Retro κόμικς σε εφημερίδες, περιοδικά κλπ

eth-6-12-11.jpg

... γιά να δούμε τί « θαύμα » κάμαμε ...

Kambia είπε:
Καλώς μας ήρθες. Κάνε μια βόλτα από τα νέα μέλη αν θες. Αν χρειαστείς κάποια βοήθεια ως "Νιού κιντ ον δε μπλοκ" ρώτα ελεύθερα :D
Νά'σαι καλά καρντασάκο ...

Φχαριστώ αλλά είμαι περαστικός ...

Respect.jpg

Ωραίο νήμα ... νοσταλγικό ... σα χτες είναι , ρε ... και περάσαν τριάντα χρόνια ... και μεις κακά κι'αυτοί καλύτερα ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο Τέστ είναι παιδιά το Άντυ και Φλώρα μέχρι και σήμερα. Το αγοράζει η μητέρα μου για τα σταυρόλεξα και εγώ πάντα διαβάζω το κόμικ, στην δεύτερη σελίδα. Όπως στο δημοτικό... :D
 
Μία σειρά από αυτοτελείς ιστορίες ενός ιθαγενή ? Θυμάται κανείς πώς λεγόταν?
 
"O Τρίτος δρόμος", του Γιάννη Ιωάννου, ήταν σελίδα κομικ στο "Ποντίκι" λίγο μετά το 1981, όπως λέει κι ο τίτλος του, και είχε εκδοθεί και αυτοτελώς ως συλλογές, σε βιβλία (δεν είναι απάντηση στην παραπάνω ερώτηση).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν, το ρετρότερο που θυμάμαι εγώ ήταν ένας ασπρόμαυρος Αστερίξ που δημοσίευαν τα ΝΕΑ (μάλλον) πολύ πριν κυκλοφορήσουν τα τεύχη. Ήμουνα μάλλον Πέμπτη Δημοτικού που θα πει 1967-68. Δεν παίρναμε αυτή την εφημερίδα κι έτσι μόνο ευκαιριακά το διάβαζα, αλλά μου είχε κάνει πολλή εντύπωση. Αργότερα κάποιο περιοδικό (Πάνθεον, πριν γίνει γυναικείο?) έβαλε μερικές ιστορίες του Ούμπα Πα, και ενός άλλου που αναρωτιέμαι αν ήταν ελληνικό "αντίγραφο" του Αστερίξ, γιατί τα σκίτσα ήταν πανομοιότυπα, αλλά ο ήρωας ήταν ένας Ρωμαίος εκατόνταρχος (ζωγραφισμένος ακριβώς όπως οι Ρωμαίοι στον Αστερίξ) αλλά δεν κράτησαν πολύ καιρό.

Αργότερα που παίρναμε Ταχυδρόμο διαβάζαμε βεβαίως την Μπλανς Επιφανί, είχε κάνει πάταγο τότε. Σχετικά πρόσφατα απόκτησα (σε ηλεκτρονική μορφή) ολόκληρο το κόμικ στα Αγγλικά. Μια ιστορία ήταν μόνο.

Στην καφετερία της δουλειάς μου το μεσημέρι βρίσκουμε πάντα την τοπική εφημερίδα που κάποιοι αγοράζουν, τη διαβάζουν και την αφήνουν εκεί. Η σελίδα με τα κόμικς είναι η δημοφιλέστερη :) και έχει εκτός των άλλων και το "Άντυ και Φλώρα". Οπότε πρέπει να είναι το κόμικ που παρακολουθώ για περισσότερα χρόνια, αφού παίρναμε Τεστ (και διαβάζαμε τις ιστορίες τους) από πριν φύγω για Αμερική το 1980
 
Ο Ουμπα Πα ούτως ή άλλως είναι 5 ιστορίες οπότε δεν είναι παράλογο που κράτησε λίγο. Το άλλο με τον εκατόνταρχο δεν μου λέει κάτι.
 
Όχι δεν είναι αυτό... Αυτό που θυμάμαι εγώ θα πρέπει να ήταν μέσα στα μικρά τεστ και μιλούσε για τις ιστορίες ενός ιθαγενή όπου αντί για χρήματα είχαν νομίζω παπαγάλους ... Κάτι τέτοιο ...

Ο δε ιθαγενής είχε κανονικά το κούρεμα "καπελάκι" των υπόλοιπων της φυλής με την χαρακτηριστική ενδυμασία αλλά φορούσε και μία γραβάτα !

Thor είπε:
Ο Ουμπα Πα ούτως ή άλλως είναι 5 ιστορίες οπότε δεν είναι παράλογο που κράτησε λίγο. Το άλλο με τον εκατόνταρχο δεν μου λέει κάτι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προς τις τελευταίες σελίδες του περιοδικού Τηλέραμα αν θυμάμαι καλά είχε ιστοριούλα με την Μπλόντυ. Ήταν μια ξανθιά νοικοκυρά που έμπλεκε σε περιπέτειες. Το σκίτσο μου φαινόταν όπως οι Αμερικάνικες ταινίες του 50,60. Σας λέει κάτι;
 
Στην Απογευματινή θυμάμαι τα εξής comics : "Ο Μισθοφόρος", "Στόρμ","Μπάρμπαρα",ένα βιογραφικό comic με την ιστορία του Ουίνστων Τσώρτσιλ,ένα παρόμοιο με την ιστορία του Ντε Γκωλ,σίγουρα αυτά που αναφέρει πιο πάνω ο φίλος Aardvark,μια ιστορία του Κόναν,και τέλος ένα σαν Κόναν αλλά με μια ξανθιά κοπέλα πρωταγωνίστρια στην εν λόγω ιστορία.
 
johnny19818 είπε:
Προς τις τελευταίες σελίδες του περιοδικού Τηλέραμα αν θυμάμαι καλά είχε ιστοριούλα με την Μπλόντυ. Ήταν μια ξανθιά νοικοκυρά που έμπλεκε σε περιπέτειες. Το σκίτσο μου φαινόταν όπως οι Αμερικάνικες ταινίες του 50,60. Σας λέει κάτι;
Έχουν περάσει 2 χρόνια (και κάτι) αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ...

Η Μπλόντι είναι γνωστό κόμικ στριπ που εκδίδεται στις ΗΠΑ από το 1930 ως τώρα. Δημιουργήθηκε από τον Τσικ Γιάνγκ (1901-1973). Από το 1938 εως το 1950 κυκλοφόρησαν 28 ταινίες με την Μπλόντι ενώ βγήκαν και 2 τηλεοπτικά σίριαλ (το 1957 και το 1968-9). Την δεκαετία του 1980 η Μαμούθ Κομιξ έβγαλε ένα τομάκι με στριπάκια της Μπλόντι ενταγμένο στην σειρά Συλλογή Τοτέμ (ήταν μάλιστα ο τελευταίος τόμος της σειράς)
fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thor απλά respect. Δεν ήξερα ότι υπήρχε σειρά και περιοδικό βέβαια.
 
Το πρωί μου ήρθε μια φλασια/απορία χρόνων για ένα κόμικ που έβαζε προς τελευταίες σελίδες το περιοδικό ΕΝΑ στα πρώτα χρόνια που έβγαινε αν δεν κάνω λάθος. Γαλλικό πρέπει να ήταν και λίγο πολιτικό κοινωνικής φαντασίας,το μόνο που θυμάμαι από εκεί ήταν το αρκετά ενήλικο σχέδιο (σίγουρα δεν απευθύνονταν σε παιδιά) και η μια ηρωίδα που έφερε το όνομα Μπεατρίς. Μπιλάλ δεν ήταν σίγουρα πάντως. Το θυμάται κανείς από εσάς; Σας βάζω δύσκολα ξέρω .
 
Πίσω
Μπλουζα