Retro...arcade πετονιά!

TallMan

RetroNuts!
Joined
28 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.616
Αντιδράσεις
37
Η ανακαλυψη της δεκαετιας του 90 για τα arcade! :thumbup:

Ψαχναμε σαν χαζοι να βρουμε την καλυτερη...Ανταλλαγες(η δικια μου ειναι πιο καλη κλπ)αγορες,πωλησεις,πηγαιναμε σε μαγαζια με δολωματα να αγορασουμε καινουριες(πολλα απο αυτα ειχαν μαθει στο τελος τι τις θελαμε και δεν μας πουλουσαν!:biglaugh: )

Θυμαμαι πηγαινα με την πετονια στην τσεπη και με το που εμπαινα στο μαγαζι αρχιζα να ιδρωνω!Συγκρατουσα την ψυχραιμια μου και πηγαινα σαν κυριος στα πιο μακρινα arcade απο τον μπαρμπα που επεβλεπε το μαγαζι.Χαζευα λιγο τους αλλους που παιζαν και οταν βεβαιωνομουν πως κανενας μεγαλος δεν θα με αντιληφθει αρχιζαν οι ταχυδακτυλουργικες κινησεις...Αυτο ηταν!Με μερικες προσεκτικες κινησεις εβλεπα τον αριθμο των credit να μεγαλωνει!Πλεον μπορουσα να παιζω χωρις να ξοδευω ολο το χαρτζιλικι μου και να τερματιζω και κανενα παιχνιδακι χωρις να τα'ι'ζω με κουβαδες τα κερματα!Σε μερικα μαγαζια προσεχα να μην βαλω πολλα για να μην γινει αντιληπτο ...απο τον μπαμπουλα που γυρνουσε απο πανω μας που και που και κοιτουσε ποιος επαιζε πολλη ωρα χωρις να εχει ριξει κανενα κερμα!Βεβαια σε αλλα μερη-οπως στις διακοπες-η πετονια ανεβοκατεβαινε σαν κομπρεσερ και τα credit τα εβλεπες...χιλιαδες...:biglaugh:

Το γελιο βεβαια(για τους παρευρισκομενους)ειναι οταν σε πιανανε.Οι σφαλιαρες πεφτανε σαν...αεριωθουμενα και ετρωγες...ban απο τον μαγαζι για πολυυυυυ καιρο!Αουτς!
 
Βασικο retro-αξεσουαρ!
 
Tallman, έπιασες "θέμα-λαυράκι" !

Πάνω που νομίζαμε ότι τα είχαμε σχολιάσει όλα ...
 
Ε οχι πιστευω οτι εχουμε πολλα ακομα να καλυψουμε! :)
 
Υπήρχε και universal κλειδάκι για τον κρεματοκουβά!!!!!!!

Όσα είχαν στρογγυλή κλειδαριά...
 
Έτσι απο περιέργεια. Σας έχει περάσει απο το μυαλό αν ποτέ εμφανιστούν μαζικά ξανά τα arcades στην χώρα μας, πόσο θα κοστίζει το ένα παιχνίδι; Τουλάχιστο 2 ευρώ το λιγότερο υποθέτω. Εδω αν δεν κάνω λάθος λίγο πριν τα αποσύρουν, σε μερικά ρίχναμε 2 κερμάτινα κατοστάρικα.
 
Καλα θυμασαι φιλε Telonio,200 αγαπημενες δραχμες!

Ας εξετασουμε την περιπτωση να κανουν ξανα την εμφανιση τους τα coin-op.Πιο πολλοι θα ειναι οι 30+ παρα τα πιτσιρικια.Στην εποχη του internet cafe,ενα μπλιμπλικαδικο ειναι καταδικασμενο δυστυχως.
 
Ας μας πει κανενας που επαιξε στο Mall ή καπου αλλου ποσο παει το παιχνιδι αυτη την εποχη να εχουμε μια ιδεα.
 
Νομίζω είναι 50 λεπτά τα απλά και 1-2 ευρώ αυτά με καμπίνες και λοιπό εξοπλισμό.Την τελευταία φορά ανέβηκα σε έναν φοβερό προσομοιωτή αυτοκινήτου (όπως αυτός με τις πτήσεις) που ανάλογα με τις στροφές και τους κραδασμούς γύριζε και η καμπίνα του αυτοκινήτου, ultra πώρωση!!!(2 ευρουλάκια παρακαλώ για περίπου 3 λεπτάκια οδήγησης).:anim-roll:
 
TallMan είπε:
Ας μας πει κανενας που επαιξε στο Mall ή καπου αλλου ποσο παει το παιχνιδι αυτη την εποχη να εχουμε μια ιδεα.
50 λεπτά είναι σε όλα τα μηχανήματα το κόστος. Ίσως σε κάποια να θες 2 credits, αλλά η πλειοψηφία είναι 50άρικα.

Αν εμφανίζονταν πάλι τα arcades θα παίζατε πάλι με πετονιά?
 
50 cents. 170 δραχμές και μάλλον είναι φτηνότερα από πριν. Φυσικά δεν λείπουν και οι special editions όπου χτυπάει δίγραφκο, αλλά αποκλειστικά καμπινάτα μηχανήματα όπως περιέγραψε η Candy πιο πάνω.

Όχι προσωπικά με πετονιά δεν θα έπαιζα πάλι. Όταν είσαι 12 ή 15 σε παίρνει, αλλά η ξεφτίλα΄να σε πιάσουν να "ψαρεύεις" όταν είσαι 38 είναι μεγάλη!!!!
 
Εμενα με κηνυγουσε ιδιοκτητης ουφαδικου 4-5 τετραγωνα αλλα δεν με επιασε ποτε,την μοναδικη φορα που με ανακαλυψαν!!
 
Εγώ θυμάμαι την τεχνική του πετάγματος 10ρικου σε μηχάνημα που έπερνε 100ρικο η 50ρικο, από την κάτω τρύπα, με το κουμπί που ξεκολούσε το κέρμα σε περιπτωση κολλήματος πατημένο!

Έτσι τερμάτισα πρώτη φορά το super pang.
 
Έχει γράψει τη δική της ιστορία η πετονιά, βασικό εξάρτημα, την είχα πάντα στο πορτοφόλι μου τυλιγμένη καλά καλά! Αξέχαστες εμπειρίες με τα τζάμπα credits, όπως επίσης και την αγωνία ο ένας να φυλάει τσίλιες και ο άλλος να...δουλεύει :) Μια φάση που θυμίζει θεωρητικά άλλου είδους πράγματα.

Επίσης θυμάμαι μια φορά που μας είχαν πιάσει είχε γίνει το σώσε με φάπες κτλ! Ο άλλος φίλος έκλαιγε, απειλές ότι θα φέρουν την αστυνομία κτλ. Αφού με το πολύ κήρυγμα τελείωσαν, δώσαμε τα τηλέφωνά μας για να μας καρφώσουν στους γονείς μας και πήραν και μπροστά μας όσο είμασταν εκεί. Βέβαια δεν ξέρανε πως είχαμε προετοιμαστεί για τέτοια κατάσταση και είχαμε βρει ψεύτικα δοκιμασμένα νούμερα που όλο μεν καλούσε, αλλά δεν απαντούσε ποτέ κανένας ;) , και απ'ότι θυμάμαι δεν με ένοιαζε και πολύ το ονοματεπώνυμο που τους είπα πως με λένε και το σημείωσαν... Καράμπελας, Παπαδόπουλος, κάτι τέτοιο (LOL). Έτσι μας άφησαν και θα έπαιρναν ξανά αργότερα τους γονείς μας να τους πουν πως μας έπιασαν με την πετονιά.

Μετά από τόοοοοοοσα χρόνια... ακόμα παίρνουν! ;)
 
kourampies είπε:
Εγώ θυμάμαι την τεχνική του πετάγματος 10ρικου σε μηχάνημα που έπερνε 100ρικο η 50ρικο, από την κάτω τρύπα, με το κουμπί που ξεκολούσε το κέρμα σε περιπτωση κολλήματος πατημένο!
Έτσι τερμάτισα πρώτη φορά το super pang.
αυτο εγω το εκανα με ταλιρακι..το οποιο ομως δεν εμπενε με την μια μεσα και μια μερα επειδη το χτυπαγα επιμονα με κινηση subbuteo με το νυχι να μπει εκανα αιματωμα στο νυχι.
 
Παιδιά μπορείτε να μου εξηγήσετε τι λέτε; Δεν καταλαβαίνω τίποτα.
 
Αλκη τα παιδιά λένε διάφορους τρόπους με τους οποίους "έκλεβαν" την καμπίνα και δεν χρειάζονταν να βάλεις το 20αρακι για να παίξεις ;)
 
χεχε...υπάρχει μια σχετική ιστορία που ανακαλώ και γελώ σχετικά με το θέμα...

αρκετοί φίλοι μου πήγαιναν σε τοπικό ουφάδικο και κάνανε το κόλπο με την πετονιά!

Ομολογώ ότι εγώ δεν το έκανα ποτέ λόγω αρχών αλλά ο καταστηματάρχης κάτι ειχε ψιλιαστεί και έψαχνε αφορμή να δείρει μέλη της παρέας! Μία μέρα λοιπόν μετά από χάσιμο κανονακίου στο cabal ή το twin cobra(κάτι από τα 2 ήταν...) έριξα μια σφαλιάρα στο μοχλό και ο τύπος βρήκε την ευκαιρία και μου εριξε κάτι "ψιλές" ενώ δεν έκανα τίποτα! Μάλιστα με έψαξε για πετονιά που φυσικά δεν βρήκε!

Το είπα στον μεγαλύτερο αδερφό μου σχεδόν κλαίγοντας και εκείνος μαζί με μια ντουζίνα χεβιμεταλάδες έκαναν "πολιτιστική επίσκεψη" στον τύπο και του έριξαν λίγο ξύλο έως πολύ απ΄ όσο έμαθα! :)

Την άλλη μέρα που ξαναπήγα με προτροπή του αδερφού μου, ζήτησε συγνώμη και μου έδωσε μερικά κέρματα όπου έπαιξα καμπάλ μέχρι να ζαλιστώ, δωρεάν...χωρίς πάντως να τολμήσω να χτυπήσω τον μοχλό!

Πάντως οι φίλοι μου έδρασαν ανενόχλητοι εκείνη την μέρα!

Η πετονιά ήταν λύση αλλά για τους τολμηρούς...εγώ δεν τολμούσα διότι πως θα έλεγα στους γονείς μου ότι "έκλεψα" για να παίξω; Θα με αποκλήρωναν!!!

Άλλος φίλος είχε τορνάρει σε σχήμα νομίσματος κάτι μεταλλικά αντικείμενα σαν παξιμάδια βίδας και τα έριχναν μέσα αντί για νομίσματα με ανάλογη επιτυχία με την πετονιά! Ο τύπος αφού κατάλαβε τι παίζει έψαχνε τα παιδιά για αν τα βρει επάνω τους αλλά θυμάμαι να τα κρύβουν από εσώρουχο και κάλτσα μέχρι κάτω από το ρολόι!!!!

Τρελές εποχές με άφθονο υλικό για να θυμάσαι και ν' αναπολείς! :)
 
alkis21 είπε:
Παιδιά μπορείτε να μου εξηγήσετε τι λέτε; Δεν καταλαβαίνω τίποτα.
Για να σε βοηθήσω, μικροί παίρναμε από μαγαζιά με είδη αλιείας χοντρή και σκληρή πετονιά, που δε λυγίζει εύκολα, γύρω στους 20-30 πόντους, λυγίζαμε τη μια της άκρη σε σχήμα π και σε μέγεθος κέρματος και τη βάζαμε στη σχισμή των κερμάτων, μέχρι να σπρώξει το διακόπτη που έχει μέσα και να νομίσει το ηλεκτρονικό πως έπεσε κέρμα. Ακολουθεί σχεδιάγραμμα... ;)

Προβολή συνημμένου 5845

πετονιά.JPG
 
Μάλιστα. Ιδέα δεν είχα ότι έπαιζε κάτι τέτοιο... Στην αρχή νόμιζα ότι με κάποιο τρόπο κλέβατε νομίσματα ψαρεύοντας κέρματα από τα μηχανήματα και είχα ψιλοσοκαριστεί... όχι πως αυτό που περιγράφετε είναι τίμιο αλλά τουλάχιστον ο σκοπός ήταν ιερός.
 
Πίσω
Μπλουζα