Retro Software (utilities)

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.580
Αντιδράσεις
1.725
Ας αναφερουμε καποια προγραμματακια τα οποια χρησιμοποιουαμε καποτε, αλλα τωρα οχι πια. Ειτε επειδη καταργηθηκαν ειτε επειδη ξεπεραστηκαν ειτε επειδη απλα αχρηστευτηκαν. :D

Στο πρωτο μου πισι ηταν εγκατεστημενο το Norton Commander (DOS φυσικα) το οποιο δεν ειχα καταλαβει καλα-καλα σε τι χρησιμευει. Το θυμαμαι φυσικα επειδη στο Λινουξ χρησιμοποιω το Midnight Commander.

Στο ιδιο περιβαλλον θυμαμαι επισης το προγραμμα επικοινωνιας (minicom λεγοταν; ) που μας επετρεπε να συνδεθουμε με τις BBS. Αυτο το προγραμμα ήταν ό,τι πρεπει γιατι στο HyperTerminal των Παραθυρων δεν υποστηριζοταν Ελληνικα (αργοτερα βρηκα το Telix)

Τελος με νοσταλγια θυμαμαι το Sonique player με τα απίστευτα παραμετροποιήσιμα skins, τον ελεγχο ταχυτητας, και τη μπαρα χρονου ολόκληρης της playlist. Ο πρώτος μου πλειερ ηταν το Winamp, οπως και τωρα :)
 
Το ιδιο το Dos σαν software πρεπει να ειναι το πιο παλιο για τα ρετρο πισια μας ;)
 
telix dos based terminal programm για σύνδεση σε bbs (έκαψα τις περισσότερες μου ρετρό ώρες με δαύτο)

Telix_3.22_screenshot.png


Norton Commander για ταχύτατο file management και μεταφορά αρχείων μεταξύ υπολογιστών

Norton_Commander_5.51.png


Εκτός του nc θρυλικό από τα Norton Utililities ήταν και το unerase :)

arj για compress/decompress

QEMM για Memory Manager
 
Σε αυτό το thread αναφέρω προγράμματα Amiga που είχα. PC άργησα πολύ να πάρω, να φανταστείτε ότι το πρώτο μου είχε Windows 95. Ένα DOS προγραμματάκι που χρησιμοποίησα κατά κόρον ήταν το DECHUNK, το οποίο "τεμάχιζε" τα αρχεία που δεν χωρούσαν σε μια δισκέτα στο PC της σχολής μου και τα ξαναένωνε στην Amiga μου. Γιατί όλο αυτό; Μα γιατί δεν είχε βγει πρόγραμμα επεξεργασίας αρχείων zip για Amiga ακόμα!
 
BannerMania, δεν θα ξεχάσω που έβαζα το όνομα μου και καμάρωνα τα "κορυφαία" του εφέ τότε!

 
Τα γνωστά ascii maker/creators τα οποία μας έδιναν την δυνατότητα να φτιαχνουμε διάφορα σχέδιά.
 
alkis21 είπε:
Σε αυτό το thread αναφέρω προγράμματα Amiga που είχα. PC άργησα πολύ να πάρω, να φανταστείτε ότι το πρώτο μου είχε Windows 95. Ένα DOS προγραμματάκι που χρησιμοποίησα κατά κόρον ήταν το DECHUNK, το οποίο "τεμάχιζε" τα αρχεία που δεν χωρούσαν σε μια δισκέτα στο PC της σχολής μου και τα ξαναένωνε στην Amiga μου. Γιατί όλο αυτό; Μα γιατί δεν είχε βγει πρόγραμμα επεξεργασίας αρχείων zip για Amiga ακόμα!
Windows XP ;P
 

Πάντως, το Norton Commander (καταραμένη Symantec!!!) ήταν, θεωρώ, από τα καλύτερα προγράμματα που έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. πανίσχυρο, πολύ εύκολο στη χρήση και γεμάτο ευκολίες για τον πιο δυνατό χρήστη. Και η έκδοση για Win δεν ήταν άσχημη, αλλά είχε αρχίσει το bloat...
 
Επισης θυμαμαι ενα αντιγραφικό που τα αντέγραφε όλα τα παιχνίδια στον πισι, Νομίζω λεγοταν CopyWrite και βγηκε σε πολλες εκδοσεις καθως υποστηριζε και πιο πολλα σπαστηρια των παιχνιδιων σε καθε του εκδοση!! Μαλιστα καναμε συναγωνισμο ποιος ειχε την τελευταια έκδοση του που τα αντεγραφε ολα.... Θυμαμαι οτι το πουλουσαν πιο ακριβα απο τα παιχνιδια οι τοτε Ελληνες χακερ που κανανε τις αντιγραφεςκαι ηταν θησαυρος για οποιον το ειχε!!!! Φόρτωνε με την εντολή cw.exe... (εάν σας θυμίζει κάτι ως εντολή)
 
discology ston amstradako και σπασιμο το ninja turtles....
 
simonkey είπε:
discology ston amstradako και σπασιμο το ninja turtles....
Και άγιος ο Θεός. Για αρκετό καιρό είχα την κεντρική του οθόνη ώς wallpaper στη δουλειά και κάθε που έμπαινε αϊτάς στο γραφείο με ρώταγε με αυστηρό βλέμμα τί είχα εγκαταστήσει :D
 
Τι μου θύμησες με το Banner mania !

Είχα ξεσκίσει τον μικρό μου Tally στις εκτυπώσεις... Αργότερα τον Star LC100

Πολύ καλό πρόγραμμα για να πουλήσεις και μουρη τότε!
 
simcga.png


Διάσημο TSR utility

...και φυσικά πάντα με τον jerusalem μέσα του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tarasque είπε:
Norton Commander για ταχύτατο file management και μεταφορά αρχείων μεταξύ υπολογιστών

Norton_Commander_5.51.png
Το έχω ορίτζιναλ, το είχα βρει 2~ ευρώ πριν αλλάξουν όνομα τα continent...ακόμα στο σακουλάκι το έχω. :)
 
Laplink το θυμάται κανείς ?

Norton Utilities, Norton Commander.

και ιδιαίτερη αγάπη στο Dosshell του dos....
 
Φίλε με το laplink είχα κάνει (στα 19 μου τότε) μεταφορά από ένα 8088 που έιχε δίσκο MFM και δεν δουλεύανε τα floppy (αλλά και να δουλέυανε ήταν 5,25" και δεν υπήρχαν δισκέτες εύκαιρες), ένα προγραμμά DOS για ενοικίαση ταινιών σε video club. Η μεταφορά έγινε τότε στο super-wow μηχάνημα με Cyrix 6x86 !! (για σόμπα καλός ήταν !)...ποιος όμως θυμάται το PCShell ?

pcshell.gif


είχε αφήσει εποχή !
 
vrekman32 είπε:
simcga.png
Διάσημο TSR utility

...και φυσικά πάντα με τον jerusalem μέσα του.
Μακραν το "πολυτιμότερο" :D :D:D:D

Χωρις αυτο τα αγαπημένα games δεεεεεε κάναν κούκου......... :(

(Πονεμένη ιστορία με την Hercules)
 
Amigovios είπε:
Φίλε με το laplink είχα κάνει (στα 19 μου τότε) μεταφορά από ένα 8088 που έιχε δίσκο MFM και δεν δουλεύανε τα floppy (αλλά και να δουλέυανε ήταν 5,25" και δεν υπήρχαν δισκέτες εύκαιρες), ένα προγραμμά DOS για ενοικίαση ταινιών σε video club. Η μεταφορά έγινε τότε στο super-wow μηχάνημα με Cyrix 6x86 !! (για σόμπα καλός ήταν !)...ποιος όμως θυμάται το PCShell ?
pcshell.gif


είχε αφήσει εποχή !
Το laplink ήταν χρήσιμο εργαλείο για την εποχή του.

Είχα αγοράσει μάλιστα ένα παράλληλο καλώδιο 15μέτρων και συνδεσα τον 6χ86 με τον 286 που είχα.... Κάτι παρόμοιο με σένα.

Αυτό ήταν το πρώτο μου δίκτυο μέσα στο σπίτι! ... το 286 το πήρε το αδερφάκι μου...
 
Πίσω
Μπλουζα