Retro Amigaδικα

Αυτή ήταν η μόνη φορά που χρησιμοποίησα ένα Amiga:
Ήταν το έτος 2002, ο καλύτερος φίλος μου είχε έναν μεγαλύτερο αδερφό που ήταν 25 ετών.
Πήγα στο σπίτι μου μια μέρα και ρώτησα τον αδερφό του αν μπορούσα να παίξω στο Amiga του. Είπε ναι, και πήγα να πάω να το παίξω.
Είχα μια διασκεδαστική στιγμή παίζοντας μέχρι ο αδερφός του μου είπε να παίξω ένα παιχνίδι που ονομάζεται "Top Banana".
Είπε ότι το παιχνίδι πήρε 87/100 σε ένα τοπικό περιοδικό βιντεοπαιχνιδιών. Όταν ξεκίνησα το παιχνίδι, σοκαρίστηκα! Τα γραφικά ήταν τα πιο ψυχεδελικά και άσχημα πράγματα που είχα δει ποτέ! Μετά από 5 λεπτά, σταμάτησα να παίζω και πήγα σπίτι.

^ Εάν δεν ξέρετε για τι μιλάω, επισκεφτείτε αυτήν τη σελίδα της Wikipedia. Δυστυχώς, είναι σε διαφορετική γλώσσα. Έτσι θα δυσκολευτείς να το διαβάσετε. https://en.wikipedia.org/wiki/Top_Banana_(video_game)
 
Γειά σας και απο εμένα. Υπήρχε και ένα στην περιοχή μου στην Ηλιούπολη. Πάνω απο το τοτε ΤΕΛ η κοντά στα Πολυκλαδικα οπως ηταν γνωστά. Επι της Βουλιαγμένης. Βγαίναμε διάλειμμα στο τεχνικό, πηγαίναμε για KO και γυρναγαμε μετα απο καμιά ώρα. Απεναντι ειναι σήμερα ο Κωτσοβολος που καποτε εκει ηταν ο Δεσμός.
 
Welcome back @thanas1s! :)

Μάλλον μιλάς για το ΕΠΛ Ηλιούπολης που ήταν στην λεωφόρο βουλιαγμένης 52..κατι (δεν θυμάμαι ακριβώς αριθμό).
Είχα πάει εκεί.. Το πώς βρέθηκα εκεί απο τον Πειραιά δεν ξέρω αλλά θυμάμαι ότι αγόρασα και ένα εξωτερικό roktec floppy drive για την amiga μου και κάποια games.:cool:
 
Γειά σας και απο εμένα. Υπήρχε και ένα στην περιοχή μου στην Ηλιούπολη. Πάνω απο το τοτε ΤΕΛ η κοντά στα Πολυκλαδικα οπως ηταν γνωστά. Επι της Βουλιαγμένης. Βγαίναμε διάλειμμα στο τεχνικό, πηγαίναμε για KO και γυρναγαμε μετα απο καμιά ώρα. Απεναντι ειναι σήμερα ο Κωτσοβολος που καποτε εκει ηταν ο Δεσμός.
Συγνωμη για την ασχετη ερωτηση αλλα τι ειναι το ΤΕΛ, το ΚΟ και ο Δεσμος;
 
Θα μαντεψω οτι ΤΕΛ ειναι Τεχνικο Επαγγελματικο Λυκειο και Δεσμος φροντιστήριο.
 
Εμένα το μυαλουδακι μου πήγε στο K.O. που βλέπαμε στα games που σημαίνει νοκ άουτ (υπέθεσα ότι ο @thanas1s εννοούσε Gaming στο Αμιγκαδικο μέχρι τελικής πτώσεως - Knock Out). :D
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συγνωμη για την ασχετη ερωτηση αλλα τι ειναι το ΤΕΛ, το ΚΟ και ο Δεσμος;

Χαχαχα.Από ότι κατάλαβα πρέπει να ησασταν καλοί μαθητές. Ναι ηταν το Τεχνικο Λύκειο. Τωρα το KO ειναι το Kick Off που συνήθως παίζαμε έξω και ο Δεσμός ηταν μια αλυσίδα τροφίμων χονδρικής πώλησης. Και αν θυμάμαι και καλά γιατί εχουν περασει και τα χρόνια επι της Βουλιαγμένης επισης απο την πλευρά της Ηλιούπολης πριν την εφορία υπήρχε σε ενα κτήριο μια τεραστια ταμπέλα που εγραφε Commodore. Δεν νομίζω να ηταν Διαφήμιση πιστεύω ηταν γραφεία αλλά δεν γνωρίζω ακριβώς.
 
Δεν ειχα amiga 500 και με αυτα που διαβαζω σε διαφορα θεματα με amiga 500 νομιζα οτι θα εχει γραφικα πολυ κοντα με αυτα των arcades που ειχαν βγει τελη 80 αρχες 90.Bλεπωντας μερικες μεταφορες απο τα arcade λεω ευτυχως που δεν ειχα amiga 500 και ειχα το snes τοτε με πολυ καλυτερα γραφικα...

Εβλεπα μερικες 2d arcade μεταφορες και τα γραφικα τους ειναι χαλια σε σχεση με το arcade οπως πχ το mortal kombat στην amiga 500 που στην αρχη νομισα οτι ειναι για το master system 8 bit...

 
Η Αμιγκα δυστυχως υποστηριζε κατα κανονα μονο 32 χρωματα ενω οι κονσολες 256. Με τα 32 χρωματα μπορουσαν να γινουν αριστουργηματα, αλλα οταν επροκειτο για μεταφορες, μιλουσαμε για downgrading
 
Η εμπειρία της Amiga προηγήθηκε αυτή των 16bit κονσολών στη χώρα μας.
Η πρώτη επαφή μας με το υπέροχο μηχάνημα,θα μας μείνει αξέχαστο.
Η Amiga θα είναι πάντα κάτι το ξεχωριστό.
 
Καλά κάποια coin op σίγουρα δεν θα μπορούσε να αποδώσει τα γραφικά τους πολύ καλά, ειδικά αυτά με digitised γραφικά η Street fighter 2 αλλά το μηχάνημα είχε τις ικανότητες για τέλεια σχεδόν port παιχνιδιών όπως Shinobi, black tiger, arkanoid, bombjack, ghosts n goblins, Toki, Rastan, bubble bobble κλπ. Ορισμένα έχουν αρκετά καλά port. Βασικά οτιδήποτε πριν το 1989 στα ηλεκτρονικά η Amiga είχε τις ικανότητες να βγάλει ένα καλό port. Τεχνολογικά βγήκε το 1985 και ξεπεράστηκε το 1992 από τον ανταγωνισμό για να καταλάβουμε τι λέμε και άντεχε ακόμη αξιοπρεπώς ως το 1994, δηλαδή μια δεκαετία μετά. Επίσης ήταν το πρωτο μηχάνημα που είχε Graphics processing unit, δηλαδή επιταχυντή γραφικών (Blitter)
 
Καλά κάποια coin op σίγουρα δεν θα μπορούσε να αποδώσει τα γραφικά τους πολύ καλά, ειδικά αυτά με digitised γραφικά η Street fighter 2 αλλά το μηχάνημα είχε τις ικανότητες για τέλεια σχεδόν port παιχνιδιών όπως Shinobi, black tiger, arkanoid, bombjack, ghosts n goblins, Toki, Rastan, bubble bobble κλπ. Ορισμένα έχουν αρκετά καλά port. Βασικά οτιδήποτε πριν το 1989 στα ηλεκτρονικά η Amiga είχε τις ικανότητες να βγάλει ένα καλό port. Τεχνολογικά βγήκε το 1985 και ξεπεράστηκε το 1992 από τον ανταγωνισμό για να καταλάβουμε τι λέμε και άντεχε ακόμη αξιοπρεπώς ως το 1994, δηλαδή μια δεκαετία μετά. Επίσης ήταν το πρωτο μηχάνημα που είχε Graphics processing unit, δηλαδή επιταχυντή γραφικών (Blitter)

Nαι εχεις δικιο shinobi...δεν ειχα τσεκαρει τις ημερομηνιες..Για την εποχη που βγηκε ηταν απιστευτη και αντεξε και πολλα χρονια.
 
Barb%2BHead.png
Οριστε εικονα απο το fanmade παιχνιδι Barbarian+, φτιαγμενο με σκοπο να εκμεταλλευται ολες τις τεχνικες δυνατοτητες της Αμιγκα

Το πρωτοτυπο παιχνιδι ηταν υποδεεστερο καθοτι ηταν προχειρο upgrade απο C64

Αντιστοιχως, αλλα παιχνιδια ηταν προχειρα downgrades

Ειχα παιξει το space quest 4, pc game για vga. Αντι να ξανασχεδιασουν ομορφα γρφικα με 32 χρωματα, τα περασαν απο μια προχειρη επεξεργασια εικονας απλα αφαιρωντας 222 χρωματα απο τις πρωτοτυπες εικονες με αποτελεσμα εντελως ξεφτισμενα και θολα γραφικα

space-quest-iv-roger-wilco-and-the-time-rippers_9.png
 
Θυμάμαι αυτό το SQ4 το είχε παρουσιάσει ο τσουρινακης και έλεγε τα γραφικά σε Amiga είναι πολύ καλά απλά είναι λίγο αργό. Ότι να ναι
 
Δυστυχως δεν ειχα Amiga και την εβγαζα σε κανενα φιλο που ειχε η στην Amiga του ξαδερφου μου (οποτε ερχοταν απο Αθηνα και την επερνε μαζι του η πηγαινα εγω Αθηνα). Θυμαμαι οταν πρωτο ειδα παιχνιδι σε μια A500 ειχα παθει πλακα. Εκεινη την εποχη θα αγοραζα και εγω υπολογιστη αλλα λογω οτι μια Amiga ηθελε τα δανεια της Aγγλιας, οταν πηγαμε με το πατερα μου να παρουμε και του ειπε ο μαγαζατορας την τιμη , δεν θα ξεχασω ποτε την φατσα του, το μονο που καταφερε να ψελλισει ηταν κατι αλλο υπαρχει σε ποιο οικονομικο? και πηρα cpc 6128 με εγχρωμο μονιτορ (παλι καλα). Παντα ομως η Α500 ηταν ονειρο ζωης, οταν επαιζα το lotus, shadow of the beast, agony και τοσα αλλα εχανα την αισθηση του χρονου τα γραφικα και ο ηχος ηταν για την εποχη της κατι μαγικο. Παλι καλα ηρθαν μετα οι emulators και καπως καλυψαν το κενο (που λεει ο λογως). Ομως οποτε μου δωθει ευκαιρια θα παρω μια A500 μονο και μονο για να εχω την αισθηση του πραγματικου.
 
Η Amiga 500 με μόνιτορ έκανε τότε 220.000 περίπου πάνω κάτω. Ο 6128 έγχρωμος έκανε περίπου τα ίδια με ένα Atari 520STFM χωρίς μόνιτορ, 105-110 χιλιάρικα. Σε πιο φτηνό πήγαινες μετά Spectrum με 40 χιλιάρικα χωρίς μόνιτορ. Ο C64 με κασετόφωνο πρέπει να ήταν στα 60. Η τεχνολογία τοτε κοστιζε, τα 100 χιλιάρικα ήταν σαν 1000 ευρώ σήμερα άνετα μπορεί και παραπάνω. Γενικά οι πιο συμφέρουσες αγορές ήταν ο Spectrum και μετά ο 520ST
 
Καλά κάποια coin op σίγουρα δεν θα μπορούσε να αποδώσει τα γραφικά τους πολύ καλά, ειδικά αυτά με digitised γραφικά η Street fighter 2 αλλά το μηχάνημα είχε τις ικανότητες για τέλεια σχεδόν port παιχνιδιών όπως Shinobi, black tiger, arkanoid, bombjack, ghosts n goblins, Toki, Rastan, bubble bobble κλπ.

Εκει που ειδα arcade perfect μεταφορες και χαζεψα ειναι στον home computer sharp X68000

Βγηκε το 1987 και παιζει τα cps1 arcades ακριβως οπως το ηλεκτρονικο.


 
Λογικό αφού η Capcom όλα τα παιχνίδια του cps1 τα έγραφε στον X68000.
 
Πίσω
Μπλουζα