Retro Hardware restoration

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Joined
14 Ιουν 2006
Μηνύματα
9.122
Αντιδράσεις
209
Αν έχετε παλιό hardware και σας τη δίνει η κατάσταση που βρίσκεται, δεν μπορείτε να φανταστείτε τι θαύματα μπορείτε να κάνετε οπλισμένοι με λίγη υπομονή και με απλά υλικά που μπορείτε να βρείτε άφθονα και πολύ φθηνά στο εμπόριο. Εδώ ας μοιραστούμε την πείρα μας αλλά και τις εμπειρίες μας πάνω στο restoration παλιού hardware.

Όπως και να το κάνουμε, δεν είναι εύκολο να σβήσουμε το χρόνο που πέρασε πάνω από μια Amiga 19 ετών, αλλά τίποτε δεν είναι αδύνατο!!!!!!!
 
Καλορίζικο το thread σου pooky! Σαν μια πρώτη συμβουλή, η βρωμιά στις εξωτερικές επιφάνειες τουλάχιστον φεύγει με τους καθαριστικούς αφρούς & τα μαντήλια του Πλαισίου σε αρκετά ικανοποιητικό βαθμό. Ένας καλός blower είναι ότι πρέπει και για την σκόνη ανάμεσα στα πλήκτρα (σημείωση: μη διανοηθείτε να μην τον χρησιμοποιήσετε σε κάποια βεράντα, εκτός κι αν θέλετε να απολαύσετε 'χιονισμένα' τοπία στο δωμάτιό σας!)
 
Για blower ναι! Αλλά μόνο blower και όχι πιεστικό αέρα, τα μηχανήματα που έχουν αντλία και αποθηκεύουν αέρα υπό πίεση σε καζάνι. Η υγρασία του αέρα συσσωρεύεται στο πάτο και αν δεν προσέξει κάποιος την συντήρησή τους μπορεί να καταστρέψει πλακέτες και να ξηλώσει υλικά, μια και μαζί με τον αέρα πετάγονται και σταγονίδια νερού υπό τρομακτική πίεση. Κάπως έτσι ένας γνωστός κατέστρεψε την πλακέτα της Amigaς του. Αν δεν θέλετε να προξενήσετε ζημιά στην πλακέτα, υπομονή, καθαρό οινόπνευμα και φαρμακευτικό βαμβάκι.
 
Παντως φιλε Pooky(1) την amiga μου οταν την πηρα ηταν σε

αθλια κατασταση!!Τελικα ομως μετα απο 6 ωρες!!!αστραψε!!!

Η χαρα μου δεν περιγραφόταν!!!!

Το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να την κανω βιδες...

(Αυτο μονο σε οσους ξερουν το μοντελο τους καλα)

Το επανω το πλαστικο και το κατω πηγαν για μπανιο σε καυτο νερο!

Λιγη σκονη ρουχων και τριψιμο με ενα μαλακο βουρτσακι!!

Τα πλαστικα ειχαν αστραψει!!!Στην συνεχεια εκανα το πληκτρολογιο κομματια.

τα κουμπια μπηκαν σε μια λεκανη με ενα υγρο για το καθαρισμα του μπανιου

(Δεν ξερω τι ηταν μην με ρωτησετε)και βγηκαν την επομενη μερα!

Τελεια εκτος απο 4,5 κουμπια που ηταν λιγο κιτρινα(ο pooky(1) ειπε πως δεν βγαινουν οκ)

Σειρα ειχε η πλακετα η οποια ξεσκονιστηκε καλα και με ενα πινελο βουτηγμενο

στο υνοπνευμα καθαριστηκε καλα!!!

Αυτο ηταν η Amiga αστραψε!

amiga6gx.jpg


Θα επανελθω σε αλλο μηχανακι της συλλογης μου!!
 
Να συμπληρώσω τα καθαριστικά ταμπλό αυτοκινήτου για τα πλαστικά μέρη. Χτες πήρα το ματ καθαριστικό σπρέι που εχω για το αμάξι και πέρασα με ένα πανί το Saturn. Το μαύρο χρώμα του επανήλθε μια χαρά. Μην περιμένετε να κάνει θαύματα αλλα είναι μια χαρά για τα ταλαιπωρημένα μηχανήματά σας.
 
Δυστυχώς το παλαιότερο μηχάνημα που έχει απομείνει στην κατοχή μου είναι μόνο ένας 486 DX2/66, το dream-machine των αρχών των 90s δηλαδή. Αλλά κι αυτός είναι σε μαύρα χάλια από κάθε άποψη. Όταν βρω τον χρόνο(…) θα προσπαθήσω να τον κάνω «κούκλα». :cool:
 
Εγώ έχω καθαρίσει τα πλαστικά από Atari XL με ατμοκαθαριστή και έγινε πεντακάθαρο. Έβγαλε χώμα, λίπος καφέ αρκούδας και μουρουνέλαιο μαζί!
 
Δε μου λέτε??Είστε έτσι καθαροί και στα σπίτια σας???Τυχερες οι γυναίκες σας βρε που εχουν τόσο νοικοκύρηδες άντρες!
 
τα μόνα που προσέχω είναι τα:

cube

ibook

ds

καθημερινά ξεσκόνισμα και τα σχετικά... μόνο αυτά!!!!
 
μα αν δεν καθαρίσουμε μας περιμένει παντόφλα το λιγότερο, το καλοκαίρι είναι πιο επικύνδνα τα πράγματα (βλέπε τσόκαρα)
 
Κανένα πρόβλημα... Μια και έμενα μόνος μου τόσο καιρό έχω συνηθίσει... Έτσι το σπίτι λάμπει, μηχανήματα πενταετίας είναι λες και τα πήρα σήμερα και πάνω από όλα.....

......έμαθα να μαγειρεύω σχεδόν τα πάντα!!!!!!!!!!:hungry:
 
Ε δεν είμαστε ολοι παντρεμένοι. Βέβαια για την καθαριότητα..είναι η μισή αρχοντιά δεν λένε;
 
Ωχ Δηλαδή pooky όλο και κάτι "μαγειρεύεις" πάλι!! :D
 
Λοιπόν , να σας πώ κι εγώ τον πόνο μου. Βρήκα προ 2ετίας την Amiga μου σε μια αποθήκη , αλλα ήταν όλη μες την σκουριά. :down:

Οπότε για restoration ούτε λόγος. Θα σας ποστάρω και φωτογραφίες με τα επίμαχα σημεία να μου πείτε καμμια ιδέα μπας και την αναστήσουμε...
 
Εσύ Amigas άνθρωπος, μια χαρά παιδί, πως κατάντησες έτσι; Δεν είσαι compatible με το παρελθόν σου. Πρέπει να πήρες λάθος στροφή κάποια στιγμή. Telamona θα τον αναλάβουμε να τον φέρουμε στο σωστό το δρόμο; Αν και τον κόβω ότι χρειάζεται πολύ δουλειά. :cool:
 
shock είπε:
Πρέπει να πήρες λάθος στροφή κάποια στιγμή.
Τα λάθη είναι για τους ανθρώπους. Μπορεί και να έχεις δίκιο, και η Amiga μου να σκούριασε απο το κακό της τελικά ...
 
Keeper, πόσταρε καμιά φωτογραφία απο την amiga σου να δούμε αν βρούμε καμιά λύση για τα επίμαχα σημεία της.
 
telonio είπε:
Keeper, πόσταρε καμιά φωτογραφία απο την amiga σου να δούμε αν βρούμε καμιά λύση για τα επίμαχα σημεία της.
Με την πρώτη ευκαιρία αγαπητέ :thumbup:
 
Οταν τα πλαστικά μέρη έχουν ποτίσει και έχουν κιτρινίσει απο τον καπνό του τσιγάρου, να υποθέσω πως δεν υπάρχει καμιά μέθοδος για να επανέλθουν έστω λίγο στο κανονικό τους χρώμα ε;...
 
Πίσω
Μπλουζα