Retro gaming handhelds

εμένα με μπερδεύει όταν λένε πως ένας εξομοιωτής είναι cycle accurate, αλλά παρόλα αυτά συνεχίζουν να τον διορθώνουν. Τότε ποιος ο λόγος να χαρακτηριζεται έτσι;
 
όταν λένε πως ένας εξομοιωτής είναι cycle accurate
...εννοούν ότι έχουν εξομοιώσει με ακρίβεια τα ρολόγια των επιμέρους στοιχείων αν υπάρχουν (chip γραφικών, chip ήχου, CPU κλπ) ή το κεντρικό ρολόι συστήματος αν υπάρχει μόνο ένα.
Επομένως το κάθε ένα «τικ» του πραγματικού συστήματος, αντιστοιχεί ακριβώς σε ένα «τικ» του ρολογιού του emulator.

Τώρα, σε κάθε «τικ» δίνονται από την εξομοιωμένη CPU (και GPU ή SPU -Sound Processing Unit- κλπ) κάποιες (εκατοντάδες, χιλιάδες, εκατομμύρια, ανάλογα το πόσο δυνατό είναι το σύστημα) εντολές, που μεταφράζονται σε αντίστοιχες εντολές -ή ακολουθία εντολών- Win32 x86 ή x64 και OpenGL ή DirectX κλπ. Εκεί λοιπόν σε αυτό το σημείο, την μετάφραση, είναι που δημιουργούνται τα λάθη, οι ανακρίβειες και τα bugs, διότι πολλές CPU κονσολών, έχουν undocumented features και ελλειπή τεκμηρίωση, με αποτέλεσμα να μην ξέρουμε τι ακριβώς κάνει η κάθε εντολή, για να μη μιλήσουμε και για τις GPU των PS1, PS2 κλπ, οπότε το trial and error πάει σύννεφο. Πολλές φορές διορθώνουν κάτι -νομίζουν ότι διορθώνουν- αλλά χαλάει κάτι άλλο, διότι ο «τύπος» υπολογισμού ήταν λάθος, αλλά στη συγκεκριμένη εντολή, έτυχε να δίνει σωστό αποτέλεσμα. Ας πούμε 2+x = 2*x μόνο όταν x=2

Δεν ξέρω αν ήμουν πλήρως κατανοητός, διότι ελλείψει περαιτέρω γνώσεων δεν μπορώ να δώσω χειροπιαστά παραδείγματα, αλλά αυτά είναι πάνω κάτω τα bugs, που διορθώνονται σε έναν cycle accurate emulator.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οτιδηποτε ειναι φτιαγμενο απο ανθρωπο, εχει bugs. Δεν εχει σημασια αν θεωρειται cycle-accurate ή οχι.

Διορθωσεις λαθων και βελτιωσεις παντα θα γινονται.
 
Επόμενη παράδοση για Analogue Pocket (FPGA handheld) τον Φλεβάρη του '24:



Πάντως υποστηρίζει όλη την curated συλλογή του AmigaVIsion (πρώην MegaAGS) και όχι μόνο...
 
Είδατε το νέο sega saturn handheld;
(Anbernic g arc d )
Μου αρέσει το οτι έχει το σχήμα του αυθεντικού sega saturn controler και παίζει σχεδόν όλους τους εξομοιωτές άλλων κονσόλων αλλά δείχνει να υστερεί σε ισχύ για να 'σηκώνει' τα παιχνίδια του sega saturn.
Γιατί να το αγοράσει κανείς αφού δε θα μπορεί να παίξει 100% τα αγαπημένα του 'βαριά' παιχνίδια saturn;
Ίσως στο μέλλον αν βγει κανα μοντέλο πιο αναβαθμισμένο να βρουν ανταπόκριση.
(...και το λέω εγώ που λατρεύω το sega saturn)
Το χειριστήριο πάντως είναι τέλειο για παιχνίδια fighting.
 
Πίσω
Μπλουζα