Retro Hardware restoration

....ούτε με σφαίρες...!!!!!!!
 
Για βάλτε ενα χεράκι εδω παιδιά. Λοιπόν έχω ενα gameboy advance και το διάφανο πλαστικό που είναι μπροστά απο την οθόνη του είναι φουλ στις γρατσουνιές. Εχω ενα καινούργιο και θέλω να το αντικαταστήσω. Οταν λεω το διάφανο πλαστικό εννοώ αυτό που γράφει gameboy advance και όχι ολη την οθόνη του.

Το πιο εύκολο φανταζόμουν θα ήταν να βγεί το πλαστικό απο πίσω σπρώχνοντάς το προς τα εξω. Με αυτόν τον τρόπο βγαίνει έυκολα και ανώδυνα (δεν τραυματίζετε τα πλαστικά) των gamegear. Στην περίπτωση του advance τα πράγματα είναι διαφορετικά. H οθόνη του είναι καλυμμένη απο μια καφέ στρώση αντίστασης (βλέπε φωτο) αρα η αφαίρεση της οθόνης απο μέσα αποκλείεται.

549191IMG_3882.JPG


Αρα η μοναδική λύση είναι το πλαστικό να βγεί απο την εξωτερική μεριά.

842687IMG_3883.JPG


Εδω σας θέλω. Πείτε εναν τρόπο να βγεί - προφανώς να τραβηχτεί προς τα έξω το πλαστικό της οθόνης. Να βάλω πολύ λεπτό κατσαβίδι και να το σπρώξω λίγο προς τα πάνω και μετα να το βγάλω (το πλαστικά αυτά είναι κολλημένα με απλή κόλλα) δεν παίζει σε καμμία περίπτωση γιατί με την πίεση επάνω στο πλαστικό σώμα της κονσόλας, αφήνει πολύ εύκολα σημάδι.

Δεν θέλω να αφήσω σημάδι στα πλαινά της οθόνης επάνω στο σώμα του advance. Οποιαδήποτε ιδέα δεκτή. Σας ευχαριστώ.
 
Κοπίδι ΜΙΚΡΟ και πολύ υπομονή και επιμονή. Ή αν θες χρησιμοποίησε βεντούζα και απότομο τράβηγμα για να ξεκουμπώσεις την οθόνη.

Πάντως με το κοπίδι μάλλον θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα. Φυσικά είναι σχεδόν αδύνατο να αποφύγεις τα σημάδια στο πλαστικό σώμα της συσκευής.

Κράτησέ με ενήμερο για την πορεία της επισκευής σου.
 
Το advance έμεινε για λίγο στην άκρη και σήμερα έπιασα το sega nomad. Αν κάποιος έχει το nomad και θέλει να αλλάξει το πλαστικό της οθόνης καλύτερα να το ξανασκεφτεί. Αν βρείτε πρώτα απο όλα το περίεργο κατσαβίδι για την security βίδα που είναι στο πίσω μέρος (προσωπικά το αγόρασα απο Αμέρικη) να έχετε υπόψη σας το εξής: Η οθόνη είναι κολλημένη απο μέσα στο εσωτερικό πλαστκό περίγραμμα του Nomad. Ξεκολλάει σχετικά εύκολα αλλα μετά αντε μετά να πετύχεις την θέση της στο κέντρο. Αν δεν την πετύχετε στο κέντρο ο φωτισμός που έχει περιμετρικά η οθόνη θα είναι αλλού εντονότερος και αλλού χαμηλότερος. Απο ότι ήδη θα καταλάβατε είναι πολύ πιο δύσκολο απο ότι η αλλαγή οθόνης στο Gamegear. Είναι δύσκολο αλλα που θα πάει θα το πετύχω. Ο επιμένων νικά (ελπίζω).
 
Έχω κάνει restoration σε όλα μου τα μηχανήμαατα. Φυσικά αν δεν βγουν όλα τα πλαστικά να μπουν για καλό μπάνια με καθαριστικά, δεν νοείται restoration.

Σκουπίσματα με υγρά μαντήλια είναι απλά πασαλείματα.

Τα μηχανήματα που έχω κάνει restoration (πλήρη διάλυση του μηχανήματος, όλα έξω)

είναι:

Πολλά spectrumάκια 48k και 48k+

Spectrum +2

Interfaces για spectrum (multiface128, kempston interfaces, currah speech)

Game Gear

Master System (το πρώτο μοντέλο)

Mega Drive

Saturn

Dreamcast

Joypads από τις παραπάνω κονσόλες
 
Telonio...SEGA NOMAD???????????????

Ποσταρε φωτο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Βρομούσε από χιλιόμετρα η υπόθεση...

δεν έλεγε ποιό Sega ήταν....... ε ΠΟΙΟ να είναι..... το NOMAD
 
Τι να πω; To έχω γράψει εδω και καιρό στο τόπικ "Τι κονσόλες έχετε;" οτι το έχω. Nomad και Μultimega αυτά είναι τα πιο σπάνια της Sega (το multi δεν το εχω).
 
Ααααα sorry για τον Amigo νόμισα ότι ήταν το NOMAD
 
Εγώ το μόνο restoration που κάνω είναι να καθαρίζω τα cartridges απο κονσόλες. Η διαδικασία είναι πολύ απλή.

Παίρνεις μια μπατονέτα, την βουτάς στο οινόπνευμα και τρίβεις με δύναμη τις επαφές του cartridge που συνδέονται στην κονσόλα.

Ανάλογα με την κατάσταση που είναι το cartridge, μπορεί να χρειαστεί περισσότερη προσπάθεια. Το τρίψιμο κρατάει μέχρι να γυαλίσουν οι επαφές.

Αν η βρομιά επιμένει, θα χρειαστεί να αφήσουμε το οινόπνευμα να δράσει για μερικά λεπτά. και μετά να ξαναπροσπαθήσουμε.

Αν το cartridge επιμένει να μην δουλεύει, η μόνη λύση είναι ο σκουπιδοτενεκές!

Με την ευκαιρία, επειδή βλέπω πως καταπιάνεστε με restoration, έχω ένα saturn model 2, το οποίο από βλακεία δικιά μου, το χάλασα στην προσπάθεια να κάνω το action replay cartridge να δουλέψει.

Αν ενδιαφέρεται κάποιος,και είναι τζιμάνι στα ηλεκτρονικά, μπορώ να του το δώσω να το επισκευάσει και να το κρατήσει για δικό του, μιας και έχω βρει άλλο saturn το οποίο δουλεύει μια χαρά!
 
Theoritike προσφέρομαι να σου απαλύνω τον πόνο και να το πάρω εγώ... :D Είμαι ηλεκτρονικός άσχετα αν κάνω άλλη δουλειά..

Αν θέλεις σου στέλνω με PM τα στοιχεία μου να το στείλεις με δικά μου έξοδα..... :)
 
Αχχχχ και γω θα προσφερόμουν να σε ξαλαφρώσω αλλά με προλαβε ο akmakas...
 
theoritikos είπε:
Εγώ το μόνο restoration που κάνω είναι να καθαρίζω τα cartridges απο κονσόλες. Η διαδικασία είναι πολύ απλή.Παίρνεις μια μπατονέτα, την βουτάς στο οινόπνευμα και τρίβεις με δύναμη τις επαφές του cartridge που συνδέονται στην κονσόλα.

Ανάλογα με την κατάσταση που είναι το cartridge, μπορεί να χρειαστεί περισσότερη προσπάθεια. Το τρίψιμο κρατάει μέχρι να γυαλίσουν οι επαφές.

Αν η βρομιά επιμένει, θα χρειαστεί να αφήσουμε το οινόπνευμα να δράσει για μερικά λεπτά. και μετά να ξαναπροσπαθήσουμε.
Το οινόπνευμα μπορεί να κάνει τη δουλειά αλλά όχι με τον καλύτερο τρόπο. Συνήθως οι επαφές στα cartridges είναι από χαλκό οπότε θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει κανείς Brasso (αυτό που χρησιμοποιούν οι νοικοκυρές για τα μπρούτζινα).Αφαιρεί όλα τα οξείδια του χαλκού και η επαφή αστράφτει. Φυσικά καλό είναι να βγάλεις τελείως τα πλαστικά του catridge πριν το καθαρίσεις για να γίνει καλύτερη δουλειά. Στο τέλος καλό είναι και ένα τελικό χέρι οινόπνευμα για να μην μείνει υπόλλειμα χημικού.

Και μια που το έφερε η κουβέντα, παλιά που καθάριζα το αγαπημένο μου παιχνίδι master system τρίβοντας με μπατονέτα τις επαφές, ξεκόλησε τελείως μια επαφή. Έπαθα ΤΟ σοκ! Μετά από πατέντες και ιστορίες (κόλλα logo) κατάφερα να το κάνω να παίζει. Με τον καιρό το cartridge χάθηκε (αφού έκανα τη μ@λακία και τα έδωσα όλα στα παιδιά της αδελφής μου). Τέλος πήρα πίσω την κονσόλα όταν δεν τη παίζανε πια, που ήταν και το μόνο πoυ είχε διασωθεί, μαζί με το cartridge του R-type.

Χθές βρήκα στο ebay το αγαπημένο μου παιχνίδι σε καλύ τιμή (γιατί το συγκεκριμένο το θεωρούν collective και ζητά ο καθένας ότι του κατέβει) και το χτύπησα

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ih=019&sspagename=STRK%3AMEWA%3AIT&viewitem=&item=290078565418&rd=1&rd=1

Μετά είδα και άλλο ένα

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ih=004&sspagename=STRK%3AMEWA%3AIT&viewitem=&item=140080690862&rd=1&rd=1

Και άλλο ένα

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ih=004&sspagename=STRK%3AMEWA%3AIT&viewitem=&item=140080380650&rd=1&rd=1

Και επειδή το μαλλί μαζί με το spectrumάκι που χτύπησα είχα πάει ήδη στα 44 ευρώ, είπα να σταματήσω για κανα μήνα :)
 
Μιας αγοράς.....Μύριες έπονται..
 
Πίσω
Μπλουζα