορτοκαλί ανακλαστικά. Αυτά που αντικαταστάθηκαν από το κόκκινο φωτάκι που υπάρχει χαμηλά σε αρκετά, πλέον, αυτοκίνητα.

Χαχαχα. Είσαι φοβερή! Αυτό με τις "Κρήτες" που λες πραγματικά παίζει πάρα πολύ στην Κρήτη. Η πλάκα είναι ότι ακόμη και στη Θεσσαλονίκη βλέπω αυτοκίνητα με ντόπιες πινακίδες και την Κρήτη δίπλα στο μοντέλο του αυτοκινήτου. Μια εποχή σκεφτόμουν να το βάλω κι εγώ αλλά άλλαξα γνώμη αφού το αυτοκίνητό μου ούτως ή άλλως το καταλαβαίνεις από τις πινακίδες του ότι δεν είναι ντόπιο και εξάλλου η αισθητική του είναι κάπως...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καποτε, στα τελη του 70 αποκτησαμε μια κατακιτρινη Citroen GS και απο τα πρωτα πραγματα που απεκτησε εξωτερικα ηταν απο ενα μαυρο κουνελακι (στυλ playboy) στις πορτες οδηγου/συνοδηγου, και πολυ συντομα το απαραιτητο αξεσουαρ καθε ταξιδιαρικου οχηματος.. ενα σκεπαστρο με γριλιες για το πισω τζαμι. Φυσικα πρωτη μουρη η citroen αφου εδεσε πανεμορφα με το πισω μερος της, και της εδινε ενα σπορ τονο αφου παρεπεμπε σε αεροτομες της εποχης. Φυσικα ηλιος δεν εμπαινε μεσα και ηταν οτι επρεπε για να μην τσουρουφλιζομαστε στο πισω καθισμα σε ταξιδια. Ολα τελεια με το πραγματακι αυτο. Ολα.. σχεδον. Ολα.. αστα να πανε!

Η μεγαλη απογοητευση ηρθε πακετο με την εξης φραση κατα την ιεροτελεστια καθαριοτητας της citroen, "Πως καθαριζει αυτη η ......?" (ειπαμε, late 70s σκηνικο και ορολογια!). Η μεγαλη αυτη εφευρεση ειχε ενα κακο μειονεκτημα οτι δεν μπορουσες να καθαρισεις το τζαμι απο εξω. Οι γρυλιες ηταν κοντινες μεταξυ τους και ειχε και εσωτερικα καθετα χωρισματα που δεν αφηναν να καθαριστει επαρκως ολο το τζαμι που ηταν απο μεσα. Αποτελεσμα? Να κοιτας απο τον καθρεπτη πισω και να βλεπεις κατι σαν τα βιτρω της εκκλησιας, σαν να εχεις ενα σταυρολεξο που εχει αρκετη θολουρα σε καθε τετραγωνακι. Εγιναν μια δυο προσπαθειες να την βαζουμε-βγαζουμε στα πλυσιματα, αλλα η μοιρα της ηταν να φυγει οπως ηταν στα σκουπιδια, και ησυχασε και η citroen και εμεις.

2974d1106106531-citroen-gs-rear-window-louvres-gs_accessoires_u03_03g.jpg


Η σκιαδογριλια ηταν πανω κατω σαν αυτη που φοραει η ταλαιπωρη GS της φωτο αλλα με πιο μικρα κενα στις γριλιες και με πολλα καθετα υποχωρισματα (ο τυπος το πηγε παραπερα και εβαλε και πλαινα και σιδεριες!).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To σπλατς αντικαταστάθηκε εως τις μέρες μας με αυτοκόλλητο ριπής από σφαίρα.

Επίσης έχουμε:

Λασπωτήρες στα πίσω φτερά

Πλαστικό κάλυμμα τιμονιού - Απομίμιση δέρματος/δερματίνης

Έξτρα αεροδυναμικό βοήθημα στους υαλοκαθαριστήρες (για την άσκηση μεγαλύτερης πίεσης στο παρ πριζ)

Πλαϊνοί ανεμοθραύστες στα πλαϊνά παράθυρα (ενίοτε και σε ηλιοροφές)

και πολλά άλλα που δεν μου έρχονται τώρα (πλέον αυτών που έχουν αναφερθεί)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολλοί βάζαν πρόσθετους κίτρινους προβολείς Carello, όπως και πρόσθετα όργανα στο ταμπλώ. Μην ξεχνάμε ότι στο στάνταρ εξοπλισμό των αυτοκινήτων τότε, δεν περιλαμβανόταν ούτε στροφόμετρο...
 
σταυροί και ματόχαντρα επάνω από το κεφαλι του οδηγού, πιασμένα με καρφίτσα στην οροφή του αυτοκινήτου

αυτοκόλλητα ''Μωρό στο αυτοκίνητο'' και ''V.I.P. οn board'' εφανίστηκαν πολύ αργότερα;
 
Προσωπικά δεν τα θυμάμαι ούτε μέχρι τη δεκαετία του 90. Ίσως εκεί στα τέλη της να εμφανίστηκαν.
 
Που-και-που, μπορεί να τα δείτε σε κανένα ξεχασμένο ταξί στην επαρχία !

Τετοια ταξι-λατερνες ειχε πολυ παλια σε αιγυπτο-τουρκια, τωρα σε κατι ασιατικες χωρες ακομη ειναι μερικα παλια ταξι-φορτηγα μεσα σαν λατερνες.

Νομίζω ότι χώραγε μόνο 4 τραγούδια,

παρότι ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ !

8 χωραγε, ηταν σε ασπρο χρωμα,πιο χοντρες και απο βιντεοκασσετες, συνηθως εμπαινε στα ποδια του συνοδηγου ο οποιος επρεπε να προσεχει πως βγαινει-μπαινει να μην το κοπανησει.

Πλεχτό σεμεδάκι, κάτω από το πίσω τζάμι.

Εχω μπει μεσα του '90 σε αυτοκινητο νεου ανθρωπου απο Ηπειρο με: πλεχτο στο ταμπλο,κοκκινη φλοκατη σε καθε μπροστινο καθισματα,ασπρη φλοκατη ενιαια στο πισω καθισμα,τιγκα στα κρεματζουλια ο καθρεφτης (σταυρος,κομποσχοινια,χαϊμαλια,αλυσιδιτσα χρυση).
 
Ξεχάσατε όλοι το πιο κλασσικό. Το σκυλάκι που κουνάει υστερικά το κεφάλι όταν κινείται το αυτοκίνητο.

Το ειχα στην εταζιερα για λιγο μετα το μετεφερα στο γραφειο, το ειχα παρει ασπρο-μαυρο για να μου θυμιζει τον σκυλο που ειχα μικρος και μου τον σκοτωσαν με φολα.

Ποτέ δεν βγήκε όμως, τουλάχιστον στην Ελλάδα, για το αυτοκίνητο διακοσμητικό να γράφει "ΜΑΜΑ ΜΗΝ ΤΡΕΧΕΙΣ" !!

Οχι, εχει βγει αυτοκινητακι σαν πηλινο διακοσμητικο για επιπλο με αυτην την επιγραφη.

Για τους λατρεις του Ελατου εχει βγει και σε μαυρο, Black Ice αν θυμαμαι καλα,εχω βαλει 1-2 τετοια στην αποθηκη. :D
 
Απορία λίγο εκτός θέματος μια που δεν είναι διακοσμητικό αλλά χρηστικό: Βάζουν ακόμη το τεράστιο κόκκινο πλαστικό Ν στο πίσω παράθυρο οι νέοι οδηγοί? Στην εποχή μου επιτρεπόταν για ένα διάστημα (χρόνο, νομίζω, αν και δεν το έλεγχε κανείς). Πολλοί δεν θέλανε να βάλουν, αλλά εγώ είχα βάλει το μεγαλύτερο που βρήκα.
 
Πίσω
Μπλουζα