Retro Remakes News

I've been spending some time recreating Pyjamarama using Mono (C#) on the PC.Why?

1. I started pulling apart the original Z80 and published the disassembly.

2. I got thinking about a version that people could edit and change.

3. I started putting something together using C# for a personal challenge.

4. I'm aiming for an engine that would allow everything to be customised with XML and even with your additional own code.

This is a first draft I'm calling Pyjamarama# (The Port). If you try it you will see

it really is a literal port onto the PC, it uses PNG versions of the original graphics,

has basic sound and only runs in a small window. Being in C#/Mono and only using the basic resources it is highly portable. I've tried it out on Windows 10 and Mint Linux (running Cinnamon).

So I'm looking for peeps of interest who'd like to have a go and play this version.

It can be downloaded

>>> http://www.luny.co.uk/releases/
Προέλευση >>> https://www.worldofspectrum.org/foru...players-wanted
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:



Πλέον το  Trolls and Tribulations Omega το  PC remake του C64  "Trolls and Tribulations"  (1984)  διαθέσιμο στην τελική του μορφή 
από εδώ  :arrow: https://warlock-entertainment.itch.io/trollsomega

xM1DvOg.png
 
Super Thundercats: The Lost Eye of Thundera remake (μέσω της Οpenbor engine) της μεταφοράς σε videο game το 1987 του αντίστοιχου anime που έκανε θραύση τότε (ενώ πρόσφατα υπήρξε κι ένα reboot του anime)

Προβολή συνημμένου 164722Προβολή συνημμένου 164723


Super Karate Kid remake (μέσω της Οpenbor engine) του "The Karate Kid" του tie-in videο game που ανέπτυξε για το Nes η Atlus το μακρινό 1987 .

To κατεβάζετε από εδώ >>>  https://gamejolt.com/games/super_karate_kid/380736

Που κολλάει το αρχικό video με το remake "Super Thundercats: The Lost Eye of Thundera"?

Ο δημιουργός και των δύο ο Merso X είναι ο ίδιος.
 
...καλά πώς και δεν είχε αναφέρει κάποιος και αυτό εδώ; Το 2018 κυκλοφόρησε και εγώ σήμερα το είδα πρώτη φορά!

R-Type Dimensions DX

ss_3b2da743315dcfcd941ba35b3ff1d359ff88fdd7.600x338.jpg ss_311d80ac8e85b3d2f62cb729a6242729be4304e3.600x338.jpg ss_9fa596fe5010c41375a869447b47df2f362ac98f.600x338.jpg ss_274be32b35347b5907113209dd4026f3b5586549.600x338.jpg

Βρε 'σεις...


Πολύ πιστό στο αυθεντικό, με καλό χειρισμό, επιλογή για retro, 2D ή 3D γραφικά, autofire και charge shot, φοβερή arranged music και περιλαμβάνει τα πρώτα δύο R-Type, το I και το II.
 
Eπειδη ειναι για το Switch Ace προσωπικα εμενα δεν θα με πηγαινε το μυαλο να το ποσταρω σε αυτο το θεμα σιγουρα θα το εβαζα στο θεμα του switch και εχω την εντυπωση πως το εχω ποσταρει εκει καποια στιγμη η καποιος αλλος το εχει ποσταρει δεν θυμαμαι ακριβως.Το σιγουρο ειναι πως εγω στο switch το πηρα day one και πραγματικα ειναι φοβερο πακετακι.
 
  • Like
Reactions: Ace
...όχι μόνο για Switch, βγήκε και σε PC μέσω Steam. Επίσης η ίδια εταιρία, έβγαλε Spelunker και Lode Runner και φαίνονται πολύ ωραία!


 
Το ξερω πως κυκλοφορησε και σε steam απλα εμενα το switch με ενοιαζε γιαυτο το πηρα εκει.Οσο γιαυτα που ποσταρες τα ειδα αλλα δεν με γεμισαν το ματι και δεν ασχοληθηκα καθολου.
 
Ενα βιντεο που απλα δειχνει σκηνες απο το παιχνιδι, και η φωνη ενος τυπου που λεει οτι καπου διαβασε/ακουσε οτι ισως γινεται σικουελ του εν λογω παιχνιδιου, χωρις να δειξει καποια εικονα η κατι σχετικο. Η ουσιαστικη πληροφορια αυτου του περεχομενου θα μπορουσε να χωρεσει σε ενα tweet και δε χρειαζοταν βιντεο 3 λεπτων με ασχετες εικονες

(Εσυ καλα εκανες και το παρεθεσες @Always Somewhere και σε ευχαριστουμε. Με αυτους που νομιζουν πως 'λεω 2 πραγματα ενω μονταρω ασχετες εικονες, αποσπασματα, μουσικη και το κανω βιντεο' σημαινει οτι φτιαχνεις καναλι εκνευριζομαι. Κατα τα αλλα δεν ξερω τι αλλλο περιεχομενο εχει το καναλι του τυπου, μπορει να ειναι εξαιρετικο)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το ίδιο σκέφτηκα και εγώ με το βίντεο αυτουνού αλλα 4:10 το πρωί που το ποσταρα ήμουν σε φάση hibernate για να το ψάξω παραπάνω. :biglaugh:

Σχετικά με το sequel του flashback είχε ανακοινωθεί απο πιο παλιά αλλα απο ότι φαίνεται θα κυκλοφορήσει τώρα μέσα στο 2023!




Ιστορική εταιρεία η Microids (απο το 1985 μας έχει προσφέρει πολλά θρυλικά παιχνίδια) για να δούμε όμως και πως θα είναι το παιχνίδι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Από την μία έχουμε remakes και remakes και από την άλλη έχουμε κι αυτό:


u_ES0r.png d9ikfI.png

Officially licensed remake του αρχικού M.U.L.E, που είχε κυκλοφορήσει 40 χρόνια πριν, για C64 και Αtari 8-bit και αργότερα για IBM PC, NES, MSX, Sharp X1 και PC-88, έρχεται τον Μάιο!
 
Είμαι πολύ χαρούμενος που βγήκε το συγκεκριμένο παιχνίδι για την Amiga!! Βασικά είναι ένα παιχνίδι που εκείνη την εποχή θέλαμε πάρα πολύ να το είχαμε στην Amiga μαζί με το WB in Monster Land (το οποίο είχε βγει το 1989 για την Amiga).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είμαι πολύ χαρούμενος που βγήκε το συγκεκριμένο παιχνίδι για την Amiga!! Βασικά είναι ένα παιχνίδι που εκείνη την εποχή θέλαμε πάρα πολύ να το είχαμε στην Amiga μαζί με το WB in Monster Land (το οποίο είχε βγει το 1989 για την Amiga).
Το είχα στον C64 και ήταν σχετικά καλή μεταφορά. Έπαιξα αρκετά.

Wonderboy_Animation1.gif
 
Πίσω
Μπλουζα