Retro Amigaδικα

Εγώ πάντως όποτε πήγαινα σε amigάδικο πήγαινα με μια δισκέττα που έγραφε Xcopy επάνω...
Κάτι σαν να μου θυμίζει αυτό . Τι ήταν ; Κοίταξα και στην Βικιπαίδεια , αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω .
 
To x-copy (καμια σχεση με την εντολη xcopy του MSDOS) ειναι το πιο δημοφιλες προγραμμα αντιγραφης δισκετων για Amiga.

Περισσοτερες πληροφοριες εδω και ενα ωραιο video εδω:

 
Φλιπερακια ανοιξανε ,arcades ανοιξανε ,amigaδικο ποτε θα ανοιξει ενας;;
Λογικα η ευρεση 20 amiga 500 θα ειναι πιο ευκολες να σεταριστουν σε ενα μαγαζι απο τα παραπανω.
 
20 Amiga 500 και 20 CRT οθονες, θα εχεις λογικα ανα πασα στιγμη 5 θεσεις "εργασιας" :fafoutis: εκτος για επισκευη!

Δεν υπαρχει περιπτωση να χρησιμοποιήσεις αυθεντικα παιχνιδια, οποτε υπαρχει παντα ενας μικρος αλλα σημαντικος κινδυνος να φας καμια μήνυση. :nervous::bananafuck:
 
20 Amiga 500 και 20 CRT οθονες, θα εχεις λογικα ανα πασα στιγμη 5 θεσεις "εργασιας" :fafoutis: εκτος για επισκευη!

Δεν υπαρχει περιπτωση να χρησιμοποιήσεις αυθεντικα παιχνιδια, οποτε υπαρχει παντα ενας μικρος αλλα σημαντικος κινδυνος να φας καμια μήνυση. :nervous::bananafuck:

Κάνεις δεν απαγορεύει όταν έχεις το αυθεντικό να έχεις για προσωπική χρήση και αντίγραφο (εκεί στηρίζονται άλλωστε όλα τα σντιγραφικα και αυτός είναι και ο λόγος που υπάρχουν ακόμα και τώρα και δεν έχουν απαγορευτεί).

Αν λοιπόν έχεις το αυθεντικό τότε κανείς δεν μπορεί να σου πει κάτι γιατί έκανες κόπια και την χρησιμοποιείς σε 5-10 Amiga που επίσης είσαι ιδιοκτήτης και εκθέτεις για retro gaming μουσειακά ιστορικά υπολογιστικά συστήματα που δεν υφίσταται πια η συγκεκριμένη εταιρεία. Κανένας επίσης δεν μπορεί να σου πει ότι παράγεις πειρατεία σε μηχανήματα που δεν υφίστανται σε παραγωγή 30 χρόνια (29 Απριλίου 1994 έκλεισε η Commodore) οπότε και δεν μπορεί να παραχθεί διάδοση πειρατικού υλικού.

Τα παραπάνω υποθετικά τα γράφω σχετικά με την ιδέα ότι θα μπορούσε να υπάρξει ξανά ένα μουσειακό retro Amigαδικο.. Δεν ξέρω αν ισχύουν όλα αυτά που γράφω αλλά κουβέντα να γίνεται να 'ουμε! :fafoutis:
 
Τελευταία επεξεργασία:
20 Amiga 500 και 20 CRT οθονες, θα εχεις λογικα ανα πασα στιγμη 5 θεσεις "εργασιας" :fafoutis: εκτος για επισκευη!

Δεν υπαρχει περιπτωση να χρησιμοποιήσεις αυθεντικα παιχνιδια, οποτε υπαρχει παντα ενας μικρος αλλα σημαντικος κινδυνος να φας καμια μήνυση. :nervous::bananafuck:
E λογικα με VFD Gotek η κατι αναλογο θα γινει η δουλεια οποτε δεν θα χεις και επισκευες σε drive.

Τωρα για τα roms ολοι οι εφοριακοι - αστυνομικοι που ξερουν απο αυτα και να μπουν και να καταλαβουν τι και πως παιζει στο μηχανημα ειναι ολοι συνταξιουχοι η σε θεσεις γραφειου.:biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ πήγαινα σε ένα ημιυπόγειο, γύρω στο '89-'90, σε έναν παράλληλο της Φωκίωνος Νέγρη. Νομίζω ήταν η Μηθύμνης. Απ' έξω είχε μια φωτεινή πινακίδα που έγραφε Tulip Computers... Εντός όμως, είχε Α500 συνδεδεμένες σε 1084, φέρουσες ατομικό οπλισμό StarFighter 2000 και Pacman.
 
Πίσω
Μπλουζα