Retro Concerts - Συναυλίες

Depeche Mode 12/5/2009 (Terra Vibe)

Ημουν πριν λιγο στο site της Didimusic και περιεργαζόμουν το ημερολόγιο και είπα να κάνω browse και του χρόνου. Φτάνοντας στο Μάιο 2009, είχε μια μοναδική μέρα σημειωμένη, τη 12η. Εκανα κλικ και μου έπεσε το σαγόνι!!. Ο Dave, o Martin και o Andy ξανάρχονται!! :headbangdude: . Η συναυλία του 2006 που μου είχε μείνει αξέχαστη, γιατί ήταν μια από τις ωραιότερες που έχω δει, θα επαναληφθεί. Επι τη ευκαιρία του νέου τους, 12ου στη σειρά, άλμπουμ που θα κυκλοφορήσει...του χρόνου τον Απρίλη, ξεκινούν και την ευρωπαική τους περιοδεία. Η χώρα μας είναι η δεύτερη που θα επισκευθούν. Είμαι ασφαλώς και σε αγωνία να δω εάν στο νέο τους άλμπουμ θα υπάρχει έστω ένα κομμάτι στο στυλ του Precious.

Ακούω ποιοί θα πάτε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάτι παθαίνεις με τα νούμερα, ειδικά όταν έχεις ανακοινώσει συνάντηση. :D :D

Ενδιαφέροντα νέα.

Δεν ήξερα ότι το εν λόγω συγκρότημα βρίσκεται ακόμα εν ενεργεία!!!
 
:bow: :bow: Εγώ θα είμαι εκεί........... :cool:
 
Εννοείται ότι δεν τη χάνω με τίποτα!!! :hurrah: :hurrah:

depeche_mode_the_complete_depeche_mode_frontcover.jpg
depeche_mode_the_complete_depeche_mode_frontcover.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω παντως δεν θα πηγαινα ουτε αν μου εδιναν ενα 7800 δωρο...
 
Την γνώμη μου για το Terra Vibe την εχω ξαναπεί ...

Δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω 80 Ευρώ και να μην δω τίποτα ...

Και πάλι όμως γεμάτο θα είναι και αυτό είναι που με συγχίζει περισσότερο.
 
Δηλαδή, για να καταλάβω, θες ένα συναυλιακό χώρο για την πάρτη σου; Δε θα θες 80 ευρώ! Ούτε 800.000 ευρώ δε σε φτάνουν να κλείσεις το συγκρότημα :D

Γιώργο, βλέπεις μια χαρά. Ελα ρε, εσύ είσαι ψηλός, δεν έχεις πρόβλημα. Ειδικά εάν πας στις πλαγιές αριστερά ή δεξιά (ιδίως δεξιά όπως βλέπεις τη σκηνή) είσαι άρχοντας. Το 2006 εκεί που ήμουν, 20 μέτρα από τη σκηνή, είχα μεγάλη απόσταση από τον επόμενο που βρισκόταν μπροστά μου, τουλάχιστον 2 μέτρα. Τεσπά. Πάντως τα 80 ευρώ είναι πολλά. Και 60 δηλαδή που ζητάνε είναι επίσης πολλά.
 
Αλήθεια πόσα να πέρνουν οι Depeche Mode για να έρθουν ; (Ρητορική ερώτηση)

Πραγματικά θα ήθελα να τους δώ είναι η αλήθεια και ναι θα το φχαριστιόμουν περισσότερο στο Καραϊσκάκη ή στη Λεωφόρο ή στη Φιλαδέλφεια (τι κάθομαι και θυμάμαι τώρα :cool: )
 
Omega είπε:
Την γνώμη μου για το Terra Vibe την εχω ξαναπεί ... Δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω 80 Ευρώ και να μην δω τίποτα ...

Και πάλι όμως γεμάτο θα είναι και αυτό είναι που με συγχίζει περισσότερο.
Θα συμφωνήσω απόλυτα...αυτός είναι άλλωστε και ο λόγος που δεν πήγα την προηγούμενη φορά που ήρθαν...

Φυσικά το μετάνιωσα καθώς είναι από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα..και είχα χάσει και την πρώτη τους συναυλία λόγω στρατού...

Φέτος όμως δεν ξέρω...ίσως κάνω τη θυσία...και αν βρω μεταφορικό μέχρι εκεί πάνω να πάω....

Μακάρι να ερχόντουσαν σε κάνα ολυμπιακό στάδιο ή κάνα καραισκάκη...σίγουρα θα μάζευαν και περισσότερο κόσμο έτσι
 
Ναι... αλλά μετά από τα εισιτήρια για Mogwai, Red Snapper και Lavay Smith δεν το βλέπω :(
 
Νομίζω 14 Δεκεμβρίου έρχονται και οι Firewind στο Gagarin...
 
FIREWIND 14 δεκέμβρη στο gagarin δεν κάνεις λάθος και ΦΥΣΙΚΑ θα είμαι εκεί.
 
Retro (χα) Live Lizzy Borden in Athens (17-12-08 Texas Necropolis)

x_lizzy-bordenD2X_0492insid.jpg
x_lizzy-bordenD2X_0492insid.jpg

Τα πιο ωραία πρωινά είναι τα Κυριακάτικα και αυτά που το βράδυ έχει live, Tέλος.

Προχτές λοιπόν που για κάποιους ξημέρωνε ακόμη μια τσαγκαροδευτέρα, για κάποιους παρακμιακούς τριανταπεντοσαρραντάρηδες + (ονόματα δε λέμε) , η μέρα είχε ξεκινήσει με τις καλύτερες προυποθέσεις.

Η μπάντα θρύλος του Αμερικάνικου Μέταλ, Lizzy Borden, είχε σκοπό να δώσει το show της στην πόλη και κάποιοι δεν είχαν σκοπό να το χάσουν. Σε ένα χώρο που στην καλύτερη θα έπρεπε να χρησιμοποιείται για υπόγειο μαντρί - χοιροστάσιο, οι πρώτες νότες νότες του Abnormal έσπειραν τον πανικό που κορυφώθηκε, όταν ο ντυμένος με μαύρο μανδύα και μαύρη μάσκα , Lizzy Borden, βγήκε στη σκηνή . Με τα Give them the axe και Notorious στα καπάκια, το πάρτυ πήρε φωτιά αμέσως. Ο Lizzy ήταν σε τρομερά κέφια και μπορεί η σκηνή να τον περιόριζε κάπως, αλλά πραγματικά έδωσε τον καλύτερο εαυτό ρουφώντας από τον κόσμο και την τελευταία του σταγόνα ενέργειας.

Δυναμικός και επικοινωνιακός frontman, έγινε πολλές φορές ένα με το κοινό που τον αποθέωσε όπως του άξιζε. Άλλαζε μανδύες και μάσκες καθΚΌ όλη τη διάρκεια του σετ και έδωσε στους θαμώνες του Underword κάτι διαφορετικό από αυτό που παρακολουθούν συνήθως στον "συναυλιακό χώρο", που κάνει το "Aν" να μοιάζει με το Μέγαρο μουσικής (όπως πολύ σωστά επεσήμανε εξέχον μέλος της Ελληνικής Μεταλ κοινότητος) . Έπαιξαν με κέφι, γούσταραν κάθε στιγμή και αυτό φάνηκε από την αρχή.

Από το setlist έλειψαν κάποια κομμάτια που θα θέλαμε και ίσως θα έπρεπε να παιχτουν, αλλά δεν πειράζει τελικά. Θα χουμε κάτι να περιμένουμε στο μέλλον, όπως μας υποσχέθηκαν. Αν και η ξεχειλωμένη διασκευή του Love live Rock n Roll στο τέλος μας ψιλοπόρωσε, καλό θα ήταν να λείψει. Παίξε δύο κομμάτια ( από αυτά που έλειψαν) αντΚΌ αυτής αγαπητέ, παίξε τελευταίο κομμάτι του encore το Red Rum (που παίχτηκε πιο πριν) και άσε μας μετα να ψάχνουμε με τον αναπτήρα, στο πάτωμα του Underworld, τα κομμάτια μας. Όχι οτι περάσαμε άσχημα όμως...κάθε άλλο.

Μόλις τελείωσε το Live, γνωστός δισκοπώλης πήρε το μικρόφωνο και αφού ενημέρωσε τον κόσμο οτι η μπάντα θα παρέμενε στο χώρο για φωτογραφίες και τα τοιάυτα (μαγκιά τους), απήγγηλε δίστιχο διαμαρτυριάς εναντίον γνωστού ποινικολόγου που βρίσκεται στην επικαιρότητα, κλείνοντας την βραδυά με τελείως cult τρόπο...Ελλαδάρα με τα ωραία σου.

Αυτοί ήταν και οι Lizzy Borden λοιπόν. Τίμια μπάντα, που έπαιξε τίμια μουσική για τίμιους ανθρώπους. ( Ο γράφων και κανα δυό άλλοι που παρέστησαν, εξαιρούνται φυσικά)

Setlist (κάτι θα χω ξεχάσει)

Abnormal

Give them the Axe (χαμός)

Notorious (χαμός II)

Tomorrow never comes

Me against the world (Όλεθρος)

American metal

There will be blood tonight (Όλεθρος ΙΙ)

Rod of iron (Πανικός)

Outcast

We got the power

Under your Skin

RedRum (Μακελειό)

Master of disguise

Long Live Rock n Roll

.

Υ.Γ. Έχει ακουστεί οτι οι Armored Saint έχουν ήδη κλείσει...

Υ.Γ. 2 Έχω κάνει λάθος στην ημερομηνία (είναι 15)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιατί ρε δεν τα λέτε νωρίτερα............................................................................
 
:banghead: :banghead: :banghead: :banghead:

Το είχα ξεχάσει τελείως ότι ήταν αυτη τη δευτέρα.!

Χαίρομαι που τα σπάσανε πάντως!

Dragon δεν φτιάχνεις ένα threadακι να ενημερώνεις και έμας τους απόμακρους επαρχιώτες για τις συναυλίες? :eek:
 
Ντροπή σου DRAGON K ! :shake:

Τώρα μας το λες ;;; Έχω τρελό "κάψιμο" με Lizzy Borden !

Όταν διάβασα το ποστ σου, έτριβα τα χέρια μου από συγκίνηση.

Και όταν είδα ότι η συναυλία ήταν ... χθες, κόντεψα να ταβλιαστώ ! :cry:

Σε κάθε περίπτωση, ευχαριστούμε για την ενημέρωση,

και σε παρακαλούμε στο μέλλον να μας ενημερώνεις νωρίτερα.

Υ.Γ. Πόσο κόσμο υπολογίζεις ότι είχε ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Lizzy Borden ειναι ολα τα λεφτα! Μακαρι να ειχαν και το 80's image ακομα υιοθετημενο. Τωρα που εχω καταχωνιασμενο το American Metal t-shirt?! :D
 
Πίσω
Μπλουζα