Retro Amigaδικα

Εμμ, ευτυχως εχουμε τον ταλαιπωρο (ελεω zx και amiga) Wally και τα εξηγει :p

edit

@Spyros_s και μετα λεμε οτι σας προκαλουν οι st users ? χεχε
 
Αχ αυτά τα ρετρο-αμιγκάδικα...

Είχαμε απλά "αγγίξει" το θέμα τους στο thread των ρετρο-αμπελοκήπων, οπότε θα επαναλάβω απλά πόσο με εκνεύριζε το θέαμα των πιτσιρικάδων που έπαιζαν σε όλες τις amiga το kick off !! (σκέτος εφιάλτης :rant: )

Αν και εγώ είχα amiga και δεν έμπαινα εκεί μέσα τόσο συχνά όσο κάποιοι γνωστοί μου, είχα πάει μία φορά για να παίξω Lost Patrol επειδή η δικιά μου κόπια είχε κάποιο πρόβλημα, και με το που άκουσε o ιδιοκτήτης περί "Lost Patrol", με κοίταγε σαν εξωγήινο !!

Πρέπει να ήμουν ο πρώτος (ίσως και ο μοναδικός !?!) πελάτης του, που *δεν* ξεστόμισε τις λέξεις "kick off" :D
 
Paspartoo είπε:
Εμμ, ευτυχως εχουμε τον ταλαιπωρο (ελεω zx και amiga) Wally και τα εξηγει :p

edit

@Spyros_s και μετα λεμε οτι σας προκαλουν οι st users ? χεχε
Εγώ δεν προκαλώ φίλε μου...μόνο πειράζω... :)
 
Amiga και κοινωνικές συγκεντρώσεις..περίπου!!

Όταν το '94 αγόρασα την Α1200, δεν είχα ιδεα σε τη κόσμο έμπαινα!! Είχα φτάσει στο σημείο να την κοπανάω από το μάθημα (λίγες φορές) για να πάω να παίξω sensible! (το '94 edition, που ήταν και το καλύτερο φυσικά). Εδώ στην δάφνη, σε στενό, είχαμε μαγαζί με amigas, για τον κόσμο που ήθελε να παίξει. Ακριβώς ίδια φάση με τα arcades!! Μόνο που στην περίπτωση της amiga ήταν με την ώρα! Είχα ρίξει απίστευτο παιχνίδι, είχε στενάξει το r-type I-II, street fighter II, Mortal Kombat, Swiv, double dragon, midnight resistance κ.α.

Έχετε να μοιραστείτε παρόμοιες εμπειρίες?

Παρεπιπτώντος, Στάθη, (ένας φίλος, για κάτι που μου είχε πει), κάτσε εσύ να παίζεις χωρίς cheats και άσε εμάς να τα τελειώνουμε!!! Χα Χα!!!! :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίες αναμνήσεις. :)

Αυτά φίλε jtrek, ήταν τα περίφημα.... (drum roll) ....amigάδικα !! :D (δες και εδώ).
 
Ωχ, διπλό τόπικ, sorry!!!!!!
 
Mην ανησυχείς !!

Το retromaniax καλύπτει τόσα θέματα, και σε τόσο "βάθος χρόνου", που οι άνω της μίας αναφορές σε διάφορα threads είναι κάτι το συνηθισμένο. :)
 
jtrek79 είπε:
Ωχ, διπλό τόπικ, sorry!!!!!!
Όπως είπε κι ο Billy - κανένα πρόβλημα! :)

Τα θέματα συγχωνεύτηκαν και συνεχίζουμε την amigo-κουβεντούλα εδώ! ;)
 
Εδω στης Σερρες παντως δεν θυμαμαι να ειχαμε κατι τετοιο.Θα το ξερει καλητερα αυτο βεβαια ο συντοπιτης μου ο cauldron που ασχολειται με home computers.παντως και να ειχε δεν προκειται να πηγαινα γιατι την ατμοσφαιρα και γενικα τα arcades δεν τα αλαζα και δεν τα αλαζω με τιποτα.
 
«ΜΗΤΗΡ ΑΜΙΓΚΑ ΑΦΕΣ ΑΥΤΟν ΟΥ ΓΑΡ ΟΙΔΑΣΙ ΤΙ ΠΟΙΟΥΣΙ»

κονσολας γαρ εστί :p

(καράελεύθερη ελληνική μετάφραση): Ω αμίγκα μέγιστη μητέρα των υπολογιστών, μην τον συμμερίζεσαι γιατί δεν ξέρει τι γράφει αφού μεγάλωσε με ουφάδικα και κονσόλες...δώσε του μια ευκαιρία ακόμα, τουλάχιστον δεν έμπλεξε ποτέ με ατάρι στ! :D :p
 
Amiga μου, δεν σε κατηγορώ για τα 8άρια που είχα στα αρχαία...ουπς το είπα!! #) Τέλος πάντων, γενικότερα μου άρεσε η ατμόσφαιρα στο μαγαζί! Και ο ιδιοκτήτης και η γυναίκα του ήταν άψογοι! Να ναι καλά όπου και να είναι, ότι και να κάνουν!!
 
spyros_s είπε:
«ΜΗΤΗΡ ΑΜΙΓΚΑ ΑΦΕΣ ΑΥΤΟν ΟΥ ΓΑΡ ΟΙΔΑΣΙ ΤΙ ΠΟΙΟΥΣΙ» κονσολας γαρ εστί :p

(καράελεύθερη ελληνική μετάφραση): Ω αμίγκα μέγιστη μητέρα των υπολογιστών, μην τον συμμερίζεσαι γιατί δεν ξέρει τι γράφει αφού μεγάλωσε με ουφάδικα και κονσόλες...δώσε του μια ευκαιρία ακόμα, τουλάχιστον δεν έμπλεξε ποτέ με ατάρι στ! :D :p
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :D
 
Στον ηλεκτρικό σταθμό των Πευκακίων ανάμεσα σε Περισσό και Ν. Ιωνία υπήρχε Αμιγκάδικο με πάνω από 20 μηχανήματα μέσα να παίζουν όλοι μέρα ασταμάτητα. Πάνω σε Hantarex arcade monitor αρκετά μεγάλα θυμάμαι. Ήταν δίπλα στο Λύκειο που πήγαινα τότε και οι ωριαίες κοπάνες αλλά και οι σκαστές στα διαλείμματα έδιναν και έπερναν για μικρή δόση...
 
Χαχα, θυμάμαι τον ιδιοκτήτη ενός από τα αμιγκάδικα που ανέφερε ο Wally ο οποίος ήταν μουντρούχος και πολύ αγενής στην αρχή.

Στη συνέχεια του είχαν πάρει τον αέρα τα 10χρονα και του κατέβαζαν καντήλια. :)

Κλασσική ατάκα "Τελείωσες, θα συνεχίσεις;"
Αυτό ήταν στον Άγιο Θωμά στην Παπαδιαμαντοπούλου.Ξεκίνησε πολύ ωραίο μαγαζί μοντέρνο για την εποχή του και πουλούσε και κάποια accessories ,δισκέτες ,mouse pads ,joysticks.

Με τον καιρό βρώμησε και ο υπάλληλος μεγάλος τεμπέλης δεν καθάριζε ποτέ....λεγόταν Βρανάς και η ατάκα ήταν

``έχεις τελειώσει`` και σου χτυπούσε τον ώμο χαχαχαχα πολύ ωραίες εποχές...

Αργότερα άνοιξε και ένα άλλο παράνομο ,κοντά στα στρατόπεδα στο Γουδή,σήμερα έχει γίνει εσωτερικό πάρκινγκ ο χώρος,εκεί έπεφτε μεγάλη κλοπή δισκέτας..

Μετά από λίγο καιρό έπιασαν τον ιδιοκτήτη ο οποίος είχε και φροντιστήριο Αγγλικών στη γειτονιά...
 
Η δική μου ιστορία με την Amiga αρχίζει κάπου το 89 με 90. Μαζί με μπλε Fly, κονκάρδες Θ13 ,Slayer και DR martens με κόκκινα κορδόνια.
ενω το βράδυ είχε υποχρεωτικά HeadBangers Ball. Νομίζω κάθε Παρασκευη. Την επομένη Σαββατο πρωι υποχρεωτικά στο Aμιγκαδικο....

Το Amigαδικο της γειτονιας μου στην Κυψέλη -τώρα είναι προπατζιδικο- ειχε δεκαπέντε 500άρες με σετακι 2 Tomahawk joystick του Ανερούση
είναι στοιχειωμένες στην μνήμη μου. H ωραιότερη θέα σε 16bit που μπορεί να έχει άνθρωπος!

Μπαινοντας μέσα την πρώτη φορά αντικρίζω τα υστερικά click click του Kick Off2. 12 στις 15 Amigες παιζουν υστερικά kick off
To μάτι μου πέφτει στις 3 υπόλοιπες που είχαν είχαν φορτωμένες στο df0 drive άλλα παιχνίδια...

Πρώτη επαφή αν θυμαμαι καλά τα Lotus2 , το Vroom , το Τurrican2, το Midnight Resistance και το Final Fight.
Τυχεροι ειμασταν αν προλαβαιναμε ελευθερο ένα Philips μονιτορ το μόνο που έιχε καλώδια RCA συνδεδεμένα.
ο ιδιοκτήτης μαλλον το είχε κρατήσει ετσι για να μην γινεται χαμός από τον 4καναλο στερεοφωνικό ήχο από 15 Amiga.

Μετά ήρθε στο Shadow of the Beast3 , το First Samurai, το Cabal, το Toki
Aργότερα το Jaguar και το Lotus3, το Flashback , το Alcatraz και το αγαπημένο Sensible (το μοναδικό ποδοσφαιράκι που κόλλησα)
Tι να λέμε τώρα κάθε παιχνίδι από αυτά πολύ κοντά στα coin op και όσα ήταν μόνο για Amiga μνημείο gameplay.
Aψογα...
ο μεταλλικός ήχος του Cabal ακόμα με πορώνει σαν την πρώτη φορά.

Μετά το 1993 με τον ερχομό της 600 η 500άρες ακόμα πούλαγαν.
Οι πρώτοι συμμαθητές μου πήραν Amiga και σε εναν καλό μου φίλο σπίτι του είδα για πρώτη φορά
το SF2 η πρώτη μου επαφή λοιπον με τον θρύλο των arcade ήταν στην Amiga!
Και δεν με χαλαγε καθόλου.
Εκπληκτικός ήχος , ξερές γροθιές και κλοτσιές και ένα ...διαφορετικό gameplay από την US Gold.
Για αυτο ακριβώς μου άρεσε. Εστω και με ένα κουμπι τα διπλά πήγαιναν σύννεφο. Ας είναι καλά και ο Ανερούσης
Αmiga 500 χωρις δύο joystick δεν είδα ποτέ. Παντα το ένα δίπλα στο άλλο. Ετσι πρέπει.


Εδω να σας πω και την "αμαρτία" μου. Εκείνη την περίοδο υπήρχε ένα Atarάδικο στου Γκύζη.
Απ ότι θυμαμαι ιδιοκτήτρια ήταν μια πολύ ευγενική κοπέλα. Eιχα πάει δύο φορές και θυμαμαι
οτι επαιζα Vroom μανιωδός. (Οι υπολοιποι τριγύρω τον χαβά τους με το Kick off 2 )
Παιδία το ομόλογώ. Δεν ήξερα ούτε για OCS και ECS ούτε οτι και ότι ο ST έίχε τον 68000 να τα κάνει όλα μαζί μέσω της CPU
ενώ η Amigαρα είχε και custom chips.

To 1990 δεν ειχαν πολύ σημασία όλα αυτα...Αρκούσε η πόρωση των αγαπημένων μας τίτλων.
Kαι το gameplay που απ ότι φαίνεται πατάμε 2021 σχεδόν και δεν ξεπερνιέται με τίποτα.
vroom.jpgTurrican2.jpgshadow of the beast 3_2.jpgshadow of the beast 3.jpgsensible.jpgmaxresdefault.jpglotus 2.jpgJaguar_XJ220_2.png91911947_10220236916968157_5885329295559098368_n.jpg91243819_2770951873017419_8817738184206057472_n.jpg364860-wings-of-fury-amiga-screenshot-soldiers-are-running-for-their.png83987099_619992832108908_7189704296349302784_o.jpg279862-toki-amiga-screenshot-this-is-the-first-level-nice-and-colorful.png83740045_619992752108916_887351375908831232_o.jpg
 
Όντως η Amiga 500 ήταν το φθηνό arcade. Είχε την ανάλυση των ηλεκτρονικών, τα χρώματα, ομαλή κίνηση, και καλύτερο ηχο. Οι περισσότεροι όσοι είχαν υπολογιστή είχαν κάτι 464 πράσινο μόνιτορ, κάτι spectrum γομολάστιχα. Ο καλύτερος είχε C64 σε έγχρωμη τηλεόραση. Καταλαβαίνει κάποιος τη διαφορά. Εγώ όταν αγόρασα την Amiga 500 και στην επαρχία τότε δεν είχε αμιγκαδικα είχε γεμίσει το σπίτι φίλους για δίπλα- τριπλά. Στα διπλά sensible, kick off 2, golden axe, lotus και τριπλά indy heat, nitro. Γινόταν ένας χαμός, γύρω στα 10 άτομα εναλλάξ. Εποχή που δεν είχες κινητά κλπ, χτυπούσε το κουδούνι και μπαινοβγαιναν. Είχε γίνει το σπίτι free amigaδικο. Μετά σε μία φάση κάηκε η οθόνη 1084S και οι περισσότεροι εξαφανίστηκαν χαχα. Αργότερα σε πιο σοφιστικέ φάση με ορισμένους παίζαμε adventures, chrono quest 2, monkey island, indiana jones fate of Atlantis.
 
Πολυ ωραια που μοιραστηκες τις αναμνησεις σου με αυτο το συναισθηματικο τροπο. Καταλαβαινω τον ενθουσιασμο σου παροτι εγω ειχα Αμιγκα, και θεωρητικα μπορουσα να εχω και να παιζω αυτα τα παιχνιδια οποτε ηθελα.
 
Πολυ ωραια που μοιραστηκες τις αναμνησεις σου με αυτο το συναισθηματικο τροπο. Καταλαβαινω τον ενθουσιασμο σου παροτι εγω ειχα Αμιγκα, και θεωρητικα μπορουσα να εχω και να παιζω αυτα τα παιχνιδια οποτε ηθελα.

Θα σου πω κάτι το οποίο έχω καταλήξει εδώ και χρόνια φίλε. Το ότι δεν είχα Amiga και έτρεχα σε Amiγκαδικα την έκανε απωθημένο.
Μου έδωσε όμως τόσο ώθηση τότε που ασχολήθηκα με την πληροφορικη και το IT στην μετέπειτα πορεία μου.
Ουσιαστικά αγάπησα παράφορα οτιδήποτε είχε πληκτρολόγιο και θύρες για mouse και joystick.

Eπίσης πιστεύω τα απωθημένα πρέπει να εκπληρώνονται.

Στην φωτογραφία βλέπεται την 500άρα μου άρτι αφιχθείς από Ιταλία , χωρίς ρούχα μονο με gotek για το απαραίτητο inspection σε motherboard (σε σπίτι ενός πολύ καλού μου φίλου που στο Sensible τρώει "μπαλάκια" αβέρτα.)

amiga_open1.jpg
 
Αν θυμάμαι καλά είναι η παλιά A500 η απλή με κόκκινο φως power. Αργότερα βγάλανε μια άλλη με πράσινο (motherboard 8A νομίζω) που την έδιναν με το καινούριο 8833mk2 monitor, την είχε ένας γνωστός μου αυτή. Λιγο πριν να βγει η A500+. Κι εγώ αυτή με το κόκκινο είχα, την 1.3 με το τετράγωνο 1084s
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα