retro gaming καταστημα στην Ελλαδα

Το μαγαζί ήταν με σπασμένη ταμπέλα, μέσα στη βρώμα. Τα μηχανήματα ήταν στη πλειοψηφία πεθαμένα, πενταβρώμικα και τα πουλούσαν σε τιμές εξωφρενικές. Η αρπαχτή σε όλο το μεγαλείο.
Δεν νομιζω ολα τα παραπανω να δηλωναν αρπαχτη ,μαλλον δεν τους ενοιαζε αρκετα και το μαγαζακι αληθεια ειναι οτι το προτιμουσα ετσι παρα να σου ζαλιζαν τα ......αυτια οπως καποια αλλα.

Χαλαρα...

Τιμες τιμιες προς χωμα στο software ,τωρα για μηχανηματα 4-5 ειχε για την βιτρινα δεν θα παρεις απο εκει.

Τεσπα μια επιλογη λιγοτερη για εμας.

Θα μου λειψει.

edit:Aν εχει παρει ds fat κανεις απο εκει το δικο μου θα ηταν. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πόσο στο είχαν αγοράσει;

Όσο για τη "μόστρα" κι εγώ δεν είμαι του χλεχλεαρώματος. Ούτε του πλαστικού χαμόγελου. Αλλά όχι και να φοβάσαι μη κολλήσεις χολέρα με το που πατάς μέσα.

Για το software που αναφέρεις τα cd τους ήταν στην πλειοψηφία σε κατάσταση απαράδεκτη μέσα στις γρατζουνιές. Είχα πάρει από εκεί κάποιος τίτλους αλλά είχα αναγκαστεί και τα είχα δώσει σε κατάστημα που έχουν μηχάνημα που αφαιρούν τις γρατζουνιές και μου είχαν έρθει ακριβότερα. Έπαιζαν βέβαια και άλλους μπορεί να μη τους ένοιαζε, αλλά προσωπικά πάντα, τα θέλω σε κατάσταση τζετ, όπως βρίσκω από άλλα καταστήματα τώρα.

Όσο για τα μηχανήματα, ας είναι καλά το εξωτερικό. Φθηνότερα βγαίνουν.

edit: Συγνώμη, ναι, αναφέρομαι σε home computers. Κονσόλες βρίσκω σε άψογη κατάσταση παντού, δεν θα αγόραζα από το συγκεκριμένο ποτέ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξερω γω,μισοτιμης,το εδωσα με το που βγηκε το Lite.

Εγω δεν θυμαμαι να ειχα ιδιαιτερο προβλημα αλλα αυτο δεν λεει τιποτα ,ισως να ημουν τυχερος ,ισως επειδη παντα κοιταω το CD απο κατω πριν το παρω,ισως παλι να μην ειχα παρει μεγαλες ποσοτητες.

Ανοιξε ενα στην πατησιων πριν κανα μηνα παλι που ειναι μεστη καθαριοτητα ,ο πωλητης μεστην παρλα και σπεκτρουμ+ στα 120 ευρα,lol.
 
Κακά τα ψέμματα. Είναι και η εποχή που πέφτουν απανωτά λουκέτα σε μαγαζιά. Είναι δυνατόν μαγαζί με ρετρό να επιβιώσει; Απο την άλλη πλευρά, θυμάμαι όντως μερικές φορές είχαν για πώληση καμιά ευκαιρία αλλά πέρα από αυτό, έλεος. Τα πάντα εκεί μέσα πέρα από βρόμικα, ήταν untested. Και φυσικά το αστείο ήταν πως έδιναν και εγγύση! Απο την αρχή δεν είχαν προοπτική για το μέλλον.
 
AArdy το ξέρω το μαγαζί, αν λέμε το ίδιο σε κάθετο δρόμο της Πατησίων. Χειρότερο από το elx, ο πωλητής θα σου πει και ένα σωρό ανακρίβειες για αν πουλήσει κανένα κομμάτι. Από έξω από εδώ και πέρα σχεδόν τα πάντα. Εκτός και αν κάποιος φίλος δώσει κάτι από τις αγγελίες εδώ. Όσο για τα CD ακόμα και μτχ θέλω να είναι άψογα, όπως παίρνω συνεχώς από τα public που είναι σε κατάσταση καινούργιου, αν και οι τιμές τελευταία έχουν πάρει φωτιά.

Μάριε έχεις δίκιο. Πόσο μάλιστα όταν δεν είναι σωστός επαγγελματίας. Μαγαζιά ρετρό και μη θα επιβιώσουν αλλά θα είναι λίγα και οι ιδιοκτήτες τους θα έχουν πάθος και μεράκι.
 
Oχι δεν λεμε το ιδιο,αν και ειναι απο τα ιδια παιδια.

Τα λοιπα με Pm.

Public τωρα,βιτρινα στα μτχ μεγαλη,ποικιλια ομως μικρη με πολλα κομματια ιδια,τιμες στα 30+ για μτχ,αλλα απο την αλλη υπαρχουν παντα ευκαιριες ,λιγες μεν αλλα....

Πλακα πλακα το ds fat ειναι η μονη κονσολα που εδωσα χωρις 2η σκεψη ,οτι παιρνω το κραταω στην συλλογη αλλα το fat το εδωσα χωρις να το σκεφτω και με ενα χαμογελο στα χειλη. :D
 
[κριτικη που προσεγγιζει ισως την προσβολη. μεινετε στο θεμα. θα διαγραφουν αρκετα ποστς μεσα στη μερα]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χαχα,μαλλον καποιος εδω εχει καποιον συγγενει στον elx αλλιως δεν εξηγειται,το ποστ μου ηταν νορμαλ δεν προσβαλα κανενα,αλλοι προσσεγιζουν αυταρχισμο.
 
Το RetroManiaX αποφευγει την εμπλοκη σε εμπορικες συναλλαγες αλλα και τα δικαστηρια.

Θα εχεις 7 μερες να το σκεφτεις καλυτερα.
 
Παιδιά, διάβασα πιο πάνω ότι το ELX τελικά έκλεισε και πραγματικά στενοχωρήθηκα. Γράφω «τελικά» διότι τα τελευταία 1-2 χρόνια είχα και εγώ την αίσθηση ότι το μαγαζάκι πάει για φαλιμέντο. Οι τιμές του ήταν υψηλές ενώ είχε και σχετικά μικρό αριθμό παιχνιδιών στα ράφια του, από τα οποία ελάχιστα παρουσίαζαν ενδιαφέρον. Βασικά, το ΕLX πήρε την κάτω βόλτα μετά το γενικό χαμό που ακολούθησε τη δολοφονία του Α. Γρηγορόπουλου το 2008. Όπως και πολλά άλλα καταστήματα των Εξαρχείων (θυμάστε το Πλαίσιο που είχε καεί ολοσχερώς ; ) , όχι μόνον λεηλατήθηκε άγρια, αλλά υπέστη και πολύ σοβαρές υλικές ζημιές και τα παιδιά που το διαχειρίζονταν χρειάστηκε να ιδρώσουν για να το ξαναστήσουν από το μηδέν. Δυστυχώς όμως ποτέ δεν μπόρεσε να ανακάμψει.

Να σημειώσω ότι για ένα διάστημα λειτουργούσε και δεύτερο κατάστημα ELX και μάλιστα διόροφο, στον Πειραιά, ενώ τα παιδιά σκόπευαν να επεκταθούν και στη Θεσσαλονίκη. Δυστυχώς, το μαγαζί στον Πειραιά έκλεισε γρήγορα ενώ τα σχέδια για τρίτο κατάστημα στη Θεσσαλονίκη δεν υλοποιήθηκαν ποτέ.

Ζω στην Καβάλα, αλλά 5-6 φορές το χρόνο κατεβαίνω στη Αθήνα, είτε λόγω δουλειάς, είτε απλώς για διασκέδαση και ψώνια. Το μαγαζί το είχα ανακαλύψει εντελώς τυχαία πριν από 5-6 χρόνια περίπου. Από τότε, κάθε φορά που ερχόμουν στη Αθήνα, δεν παρέλειπα να το επισκέπτομαι και σχεδόν πάντα έβρισκα κάτι που θα με ενδιέφερε. Από το ELX έχω αγοράσει κάποια από τα αγαπημένα μου παιχνίδια, όπως π.χ. το Tex Murphy Overseer (σε DVD έκδοση), το Pandora Directive, το Starlancer, το Wing Commander 4, τo Metal Gear Solid (για PC), το Silent Hill 1, όπως και τα SH2 και 3 και πολλά άλλα. Στα πολύ παλιά παιχνίδια οι τιμές θα έλεγα ότι ήταν δίκαιες και αρκετά λογικές. Στα σχετικά καινούρια όμως, είτε λόγω κακής πληροφόρησης σχετικά με τις τιμές τους στα υπόλοιπα καταστήματα είτε λόγω κακής εκτίμησης της αξίας τους, ήταν συχνά αδικαιολόγητα υψηλές. Π.χ. θυμάμαι ότι πωλούσαν το Oblivion Collector's Edition στα 40 Eυρώ, μεταχειρισμένο εννοείται, ενώ με μόνον 10 Ευρώ παραπάνω το έβρισκες στο Πλαίσιο καινούριο! Μερικές φορές μάλιστα, είχα παρατηρήσει ότι κάποια παιχνίδια τα πωλούσαν ακριβότερα απ' ό,τι στοίχιζαν καινούρια! Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι το Τhief 3 το πωλούσαν 12 Ευρώ όταν στα υπόλοιπα ελληνικά καταστήματα στοίχιζε μόνον 5! Τα περισσότερα παιχνίδια του ήταν σε μέτρια προς καλή κατάσταση, αλλά ποτέ δεν μου έτυχε να αγοράσω κάτι που δεν λειτουργούσε και στο κάτω-κάτω της γραφής πάντα είχες τη δυνατότητα να ζητήσεις από τα παιδιά να ανοίξουν μπροστά σου το κουτί του παιχνιδιού για να βεβαιωθείς ότι περιείχε όλα το συνοδευτικό έντυπο υλικό ή ακόμη και να τεστάρουν το CD\DVD για errors.

Όσον αφορά στις τιμές του μεταχειρισμένου hardware, συμφωνώ και εγώ ότι κυμαίνονταν από τσιμπημένες έως απαράδεκτα υψηλές, και όχι μόνον σε retro υπολογιστές και κονσόλες, αλλά και σε κάρτες γραφικών, οθόνες, μνήμες κτλ. γι' αυτό και ποτέ δεν αγόρασα hardware από το ELX. Όσον αφορά στο software όμως, που με ενδιέφερε κατά κύριο λόγο, επιμένω ότι οι τιμές συνήθως ήταν αρκετά λογικές, κυρίως στα παλιά παιχνίδια.

Πάντως, όσο το μαγαζί ήταν «στα πάνω του», αποτελούσε έναν μικρό παράδεισο για συλλέκτες παλιών τίτλων και είναι κρίμα που έκλεισε, αφού τέτοια μαγαζιά στην Ελλάδα σπανίζουν. Μεταχειρισμένα παιχνίδια φυσικά μπορείς να βρεις και στα Public ή και στα Seven, αλλά αυτές οι αλυσίδες δουλεύουν αποκλειστικά με σχετικά πρόσφατους τίτλους (που κυκλοφόρησαν από το 2004 και μετά). ΄Όποτε πήγαινα στο ELX, πάντα αναρωτιόμουν αν θα πετύχω κάποιο δυσεύρετο «διαμάντι» του μακρινού παρελθόντος και αρκετές φορές στάθηκα τυχερός, όπως φαίνεται και από τους τίτλους που ανέφερα παραπάνω.

Προσωπικά θα μου λείψει και πιστεύω ότι η retro-αγορά της Αθήνας έγινε φτωχότερη με το κλείσιμό του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tα εκτροπα του 2008 σακατεψαν μια λατρεμενη γειτονια και στερησαν σε πολλους απο μας ενα μερος στο οποιο βρισκαμε φιλους, γνωστους και "τροφη" για τα χομπυ μας.

Ουδεις συννεληφθει, ουδεις κατηγορηθηκε, ουδεις την πληρωσε.

Μου πιανεται η καρδια οταν αντικρυζω αυτο το "φαντασμα". Δεν ειναι τυχαιο που οπου μπορω κανω αναφορες στις παλιες "δοξες" (Phoenix3, Στουρνάρη 1986 (Part I), Στουρνάρη 1986 (Part II)).
 
Δυστυχώς η Στουρνάρη πέθανε παίδες. Πάει η χρυσή καλή εποχή........
 
Wally είπε:
Tα εκτροπα του 2008 σακατεψαν μια λατρεμενη γειτονια
Πράγματι...

Απλά δεν είναι η ίδια πλέον. Στην αρχή νόμιζα ότι θα ανακάμψει γρήγορα, αλλά μέχρι τώρα δεν έχει καταφέρει να επανέλθει στις παλιές τις δόξες. :(
 
αυτό που θυμόμαστε είχε πεθάνει προ πολλού...απλά με τα γεγονότα του 08 χάθηκαν και οι ταφόπλακες...
 
Δεν θα συμφωνησω. Υπηρχαν "τρυπες" και ατομα που ηταν πραγματικο χρονο-portal :)

Και επειδη οι "κατοικουντες την Ιερουσαλημ" υποθετουμε πως και γιατι εγινε το νταβαντουρι, οργιζομαι που δεν πιασαν εστω εναν!

Και οχι μονο δεν τσιμπησαν κανεναν, αλλα οι "επαναστατες" πουλουσαν στην Ομονοια το επομενο διημερο τα "λαφυρα" ανενοχλητοι...
 
Άστο ρε Πάνο, έχεις απόλυτο δίκιο αλλά θα πάει αλλού το θέμα........ :( :(
 
Aardvark είπε:
Ξερω γω,μισοτιμης,το εδωσα με το που βγηκε το Lite.Εγω δεν θυμαμαι να ειχα ιδιαιτερο προβλημα αλλα αυτο δεν λεει τιποτα ,ισως να ημουν τυχερος ,ισως επειδη παντα κοιταω το CD απο κατω πριν το παρω,ισως παλι να μην ειχα παρει μεγαλες ποσοτητες.

Ανοιξε ενα στην πατησιων πριν κανα μηνα παλι που ειναι μεστη καθαριοτητα ,ο πωλητης μεστην παρλα και σπεκτρουμ+ στα 120 ευρα,lol.
πέρασα και εγώ πριν λίγες μέρες,εντάξει,πέρα από το spectrum,όταν σου πουλάει το sonic the hedgehog σκέτο cartridge (και με ετικέτα που δεν ήταν σε άριστη κατάσταση) για 10 ευρώ τι να πεις.

πάντως είχε πολύ φθηνά ps2 παιχνίδια (τα περισσότερα ήταν στο εύρος των 6-10 ευρώ)
 
Πίσω
Μπλουζα