retro gaming καταστημα στην Ελλαδα

Το θεμα της τιμης προιοντος στην ελλαδα ειναι μεγαλη υποθεση ειδικα στα hardware k software.Ανεφαιρα παραπανω στις φυσιολογικές τιμές οπου να μπορει ο πιτσιρικας 12-16 ετων να μπει στο μαγαζι κ να κανει την αγορα του κ οχι να μπαινει κ να αγοραζει απο το ebay κ αν δεν γνωριζει σινηθος μας γδερνει!!το γωριζουμε ολοι μας αυτο.
 
Η Ελλαδα δεν παραγει ηλεκτρονικα, η Ελλαδα εχει τεραστιους δασμους, η Ελλαδα εχει τρελη γραφειοκρατια, η Ελλαδα εχει υψηλοτατο ΦΠΑ, η Ελλαδα ειναι εχθρικη προς την επιχειρηματικοτητα.

Futile...
 
Wally είπε:
Η Ελλαδα δεν παραγει ηλεκτρονικα, η Ελλαδα εχει τεραστιους δασμους, η Ελλαδα εχει τρελη γραφειοκρατια, η Ελλαδα εχει υψηλοτατο ΦΠΑ, η Ελλαδα ειναι εχθρικη προς την επιχειρηματικοτητα.
Futile...
Η Ελλάδα έχει λαμόγια, Η Ελλάδα έχει βλαχοδήμαρχους, Η Ελλάδα έχει κορόιδα...

Έχει όμως κάτι παραλίες.... :)
 
Το προσπαθω εδω και πεντε χρονια. "Στου κουφου" τελικα, κι ας εχω 500 σπανια μηχανηματα ηχου / εικονας που δεν υπαρχουν ουτε σε ευρωπαϊκα μουσεια, κι ας εχω αρχειο που δεν εχει ουτε η κρατικη τηλεοραση. Καμια πιθανοτητα απο κρατικη πλευρα και απο τους χορηγους τα παιρνουν, συνηθως, εκεινοι που εχουν τον τροπο.

ΝΜ
 
Δυστυχως!

Πριν κανα 2 μηνες λεγαμε να κανουμε μια μονοημερη εκθεση με ρετρο μηχανηματα, τζαμπα εισοδος κτλ και τελικα επρεπε να παρουμε εγκριση απο την εφορια (και δεν ξερω και εγω τι αλλο) αλλιως θα ειχαμε νομικα θεματα.

Ας φανταστει καποιος τι θα χρειαστει για να στηθει μια μονιμη εκθεση...

Μακαρι κ Μαστορακη να τα καταφερετε διοτι στη μικρη επισκεψη που σας καναμε, ειδαμε πραγματα που δεν ξεραμε οτι καν υπηρχαν!! (πχ Television Electronic Disc)
 
Δυστυχώς ο Wally δεν θα μπορούσε να περιγράψει καλύτερα τη κατάσταση.

Η Ελλάδα είναι για άλλου είδους "μαγαζιά" σκυλάδικα και ξενυχτάδικα. Εκεί οι άδειες βγαίνουν εν μία νυκτί, γιατί ο κάθε βλαχοδήμαρχος ποντάρει στο "επιχειρηματία" να του κάνει προπαγάνδα.

Σιγά μην ασχοληθεί κανείς με ρετρό μηχανήματα και ρετρό εκθέσεις.

Δυστυχώς πονάει, μα έτσι είναι........................
 
Other_Reality είπε:
Η Ελλάδα έχει βλαχοδήμαρχους,
...μακάρι να είχε βλάχους δημάρχους διότι όπως όλοι ξέρουμε οι βλάχοι είναι οι μεγαλύτεροι ευεργέτες του Ελληνικού κράτους! Δεν έχουμε τέτοιους...λάθος έκανες γράφοντας "Βλάχος"!Δυστυχώς στα υπόλοιπα έχεις δίκιο ...έχει λαμόγια από άλλες περιοχές,κορόιδα που τους ψηφίζουν και ναι...έχει παραλίες, ούζο, μουζάκα και γκρηκ σουβλάκι σε συνδυασμό με γκρεκολόβερ.

Αυτά με την ανάπτυξη και την επιχειρηματικότητα αξιώσεων είναι πλακωμένα και δεν μιλιούνται...
 
Και καπου εδω να επιστρεψουμε καθαρα στο θεμα του τιτλου μας.

Επισης χωρις να το λεω καπου συγκεκριμενα μπορουμε να πουμε οτι θελουμε και χωρις χαρακτηρισμους.

Οι χαρακτηρισμοι φερνουν οξυνση,η οξυνση φερνει τους Μοds kai οι mods το κλειδωμα. :)
 
Λυπάμαι αν χάλασα το θέμα απλά η χρήση του "βλάχος" με απαξιωτική χροιά ως άξεστου , πονηρού επαρχιώτη με εκνευρίζει αφάνταστα αφού είναι άτοπο και ανιστόρητο νεοελληνικό δημιούργημα που φυσικά δεν έχει σε καμία περίπτωση να κάνει με τις δεδομένα καλές προθέσεις του φίλου αμιγκά other reality! Όφειλα μια εξήγηση από την μεριά μου για να μην γίνονται παρεξηγήσεις σ' ένα φόρουμ που σέβομαι και εκτιμώ ιδιαίτερα!
 
Στη Καλαμάτα η λέξη αυτή περιγράφει τους λαμόγιους.

Ναι, με τους βλάχους δεν έχω κανένα πρόβλημα, άλλωστε σαν άνθρωποι είναι εξαιρετικά ντόμπροι.

Κάτι σαν το "κυρά μου" που σήμερα ενώ είναι υποτιμητικό, σήμαινε την αφέντρα και στύλο του σπιτιού και της οικογένειας.

Και για να πάμε on topic:

Retro business in Greece: Φάτε τα σουβλάκια ρε παιδιά, έλεος. Ούτε μία στο εκατομμύριο δεν πιάνει κάτι τέτοιο. Εδώ ο Vag έχει μαγαζί και προσωπικά έχω πάει μόνο στα εγκαίνια τι λέμε τώρα. Και που είναι ένα μετρό δρόμος από το σπίτι μου.
 
Και να τα επανέφεραν, τώρα που όλοι έχουν ένα PC κι ένα Playstation στο σπίτι δε βλέπω νόημα ύπαρξης για τα coin-op έξω. Καλά θα'ταν πάντως να υπάρχουν για τη φάση, σε καμιά καφετέρια π.χ., από καμμένους για καμμένους.

Κάπως έτσι διαισθάνομαι το μαγαζάκι που αναφέρθηκε πιο πάνω, και μακάρι να υπήρχαν κάμποσα παραπάνω σαν αυτό. :D
 
Παιδιά γνωρίζετε αν έκλεισε το ELX? Έχω περάσει δύο φορές από το κατάστημα-σε ώρες καταστήματος- και δεν λειτουργεί.
 
Είχα περάσει πριν από 2-3 βδομάδες και ήταν ανοιχτό. Αν δεν μεσολάβησε κάτι συγκλονιστικό, υποθέτω ότι εκεί είναι ακόμα το μαγαζί.

Βασικά ακολουθούν δικό τους ωράριο. Ανοίγουν 10, 10 και κάτι και κλείνουν στις 6 το απόγευμα. Ρώτησα τους ίδιους και μου το είπανε. Οπότε αν πήγες πχ κατά τις 7 το απόγευμα, έχασες από χέρι και ας είναι "ώρα καταστημάτων". :)
 
μπα όχι πήγα 13:30 τη μια φορά την άλλη 4:30.
 
Και ένας γνωστός μου το βρήκε κλειστό τις προάλλες σε ώρες καταστημάτων...
 
Παιδιά δυστυχώς έκλεισε το Elx... Κρίμα για μας τους ρετροφαν αλλά κυρίως για τα παιδιά που είχαν κάνει μια εξαιρετική προσπάθεια.
 
Αν είναι εξαιρετική προσπάθεια το elx εγώ είμαι οπαδός του linux. :p :p :D :D

Το μαγαζί ήταν με σπασμένη ταμπέλα, μέσα στη βρώμα. Τα μηχανήματα ήταν στη πλειοψηφία πεθαμένα, πενταβρώμικα και τα πουλούσαν σε τιμές εξωφρενικές. Η αρπαχτή σε όλο το μεγαλείο.

Δεν θα μου λείψει.
 
συμφωνώ μαζί σου εκτός από ένα σημείο,ναι μεν μπορεί να ήταν άθλιο,μες στη βρόμα,εντελώς χύμα κτλ αλλά μερικές φορές είχε κάποιες σχετικά καλές ευκαιρίες (για τα Ελληνικά δεδομένα) ,π.χ εγώ πήρα ένα atari 2600jr σε άριστη κατάσταση (σκονισμένο φοβερά όμως),με χειριστήριο και ένα σχετικά σπάνιο παιχνίδι για 25 ευρώ.

όσο για το software από ότι είδα όσες φορές πήγα είχε λογικές τιμές (όχι πάντα) καθώς και αρκετές ευκαιρίες.

( προσωπικά πάντως θα προτιμούσα χίλιες φορές να κλείσουν οι "εξερευνητές του παιχνιδιού" παρά αυτό,το ξέρω κακία :p )

@pooky

τώρα είδα καλύτερα το μήνυμά σου,αν λες για home computers,τότε όντως οι τιμές ήταν εξωφρενικές (π.χ αν θυμάμαι καλά,για ένα από τα κουτάτα spectrum που είχε,και συγκεκριμένα για αυτό με τη χειρότερη κατάσταση κουτιού,μου είπε ότι το έδινε 100 ευρώ...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν εβαλε σε κανεναν το μαχαιρι στο λαιμο να αγοραζει απο εκει.

Εγω λοιπον απο την αλλη θα πω οτι καθε λουκετο ειναι δυστυχημα, μια μικρη τραγωδια.

Ετσι οπως καταντησαν αυτο το τοπο με τα λουκετα να πεφτουν βροχη, ολες αυτες οι μικρες τραγωδιες αθροιζομενες εχουν δημιουργησει μια εφιαλτικων διαστασεων που θα μας καταπιει. Αυτο που οι οικονομολογοι της "πολιτισμενης" Δυσης ονομαζουν "Χαμενη Δεκαετια" και θα την πληρωσει οπως παντα η "κλαση" μας...
 
Πίσω
Μπλουζα