Retro eurohorror-queens

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.052
Μεταξύ 1975-1985 (περίπου), στην Ιταλία ήταν πολύ της μόδας οι (low- budget) εγχώριες κινηματογραφικές ταινίες τρόμου.

Αν και θεωρητικά ήταν "κακέκτυπα" των αντίστοιχων ευρωπαικών, συχνά από τα σπλάχνα αυτού του φιλμικού είδους, ξεπήδησαν ταινίες-διαμάντια.

Το παράδειγμα της Ιταλίας ακολούθησε και η Ισπανία, αν και με πολύ μικρότερη παραγωγή.

Ιδιαίτερης μνείας χρήζουν ορισμένες γυναίκες-ηθοποιοί, που καθιερώθηκαν στις συγκεκριμένες ταινίες.

Άλλες αφοσιώθηκαν σε αυτές μέχρι το τέλος της καριέρας τους (παραμένοντας σχεδόν άσημες) ενώ δε λείπουν και οι περιπτώσεις γυναικών που κατάφεραν την "μεταπήδηση" στον mainstream κινηματογράφο (π.χ. Anita Ekberg).

Οι "γοτθικές αυτές βασίλισσες" απέκτησαν ένα πιστό κοινό, γνώρισαν καλτ φήμη και έμειναν γνωστές (αν και μεταγενέστερα από την εποχή της δόξας τους) ως eurohorror-queens.

Επιτρέψτε μου να σας παρουσιάσω ορισμένες από τις αγαπημένες μου ...
 
ROSALBA NERI (a.k.a. Sarah Bay)

( μακράν η αγαπημένη μου ! )

853_00.jpg


lady_frank02.jpg
 
ΜΠΙΣΤΟΛΙ!!! :D

Iταλια...ολα τα αλλα...οδοντοκρεμες...
 
LAURA GEMSER

( γνωστή και ως "Black Emanuelle" )

gems_001.jpg


5572.jpg
5572.jpg

LAURA_GEMSER.JPG
LAURA_GEMSER.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
MARISA MELL

mell2.jpg


marisa.jpg


mell3.jpg
mell3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
SOLEDAD MIRANDA

( Η "μούσα" του Jesus Franco. Xάθηκε σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα,

σε νεαρότατη ηλικία. )

soledad-1.jpg
soledad-1.jpg

soledadmiranda.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
SUZY KENDAL

circusfear301.jpg
circusfear301.jpg

bird-with-the-crystal-plumage-15.jpg
bird-with-the-crystal-plumage-15.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
HELGA LINE

helga.jpe
helga.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω την εντυπωση οτι οι γυναικες τοτε ηταν πιο ομορφες,πιο μοιραιες...πιο θηλυκα! ! !

EDWICH FENECH πωωωωωωωωωωω ΖΗΜΙΑ!
 
εννοειται...ειμαι φανατικος!!

Εχεις ακουσει το OST απο το Lesbos?

Απο τα καλυτερα...
 
Shadowdancer2501 είπε:
Εχω την εντυπωση οτι οι γυναικες τοτε ηταν πιο ομορφες,πιο μοιραιες...πιο θηλυκα! ! !EDWICH FENECH πωωωωωωωωωωω ΖΗΜΙΑ!
H FENECH είναι το κάτι άλλο !

Πριν κάμποσο καιρό η αγαπημένη μας ESPERESSO έδινε 3 DVD της, με σεξοκωμωδίες (άλλο ένα είδος στο οποίο διακρίθηκε).

Αν και στις συγκεκριμένες ταινίες δεν είναι τόσο όμορφη όπως στην gialli-εποχή της, εντούτοις έχουν μπόλικο γυμνό.

Δυστυχώς δεν πρόλαβα εγκαίρως να αποκτήσω αυτά τα DVD.
 
Wally είπε:
εννοειται...ειμαι φανατικος!!Εχεις ακουσει το OST απο το Lesbos?

Απο τα καλυτερα...
Πω πω , ανέβηκες 100% στην εκτίμησή μου ! :biglaugh:

Το OST Vampyros Lesbos δεν το έχω ακούσει μόνο του,

αλλά απ'όσο θυμάμαι την ταινία, η μουσική πρέπει να ήταν ένα περίεργο μείγμα τρόμου με έντονα στοιχεία "σεβεντίλας" (70's).
 
Θεωρησε οτι το εχεις...αν το ηξερα απο εχτες μαλιστα :(
 
Με φτιάξατε Πρωινιάτικα!!!Τριήμερο ban σε όλους και στον exetlaios τετραήμερο γιατί έβαλε άσεμνη φωτογραφία! :D
 
Wally είπε:
Θεωρησε οτι το εχεις...αν το ηξερα απο εχτες μαλιστα :(
Σε υπέρ-ευχαριστώ, αλλά δεν θεωρώ σωστό να δέχομαι αντιγραμμένο copyrighted υλικό !

ΨΕΜΑΤΑΑΑΑΑ !!!! ΤΟ ΘΕΛΩΩΩΩ !!!!
 
akmakas είπε:
Με φτιάξατε Πρωινιάτικα!!!Τριήμερο ban σε όλους και στον exetlaios τετραήμερο γιατί έβαλε άσεμνη φωτογραφία! :D
Πενθήμερο ban στον akmaka, γιατί δεν συγκρατεί τις ορμές του και "φτιάχνεται πρωινιάτικα" ! :diablotin:
 
Πίσω
Μπλουζα