retro διακόσμηση με Spectrum +

Shinobi

RetroMasteR
Joined
26 Ιουλ 2006
Μηνύματα
2.188
Αντιδράσεις
742
Μου ήρθε σαν ιδέα μπορεί σε κάποιους να φαίνεται αστείο αλλα μου άρεσε

retrotu8.jpg


ένας Spectrum + και μια κορνίζα με pixelart απο demo του Speccy!

:headbangdude:

(μη βαράτε)
 
Το πληκτρολόγιο είναι λίγο άσχετο (πλέον δεν μιλάμε για διακόσμηση αλλά μάλλον για εγκατάσταση και πάει αλλού. Ωραίο σαν ιδέα πάντως!!!), αλλά μία καλή εκτύπωση 8-bit pixels σε ωραία κορνίζα την σκέφτομαι καιρό τώρα... :)
 
Εκτός από εκτύπωση θα μπορούσε ίσως να γίνει και με ένα screenshot από Speccy emulator σε κάποια ψηφιακή κορνίζα από αυτές που κυκλοφορούν.
 
Maddog είπε:
Εκτός από εκτύπωση θα μπορούσε ίσως να γίνει και με ένα screenshot από Speccy emulator σε κάποια ψηφιακή κορνίζα από αυτές που κυκλοφορούν.
ΦΟΒΕΡΗ ΙΔΕΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Τώρα με έψησες! Πρέπει οπωσδήποτε να πάρω καμμία μικρή κορνιζούλα (3"; 5";) να τη γεμίσω με screenshots από διάφορα συστήματα! Καμμία πρόταση κανείς??

:bow: :bow: :bow:
 
Υποθέτω ότι κοιτάς τα resolutions που προσφέρουν κυρίως.

Τα μικρά panels έχουν χαμηλότερες αναλύσεις πάντοτε, που ίσως είναι καλύτερες αν θέλεις να δείχνεις Speccy screenies. Ψάξτο!

Το κακό είναι ότι δεν είναι ιδιαίτερα φτηνές αυτές οι κορνίζες...
 
Μπα, στην αντίστοιχη κατηγορία του skroutz.gr βρίσκω αυτή τη στιγμή ωραία πραγματάκια, 3" με 320x240... :) Κοιτάω και DealExtreme!
 
Αν το κάνεις τελικά, εννοείται ότι θέλουμε photoz. :)
 
Πολύ εντυπωσιακό, όντως. Πάντα μου φαινόταν φοβερό πώς φτιάχναν αριστουργηματάκια γύρω από colour clashing...
 
ΟΚ, βρήκα μία 3.5άρα με 320x240 στα 30... Με βλέπω να τα σκάω :D

Μπορεί να μου πει κανείς πού θα βρω συλλογές από screenshots Spectrum/c64?
 
Spectrum θα βρεις άφθονες στο World of Spectrum.

Αν και είμαι οπαδός του "do it yourself" προσωπικά. :)
 
ωραία ιδέα ρε παιδιά .. εγώ σκέφτηκα και 3αρα που έχω στο αυτοκίνητο να παίζει amiga demos και οχι μόνο amiga μέσω του dvd... να είστε καλά..
 
Maddog είπε:
Spectrum θα βρεις άφθονες στο World of Spectrum.Αν και είμαι οπαδός του "do it yourself" προσωπικά. :)
Ναι βρε, 'φχαριστώ! Εγώ εννοούσα να βρω κανένα πακέτο έτοιμο. Νομίζω έχω για τον CPC, για c64 λογικά από Gamebase, αλλά για Speccy?

Δεν θέλω να το κάνω μόνος μου γιατί:

α.θα πάρει αιώνες

β.θέλω να βλέπω εκπλήξεις :)

Θα πάρω μάλλον αυτή:

http://www.takems.com/products.php?categ=frm&prod=p.view_3,5''

 
Δεν έχω υπόψη μου κάπου που να υπάρχουν έτοιμα zips με πολλά screenshots μαζεμένα. Ωστόσο...

Θα γίνω σπαστικός αν ξαναπροτείνω το World of Spectrum;

Όχι μέσω του κουραστικού http που θα σε αναγκάσει να ανοίγεις σελίδες επί σελίδων, αλλά μέσω ftp!

To root είναι εδώ:

ftp://ftp.worldofspectrum.org/pub/sinclair/

και το σημείο που σε ενδιαφέρει είναι εδώ:

ftp://ftp.worldofspectrum.org/pub/sinclair/screens/in-game/ (in-game screens)

ftp://ftp.worldofspectrum.org/pub/sinclair/screens/load (loading screens)

Μην χρησιμοποιήσεις τον browser αλλά έναν καλό FTP client με δυνατότητα queing. Προτείνω το FlashFXP. Shareware μεν, αλλά έχει 30 ημέρες πλήρη λειτουργικότητα οπότε αρκεί για να κάνεις την δουλειά σου και με το παραπάνω. Είναι ένας λειτουργικότατος client. Τον θεωρώ τόσο καλό που τον έχω κάνει κανονικά register (άξιζε και με το παραπάνω τα 25$, αλλά βέβαια χρησιμοποιώ αρκετά συχνά FTP transfers). Κάνε queue όσα dirs χρειάζεσαι και μετά μπορείς να ξεχωρίσεις με την ησυχία σου αυτές που προτιμάς. Το μόνο που θέλει λίγο προσοχή είναι το Acceptable Use Policy:

The maximum allowed number of simultaneous sessions is 5.If you use a download manager, configure it properly first, as some of them have a default number of simultaneous sessions (or 'connections') of at least 6.

The maximum number of downloads per session is 250.

The maximum number of downloads per 24hr is 5000.
Ακόμα και με αυτούς τους περιορισμούς, θα έχεις χιλιάδες screenshots πολύ σύντομα.

ΥΓ: όλο το περιεχόμενο του WoS υπάρχει σε (νόμιμα!) torrents στο PleasureDome, αλλά δεν βλέπω κανένα ιδιαίτερο λόγο να χρησιμοποιήσεις ratio site για κάτι που μπορείς να κατεβάσεις αρκετά εύκολα μέσω FTP.
 
Α... τέλειος! Χρησιμοποιώ Directory Opus (χεχε), κατεβάζει ολόκληρη τη δομή πανεύκολα...

PleasureDome - ίσως ακόμη καλύτερα, ευκαιρία να κατεβάσω το πακέτο χωρίς να φορτώσω τους servers του WoW, μια που έχω ένα ratio 1:8 με πάμπολλα γκίγκα χώρο :)

Σ'ευχαριστώ...

Κομμοντόρ κανείς; :)

ΥΓ Α! Ουπς, μόλις είδα ότι μιλάμε για ΠΟΛΛΑ γκίγκα... φτπ λοιπόν!

Μπα... οι περιορισμοί είναι μεγάλοι. 250 αρχεία ανά session? 5000 την ημέρα; Σιγά μην κάθομαι από πάνω να κόβω τη σύνδεση και να την αρχίζω πάλι στα 250... :( Κρίμα, πάει αυτή η λύση...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το λοιπόν:























Λυπάμαι για τη μή ιδανική ποιότητα. Πλαισιώνεται από τα τελευταία release για τον Αμστραντάκο καθώς και από δύο STOP τα οποία μοιράζαν στο Gagarin όταν πήγα (Red Snapper) και μου φάνηκε αρκετά αστείο και ρετρό :D

Προς το παρόν έχω μόνο in-game οθονιές και θα ετοιμάσω και loading screens. Η παλέττα του CPC είναι ό,τι καλύτερο για τέτοια χρήση, γιατί έχει ΧΡΩΜΑΤΑ. Πραγματικά, κάθε τόσο σταματάω και χαζεύω... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ομορφη υλοποιηση Gryzor. Κατι αναλογο εκανα με ενα screensaver στο δευτερο λαπτοπ μου με εικονες απο CPC games, και το εχω να καθεται εκει απλα για να κανει cycling τις εικονες! :)
 
Κάτσε να δεις που η Bravia που αγόρασα έχει και mode χαμηλής κατανάλωσης στο οποίο λειτουργεί ώς κορνίζα: Game Over loading screen στις 40" :D

Να σου πω, τις εικόνες πού τις βρήκες; Επειδή εγώ το καλύτερο που βρήκα ήταν να πάρω τη συλλογή από το CPCGamesCD και να φτιάξω actions στο Photoshop για crop και σώσιμο (τις έχει κολλημένες loading/ingame)...
 
Με οδηγο το CPCmania πανω στα αγαπημενα μου παιχνιδια για σφαιρικη αποψη του πως φαινονται, και μετα μεσω του CPCE τραβηγμα εικονας Intro/Loading/Ingame.. a real pain, αλλα καταφερα να βγαλω καμια 50αρια παιχνιδια.
 
Πίσω
Μπλουζα