Retro μεγάλες αθλητικές φυσιογνωμίες...

Όπως επίσης θα έλεγα ότι η μεγαλύτερη μεταγραφή στο χώρο του μπάσκετ ήταν ο μέγιστος...

Dominique Wilkins

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita είπε:
Θυμάμαι που ενώ εγώ τηλεφωνούσα απεγνωσμένα στη μάνα μου για να μου αγοράσει την Περιπέτεια (διακόπευα σε ένα χωριό τέρμα Θεού) εκείνη έτρεχε με το γείτονα στο αεροδρόμιο για την υποδοχή... :cry: :cry: :cry:
Εγώ ήμουν στα γραφεία στον Πειραιά όπου θα τον έφερναν (λέει) με ελικόπτερο :D

Τελικά, ήρθε κανονικά (απο τις σκάλες) :p

manos426f είπε:
Respect. Τέτοιους παίκτες δεν θα ξαναδεί ούτε το NBA ...
 
keeper7k είπε:
Respect. Τέτοιους παίκτες δεν θα ξαναδεί ούτε το NBA ...
Συμφωνώ Τάκη..!

Αν σκεφτείς ότι κάποτε ήταν στα παρκέ συνυπήρξαν παίκτες όπως Michael Jordan,Dominique Wilkins,Erwin Johnson,Larry Bird,Charles Barkley,Scottie Pippen,Κarl Malone και τόσοι άλλοι (όλη η original Dream Team με λίγα λόγια...) ε,τώρα αν δεις ΝΒΑ σε πιάνει μια μελαγχολία...
 
manos426f είπε:
Συμφωνώ Τάκη..!
Αν σκεφτείς ότι κάποτε ήταν στα παρκέ συνυπήρξαν παίκτες όπως Michael Jordan,Dominique Wilkins,Erwin Johnson,Larry Bird,Charles Barkley,Scottie Pippen,Κarl Malone και τόσοι άλλοι (όλη η original Dream Team με λίγα λόγια...) ε,τώρα αν δεις ΝΒΑ σε πιάνει μια μελαγχολία...
Γι'αυτό τον λόγω ακριβώς έχω να δώ ΝΒΑ καμία δεκαετία περίπου!
 
Καλησπέρα σε όλους από ένα καινούργιο μέλος.

Μεγάλοι αθλητές περάσαν από διάφορες ομάδες και άλλους τους συμπαθεί κανείς περισσότερο ή λιγότερο. Η πιο cult φυσιογνωμία, όμως, υπήρξε και θα παραμείνει για πολλά πολλά χρόνια ο one and only Νίκος Τσιαντάκης. Μαλλί-λασπωτήρα και μουστάκι δεν νομίζω ότι θα έχουμε την τύχη να ξαναδούμε στα γήπεδα!

Keeper7k, Κρόιφ το πουλί; Πώς σου ήρθε αυτό;;;; :)
 
Randagast είπε:
Καλησπέρα σε όλους από ένα καινούργιο μέλος.
Μεγάλοι αθλητές περάσαν από διάφορες ομάδες και άλλους τους συμπαθεί κανείς περισσότερο ή λιγότερο. Η πιο cult φυσιογνωμία, όμως, υπήρξε και θα παραμείνει για πολλά πολλά χρόνια ο one and only Νίκος Τσιαντάκης. Μαλλί-λασπωτήρα και μουστάκι δεν νομίζω ότι θα έχουμε την τύχη να ξαναδούμε στα γήπεδα!
Έλα ντεμ πως ξεχάσαμε τον Νικόλα. Εδώ σε πρώτο πλάνο με τον Μουστακίδη ;)

picture.php


Randagast είπε:
Keeper7k, Κρόιφ το πουλί; Πώς σου ήρθε αυτό;;;; :)
Ένας ειναι ο Ιπτάμενος Ολλανδός TM. Γιατι να το κρύψουμε άλλωστε ... :bow:
 
Εγώ δεν ξεχνάω και τον μεγάλο..

Νίκο Αναστόπουλο

picture.php


Φίλε Randagast,πολύ εύστοχη η παρατήρησή σου για τον Τσιαντάκη,εύγε..! :beer:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
schizo είπε:
Χμμμ... ρετρό...
Βαμβακούλας; ...με τα "εγγλέζικά" του

Βαμβακουλας. ποιος είναι αυτος?? :bow:

περα από την πλάκα απορώ πως γίνεται να ξεχάσατε τον Maradona....δεν υπάρχει ποδοσφαιρική φυσιογνωμία που να του μοιάζει ή θα του μοιάσει ποτέ!!! το μεγαλύτερο παράδειγμα προς αποφυγειν για τους νεους αθλητές αλλά από την άλλη το πιο αγνό ποδοσφαιρικό ταλέντο...πάντα χοντρούλης πάντα τεμπελάκος και πάντα ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΗΣ, ικάνός να βάλει ένα γκολ με το "χερι" με π..ια. και αμέσως μετά να βάλει το γκολ του αιώνα..



για το μπάσκετ ενώ πιστευω οτι ο Jordan ήταν ο επιτομή του αθλήματος, ο μεγαλυτερος αθλητής του, εγώ είμαι fun tou μέγιστου Μagic Johnson opvw kai o Stanfromgreece..ο άνθρωπος θα μπορούσε να είναι το καλύτερο 4άρι ακόμα και πεντάρι, και τελικά έγινε ο καλύτερος playmaker που έπαιξε ποτέ αυτό το αθλημα..απίστευτα Ευφυής, η γρηγοράδα και η ποικιλία των πασών και των κινήσεων του σε έκανα να πιστέυεις οτί βλέπεις κάτι μαγικό...ωράια τα καρφώματα αλλά για μένα το μπάσκετ είναι η πάσα και η τελική ενέργεια...

δείτε και χαζέψτε:

http://www.youtube.com/watch?v=yGoXyArNH9k&feature=related

ειδική μνεία θα ήθελα να κάνω εδω για τον Larry Bird..ο άνθρωπός αυτός σου έδινε την εντύπωση όχι αθλητή αλλά ενός Ιρλανδού μέθυσου με κοιλίτσα πρησμένη απο τις μπύρες..αλλά όταν έμπαινε μέσα στα παρκέ δεν υπήρχε κάτι που να έβαζε το μυαλό του και να μην το έκανε..΄χωρις να είναι ιδιαίτερα αθλητικός, ήταν θεαματικός και μεγάλη ψυχή!! ακόμα και ο Magic είχε πει σε συνεντευξή του οτί ο Bird ήταν ο καλύτερος μπασκετμπολίστας που είχε αντιμετωπίσει..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χουάν Ραμόν Ρότσα τον οποίο και χαρήκαμε και ως προπονητή της τοπικής ομάδας μας του Πανηλειακού...

Μήπως ξεχάσαμε και τον Γκούλιτ???
 
schizo είπε:
Χμμμ... ρετρό...Niki Lauda στην F1 ...γιατί πατούσε γκάζι, όπου οι άλλοι πατούσαν φρένο
:headbang: Αυτόν ήθελα να πώ κι εγώ!


Sofologiotatos είπε:
Στη Φόρμουλα 1 ο επίσης αδικοχαμένος Αΰρτον Σέννα από τη Βραζιλία παραμένει μια μυθική μορφή. Πάντως φίλε Manos, θεωρώ ότι ο Μίχαελ Σουμάχερ είναι ο πιο άξιος αντικαταστάτης του Σέννα που μπορούσε να υπάρξει. Πρόκειται για ευφυέστατο άνθρωπο, έναν οδηγό-φαινόμενο που μπορεί να αντιμετωπίζει παντός τύπου αντιξοότητες με αξιοθαύμαστη αποτελεσματικότητα.
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω κάθετα! Και οι 2 με απίστευτο ταλέντο και οι 2 σχεδόν αδίστακτοι προκειμένου να νικήσουν αλλά ο ένας ήταν απίστευτα παθιασμένος για το σκοπό του ενώ ο άλλος απίστευτα υπολογιστικός, σαν μηχανή. Αυτό κάνει νομίζω όλη τη διαφορά! Ο Schummi σε προκαλούσε να τον θαυμάσεις, ο Senna όμως σε πόρωνε!
 
thamonas είπε:
ακόμα και ο Magic είχε πει σε συνεντευξή του οτί ο Bird ήταν ο καλύτερος μπασκετμπολίστας που είχε αντιμετωπίσει..
Πράγματι, ο φοβερός και τρομερός Λάρρυ Μπερντ με την εξωπραγματική του ευστοχία... Θα μου μείνουν αξέχαστα τα μακρινά καλάθια του όπως το παρακάτω (δυστυχώς χωρίς ήχο)


Μα... δεν είπα κάτι διαφορετικό, αγαπητή μου Queen of Hearts! Η ευφυΐα έχει διάφορες αποχρώσεις, και η υψηλή υπολογιστική ικανότητα είναι κι αυτή μια μορφή ευφυΐας. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
manos426f είπε:
Εγώ δεν ξεχνάω και τον μεγάλο..
Νίκο Αναστόπουλο

picture.php

Respect στο μεγάλο Μουστάκια...

Δυστυχώς η μεταγραφή του στην Ιταλία δεν είχε την αναμενόμενη επιτυχία. Οι Ιταλοί αμυντικοί - δρεπανηφόρα δεν χάριζαν κάστανα. Ας είναι όμως... μεγάλος επιθετικός.
 
1111125565912.jpg


Alan Prost .......

platini2.jpg


Michel Platini

Alfred%20E%20Newman.JPG


Teflon ................... :tease:

:D :D:D
 
O Hugo Santsez... της Ρεαλ χαρακτηριστική μορφή των ισπανικών γηπέδων αφού κάθε φορά που πετύχαινε γκολ έκανε κάτι απίστευτες τούμπες... :cheers:

Σερ Άλεξ Φέργκιουσον, από τους λίγους επιζώντες στο αεροπορικό δυστύχημα του 1958 που αποδεκάτισε την ομάδα της Μαντσεστερ και τύλιξε στα μαύρα 23 οικογένειες.

Φέτος συμπληρώθηκαν 50 χρόνια...
 
Δεν είναι ακριβώς ρετρό... ή μάλλον δεν είναι μόνο ρετρό. Είναι ο ένας, ο μοναδικός, ο αξεπέραστος Νίκος Αλέφαντος!!!

Τί video, τί δημοσιεύματα, τί τραγούδια... Μέχρι και fan group στο facebook του έχουν κάνει... Τί να λέμε τώρα; Ο άνθρωπος είναι ζωντανός θρύλος...
 
Ο Φορτούλα, παλιός τερματοφύλακας του Παναθηναικού (αν δεν κάνω λάθος). Πάνε και τουλάχιστον 20 χρόνια που έπαιζα "χαρτάκια" με τις ομάδες του ποδοσφαίρου...
 
falcon030gr είπε:
Ο Φορτούλα, παλιός τερματοφύλακας του Παναθηναικού (αν δεν κάνω λάθος). Πάνε και τουλάχιστον 20 χρόνια που έπαιζα "χαρτάκια" με τις ομάδες του ποδοσφαίρου...

Μπλάντεν Φορτούλα...

τερματοφύλακας του Π.Α.Ο.Κ. :D
 
Στο μπάσκετ, να προσθέσω τον Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ των Λέικερς, το πεντάρι με την απίστευτη ραβέρσα και τα μεγάλα γυαλιά.



Στο τένις, τον ΄Τσέχο Ιβάν Λέντλ, έναν όχι πολύ εντυπωσιακό παίκτη, αλλά ιδιαίτερα ευφυή και την Ισπανίδα Σάντσεθ Βικάριο (οι αγώνες της με την Γκραφ ήταν συγκλονιστικοί).





nbadime430jl3.jpg

20060420arantxasanchezvfe5.jpg

20060419ivanlendlkc2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα