Retro κόμικς σε εφημερίδες, περιοδικά κλπ

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
276
Μού έχουν αφήσει τις πιο γλυκιές αναμνήσεις από τα παιδικά και εφηβικά μου χρόνια !!! Όταν ήμουνα μικρούλης έπαιρνα την εφημερίδα που αγόραζαν οι γονείς μου αλλά, αντί να διαβάζω τα άρθρα ... ανέτρεχα κατευθείαν στα κόμικς [κι ας έλεγαν οι γονείς μου "ω, μπράβο, έμαθες να διαβάζεις εφημερίδα" !!! ] !!! Αλλά και τα κόμικς στα τόοοτε αγαπημένα μας περιοδικά [Ταχυδρόμος, Εικόνες] .... Όποτε αυτά τα περιοδικά έμπαιναν στο σπίτι μας, "ρουφούσα" τα κόμικς τους μέχρι το "μεδούλι" τους !!! Να ποια τόοτε αγαπημένα κόμικς έχω να θυμάμαι :

- Άντι και Φλώρα !!! Οι μικρές, αυτοτελείς κόμικς ιστορίες τους κυκλοφορούσαν σε ένα περιοδικό με σταυρόλεξα [δεν θυμάμαι σε ποιο] και ήταν γεμάτες από ... φλεγματικό βρετανικό χιούμορ !!! Τον Άντι τον θυμάμαι - αμυδρά - με ένα καπέλο "ντετεκτιβικό" που έφτανε σχεδόν μέχρι τα μάτια του, με ένα τσιγάρο να κρέμεται στο στόμα του, αλλά και .... να "ξεδίδει" ευρισκόμενος με την υπόλοιπη παλιοπαρέα παίζοντας ράγκμπι [την ώρα του παιχνιδιού το τι μπουνίδια έριχναν ο ένας στον άλλον δεν περιγράφεται !!! ] !!! Α, επίσης σε κάποιες ιστορίες τον βλέπαμε στην μπάρα ενός μπαρ να πίνει [άλλοτε μόνος, άλλοτε με κάποιο μέλος της παλιοπαρέας] και, πού και πού, αν τού γυάλιζε καμιά κοπέλα στο μπαρ, να επιδίδεται και σε "καμάκι" !!!

Αυτός ο "ρεμπεσκές", που λέτε, είχε και σύζυγο : την πάντα υπομονετική Φλώρα, η οποία εμφανιζόταν στο κόμικς με ένα γυναικείο μαντήλι στο κεφάλι και, συνήθως, να κάνει τις δουλειές του σπιτιού [την ώρα που ο Άντι - ναι, καλά το καταλάβατε - ήταν στο μπαρ] !!!

Σε κάθε τεύχος του περιοδικού με τα σταυρόλεξα περιέχονταν κι από 5-6 αυτοτελείς ιστορίες "Άντι και Φλώρα" !!! Η καθεμιά από αυτές έπιανε μία σειρά από καρεδάκια και, πάντα, τέλειωνε με κάποια εύστοχη & ευρηματική ατάκα [συνήθως της Φλώρας, η οποία με κάποια φράση σχολίαζε τα "ατοπήματα" του συζύγου της] !!! Και, φυσικά, όποτε έβρισκα αυτό το περιοδικό με τα σταυρόλεξα μπροστά μου, αγνοούσα τα σταυρόλεξα και .... κατευθείαν ανέτρεχα στο αγαπημένο μου κόμικ "Άντι και Φλώρα" !!! Αν και η ... παιδική μου απορία ήταν πάντα η εξής : "Καλά, αυτός ο Άντι τι δουλειά κάνει ??? Μήπως είναι παίκτης του ράγκμπι ??? Μα τότε ... γιατί συνέχεια την αράζει στην παμπ ???" ??? Άργησα να καταλάβω ότι ο Άντι ... δεν κάνει απολύτως τίποτα !!!

Η μόνη ιστορία που θυμάμαι είναι η εξής : Η Φλώρα είχε βάλει στο ταψί το κρέας με τις πατάτες, που επρόκειτο να φάει το ζεύγος, και ανέθεσε στον σύζυγό της το εξής : "Αγάπη μου, θα λείψω. Εσύ βάλε το φαγητό στο φούρνο και μετά άναψέ τον για να ψηθεί" !!! Και κάποια στιγμή γυρίζει η Φλώρα στο σπίτι, πάει να δει αν είναι έτοιμο το φαγητό και ... τι βλέπει : Το ταψί είναι μέσα στο φούρνο αλλά το φαγητό ... είναι άψητο !!! "Αγάπη μου, τι έκανες, το φαγητό είναι ακόμη ωμό" !!! "Ω, αγάπη μου, μην έχεις παράπονο από μένα !!!", απάντησε ο "στην κοσμάρα του" ρεμπεσκές Άντι !!! "Έκανα το .... 50% από αυτά που μου ζήτησες : Έβαλα το φαϊ στο φούρνο !!! Το υπόλοιπο 50% το ξέχασα !!! Δεν πειράζει, όμως, θα φάμε "ψάρι με πατάτες" [το περίφημο fish'n'chips] !!! Πήγαινε, αγάπη μου, να αγοράσεις fish'n'chips" !!! Και .... τι να κάνει η Φλώρα, πηγαίνει σε ένα μαγαζί, που η βιτρίνα του έγραφε "ψάρι με πατάτες" για να αγοράσει φαγητό για τον ρεμπεσκέ σύζυγό της !!! Και στο τελευταίο καρεδάκι βλέπουμε τον Άντι να λέει : "Αγάπη μου, μού έφερες μόνο πατάτες !!! Πού είναι το ψάρι ???" Και η Φλώρα του απάντησε : "Ω, αγάπη μου, μην έχεις παράπονο από μένα !!! Έκανα το .... 50% από αυτά που μου ζήτησες : Έφερα μόνο πατάτες !!! Το υπόλοιπο 50% το ξέχασα !!!" !!! :D :D:D;)

[Την ιστορία αυτή τη θυμήθηκα πριν από ένα χρόνο περίπου, όταν βρέθηκα στο Λονδίνο !!! Συγκεκριμένα, βρέθηκα σε ένα μικρό εστιατόριο στην Camden Town, ονόματι Pier's, το οποίο είχε ειδικότητα - ναι, καλά το καταλάβατε - στο fish'n'chips !!! Μιλάμε φοβερό φαγητό, άπαιχτο !!! Μάλιστα σκεφτόμουν "λες τώρα να εμφανισθεί και ο Άντι να παραγγείλει fish'n'chips και να "κατεβάσει" τα μπυρόνια του ???? ] ???

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ και με άλλους retro κόμικς -ήρωες που κάααποτε γνωρίσαμε και αγαπήσαμε από εφημερίδες και περιοδικά ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο Τεστ ήταν το θρυλικό "Αντι και Φλώρα". Ενδεχομένως να δημοσιεύεται ακόμα, μια και σε έναν σχετικά πρόσφατο τόμο με τεύχη του 2005, υπάρχει κανονικά στη 2η σελίδα, όπως στα '80s! Επίσης, στην προτελευταία σελίδα δημοσίευε ένα επίσης γαμάτο με τρεις γκόμενες που έκαναν τα πάντα για να βρουν τον ιδανικό άντρα κ.λπ. (δεν θυμάμαι τίποτα άλλο).

Εγώ εκτός από τους Βαρελόφρονες και τον Σπαγγοραμένο που ανέφερα σε άλλο θρεντ, θυμάμαι ακόμα τον θρυλικό σκύλο Μάρμαντιουκ στο Εθνος (τέλη δεκαετίας '80), μαζί με ένα ακαταλαβίστικο/επιστημονικής φαντασίας που δημοσιευόταν σε συνέχειες. Τη Μαφάλντα επίσης την πρωτοείδαμε στα Νέα (νομίζω), ενώ από τα σταυρολεξικά περιοδικά μου έχουν καρφωθεί στο μυαλό τα χαρακτηριστικά ανθρωπάκια του Ρεξ.
 
Matsablokos είπε:
θυμάμαι ακόμα τον θρυλικό σκύλο Μάρμαντιουκ στο Εθνος (τέλη δεκαετίας '80), μαζί με ένα ακαταλαβίστικο/επιστημονικής φαντασίας που δημοσιευόταν σε συνέχειες.

Μπράβο φίλε, πιάνεις το .... "νήμα του τόπικ" από το σημείο που θα ήθελα κι εγώ να το συνεχίσω !!!!

Κάποια στιγμή, λοιπόν, εκεί στα μισά των 80ς, έκανε ένα "γερό come back" η εφημερίδα "ΤΟ ΕΘΝΟΣ" !!! Και μάλιστα ... είχε πολύ μεγάλη επιτυχία !!! Υπήρξε πολύς κόσμος που, παρόλο που μέχρι τότε διάβαζε άλλη εφημερίδα, άρχισε να αγοράζει το "Έθνος" [δηλαδή η εν λόγω εφημερίδα πέτυχε ένα ... σημαντικό επίτευγμα, δεδομένου ότι ξέρουμε όλοι μας πόσο δύσκολο είναι να αλλάξεις "καθημερινές συνήθειες", όπως η εφημερίδα που διαβάζεις] !!! Αυτό οφείλεται, μάλλον, στο γεγονός ότι το ΕΘΝΟΣ έδειξε, εκείνα τα χρόνια, ένα κάπως "μοντέρνο / ανανεωμένο" πρόσωπο, το οποίο ήταν πρωτόγνωρο για την Ελλάδα των 80ς [έτσι, τουλάχιστον, θυμάμαι με βάση τις τόοοτε παιδικές / εφηβικές αναμνήσεις μου] !!! Πάντως, η εφημερίδα αυτή γρήγορα "ξεθύμανε" ....

Τεσπα, στο θέμα μας .... κάτι τέτοιο συνέβη και με τους γονείς μου : Από ένα σημείο και μετά, η εφημερίδα που άρχισαν να αγοράζουν η γονείς μου -και να μπαίνει καθημερινά στο σπίτι μας - ήταν το ΕΘΝΟΣ !!! Και η χαρά μου, που τόοοτε ήμουνα πιτσιρίκος, ήταν απερίγραπτη !!! "Γιατί έτσι ??" θα με ρωτήσετε !!! Μα ... επειδή το ΕΘΝΟΣ είχε μια σελίδα που ήταν πλούσια σε κόμικς, σε μικρές αυτοτελείς ιστορίες !!! Και όλα τους ... τόσο χαριτωμένα, τόσο ευρηματικά, τόσο γλυκούλια !!! Να, λοιπόν, ποια από αυτά τα κόμικς θυμάμαι :

- Ο Μάρμαντιουκ, που πολύ σωστά ανέφερε ο προλαλήσας συμφορουμίτης !!! Έχω, μάλιστα, την εντύπωση ότι επρόκειτο για το πρώτο κόμικ που το ΕΘΝΟΣ το δημοσίευσε έγχρωμο [αν κάνω λάθος με διορθώνετε] !!! Ο δε, τεραστίων διαστάσεων, σκύλος Μάρμαντιουκ ... το πλέον συμπαθητικό και καλόψυχο ζώο, χαδιάρης και πραγματικός "φίλος" της οικογένειας που τον είχε σπίτι της !!! Μόνο που είχε ένα ... ελάττωμα : Ήταν τελείως ατσούμπαλος και, μέσα στην ατσουμπαλοσύνη του, έκανε ένα σωρό ζημίες μέσα στο σπίτι !!! Κι ενώ τα δύο παιδάκια της οικογένειας [ένα αγοράκι κι ένα κοριτσάκι] τον συγχωρούσαν, ο μπαμπάς [ένας ψηλός με μουστάκι] νευρίαζε συνεχώς με την "απροσεξία" του τεράστιου κατοικίδιού τους ....

- Το επιστημονικής φαντασίας κόμικ, που δημοσίευε το ΕΘΝΟΣ, ασπρόμαυρο, λεγόταν Σκαρθ [νομίζω ότι δίπλα είχε και μια .... πολύ μελλοντική χρονολογία, π.χ. έτος 2133, κάτι τέτοιο] !!! Η Σκαρθ ήταν μια κοπέλα με κοντά μαλλιά, η οποία εμφανιζόταν γυμνή από τη μέση και πάνω [όπως, άλλωστε και όλες οι κοπέλες εκείνης της "μελλοντικής εποχής" !!! Φαίνεται ότι το εν λόγω κόμικ ήθελε να "περάσει το μήνυμα" ότι, μετά από πολλάαα χρόνια, το "γυμνό" δεν αποτελούσε πλέον ντροπή !!! ] !!! Απ' ό,τι θυμάμαι η Σκαρθ προσπαθούσε να θυμηθεί το παρελθόν της, με τη βοήθεια ενός επιστήμονα ο οποίος τής είχε σώσει τη ζωή. Κι αυτό επειδή αυτά που επρόκειτο να θυμηθεί ήταν πολύ σημαντικά [ίσως από αυτά να εξαρτιόταν η σωτηρία της Γης !!! ] !!! Παρόλο που δεν πολυ- καταλάβαινα το κόμικ, μπορώ να πω ότι σε εκείνη την ηλικία με μάγευε !!! Μού άρεσε το ... "φουτουριστικό σκηνικό" του : μια πόλη του μέλλοντος, με οχήματα του μέλλοντος, με μηχανήματα του μέλλοντος κλπ κλπ !!! Και, μάλιστα, το "ολίγον γυμνό" του δεν σοκάριζε καθόλου, απεναντίας καθιστούσε το κόμικ πιο "ατμοσφαιρικό" ....

- Οι χιουμοριστικές αυτοτελείς ιστορίες "Ματ και Τζεφ" !!! Επρόκειτο για 2 μεσήλικες κυρίους, οι οποίοι ήταν φίλοι, αν και ... τελείως αντίθετοι χαρακτήρες : Ο Ματ, ψηλός με μουστάκι, είχε ήδη κάνει οικογένεια, είχε, αν δεν απατώμαι, και μια κόρη πολύ νέα [18 - 20 ετών] και έναν σκύλο μεγάλο, που, αν θυμάμαι καλά, λεγόταν Μπρούνο !!! Ο Τζεφ ήταν κοντός, φαλακρούλης και με μούσι και κυκλοφορούσε συνεχώς φορώντας ένα ημίψυλο καπέλο [προφανώς για να του προσθέτει ύψος] !!! Αυτός ήταν ελεύθερος και ... το μυαλό του το είχε συνεχώς στις γυναίκες !!! Οι περισσότερες ιστοριούλες τον έδειχναν να τρέχει συνεχώς πίσω από γυναίκες [σημειώνοντας παταγώδη αποτυχία], να οδηγεί το αυτοκινητάκι του και, αντί να κοιτάει το δρόμο να κοιτάει τις περαστικές γυναίκες και να "στουκάρει" σε κολώνες κλπ κλπ !!! Σε κάποια ιστοριούλα τον θυμάμαι να παρακαλάει μια ψηλή, ξανθιά, πολύ νεότερή του : "Σε παρακαλώ, παντρέψου με, αν με αρνηθείς θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα" !!! Και η ξανθιά να του απαντά γελώντας : "Χα χα χα ... αυτό είναι απίθανο !!! Ο πατέρας μου λέει ότι δεν έχεις καθόλου μυαλά" !!!

Θυμάμαι και 3 ιστορίες από την .... καθημερινότητα του Ματ :

Α/ Είναι ο Ματ με τον σκύλο του τον Μπρούνο ξαπλωμένοι στον καναπέ και από την κουζίνα ακούγεται η φωνή της συζύγου, που μόλις έχει ετοιμάσει μεζεδάκια, να λέει : "Έτοιμο !!! Έλα αγάπη μου" !!! Κι ο Ματ, νομίζοντας ότι η γυναίκα του ετοίμασε τα μεζεδάκια γι' αυτόν, τρέχει περιχαρής : "Τι μού έφτιαξες αγάπη μου ??" ?? Η γυναίκα του τον κοιτάζει με άγριο ύφος και τού λέει : "Δεν έφτιαξα για σένα το φαγητό !!! Για τον Μπρούνο το έφτιαξα" !!! Και στο τελευταίο καρεδάκι βλέπουμε τον Μπρούνο να επιστρέφει ευχαριστημένος από τη μάσα του, να γλύφεται με τη γλωσσάρα του και ... τον Ματ από τον καναπέ να τον κοιτάζει με αγριεμένο ύφος !!!

Β/ Είναι καθισμένοι σε μια καφετέρια η σύζυγος του Ματ και η κόρη τους και πίνουν καφεδάκι !!! Ξαφνικά, η μικρή λέει στη μαμά της "Μαμά, μαμά, εκείνο το αγόρι που κάθεται στο διπλανό τραπέζι πολύ με ενοχλεί"!!! "Μα ... εγώ βλέπω, κόρη μου, ότι,όση ώρα είμαστε εδώ, δεν γύρισε καν να σε κοιτάξει" !!! "Ναι, μαμά, γι' αυτό με ενοχλεί" !!!

Γ/Κάποια στιγμή ο Ματ και η οικογένειά του έστειλαν τον Μπρούνο σε σχολή εκπαίδευσης σκύλων !!! Και με το που γύρισε ο Μπρούνο, βλέπουμε τον Ματ να τον ρωτάει : "Για να δούμε, λοιπόν, ο γλυκός μας ο Μπρούνο τι έμαθε στη σχολή εκπαίδευσης σκύλων, όπου τον στείλαμε !!! Μήπως έμαθε ... μαθηματικά [!!!] ????" ??? Ο Μπρούνο κούνησε το κεφάλι του αρνητικά !!! "Μήπως έμαθε ... Γεωγραφία [!!!]" ??? Ο Μπρούνο κούνησε ξανά αρνητικάμ το κεφάλι του !!! "Ε, τότε τι έμαθε, μήπως ... ξένες γλώσσες" ??? Εκεί, πια, ο Μπρούνο κούνησε θετικά το κεφάλι του !!! Και στο τελευταίο καρεδάκι βλέπουμε τον Μπρούνο να "ξεστομίζει" : "Νιάου" !!!!!!!!

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Scarth A.D. 2195 για την ακριβεια ;)

Luis Roca was the artist on the 'Scarth' series that ran in the English tabloid The Sun from 1969. Luis Roca and writer Jo Adams created a series that mixed science-fiction with police intrigues. Scarth was a young woman that died in a car accident, but returned to life after a brain transplant in 2170. Victim of a prudish censorship, the series became less erotic from 1972 and was continued under the name 'Scarth AD 2170'. Luis Roca has illustrated more erotic comics, such as 'Julia o Julio', that appeared in Colección X of La Cupula publishers.
 
Και εγω διαβαζα σχεδον καθε μερα τα κομικς απο το Εθνος που εφερνε ο πατερας μου στο σπιτι.Μου ειχε κανει εντυπωση στο Σκαρθ(αυτο μαλλον λεμε) μια ιστορια μεσα σε κατι σπηλιες με γυμνοσαλιαγκες που τους εριχναν αλατι για να τους σκοτωσουν..Αν δεν κανω λαθος εκεινη την εποχη ειχε και το Αγαπη Ειναι που ειχε κατι ανθρωπακια(σαν τον Αδαμ και Ευα) και ελεγε μια φραση.
 
kajwbtfe είπε:
Και εγω διαβαζα σχεδον καθε μερα τα κομικς απο το Εθνος που εφερνε ο πατερας μου στο σπιτι.Μου ειχε κανει εντυπωση στο Σκαρθ(αυτο μαλλον λεμε) μια ιστορια μεσα σε κατι σπηλιες με γυμνοσαλιαγκες που τους εριχναν αλατι για να τους σκοτωσουν..Αν δεν κανω λαθος εκεινη την εποχη ειχε και το Αγαπη Ειναι που ειχε κατι ανθρωπακια(σαν τον Αδαμ και Ευα) και ελεγε μια φραση.
Πολύ σωστά θυμάσαι για το "Αγάπη είναι" [το οποίο εξαντλούταν σε ένα μόνο καρεδάκι] : Στο πάνω μέρος στο καρεδάκι έγραφε "Αγάπη είναι ...", στο μεσαίο μέρος το ζευγάρι [αρσενικό / θηλυκό] να κάνουν κατιτίς μαζί και στο κάτω μέρος η ... επεξήγηση "τι είναι αγάπη": π.χ. "να διαβάζετε μαζί το ίδιο βιβλίο" κλπ κλπ !!! Τα περισσότερα αρκούντως πετυχημένα !!! Μάλιστα, αυτά τα καρδεάκια τα "τσίμπησε" κάποια στιγμή και η ΕΡΤ [!!!] και τα προέβαλλε πριν δείξει τις διαφημίσεις, πριν αρχίσει η ταινία κλπ !!! Θυμάμαι ένα καρεδάκι προσαρμοσμένο στα ... "δεδομένα της ΕΡΤ" : "Αγάπη είναι ... να βλέπετε μαζί ΕΡΤ", με το καρεδάκι να δείχνει το ζευγάρι αγκαλιά μπροστά από την οθόνη μιας τηλεόρασης !!! Πάντως, στην εφημερίδα ΕΘΝΟΣ το "Αγάπη είναι" δεν συνέπεσε με τη Σκαρθ, ήταν μεταγενέστερο [έτσι, τουλάχιστον, θυμάμαι, αν κάνω λάθος με διορθώνετε] !!!

Όσο για τη Σκαρθ, με τα κοντά ξανθά μαλλιά ... μιας και τη θυμήθηκα,ανέτρεξα λίγο στο Google, όπου βρήκα παλιές ασπρόμαυρες ιστορίες της [οι ιστορίες της εμφανίσθηκαν στα τέλη των 60ς, οπότε και άρχισαν να δημοσιεύονται σε αγγλικές εφημερίδες] !!! Και ... θυμήθηκα πόσο με μάγευε αυτό το "σαν λυπημένο" βλέμμα της, αυτή η έκφρασή της που θαρρούσες ότι έκρυβε πόνο στα βάθη της ψυχής !!! Κάτι τέτοιο μάς αποκάλυπτε το ιδιαίτερο ταλέντο του κομίστα που την εμπνεύστηκε !!! Με .... 26 - 27 χρόνια καθυστέρηση θα τού δώσω πολλά - πολλά συγχαρητήρια κι ένα "ευχαριστώ" από καρδιάς για τις όμορφες στιγμές που πέρασα ως παιδί και έφηβος, κρατώντας στα χέρια μου το ΕΘΝΟΣ κι έχοντας παρέα μου τη Σκαρθ ....

Όμως, στο ΕΘΝΟΣ μάς είχε προσφέρει εκείνη την εποχή κι άλλα πολύ γλυκούλια κόμικς !!! Να ποια θυμάμαι :

- Η Σάλλυ Φορθ [sally Forth] !!! Το κόμικ [που εξαντλούνταν σε 3 - 4 καρεδάκια] έδειχνε την καθημερινότητα αυτής της 40άρας, με συμπρωταγωνιστές το σύζυγό τους και το κοριτσάκι τους, ένα μικρούλι [κάπου 12 ετών] με ξανθά μαλλιά και κοτσίδες, το οποίο ήταν πανέξυπνο και συνεχώς πέταγε εύστοχες ατάκες !!! Η Σάλλυ ήταν μια καλοβαλμένη σύζυγος και μαμά, ψηλή με κατσαρά μαύρα μαλλιά !!! Δυστυχώς, δεν θυμάμαι κάποια ιστορία για να διηγηθώ !!! Θυμάμαι, μόνο, ότι το κοριτσάκι έκανε προσπάθειες να συγκρατηθεί όσον αφορά το φαγητό, για να μπορεί να κάνει "ξεγυρισμένες μάσες" το Πάσχα !!! Επίσης, θυμάμαι ότι μια φορά η Σάλλυ μαγείρευε "τηγανητό κοτόπουλο" στην κουζίνα τους και η ιστοριούλα περιστρεφόταν γύρω από τις ατάκες των μελών της οικογενείας της που δεν ήταν ικανοποιημένοι από το μενού .... Περισσότερα δεν θυμάμαι [αν και πολύ θα το ήθελα] .....

- Ο γλυκούλης σκύλος Φρεντ Μπασσέ [Fred Basset] !!! Αυτός, σε αντίθεση με τον ατσούμπαλο Μάρμαντιουκ, ήταν ένα ήσυχο σκυλάκι, μικροκαμωμένο με γκριζωπά μακριά αυτιά. Τα καρεδάκια με τις ιστορίες εκτυλίσσονταν, συνήθως, στο ίδιο σκηνικό : έξω από το σκυλόσπιτό του και δίπλα στο πιάτο του !!! Επίσης, τις ατάκες του δεν τις "ξεστόμιζε" αλλά τις σεφτόταν, σηνήθως με "θυμοσοφική διάθεση" [γι' αυτό και κάτω από τα "συννεφάκια με τα λόγια του" βλέπαμε μικρά - μικρά κυκλάκια, τα οποία, ως γνωστόν, δηλώνουν ότι αυτά "ο ήρωας του κόμικ τα σκέφτεται και δεν τα μιλάει" !!! ] !!! Η μόνη ιστοριούλα με τον Φρεντ που θυμάμαι είναι η εξής : Πάει ο Φρεντ στο αφεντικό του για να τον ταϊσει !!! Και του λέει το αφεντικό "πάλι θέλεις να φας Φρεντ, αφού πριν από μία ώρα σου έβαλα φαϊ" !!! Και ο Φρεντ σκέφτεται : "δεν είναι ότι πεινάω, είναι ότι θέλω να φάω για να περάσει κάπως η ώρα μου" !!!

- Ένα άλλο κόμικ επιστημονικής φαντασίας, του οποίου, όμως, δεν θυμάμαι τον τίτλο !!! Κι αν στη Σκαρθ το γυμνό παρουσιαζόταν με .... πιο "διακριτικό", "εκλεπτυσμένο" και "ατμοσφαιρικό" τρόπο .... σε αυτό το κόμικ οι ... "εκ του πονηρού αναφορές" ήταν πιο "εμφανείς" !!! Αλλά και πάλι, γινόντουσαν με τόσο έξυπνο, χιουμοριστικό και "πιπεράτο" τρόπο που ... όχι μόνο δεν ενοχλούσαν αλλά με [μας] έκαναν να διαβάζουμε το κόμικ πολύ ευχάριστα [το χιούμορ και η χαρούμενη διάθεση κυριαρχούσαν σε αυτό ... εν αντιθέσει με τις ιστορίες της Σκαρθ, όπου σε κάθε ιστορία "υπέφωσκε" μια θλιμμένη / ζοφερή "ατμόσφαιρα] !!! Από αυτό το κόμικ θυμάμαι δύο πρωταγωνιστές : Μια ζουμερή, πανέμορφη κοπέλα με μακριά ξανθά μαλλιά γεμάτα μπούκλες, αρκούντως ευδιάθετη, χαρούμενη αλλά και αφελή, και έναν επιστήμονα με μούσια και γυαλιά [νομίζω ότι κάποια στιγμή γίνανε ζευγάρι, αν και πολύ αταίριαστο] !!! Τους θυμάμαι σε ένα διαστημόπλοιο, μαζί με άλλα μέλη του πληρώματός του, να ταξιδεύουν στο διάστημα [προφανώς για την εκτέλεση κάποιας αποστολής] ....

- Αρκετό "γυμνό" [το οποίο ομοίως δεν σοκάριζε αλλά, απεναντίας, ανεδείκνυε περισσότερο το κόμικ] είχε, επίσης, και το κόμικ της τελευταίας σελίδας του περιοδικού Ταχυδρόμος, το οποίο ονομαζόταν "Μπλανς Επιφανί" !!! Το κόμικ αυτό είχε συγκεντρώσει, απ' ό,τι θυμάμαι, πολλούς θαυμαστές εκείνη την εποχή !!! Εμένα όμως ... δεν μπόρεσε να με κερδίσει σε εκείνη την ηλικία !!! Οι ιστορίες του μού φαινόταν αρκούντως μπερδεμένες !!! Και ... πιο πολύ με μπέρδευαν οι διάλογοι των ηρώων του στα συννεφάκια !!! "Γιατί έτσι ???", θα με ρωτήσετε .... Μα ... επειδή οι διάλογοι αυτοί ήταν σε άπταιστη καθαρεύουσα !!! Έχω, δε, την εντύπωση ότι δεν έχει εμφανισθεί ξανά άλλο κόμικ με διαλόγους στην καθαρεύουσα [αν κάνω λάθος με διορθώνετε .... φυσικά υπάρχει το "Αστερίκιος εν Ολυμπία" που είναι στα Αρχαία Ελληνικά ... αλλά κόμικ στην καθαρεύουσα μόνο το Μπλανς Επιφανί γνωρίζω ... ] ... Πάντως, για τους λόγους που έγραψα παραπάνω, το εν λόγω κόμικ δεν κατάφερε να γίνει "αγαπημένο μου", με αποτέλεσμα, όποτε έφερναν οι γονείς μου τον "Ταχυδρόμο" στο σπίτι, να του ρίχνω γρήγορες κλεφτές ματιές και ... σήμερα να μην θυμάμαι τίποτε να διηγηθώ από αυτό !!! Θυμάμαι, όμως, το όνομα "Αντόλφις" [νομίζω ήταν ο "κακός" της υπόθεσης ... ] ....

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ με .... το πλέον αγαπημένο μου κόμικ από περιοδικό εκείνης της εποχής ... Κι επειδή είναι τόσο μα τόσο αγαπημένο, θα του αφιερώσω ένα ολόκληρο ποστ [το τελευταίο μου στο παρόν τόπικ] ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ποστ αυτό θα είναι εξ ολοκλήρου αφιερωμένο στο, με διαφορά, πιο αγαπημένο μου κόμικς του ημερησίου και περιοδικού τύπου των 80ς !!! Μιλάω για τη σειρά κόμικς με αυτοτελείς ιστορίες του [τρισμέγιστου στο είδος του] Γιάννη Ιωάννου υπό τον τίτλο "Το θαύμα" την οποία απολαμβάναμε κάθε μήνα με το περιοδικό "Ταχυδρόμος" !!!

Πρωταγωνιστής αυτής της σειράς ένας Έλληνας οικογενειάρχης εκείνης της εποχής. Συμπρωταγωνιστές η φαμίλια του : η γυναίκα του, τα παιδάκια τους [αν θυμάμαι καλά ένα κοριτσάκι κι ένα αγοράκι που είχε ιδιαίτερο ταλέντο στο ποδόσφαιρο και γι' αυτό κάποιοι πρότειναν στους γονείς του .... να το πουλήσουν στους Δαρβινογιάννηδες !!!] και η γιαγιά [η οποία, όπως θα εκτεθεί παρακάτω, ήταν ιδιαίτερα ... μοντέρνων αντιλήψεων] !!! Με αφορμή αυτόν τον κόμικ ήρωα, ο Ιωάννου παρουσίαζε με τον πιο όμορφο, τον πιο ευγενικό, τον πιο πειστικό [θα μπορούσα να βάλω ... ένα σωρό επίθετα ακόμη] τρόπο την καθημερινότητα του νεοέλληνα εκεί στα 80ς !!!

Όταν έκανε την εμφάνισή της στον "Ταχυδρόμο" η πρώτη ιστορία της σειράς, ως πιτσιρίκι ... είχα ξετρελαθεί !!! Τη λάτρεψα και ... τη διάβασα περί τις 15 φορές ακόμη !!! Η ιστορία ήταν ασπρόμαυρη και καταλάμβανε μία σελίδα μόνο [το ίδιο συνέβαινε και στις ιστορίες που ακολούθησαν] !!! Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ... να τη θυμάμαι μέχρι σήμερα [είναι και ολίγον επίκαιρη] : Έφτασαν οι ημέρες του Πάσχα, αλλά ο κόμικ - ήρωας έχει μια διαφορετική "άποψη" για το πώς θα περάσουν τις γιορτές : Δεν θα πάνε πουθενά, θα μείνουν στην Αθήνα και θα περάσουν τις μέρες τους ήσυχα !!! Βλέπετε, είχε απηυδήσει βλέποντας τη "μαζική έξοδο" των Αθηναίων τις ημέρες του Πάσχα, που μετά από αυτήν επιστρέφουν "με την ψυχή στο στόμα" για να πιάσουν ξανά δουλειά. Ετσι ... ήθελε να βρει την ηρεμία του για εκείνες τις ημέρες !!! Και, πράγματι, οργάνωσε, αλλά και υλοποίησε, ένα πρόγραμμα για την οικογένειά του για τις ημέρες του Πάσχα : Βόλτες στην άδεια Αθήνα με τα πιτσιρίκια και τη γιαγιά [θα μπορούμε να πάμε όπου θέλουμε χωρίς να μποτιλιαριστούμε], θα βάλουμε το αρνάκι μας στο φούρνο [ενώ οι άλλοι στις εξοχές θα παιδεύονται να γυρίζουν σούβλες] κλπ κλπ !!!

Και στα μισά της ιστοριούλας, βλέπουμε τον κόμικ ήρωα να έχει επιστρέψει στο γραφείο του χαλαρός και άνετος, ενώ εκείνη τη στιγμή επέστρεψε αλαφιασμένη και με την ψυχή στο στόμα η συνάδελφός του που εργάζεται στο ίδιο γραφείο λέγοντας : "Ουφ, μόλις τώρα επέστρεψα, είχε απίστευτη κίνηση έξω από την Αθήνα, κάναμε 3 ώρες μέχρι να φτάσουμε στο κέντρο" !!! Και ο κόμικ - ήρωας την κοιτάζει από το γραφείο του ικανοποιημένος που, επειδή δεν έκανε ό,τι έκανε το μέγα πλήθος τις ημέρες του Πάσχα, δεν τράβηξε τέτοιου είδους ταλαιπωρίες !!!

Στο προτελευταίο καρεδάκι βλέππυμε, όμως, τον κόμικ ήρωα να είναι στριμωγμένος στο λεωφορείο, επιστρέφοντας από τη δουλειά του, και να μονολογεί : "Δεν αντέχω άλλο, δεν μπορώ άλλο την πόλη, θέλω εξοχή επειγόντως" [βλέπετε, ό,τι στερήθηκε το Πάσχα - από δική του επιλογή - έπαιρνε πλέον "την εκδίκησή" του !!! ] !!! Και στο τελευταίο καρεδάκι ανακοινώνει στην οικογένειά του : "Το Σαββατοκύριακο θα πάμε όλοι εκδρομή στο χωριό !!! Θα πάρουμε και κρέατα να ψήσουμε κλπ κλπ" !!! Και τα μέλη της οικογένειάς του πανηγυρίζουν με τη γιαγιά να αναφωνεί : "Θαύμα, θαύμα" !!!!!

Και μιας και ανέφερα τη γιαγιά .... θα ασχοληθώ με αυτήν !!! Η κόμικ - γιαγιά του Ιωάννου ήταν ... άπαιχτη !!! Πολύ "μοντέρνα" και πάντα "μέσα στο πνεύμα" της εποχής !!! Τη θυμάμαι σε κάποια ιστορία να κάνει παρέα με ... μηχανόβιους, να ανεβαίνει στις μοτοσικλέτες τους, να τη φέρνουν στο σπίτι καβάλα στις μηχανές τους κλπ !!! Και τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας να την κοιτάνε άφωνοι !!! Επίσης, σε άλλη ιστορία, που δημοσιεύθηκε σε τεύχος του περιοδικού που βγήκε πριν εκλογές του '85, μάθαμε τις ... πολιτικές προτιμήσεις της γιαγιάς !!! Βαμμένη Νέα Δημοκρατία !!! Και σαν να μην έφτανε αυτό ... ήταν ερωτευμένη με τον Ευάγγελο Αβέρωφ [!!!!] και γι' αυτό μια τεράστια φωτογραφία του βρισκόταν σε περίοπτη θέση στο δωμάτιό της !!! Και ο πρωταγωνιστής του κόμικ με τη γυναίκα του, οι οποίοι ήταν Πασοκάκια, τα έβλεπαν αυτά και .... κόντευαν να σκάσουν !!!

Σε κάποια άλλη ιστορία, που δημοσιεύθηκε πάλι πριν τις εκλογές του '85, ο κόμικ - ήρωας βλέπει ένα βράδυ στο δρόμο κάτι νεαρούς, με σημαίες της Νέας Δημοκρατίας να σπάνε κάτι τζαμαρίες σε γραφεία του ΠΑΣΟΚ και, όταν πέρασαν από εκεί αστυνομικοί, δεν δίστασε να τους "καρφώσει" [όπως είπα παραπάνω, ο τύπος ήταν Πασοκτζής] : "Αυτοί το έκαναν, πιάστε τους" !!! "Βρε τον παλιομπιιιπ", ήταν -αυτούσια - η ατάκα στο "συννεφάκι" κάποιου από τους νεαρούς !!! Μετά, όμως, είδαμε τον κόμικ - ήρωα να γυρίζει στο σπίτι του και, από τις τύψεις, να μην μπορεί να τον πιάσει ύπνος !!! "Ντροπή μου, κάρφωσα κάποια παιδιά για τις πολιτικές τους πεποιθήσεις, ντροπή μου", έλεγε στη γυναίκα του περίλυπος ......

Τέλος, άλλη ιστορία που θυμάμαι έδειχνε τον κόμικ - ήρωα τη στιγμή που επέστρεψε από τις καλοκαιρινές διακοπές του στη Σέριφο !!! Και τον βλέπουμε να τον παίρνουν φίλοι και συγγενείς τηλέφωνο, να του πουν "καλωσόρισες" και .... ω τι σύμπτωσις !!! Όλοι του κάνουν την ίδια ερώτηση : "Είχε ωραίες τουρίστριες στη Σέριφο" ??? Και θυμάμαι μία από τις απαντήσεις του : "Ναι, και πού να έβλεπες κάτι "θεές Σουηδέζες" να κυκλοφορούν με κάτι ντόπια καμάκια" !!!! [ας μην ξεχνάμε ότι εκεί στα 80ς το "γκρηκ καμάκι" ήταν μια "φάση" που ευδοκιμούσε .... ] .....

Αν δεν κάνω λάθος, ο Γιάννης Ιωάννου έκανε με "Το θαύμα" του την πρώτη του εμφάνιση στο χώρο της γελοιογραφίας και του κόμικ [αν κάνω λάθος με διορθώνετε] !!! Μετά ... ήταν θέμα χρόνου να γίνει ένας από τους πλέον αγαπημένους μας Έλληνες γελοιογράφους / κομίστες !!! Η προσφορά του όλα αυτά τα χρόνια [ιδίως σε εμάς "τους εκδρομείς των 80ς"] είναι, αναμφισβήτητα, ανεκτίμητη .....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ελληνικά Στρίπς Εφημερίδων

Λοιπον εκανα ψακτικη στο αρχειο των εφημεριδων μου με αφορμη αυτο Κλασσική Περιπέτεια (Μαμούθ Κόμιξ) με σκοπο την ανασκαφη Στριπ εφημεριδων του Χτες μιας και ειναι τα μονα που διαβαζαμε απο τις εφημεριδες των δικων μας και απο τα λιγα που βρισκαμε ενδιαφεροντα, εχουμε τα εξης





Απογευματινη του '85


 


Μοντεστυ Μπλεηζ που αναφερετε και στο παραπανω λινκ


http://en.wikipedia.org/wiki/Modesty_Blaise

 


Modestyblaise10183.jpg


 


Οι Τρεις Αμαζονες


Αγνωστου προελευεσεως πιθανον στριπ βασισμενο σε κομικ της DC


 


Μπλοντυ


http://en.wikipedia.org/wiki/Blondie_(comic_strip)

 


Dagwood_Sandwich_20070417.png


 


Ακροπολις του '81

 


Ποπαϋ

 


PopeyeFIRST.jpg


 


Ταρζαν

 


celardo_tarzan.jpg


 


Νταλας

 


strip2.jpg


 


Τζεφ Χωουκ


http://en.wikipedia.org/wiki/Jeff_Hawke

 


JeffHawke_h2231_en.jpg


 


Ελευθεροτυπια 1985

 


Ιζνογκουντ


Γνωστος και μη εξαιρετεος!


 


Μητσος και Κατινακι [ελληνικο]

 


Κυριακατικη Ελευθεροτυπια 1984

 


Χαγκαρ ο Τρομερος


http://en.wikipedia.org/wiki/H%C3%A4gar_the_Horrible

 


Hagar%20comics.jpg


 


Χουμπερ


Hubert Sunday by Dick Wingert

 


Hubert19840205.jpg


 

 


Τα Καμακια


Πιθανοτατα ελληνικο



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκτός από την Κλασσική περιπέτεια υπήρξε και η "Συλλογή Τοτέμ" που ασχολήθηκε με κωμικά στριπ, εξέδωσε συνολικά 16 τόμους και αν δεν κάνω λάθος ξεκίνησε να δημοσιεύεται πριν από την κλασσική περιπέτεια. Υπήρχε εκεί τόμος Χάγκαρ (που δεν τον έχω) και Μπλόντι (που τον έχω). I ll be back (που λέει και ο συνάδελφος Άρνολντ) με περισσότερα...
 
Και τα "Σταυρολεξικα" Περιοδικα ειχαν πολλα 'στριπακια'...

Δεν θυμαμαι σε ποιο - Κουιζ ή Γριφος - ειχε το "Andy Capp", τον τυπο με την Τραγιασκα,

που συνεχεια επινε στην Pub!...

Andy_capp2.gif
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Stratulator είπε:
Και στα "Σταυρολεξικα" Περιοδικα ειχαν πολλα 'στριπακια'...Δεν θυμαμαι σε ποιο - Κουιζ ή Γριφος - ειχε το "Andy Capp", τον τυπο με την Τραγιασκα,

που συνεχεια επινε στην Pub!...

Προβολή συνημμένου 59974
Είχε πολύ φάση αυτός ο τύπος με την τραγιάσκα, αν δεν απατώμαι όμως ήταν στο "Τέστ" ...
 
VAGBITH είπε:
Είχε πολύ φάση αυτός ο τύπος με την τραγιάσκα, αν δεν απατώμαι όμως ήταν στο "Τέστ" ...

Ναι,ισως να ηταν στο "Τεστ"!...

Μπορει να εκανε και "γυρα" και στα τρια περιοδικα, δεν ειμαι σιγουρος!...
 
O Andy Capp ηταν σιγουρα στο "Τεστ" γιατι το επαιρνε ο πατερας μου φανατικα,ενω το ειχα και παιχνιδι στο spectrum!
 
Θυμαμαι τον Μαρμαντιουκ, το Love is και ενα sci-fi με αρκετο topless στο Εθνος στα μεσα του 80
 
Παιδιά, νομίζω ότι αυτό το τόπικ πρέπει να συχγωνευθεί με ένα δικό μου τόπικ με τίτλο, αν θυμάμαι καλά, "κόμικς σε εφημερίδες, περιοδικά κλπ" !!! Ο τίτλος του Aardvark μού φαίνεται ότι είναι πιο "εύστοχος" απ' τον δικό μου ....
 
Παιδιά, νομίζω ότι αυτό το τόπικ πρέπει να συχγωνευθεί με ένα δικό μου τόπικ με τίτλο, αν θυμάμαι καλά, "κόμικς σε εφημερίδες, περιοδικά κλπ" !!! Ο τίτλος του Aardvark μού φαίνεται ότι είναι πιο "εύστοχος" απ' τον δικό μου ....

και ενα sci-fi με αρκετο topless στο Εθνος στα μεσα του 80




Στο τόπικ που άνοιξα έχουμε ξαναμιλήσει γι' αυτό το σούπερ -ντούπερ επιστημονικής φαντασίας΄στριπ του Εθνους [με το "ολίγον γυμνό" του, το οποίο, αντί να είναι πρόστυχο, ήταν υπέροχο και άκρως "καλλιτεχνικό"] : Πρόκειται για την αγαπημένη μου Σκαρθ !!! Μάλιστα είχες γραψει ποστ όπου μάς παραπέμπεις σε σελίδες του κόμικ :cool: :cool:
 
http://users.freestuff.gr/youli/logotexnia/andycapp2.gif

Το Τεστ !

Αναφερόμαστε αυστηρά σε κόμικ που φιλοξενούσαν τα περιοδικά και οι εφημερίδες;

Αν ναι , ομολογώ πως το « Θαύμα » του Ιωάννου παρέα με το « Άντυ και Φλώρα » του Reggie Smythe, είναι ό,τι καλύτερο θυμάμαι .

Οι « Βαρελόφρονες » και ο « Μεμάς Τηλεκανάλης » που παρεπιδημούσαν στις τελευταίες σελίδες του « Ρομάντσο » παρέα με την «Χοντρή» του « Ζαχαρία » από το «Φαντάζιο» μου φέρνουν στο νου την γιαγιά μου με τον ελληνικό και το γλυκό του κουταλιού .

H Μπλάνς Επιφανί σε αρχαΪζουσα , ήταν επιμελημένη από την Έλενα Ακρίτα , αν η γέρικη και ασθενής , πλέον , μνήμη μου δεν με απατά !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλώς μας ήρθες.

Κάνε μια βόλτα από τα νέα μέλη αν θες. Αν χρειαστείς κάποια βοήθεια ως "Νιού κιντ ον δε μπλοκ" ρώτα ελεύθερα :D
 
Πίσω
Μπλουζα