Retro...arcade πετονιά!

Με το περιορισμένο χαρτζιλίκι που είχαμε μικροί, κάπως έπρεπε να τερματίσουμε και κανένα Final Fight... Μη νομίζεις πως μας έπαιρνε να το κάνουμε και συνέχεια βέβαια... Τα λεφτά μας τα τρώγαμε έτσι κι αλλιώς στα arcades... :)

Fotis_kfor ήσουν χρόνια μπροστά! :D
 
Παιδια εγω ποτέ δε το εκανα αυτο το κολπο, ουτε ειχα δει live καποιον να το κανει..Αλλα οτι το ηξερα τοτε ή ειχα ακουσει κατι για πετονια κτλ,το ειχα ακουσει, σαν urban legend πιο πολυ.. Δε το ειχα κανει,οχι γιατι δεν ηθελα,αλλα γιατι πρωτον ημουν μικρος και δευτερον δεν ηξερα ΤΙ επρεπε ακριβως να κανω,και δεν ηθελα να ρωτησω και καποιον,γιατι θα ηξερε μετα οτι θελω να κλεψω, και δεν ηθελα..

Παντως, νομιζα οτι εκανες τρυπουλα σε ενα κερμα,περνουσες την πετονια,εδενες και μετα το ανεβοκατεβαζες πολλες φορες,για να πιασει τα credits..χαχα, ο,τι να ναι!!
 
spyros_s είπε:
Το είπα στον μεγαλύτερο αδερφό μου σχεδόν κλαίγοντας και εκείνος μαζί με μια ντουζίνα χεβιμεταλάδες έκαναν "πολιτιστική επίσκεψη" στον τύπο και του έριξαν λίγο ξύλο έως πολύ απ΄ όσο έμαθα! :)

:supergrin: :animlaugh: :supergrin: :animlaugh:

Τον βαλανε στο δρομο του μεταλ...

Τελικα αυτο με την πετονια πρεπει να ηταν πανελληνιο φαινομενο...
 
Η πετονια ειναι να χαμε να λεγαμε μπροστα στο απολυτο ''συστημα'' οπως το λεγαμε στα μερη μου.Μετα απο απειρες δοκιμες και πολυετη διατριβη πανω στο συγκεκριμενο θεμα το απολυτο εργαλειο ηταν το μπλε καλωδιο που εχουν μεσα τα κουτια του OTE που ειναι συνδεδεμενα τα τηλεφωνα,οι γραμμες η και γω δεν ξερω τι αλλο.Οταν εβλεπα φορτηγακι του ΟΤΕ το επερνα απο πισω μεχρι να σταματησει σε κανενα κουτι για ελεγχο η για καποια βλαβη και και απο τα πολλα ξεμπαρκα καλωδια που ειχε μεσα εκανα ενα ντου επερνα ωσα προλαβαινα και την εκανα στο δευτερολεπτο.Το συγκεκριμενο καλωδιο ειχε το καταληλοτερο παχος αλλα το μεγαλο πλεονεκτημα του ηταν η αντοχη του που δεν παθενε απολυτως τιποτα και ηταν αθανατο.Και επειδη δεν το αναφερε κανενας το ''συστημα'' επιανε 100% στης παλιες καμπινες με της μεταλικες κλειδαριες μολις εμφανιστηκαν οι καμπινες με της πλαστικες κατα 80% το ''συστημα ''ηταν αχρηστιο και δεν λειτουργουσε.Φυσικα ο καλος ο μαστορας metalcandyman εβρισκε ακρη και με της πλαστικες κλειδαριες απλα χρειαζοταν περισσοτερη ωρα για να τα καταφερω.Κλασικα εβαζα καποιον να παιζει βαζοντας κανονικα κερμα και γω σκυφτος απο την δεξια πλευρα να μη φαινομαι εκανα την δουλεια μου ;)
 
Εμεις δεν το ειχαμε ανακαλυψει δυστυχως.

Ειχαμε ομως ανακαλυψει το κολπο με το δεκαρικο και την εισοδο του "αναποδα" απο την εξοδο των νομισματων.

Λοιπον πως εφαρμοζοταν και τι αλλο προσεχαμε: καταρχην οταν το μηχανημα επερνε 50αρικο, το να βαλεις 10αρικο ηταν μεγαλη οικονομια (!), αλλα σε καποια παλια που επερναν 20αρικο, δεν αξιζε το ρισκο. Περναμε λοιπον το 10αρικο και το τοποθετουσαμε στην κατω σχισμη της "κλειδαριας". Ειχαμε πατημενο συνεχομενα το κουμπι της "επιστροφης" και μετα το πιο δυσκολο σημειο της επιχειρησης ηταν να πατησεις το δεκαρικο με τετοιο τροπο ωστε να ανεβει αναποδα (και προς την βαρυτητα) και περιστρεφομενο να περασει απο τον αισθητηρα, να δωσει το credit και να πεσει μεσα στη νομισματολεκανη. Εαν δεν ειχε την καταλληλη περιστροφη και φόρα, απλα το νομισμα ξαναεβγαινε απο την κατω εξοδο. Το καναμε γρηγορα και πολλες φορες μεχρι να πετυχει.

Side effects : βαζοντας καποια δεκαρικα σε συγκεκριμενο παιχνιδι που παιζαμε, φροντιζαμε να "χαλαμε" και να ριχνουμε και κανονικα 50αρικα, ωστε μετα που θα το ανοιγε ο ιδιοκτητης να μην μπορουσε να μας κατηγορησει ευθεως γιατι μπορουσαμε να του πουμε οτι εμεις ριξαμε 50αρικα.

Επισης μεταξυ μας, στην παρεα, ειχαμε οριο χρησης του συστηματος, π.χ. 5-10 δεκαρικα καθε φορα. Γιατι ειναι χειροτερο να παιζεις με 50αρικα απο οτι με 10αρικα, αλλα ειναι ακομα χειροτερο να μην μπορεις να παιξεις καθολου εαν δεν σε αφηνουν να μπεις!

Τελος ο ιδιοκτητης αφου εβλεπε οτι η λεκανη ειχε μεσα περιπου 100 νομισματα των 50δρχ αλλα και 10 των 10δρχ, αποφασισε να παρει μετρα, βαζοντας κατι σαν σιλικονη στις εξοδους, αλλα και παλι δεν καταφερε κατι. Τελικα εβαλε σε ολο το μαγαζι στο ταβανι καθρεπτακια για να βλεπει τις κλειδαριες, σαν ροζ ξενοδοχειο το εκανε
tinysmile_fatgrin_t2.png
!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mike ακριβως αυτο το κολπο με το δεκαρικο ηταν το μονο που ηξερα και ειχα καταφερει να κανω :D . Στο ξενοδοχειο που το καναμε μας ειχανε παρει χαμπαρι αφου τα μηχανηματα ηταν τιγκα στα δεκαρικα αντι πενηνταρικα :p .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένας συμμαθητής μου είχε άλλο κόλπο, που έπιανε πάντα αλλά μονο στις μεταλλικές κλειδαριές. Έπαιρνε το πιεζοηλεκτρικό από ένα ηλεκτρονικό αναπτήρα (όχι τα ζίπο που έχουν πέτρα) και σε ανύποπτο χρόνο έστελνε μια εκκένωση πάνω στον νομισματοδέκτη, και συνήθως έπαιρνε credit. Εγω έπαιζα τίμια γιατί θεωρούσα μεγάλη ντροπή αν με πιάνανε. Πάντως θυμάμαι που έπαιρναν παλιά τα ηλεκτρονικά δεκάρικο και ο καλύτερος μου φίλος έιχε βρεί τότε με τάληρο (!) πρέπει να ήταν αρχές '80.
 
Uskoke είπε:
Ένας συμμαθητής μου είχε άλλο κόλπο, που έπιανε πάντα αλλά μονο στις μεταλλικές κλειδαριές. Έπαιρνε το πιεζοηλεκτρικό από ένα ηλεκτρονικό αναπτήρα (όχι τα ζίπο που έχουν πέτρα) και σε ανύποπτο χρόνο έστελνε μια εκκένωση πάνω στον νομισματοδέκτη, και συνήθως έπαιρνε credit. Εγω έπαιζα τίμια γιατί θεωρούσα μεγάλη ντροπή αν με πιάνανε. Πάντως θυμάμαι που έπαιρναν παλιά τα ηλεκτρονικά δεκάρικο και ο καλύτερος μου φίλος έιχε βρεί τότε με τάληρο (!) πρέπει να ήταν αρχές '80.
Ο πιο Macgyver τροπος απο οσους εχω διαβασει!!!
 
Ουτε εγω ειχα πετυχει/δοκιμασει ή ηξερα καποιον που να εκανε το κολπο με την πετονια! :p

Ειχα βρει Tekhan ποδοσφαιρο, οταν ειχαμε παει διακοπες με το δημοτικο σχολειο (προς τα τελη της δεκαετιας του '80), στην Στενη Ευβοιας, που επαιζε με ταληρο!!!
 
Αμα δεν εβλεπα και τον τροπο του master metalcandyman επι αυτου του θεματος, θα αρχιζα να ανησυχω.. :p

metalcandyman είπε:
Η πετονια ειναι να χαμε να λεγαμε μπροστα στο απολυτο ''συστημα'' οπως το λεγαμε στα μερη μου.Μετα απο απειρες δοκιμες και πολυετη διατριβη πανω στο συγκεκριμενο θεμα το απολυτο εργαλειο ηταν το μπλε καλωδιο που εχουν μεσα τα κουτια του OTE που ειναι συνδεδεμενα τα τηλεφωνα,οι γραμμες η και γω δεν ξερω τι αλλο.Οταν εβλεπα φορτηγακι του ΟΤΕ το επερνα απο πισω μεχρι να σταματησει σε κανενα κουτι για ελεγχο η για καποια βλαβη και και απο τα πολλα ξεμπαρκα καλωδια που ειχε μεσα εκανα ενα ντου επερνα ωσα προλαβαινα και την εκανα στο δευτερολεπτο.Το συγκεκριμενο καλωδιο ειχε το καταληλοτερο παχος αλλα το μεγαλο πλεονεκτημα του ηταν η αντοχη του που δεν παθενε απολυτως τιποτα και ηταν αθανατο.Και επειδη δεν το αναφερε κανενας το ''συστημα'' επιανε 100% στης παλιες καμπινες με της μεταλικες κλειδαριες μολις εμφανιστηκαν οι καμπινες με της πλαστικες κατα 80% το ''συστημα ''ηταν αχρηστιο και δεν λειτουργουσε.Φυσικα ο καλος ο μαστορας metalcandyman εβρισκε ακρη και με της πλαστικες κλειδαριες απλα χρειαζοταν περισσοτερη ωρα για να τα καταφερω.Κλασικα εβαζα καποιον να παιζει βαζοντας κανονικα κερμα και γω σκυφτος απο την δεξια πλευρα να μη φαινομαι εκανα την δουλεια μου ;)
 
αχ ρε παιδια αξεχαστες εποχεσ!!

το να '' κλεψεις''σατ ουφαδικα δεν ηταν τοσο κακο... ειναι σαν να πηγαινεις στο γηπεδο χωρισ να ριξεις τα μπινελικια σου η να τρωσ χωριατικη σαλατα χωρισ λαδι...κ αν το σκεφτεις δεν ητνα κλεψιμο τα επειρα κολπα με πετονιες κλοτσιες δεκαρικα παλια εικοσαρικα κ τετοια αυτα μας ακονιζαν το μυαλο κ διεγειραν τη φαντασια μας...δηλαδη εγω πισταυω τα ουφαδικα ηταν ενα εργαστηριο μηχανοηλεκτρικης πατεντας σε συνδιασμο με εξαρτηματα που δοκιμαζοντας τα κ εχοντας ευχαριστα αποτελεσματα ενοιωθες τοτε ενας μικρος θεος η εστο αινσταιν.... ακομα κ να ειχες απειρα κερματα στην τσεπη(εγω ποτε δεν ειχα) η χαρα του ΤΣΑΜΠΑ κ οτι ναι τα καταφερα δεν αλλαζει με τιποτα...

αν γυρνουσαν ωρα τα ουφαδικα θα περναμε μια καμπινα κ θα μαζευομασταν ολοι να εξελιξουμε τισ πατεντες μας ωστε να παιζουμε παλι τσαμπα...
 
Αν και το κόλπο με την πετονία το ήξερα που το έκαναν μερικά άτομα δεν είχε τύχει να ζητήσω κάποιον απ' αυτούς πως το κάνανε. Μια φορά θυμάμαι που το έκανε ένας φίλος μου στο πλοίο, τον τσακώσανε, τον πήγανε στον διοικητή του πλοίου (ή σε κάποιον υπεύθυνο τέλως πάντως), τον κατσάδιασε τρελά και τον έβαλε να πληρώσει ένα συμβολικό πρόστιμο (όσα "έκλεψε" από τα arcade μηχανήματα περίπου).

Άσχετο με το θέμα αλλά όταν τα arcades αρχίσαν να "τρώνε" κατοστάρικα αντί για πενηντάρικα μου φάνηκε κλεψιά στην αρχή. Αλλά γρήγορα συνήθισα την ιδέα του κατοστάρικου ως ένα κανονικό αντίτιμο. Αντιθέτως με τα arcades σημέρα ακόμα εξακολουθώ να θεωρώ κλεψία τ' ότι τα arcade μηχανήματα τρώνε μονόευρα αντί για πενηντάλεπτα. Ειδικά αν αναλογιστείς ότι η σημερινή γενιά gamers των κινητών τηλεφώνων κατεβάζουν για τα κινητά τηλέφωνά τους παιχνίδια μ' ένα εύρω ή και δωρεάν σιγά μην ξοδέψουν ένα ευρώ ανά παρτίδα στα arcades.

kourampies είπε:
Εγώ θυμάμαι την τεχνική του πετάγματος 10ρικου σε μηχάνημα που έπερνε 100ρικο η 50ρικο, από την κάτω τρύπα, με το κουμπί που ξεκολούσε το κέρμα σε περιπτωση κολλήματος πατημένο!
Aυτό το κόλπο το έκανα κι εγώ μαζί με κάτι άλλα παιδιά σ' ένα camping όπου είχαν τα arcade μηχανήματα σε υπαίθριο χώρο στο εστιατόριο-mini market του camping. Aλλά για να μην μας τσακώσουν το κόλπο το κάναμε το βράδυ όταν έκλεινε το εστιατόριο αλλά άφηνε ρεύμα για ν' ανοίγουμε τα arcades και να παίζουμε. Βέβαια το κόλπο έπιανε εγγυημένα μονάχα σε μερικά μηχανήματα αλλά δεν βαριέσαι.
 
Το γνωστό κόλπο με την πετονιά και το δεκάρικο από την έξοδο. Εγώ πάλι μιά φορά γύρω στο 1997 πρέπει να ήταν είχα ανακαλύψει ότι ένα TEKKEN (το πρώτο) ενώ έπαιρνε 100ρικα δεχόταν και τα δεκάρικα κανονικά χωρίς πετονιές. Δεν το λες αυτό όμως κλεψιά! Insert coin έγραφε. Δε διευκρίνιζε όμως τι coin :thumbup: . Κατά τα άλλα δεν τόλμησα να κάνω κανένα άλλο κόλπο καθώς αν με πιάνανε την είχα βάψει.
 
Lol. Mέχρι και αυτό το έκαναν παιχνίδι :D

Πάντως θέλω προπόνηση. Στα 5-6 coins μου κόβεται η πετονιά...
 
Πίσω
Μπλουζα