Retro Concerts - Συναυλίες

Ευκαιρία να ξεθάψω και εγώ το διπλό live LP "Murderess Metal Road Show".

Με τρελές φωτό στο οπισθόφυλλο, στις οποίες αποκαφαλίζουν κούκλες επί σκηνής

και βλέπεις το αίμα να κυλάει ποτάμι ! Πολύ δυνατό σώου για την εποχή τους.
 
Χμμ νόμιζα οτι το είχα αναφέρει παίδες, αλλά τελικά δεν το είχα γράψει :wait2:

Κόσμο είχε γύρω στα 250 - 300 άτομα.

ΟΚ θα ανοίξουμε ένα θρεντάκι για συναυλίες ρετρό και μη :D
 
Εγώ ούτε που τους ήξερα :baby2: , αλλά τώρα που τους ακούω στο Youtube, ο τύπος είχε φωνή!! Δεν ξέρω τώρα πόσο χρονών είναι και τί λαρύγγι έχει.
 
Lost 80s Live In Athens (14-2-2009)

Μόλις πρωτοέμαθα για αυτή τη συναυλία πραγματικά δεν το πίστευα.

4 απο τα πλέον αγαπημένα μου συγκροτήματα της 80s New Wave - Electro σκηνής μαζί.

Και τα εισητίρια μόνο 35 Ευρώ, λοιπόν τι λέτε ;

http://www.i-ticket.gr

THE LOST 80s LIVE TOUR .


NEW WAVE - NEW ROMANTIC FESTIVAL


A FLOCK OF SEAGULLS

GENE LOVES JEZEBEL

WHEN IN ROME

REAL LIFE

Το Σάββατο 14 Φεβρουαρίου, η Αθήνα επιστρέφει στα 80ς με το "The Lost 80s Live Tour"!

Με τέσσερα συγκροτήματα που μεσουράνησαν στα μουσικά charts όλου του κόσμου σε όλη την διάρκεια της δεκαετίας του 1980, σε ένα original New Wave και New Romantic mega-show, συνολικής διάρκειας τριών και πλέον ωρών.


picture.php

YouTube - A Flock Of Seagulls - I Ran

[edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη SME, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

YouTube - When in Rome-The promise

[edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη UMG, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

YouTube - Real Life - Send Me An Angel (1983)

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]

YouTube - Gene Loves Jezebel - Motion Of Love

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thanx για την ενημερωση. Πραγματικα καλο live απο αποψη αναμνησεων αν και οι FOS που κυριως με ενδιαφερουν δε θα εχουν σε τιποτα να θυμισουν το νιουγειβαδικο-συνθ ποπ γκρουπ που εβγαλε το μεγιστο "Modern love is automatic". Ο λογος ειναι οτι πλεον εχει μεινει απο το οριτζιναλ λαιν-απ μονο ο ιδρυτης Mike Score κι αυτος εμφανεστατα γερασμενος. Οπως και να χει θα ερθω for old time's sake που λενε.

ΠΡΙΝ: Δειτε το "I Ran" στο παραπανω λινκ.

ΜΕΤΑ:

YouTube - A Flock Of Seagulls Reunited 2003/4

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]

Κι ενα πιο προσφατο δειγμα απο το 2006:

YouTube - A Flock of Seagulls, I Ran, Dallas,TX 11-17-06

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
35 ευρώ για 4 τραγούδια, πολλά δεν είναι; :D

Πάντως εμένα μονο το Send me an angel μ'αρέσει, αντε και λίγο το I ran. Τα άλλα δεν τα ήξερα καν. Αμα (λέμε, αμα) έρθει ποτέ ο Miko Mission πάμε πετώντας.
 
Rygar είπε:
35 ευρώ για 4 τραγούδια, πολλά δεν είναι; :D
Χαχα ο portarinos78 μάλλον θα διαφωνεί μαζί σου, μόνο απο τους A Flock Of Seagulls θα θέλει να ακούσει καμμιά δεκαριά κομμάτια :cool: , το μόνο που εύχομαι είναι να μην ακυρωθεί η συναυλία όπως και αυτή των Laibach λόγω πολύ μικρής προπώλησης.

Βέβαια οι Laibach είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο και αυτοί και αν έχουν περιορισμένο κοινό.

By the way portarinos78 αυτά τα Bands Reunited (1ο youtube link) επεισόδια είναι απίστευτα, μακάρι να τα δείξει και το δικό μας το MTV κάποια στιγμή (αν και κατάφερα να τα μαζέψω όλα :cool: )
 
παιδια μολις διαβασα οτι η συναυλια ακυρωθηκε..Οσοι εχουν εισητηριο μπορουν να το επιστρεψουν και να παρουν τα χρηματα τους πισω...κριμα!!!
 
Κριμα πραγματικα! Next time...Ετσι κι αλλιως στην Ελλαδα ειναι μοδα το συγκεκριμενο φαινομενο.
 
Για άλλη μια φορά η προχειρότητα σε όλο της το μεγαλείο.

Ο άνθρωπος χωρίς προβολή προσπαθούσε μέσα απο το myspace να διοργανώσει συναυλία.

Τέλος πάντων ήταν πολύ καλό για να ήταν αληθινό.
 
Oι ογκολιθοι της συγχρονης μουσικης Jethro Tull σκανε μυτη στο Λυκαβηττο στις 19 Ιουλίου και στη Μονή Λαζαριστών στις 20 Ιουλίου 2010

Ποτε δεν χανω live τους. Απλα ελπιζω αυτη τη φορα να μην δινουν την εντυπωση των κουρασμενων οπως στο τελευταιο live...
 
Wally είπε:
Oι ογκολιθοι της συγχρονης μουσικης Jethro Tull σκανε μυτη στο Λυκαβηττο στις 19 Ιουλίου και στη Μονή Λαζαριστών στις 20 Ιουλίου 2010
Ποτε δεν χανω live τους. Απλα ελπιζω αυτη τη φορα να μην δινουν την εντυπωση των κουρασμενων οπως στο τελευταιο live...
πωπω έλεος όμως..

αν και ένα από τα αγαπημένα συγκροτήματα της εφηβείας μου, αν και σίγουρα μου αρέσουν ακραία περισσότερο από ότι οι scorpions....

θα πω το ίδιο πράγμα......

ΕΛΕΟΣ πια με τους μαθουσάλες στην Ελλάδα...

βαρέθηκα να είμαστε η χώρα της αρπαχτής και να βλέπουμε συνεχώς τους ίδιους και τους ίδιους "ξοφλημένους" καλλιτέχνες σε εξωφρενικές τιμές και σε μεγάλους χώρους.

Πότε επιτέλους θα καταλάβουμε στην Ελλάδα ότι η μουσική είναι ζωντανή και εξελίσσεται, δεν πέθανε στα τέλη του 1980..... :xm:
 
Plink είπε:
.....Πότε επιτέλους θα καταλάβουμε στην Ελλάδα ότι η μουσική είναι ζωντανή και εξελίσσεται, δεν πέθανε στα τέλη του 1980..... :xm:
Είσαι σίγουρος οτι ζεί?? Για μένα έχει τελειώσει το θέμα τις πραγματικής rock μουσικής απο τα μέσα των 90's!

Δεν με χαλάει καθόλου να βλέπω τα ινδάλματα μου και πενήντα φορές, στην τελική δεν με αναγκάζει και κανένας να πάω... :p
 
pitsunami είπε:
Είσαι σίγουρος οτι ζεί?? Για μένα έχει τελειώσει το θέμα τις πραγματικής rock μουσικής απο τα μέσα των 90's!
100% σίγουρος...το θέμα είναι να έχεις ανοιχτό μυαλό να το δεις.

Σίγουρα το ροκ έχει αλλάξει....τουλάχιστον δεν υπάρχει στη μορφή που το ξέραμε, ωστόσο έχουν αλλάξει και οι εποχές...

Όλοι μας έχουμε τα κολλήματά μας στη μουσική και πρώτος από όλους εγώ. Σαν τρελός έχω τρέξει να δω γέρους και ξεχασμένους καλλιτέχνες. Ωστόσο δεν ήταν και λίγες οι φορές που η απογοήτευση ήταν μεγάλη και θα προτιμούσα να είχα κρατήσει τη μυθική εικόνα που είχα αρχικά στο μυαλό μου.

Το σίγουρο είναι ότι η μουσική εξελίσσεται και υπάρχει εκεί έξω, αρκεί να θέλεις να την ανακαλύψεις. Σε καμία περίπτωση δεν αναφέρομαι σε ότι μας ταϊζουν τα ραδιόφωνα και η mainstream βιομηχανίας.

Αυτό που προσωπικά με ενοχλεί όσο τίποτα άλλο όμως, είναι το γεγονός ότι στην Ελλάδα έχουμε καταντήσει η χαρά του κάθε κακομοίρη συνταξιοδοτημένου καλλιτέχνη. Και αυτό δεν γίνεται μόνο πρόσφατα. Από τα μέσα προς τα τέλη των 90s, θυμάμαι ότι ήταν σπάνιες οι φορές που κάποιο πραγματικά σύγχρονο γκρουπ ή καλλιτέχνης εμφανίστηκε στην Ελλάδα.

Κάθε χρονιά τα ίδια και τα ίδια...και πάλι τα ίδια....και κάθε φορά πιο ακριβά....

Και για όποιον δεν κατάλαβε, το πρόβλημα δεν το έχω με τους καλλιτέχνες, το έχω με τις αρπαχτές και το γεγονός ότι καθόμαστε και τρώμε συνεχώς το ίδιο ζεσταμένο φαγητό, και το πληρώνουμε για gourmet....
 
Θα συμφωνήσω με τον Plink...

Η Rock δεν πέθανε μαζί με τον Freddie Mercury ή τον Kurt Cobain(αν και χάσαμε σίγουρα από την απουσία τους).Όπως δεν πέθανε το θέατρο μάζι με τους αρχαίους κλασικούς ή τον William Shakespeare κτλ.

Υπάρχουν εκατοντάδες νέα γκρουπάκια σε κάθε είδος μουσικής(το iTunes μου δεν σταμάταει να φορτώνεται με νέους ήχους καθημερινά) που προσφέρουν φρέσκους ήχους και φυσικά όχι στα mainstream λημέρια(ραδιόφωνο,TV,κτλ.).

Στην Ελλάδα έρχεται ο κάθε πικραμένος-ξεχασμένος συνταξιούχος.Θα ήθελα να τους δω στο peak τους όλους,μαζί με τη ζωντάνια της νιότης τους,όχι στην παρακμή τους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν διαφωνώ μαζί σας,αλλά προσωπικά δεν με αγγίζει τίποτα απο ότι έχω ακούσει τα τελευταία χρόνια!

Προτιμώ να ακούω τα ίδια και να με ανατριχιάζουν όπως την πρώτη φορά που τα άκουσα..βέβαια είμαι και ο πιο ανοιχτόμυαλος ακροατής! :p

btw τον απρίλιο έρχονται και οι UFO!!!
 
Δυστυχώς μόνο σε dvd έχω δει παλιές συναυλίες ξένων καλλιτεχνών,κυρίως της Madonna!Πολύ καλή performer από παλιά,αλλά χωρίς ιδιαίτερη φωνή.
 
..δεν καταλαβατε..Οι ΝΙΡΒΑΝΑ σκοτωσαν τη μουσικη,οχι μονο τη ροκ κ συναφη.

Τη μερα που εκανε αυτο που επρεπε να κανει πολυ πριν ΠΑΝΗΓΥΡΙΖΑ..ω ναι ειμαι κακος και μπορω να γινω χειριστος σ αυτο το θεμα..
 
don dokken είπε:
..δεν καταλαβατε..Οι ΝΙΡΒΑΝΑ σκοτωσαν τη μουσικη,οχι μονο τη ροκ κ συναφη.Τη μερα που εκανε αυτο που επρεπε να κανει πολυ πριν ΠΑΝΗΓΥΡΙΖΑ..ω ναι ειμαι κακος και μπορω να γινω χειριστος σ αυτο το θεμα..
Ok, εδώ νομίζω είσαι λάθος φίλε μου....

οι ΝΙΡΒΑΝΑ σίγουρα έθεσαν τις βάσεις για να αλλάξει η μουσική...καλό ή κακό αυτό είναι μια άλλη κουβέντα...

αλλά μην υπερβάλουμε τώρα...

Είμαι από τους ανθρώπους που μεγάλωσα με τη ροκ του '60 και κυρίως ακούγοντας ψυχεδέλεια, με αποτέλεσμα όταν ήμουν έφηβος και όλος ο κόσμος άκουγε και θεοποιούσε τους νιρβάνα, εγώ τους έκραζα ακριβώς με την ίδια λογική που το κάνεις εσύ τώρα...

Έπρεπε να περάσουν 12 χρόνια και να φτάσω 28 χρονών για να αρχίσω πριν 3-4 χρόνια να εκτιμώ πραγματικά την προσφορά του cobain στην εξέλιξη της μουσικής...

μην βλέπουμε τα πράγματα μονόπλευρα και μην κολλάμε σε μουσικά ιδιώματα που μας φαίνονται περισσότερο οικεία...οι εποχές μας αρέσει δεν μας αρέσει αλλάζουν και είναι θεμμιτό μαζί τους να αλλάζει και η μουσική...

'Εχει πλάκα πάντως...είναι πολλές οι φορές τα τελευταία χρόνια που βλέπω ότι έχουμε γίνει αυτό που κάποτε κοροϊδεύαμε και λέγαμε ότι ποτέ δεν θα γίνουμε....

Κολλημένοι στενόμυαλοι που αδυνατούμε να κατανοήσουμε και να δεχτούμε την εξέλιξη των πραγμάτων.....τελικά είναι πολύ αστείο που όσο και αν αλλάζουν οι εποχές και οι καταστάσεις, οι συμπεριφορές των ανθρώπων παραμένουν ίδιες....!
 
τι να σου εξηγω τωρα..και μονο που ασχολουμαι με τον ακατανομαστο χαλιεμαι..πιστευε οτι θελεις ,αλλα και μονο οτι το grunge ξεφουσκωσε εν μια νυκτι οταν τα τιναξε, λεει πολλα.. και δεν εγινα τωρα κατι που ενδεχομενως να κοροιδευα καποτε..παντα ημουν! εξελιξη το συγκεκριμενο μουσικο ειδος;;;;ω,μπορεις να το γουσταρεις απεριοριστα...αλλα τι αλλο θ ακουσουμε.ΤΕΛΟΣ.να μη βγουμε και οφτοπικ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα