Retroarch σε CRT PC Monitor

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.884
Αντιδράσεις
3.876
Wally said:
Ασε τα Switchres εσυ. Τσιμπα ενα RecalBox Dual ή κανα RGB Pi που ειναι plug n play και δεν θελουν περιπετειες.
Mετα τον Wally που μου εκοψε τα φτερα και την συντομη κρυαδα που εφαγα πεισμωσα και εκανα δοκιμες σε μονιτορ (ευγενη δωρεα του Μαριου).
Το προβλημα που ειχα με το retroarch σε CRT TV ηταν οτι δεν μπορουσα να συνδεσω το λαπτοπ χωρις Soft15khz + rgb scart και λοιπα που δεν ειχα κουραγιο και ορεξη να ψαχτω και ειχα καταληξει στο φτωχο αλλα τιμιο (ελεγα τοτε)

hdmi to crt (2).JPG
Ικανοποιημενος καπως αλλα δεν ηταν και rgb scart και σιγουρα υπηρχαν και καλυτερα.
Τα καλυτερα ηρθαν οταν συνδεσα το μονιτορ με το παρακατω HDMI TO VGA ανταπτορα.

PER.819175.jpg

Εικονα καμπανα (vga ειναι αυτη) και επιτελους ειδα τα arcade παιχνιδια οπως τα θυμομουνα.
Θετικο επισης ειναι οι παραμετροποιησεις που εχει το μονιτορ οπως να γεμιζει η εικονα πλαγιως και ορθιως και φωτισμοι και contrast και τα λοιπα.
Μετα απο αυτα την crt tv την πηγα υπογειο να κανει παρεα με τις αλλες ..
Για δειτε και πειτε μου μετα για recallbox και αλλα.

Ακολουθουν εικονες

1 (1).jpg


1 (2).jpg

1 (3).jpg

1 (4).jpg

1 (5).jpg

1 (6).jpg
 
Οποιοδήποτε αντάπτορας VGΑ/HDMI δεν κάνει?

Οκ αυτό είναι PC monitor, σωστά? Με shaders κλπ?

Ποιος όμως είναι ο καλύτερος αντάπτορας για CRT τηλεόραση?
 
Οποιοδήποτε αντάπτορας VGΑ/HDMI δεν κάνει?

Οκ αυτό είναι PC monitor, σωστά? Με shaders κλπ?

Ποιος όμως είναι ο καλύτερος αντάπτορας για CRT τηλεόραση?
Ναι λογικά οποιοσδήποτε θα κάνει.

Ναι monitor με shaders αλλά εμένα δεν ήταν ο στόχος μου να έχω pure scanlines χωρίς shaders αλλά καθαρή εικόνα εφάμιλλη με scart RGB.

Ο καλύτερος ανταπτορας θα είναι το recall box αλλά εγώ προσωπικά πολύ ευχαριστημένος με το παραπάνω.
-----------------------------------
Σε LCD TV δεν δείχνει έτσι ότι shaders και να έχεις.
-----------------------------------
Το ζητούμενο ήταν να φτάσω στο παραπάνω αποτέλεσμα, το πώς και με τι δεν με ένοιαζε πέρα από το χρηματικό βέβαια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Kαλα το mini hdmi to av σιγουρα ηταν η χειροτερη επιλογη για crt retro gaming.

Θυμαμαι καμια σχεση με το soft15khz 240p rgb scart και χειροτερο και απο το svideo της καρτας γραφικων που ειχα τεσταρει.

Με crt vga οθονη σε crt monitor μπορεις να εχεις ενα οκ αποτελεσμα αλλα αν θελεις ποιο αυθεντικο αποτελεσμα με πεντακαθαρα γραφικα χαραγμενα στην γριλια της μασκας σε αυθεντικες αναλυσεις εχει και αλλα level up :fafoutis:

Εγω παντως την εικονα που εχω στην 21" trinitron με soft15khz rgb scart στις αυθεντικες αναλυσεις δεν την αλλαζω με τιποτα.

Εδω με την καθαροτητα που την χαμηλωσα περιπου στο 85% μιας και βγαζει υπερβολικα καθαρη εικονα η επιπεδη crt tv trinitron στις 21" αλλα ομως αδικουνται τα γραφικα στις φωτο οπως και ο φωσφορος.

Βαζω να παιξω και καθε φορα δεν χορταινεται η εικονα των arcades - κονσολες στις 21" με την λεπτομερεια της μασκας και τον λαμπερο φωσφορο. Λεπτες απιστευτες crt scanlines που σχεδον χανονται στον λαμπερο φωσφοο αναλογως τη ενταση και ενα σωσο crt εφε που για μενα ειναι η απολυτη μαγεια του retro gaming. soft15khz rgb scart σε αυθεντικες αναλυσεις.



1.jpg

2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Kαλα το mini hdmi to av σιγουρα ηταν η χειροτερη επιλογη για crt retro gaming.
Υπήρχαν και οι rf συνδέσεις.

Βασικά τον τελευταίο καιρό όταν βαριόμουν τις LCD και ήθελα δόση από καθαρή εικόνα CRT έβαζα με scart τις κονσόλες και έπαιζα και κάνα emu στον Dreamcast.

αλλα αν θελεις ποιο αυθεντικο αποτελεσμα με πεντακαθαρα γραφικα χαραγμενα στην γριλια της μασκας σε αυθεντικες αναλυσεις εχει και αλλα level up :fafoutis:

Δεν ξέρω, ισως, δεν μπορώ να πιστέψω οτι υπάρχει κατι καλύτερο από αυτό που βλέπετε από πάνω.
 
Υπήρχαν και οι rf συνδέσεις.

Βασικά τον τελευταίο καιρό όταν βαριόμουν τις LCD και ήθελα δόση από καθαρή εικόνα CRT έβαζα με scart τις κονσόλες και έπαιζα και κάνα emu στον Dreamcast.



Δεν ξέρω, ισως, δεν μπορώ να πιστέψω οτι υπάρχει κατι καλύτερο από αυτό που βλέπετε από πάνω.
Ναι σωστος εννοειται και οι rf συνδεσεις στις αυθεντικες κονσολες αλλα δεν τις ανεφερα γιατι εστιασα στις συνδεσεις απο emulation του pc

Το dreamcast ηταν και αυτο μια λυση αλλα δεν εβγαζε δυστυχως τις αυθεντικες αναλυσεις σε mega drive πχ αλλα και σε αλλους emulators που εβγαζε θυμαμαι ειχε θεματα με τα περιθωρια της οθονης και τα frames χωρις επιλογες αυτοματης λυσης η επιλογης αναλυσης.

Παντως οπως και να εχει μεγαλο πραγμα να εχεις την εικονα που θες στο retro gaming γιατι σου κανει το ρετρο παιχνιδι αρκετες φορες πιο διασκεδαστικο.
 
Το dreamcast ηταν και αυτο μια λυση αλλα δεν εβγαζε δυστυχως τις αυθεντικες αναλυσεις σε mega drive πχ αλλα και σε αλλους emulators που εβγαζε θυμαμαι ειχε θεματα με τα περιθωρια της οθονης και τα frames χωρις επιλογες αυτοματης λυσης η επιλογης αναλυσης.
Σωστά όλα αυτά.

Παντως οπως και να εχει μεγαλο πραγμα να εχεις την εικονα που θες στο retro gaming γιατι σου κανει το ρετρο παιχνιδι αρκετες φορες πιο διασκεδαστικο.

Μην το συζητάς, μεγάλο δίκιο.
 
Το καλύτερο θα ήταν Displayport - VGA ή έστω DVI-D - VGA μιας και έχουν περισσότερες συχνότητες και κανένα ms λιγότερο input lag. Αν όμως η κάρτα γραφικών δεν έχει τέτοιες εξόδους, αναγκαστικά βολεύεσαι με αυτό. Και ευτυχώς υποστηρίζει και μεγαλύτερες συχνότητες.

Εγώ βολεύομαι με custom res 600x240 στο linux και ακόμα και σκέτο είναι ικανοποιητικό το αποτέλεσμα.

IMG-20240127-184148.jpg

IMG-20240127-184326.jpg
 
Με crt vga οθονη σε crt monitor μπορεις να εχεις ενα οκ αποτελεσμα αλλα αν θελεις ποιο αυθεντικο αποτελεσμα με πεντακαθαρα γραφικα χαραγμενα στην γριλια της μασκας σε αυθεντικες αναλυσεις εχει και αλλα level up :fafoutis:

Εγω παντως την εικονα που εχω στην 21" trinitron με soft15khz rgb scart στις αυθεντικες αναλυσεις δεν την αλλαζω με τιποτα.

Σωστος. Καλο ειναι να θυμομαστε οτι οι τηλεορασεις και οι VGA οθονες ειναι δυο πολυ διαφορετικα πραγματα. Ισως μια multisync οθονη υπολογιστη να πλησιαζει προς τηλεοραση, αλλα σχετικα λιγες VGA οθονες υποστηριζουν 15KHz.

Σιγουρα δεν θα ειναι μια αυθεντικη εμπειρια με VGA οθονη, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα ειναι μια πολυ ευχαριστη εμπειρια.

Υπήρχαν και οι rf συνδέσεις.

Αν μιλαμε για αυθεντικες εμπειριες! Βεβαιως αλλιως ειναι καινουρια τηλεοραση με καινουρια κονσολα και καλα καλωδια σε εναν κοσμο που δεν υπαρχουν πολλες παρεμβολες και αλλιως ειναι λιωμενες τηλεορασεις με αρχαιες κονσολες, καλωδια οτι να 'ναι σε εναν χωρο που τον διαπερνουν 500 συνδεσεις wifi, 3/4/5/6g, κλπ κλπ.

Μια καλη συνδεση RF δεν ηταν η χειροτερη εμπειρια στον κοσμο. Με αυτα μεγαλωσαμε εξαλλου.
 
Μια ςκαι το πιασαμε, βρηκα τεραστια διαφορα στην απεικονιση των χρωματων μεταξυ TV (Sony 14') και monitor (Sony G200) - τουλαχιστον με το RecalBox Dual RGB Pi.
Στην τηλεοραση τα χρωματα ειναι πιο λαμπερα και κορεσμενα.
Στο monitor στα 240p ειναι λιγοτερο εντυπωσιακα και αποστειρωμενα.
Δεν εχω προλαβει να το ψαξω μηπως ειναι θεμα ρυθμισεων, θεματος του hat, αναμενομενο ή κατι αλλο.
Δυστυχως δεν μπορω να εχω και τα 2 παραλληλα συνδεδεμενα ωστε να φανουν οι διαφορες και να εχω πιο πληρη αποψη.
 
Το καλύτερο θα ήταν Displayport - VGA ή έστω DVI-D - VGA μιας και έχουν περισσότερες συχνότητες και κανένα ms λιγότερο input lag. Αν όμως η κάρτα γραφικών δεν έχει τέτοιες εξόδους, αναγκαστικά βολεύεσαι με αυτό. Και ευτυχώς υποστηρίζει και μεγαλύτερες συχνότητες.
Δυστυχώς το λάπτοπι hdmi έχει μόνο.
Πολύ όμορφα και τα δικά σου.

Μια καλη συνδεση RF δεν ηταν η χειροτερη εμπειρια στον κοσμο. Με αυτα μεγαλωσαμε εξαλλου.
Βασικά 23 χρόνια τώρα με τους emu δεν κυνήγησα τόσο την αυθεντικότητα στις κονσόλες όσο την εμπειρία που είχαμε τότε στα arcades.
Στις κονσόλες ήθελα-θελω την καθαρή εικόνα που δεν είχα τότε και έπρεπε να σταξείς λεφτά για vga καλώδια στο Dreamcast και component στο GC ένα παράδειγμα.

Στην τηλεοραση τα χρωματα ειναι πιο λαμπερα και κορεσμενα.
Στο monitor στα 240p ειναι λιγοτερο εντυπωσιακα και αποστειρωμενα.
Τείνω να συμφωνήσω όσο περισσότερο βλέπω το μόνιτορ μου.
Ισχύει!
 
Εν τω μεταξύ εδώ στην Ελλάδα ψάχνουμε την τέλεια εικόνα στα παλιά παιχνίδια. Στα arcades τότε το 1980 και τα μισά του 1990 οι καμπίνες είχαν b ή d grade οθόνες (ποτέ grade a). Στα περισσότερα τα χρώματα ήταν ρυθμισμένα στο περίπου με την φωτεινότητα και αυτή στο περίπου. Εκτός φυσικά από τα τις γνήσιες καμπίνες που καμία σχέση δεν είχαν με αυτά τα εκτρώματα που παίζαμε και μάθαμε.
 
Εν τω μεταξύ εδώ στην Ελλάδα ψάχνουμε την τέλεια εικόνα στα παλιά παιχνίδια. Στα arcades τότε το 1980 και τα μισά του 1990 οι καμπίνες είχαν b ή d grade οθόνες (ποτέ grade a). Στα περισσότερα τα χρώματα ήταν ρυθμισμένα στο περίπου με την φωτεινότητα και αυτή στο περίπου. Εκτός φυσικά από τα τις γνήσιες καμπίνες που καμία σχέση δεν είχαν με αυτά τα εκτρώματα που παίζαμε και μάθαμε.
το ίδιο και για τα χειριστήρια και κουμπιά
 
το ίδιο και για τα χειριστήρια και κουμπιά
Ακριβώς οι καμπίνες είχαν κουμπιά leaf switch από τα φλίπερ, όπως και τα joystick είχαν leaf switch επαφές (όχι διακόπτες όπως τα σημερινά) και η αίσθηση του joystick ήταν απαράδεκτη.
 
Χαχαχα, πάντως εγώ ήμουν προσεκτικός στις δηλώσεις μου , μίλησα για καθαρότητα στις κονσόλες και την εμπειρία στα arcades.
 
Μεγαλο θεμα και η λαμπεροτητα των χρωματων και ευτυχως και οι 10 crt τηλεορασεις που εχω ειναι εξαιρετικες στην λαμψη φωσφορουχων χρωματων.Για αυτο τον λογο ειχα παρει και συγκεκριμενης κατηγοριας philips crt 21" (οταν εψαχνα crt σε αγγελιες) που ειχαν βγει μετα το 2000 που πραγματικα ξεχιλιζουν απο λαμπερο χρωμα με απιστευτο contrast.

Οταν εψαχνα crt tv ειχα βρει και γνωστες μαρκες και με πεσμενη αποδοση χρωματων λαμψη φωσφορου λογικα απο τις πολλες χιλιαδες ωρες χρησης οποτε δεν τις ειχα παρει αλλα ευτυχως οσες ειχα παρει με ρισκο μεσω κτελ χωρις να τις τσεκαρω βγηκαν φοβερες. Η crt samsung ειχε τυχει μην εχει τοσο υψηλη αποδωση λαμψης αλλα το ειχα διορθωσει αυτο μεσω service menu και η λαμψη στο χρωμα ανεβηκε αισθητα οπως επισης ειχε και επιλογες για το βαθος του μαυρου απο το 1 μεχρι το 3. Η λαμψη των χρωματων τωρα ειναι απιστευτη.
 
Σωστος. Καλο ειναι να θυμομαστε οτι οι τηλεορασεις και οι VGA οθονες ειναι δυο πολυ διαφορετικα πραγματα. Ισως μια multisync οθονη υπολογιστη να πλησιαζει προς τηλεοραση, αλλα σχετικα λιγες VGA οθονες υποστηριζουν 15KHz.

Σιγουρα δεν θα ειναι μια αυθεντικη εμπειρια με VGA οθονη, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα ειναι μια πολυ ευχαριστη εμπειρια.
Ναι εννοειται αυτο πως μπορει να ειναι μια πολυ ευχαριστη gaming εμπειρια. Ειχα λιωσει και εγω με emulators σε vga crt monitor την δεκαετια του 2000. Δεν θυμαμαι να ειχα καποιο αρνητικο θεμα με την εικονα τοτε.

Η μεγαλη απογοητευση ειχε ερθει οταν πρωτοεπαιξα σε μεγαλη lcd οθονη και αναρωτιομουν γιατι να ειναι τοσο χαλια η εικονα. Ειχα δοκιμασει και σε αλλες lcd τοτε και παλι τα ιδια χαλια. Ειχα πει ισως ειναι και θεμα συνηθειας αλλα δεν παλευοταν τελικα με τιποτα η εικονα. Μετα η συνεχεια γνωστη για πολλους ρετρο gamers με εφε scanlines για emulators και φιλτρα hlsl για το mame με απειρες ρυθμισεις για μηνες μεχρι να ερθει το αποτελεσμα που θυμομασταν απο τις τοτε crt εποχες και τελικα μετα απο καιρο κατεληξα να ψαχνω με αγωνια για καλες crt τηλεορασεις.
 
Το μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας θεωρώ προέρχεται από τους shaders (του shonkun).
Αλλιώς δεν θα είχα το παρακάτω αποτέλεσμα.

Screenshot_20240128_092829_com.android.gallery3d_edit_38410988620700.jpg

Screenshot_20240128_095747.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα