Retroarch σε CRT PC Monitor

σε ποια ανάλυση και συχνότητα είναι η οθόνη crt;
 
1280x1024 59.94 hz

Κατάλαβα τι θα πει Amiga που δεν την είχα σε υπόληψη, lol.

Screenshot_20240128_121829.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
δοκίμασα το sonkun αλλά όταν επιλέγω mesen για το NES η εικόνα είναι παραμορφωμένη. Αυτό δεν συμβαίνει σε κανένα άλλο core άλλων συστημάτων αλλά ούτε και στο nestopia. Εκανα ανάρτηση και στο θέμα στο libretro αλλά ακόμα περιμένει έγκριση από τους διαχειριστές...

(λύθηκε τελικά. Ηταν σε d3d11 αλλα εσφαλμενα δεν ειχαν αναβαθμισει το πακετο. το καναν τωρα)

nes.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το καλο παντως με την crt tv ειναι οτι δεν χρειαζεσαι extra φιλτρα και η φωτεινοτητα του φωσφορου δεν επηρεαζεται.

Το πιο απλο setup που εχω κυριως για sega model 3 και 2 ειναι με το svideo της καρτας ati hd 4890 αλλα και στους 2d emulators κομπλε παιζεις σε μια crt tv 14" shadow mask που την εχω συνδεσει. Σε καμια περιπτωση ομως δεν φτανει το αποτελεσμα στην 21" trinitron με rgb scart που ειναι αρκετες φορες καλυτερο.

crt tv 14" τεχνολογιας shadow mask - arcade mortal kombat με svideo σε composite με αναλυση 640x480

χανουν σε λεπτoμερεια οι φωτο μιας και ειναι και δυσκολο να βγαλεις καλες φωτογραφιες απο crt tv

Oι μεγαλες διαφορες του μεγεθους απο τις τρυπες της μεταλικης μασκας για τον σχηματισμο rgb πανω στον φωσφορο - shadow mask απο crt tv - crt pc monitor

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
17" είναι το όριο για τα παλιά παιχνίδια με πιξελ σε χαμηλές αναλυσεις σε οθόνες υπολογιστή και προτιμότερο είναι της τεχνολογίας shadow mask, παρα aperture grill, είτε της Sony, της LG, είτε με slot mask.
 
Πολύ ενθουσιασμένος με το αποτέλεσμα όσο περισσότερο το βλέπω.
Τόσο πολύ που σκέφτομαι καλύτερα να μάζευα CRT monitors παρά τηλεοράσεις τόσα χρόνια.
Δεν ξέρω γιατί στο μάτι μου είναι τόσο καλό.
Μπας και παίζει κάποιο ρόλο η μεγαλύτερη ανάλυση που έχει το μόνιτορ;

Screenshot_20240203_123106.jpg
 
Πολύ ενθουσιασμένος με το αποτέλεσμα όσο περισσότερο το βλέπω.
Τόσο πολύ που σκέφτομαι καλύτερα να μάζευα CRT monitors παρά τηλεοράσεις τόσα χρόνια.
Δεν ξέρω γιατί στο μάτι μου είναι τόσο καλό.
Μπας και παίζει κάποιο ρόλο η μεγαλύτερη ανάλυση που έχει το μόνιτορ;

Προβολή συνημμένου 272110

Τετοια να μας κανεις τωρα Aedvark να αρχισουμε να ψαχνουμε με αγωνια και για CRT pc monitors :fafoutis::fafoutis::fafoutis:

Σιγουρα η αναλυση του crt pc monitor ειναι πολυ παραπανω για αυτα τα παιχνιδια οποτε παιζει ρολο το ποσο καλο ειναι και το φιλτρο εικονας για την εξομαλυνση των γραφικων. Στο θεμα της καθαροτητας και με μια καλη crt tv μπορει να δεις τερμα καθαρα γραφικα σε 2df emulators στις αυθεντικες αναλυσεις με rgb scart.

Eν τω ματαξυ ειναι δυνατον να δειχνουν τοσο χαλια τα γραφικα σε pc monitor με το παρακατω setup???

MiSTer 240p 120Hz on a VGA CRT Monitor RetroRGB

Ardvark αν μπορεις βαλε μια παρομοια να δουμε τις διαφορες μιας και αφορα crt pc monitor.

1706958482620.png

 
Δεν ξέρω δείτε και εσείς.

Screenshot_20240203_132358.jpg

Screenshot_20240203_133136.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολύ ενθουσιασμένος με το αποτέλεσμα όσο περισσότερο το βλέπω.
Τόσο πολύ που σκέφτομαι καλύτερα να μάζευα CRT monitors παρά τηλεοράσεις τόσα χρόνια.
Γιατι μου τριβεις αλατι στις πληγες; :cry::banghead:
 
Δεν μπορω να διακρίνω τσ scanlines απο τις φωτογραφιες. Οποτε τι βλέπουμε, τα χρώματα?
 

Nαι ετσι φαινεται πολυ πιο ωραιο σε εσενα Ardvark αν και ηθελε λιγο μια πιο κοντικη στον sonic αλλα οκ εστω και ετσι φαινεται καταλαβαινεις παντως την διαφορα.
Πολυ ωραιες crt arcade εικονες. Τι ωραια που ειναι και θα αυτα τα παιχνιδια οσα χρονια και αν περασουν τοσο στον οπτικο τομεα οσο και στον τομεα της διασκεδασης. Σαν να μην περασε ουτε μια μερα απο τα 90ς ενα πραγμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν μπορω να διακρίνω τσ scanlines απο τις φωτογραφιες. Οποτε τι βλέπουμε, τα χρώματα?

Αυτό μπορώ.

Ε ναι φαινεται πολυ πιο ωραιο σε εσενα Ardvark.
Πολυ ωραιες crt arcade εικονες. Τι ωραια που ειναι και θα αυτα τα παιχνιδια οσα χρονια και αν περασουν τοσο στον οπτικο τομεα οσο και στον τομεα της διασκεδασης. Σαν να μην περασε ουτε μια μερα απο τα 90ς ενα πραγμα.

Μα το ίδιο εντυπωσιακά όσο χρόνια και να περάσουν.

Screenshot_20240203_135253.jpg
 
δεν ξέρω από που βρήκε τη φωτογραφία , πάντως σε οθόνη crt ο Sonic σίγουρα δεν έχει τέτοια εικόνα σε 640x480, λες και τον πασαλειψαν με μυστρι. Δεν φαίνονται ούτε καν οι κουκκίδες της οθονης
 
δεν ξέρω από που βρήκε τη φωτογραφία , πάντως σε οθόνη crt ο Sonic σίγουρα δεν έχει τέτοια εικόνα σε 640x480, λες και τον πασαλειψαν με μυστρι. Δεν φαίνονται ούτε καν οι κουκκίδες της οθονης
Nαι για αυτο το εβαλα γιατι δεν νομιζω και εγω να δειχνει τοσο χαλια σε crt pc monitor.

1706968703879.png

Πχ μεχρι και στην crt tv μου - shadow mask - στις 14" με composite με το χειροτερο setup που εχω ο emulator σε αναλυση 640x480 - 480i χωρις scanlines εχει παλι ανωτερη εικονα. Και στην φωτο λογο crt tv χανει και η αποδοση της εικονας,

sonic.jpg
 
Μα το ίδιο εντυπωσιακά όσο χρόνια και να περάσουν.

Προβολή συνημμένου 272122

Eτσι ακριβως και το καλο ειναι οτι σε CRT tv η σε CRT pc monitor σου βγαζει και μια αλλη αισθηση νοσταλγιας που σε ταξιδευει και ειναι κατι που δεν υπαρχει ουτε με τα καλυτερα φιλτρα σε μεγαλη LCD - OLED με την πιο συγχρονη ρετρο αισθηση αλλα και με μια πιο ψυχρη εικονα των ρετρο παιχνιδιων οσον αφορα το θεμα της νοσταλγιας εκτος της διασκεδασης.
 
Σε CRT το παιχνιδι ειναι πιο απολαυστικο. Το ξερουμε αυτο. Απλα δεν θυμομαστε ποσο.
Πραγματικα με το RGB Dual εχω ξανα-προσεγγισει τη φαση με τα retro παιχνιδια - τουλαχιστον στις πλατφορμες που βασει ισχυος μπορει να υποστηριξει.
Σε τελεια εικονα/ηχο. Ουτε αλλαγες πυκνωτων, ουτε φτηνοκαλωδια, ουτε RGB mods, ουτε βομβοι, ουτε ανεβασε/κατεβασε κονσολες/καλωδια, ουτε mega carts και ODE, ουτε αναγκαστικη χρηση pad (CX 40/Proline - αν και αυτα τα αντικαθιστω ετσι κι αλλιως με Aneroussis απο παντα, τρικουμπο Mega Drive κτλ)
Ακουγεται αιρετικο αλλα...
 
Kαι ενα ρετρο απογευματινο χορταστικο bubble bobble στην sony crt tv 21" με vga to rgb scart και soft15khz στην αυθεντικη αναλυση και hz.

Aυτη η aperture grille λαμψη του φωσφορου με την καθαρη κινηση δεν χορταινεται.

Χανεται η λαμψη ομως στην φωτο. Παντως τετοια καθαρα λαμπερα crt γραφικα που εχω στην τηλεοραση και γενικα σε θεμα ποιοτητας δεν θυμαμαι να ειχαν τα arcades.

arcade.jpg
 
Kαι ενα ρετρο απογευματινο χορταστικο bubble bobble στην sony crt tv 21" με vga to rgb scart και soft15khz στην αυθεντικη αναλυση και hz.

Aυτη η aperture grille λαμψη του φωσφορου με την καθαρη κινηση δεν χορταινεται.

Χανεται η λαμψη ομως στην φωτο. Παντως τετοια καθαρα λαμπερα crt γραφικα που εχω στην τηλεοραση και γενικα σε θεμα ποιοτητας δεν θυμαμαι να ειχαν τα arcades.

Προβολή συνημμένου 272196
Σωστά θυμάσαι γιατί οι οθόνες των arcades στην χώρα μας ήταν b ή και ακόμη d grade. B +grade σημαίνει πως ήταν πιο φτηνές από τις γνήσιες και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα τα χρώματα να είναι λίγο off και η ευκρίνεια όχι και η καλύτερη. A grade οθόνες είχαν μόνο οι γνήσιες καμπίνες όπου αυτές υπήρχαν.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σωστά θυμάσαι γιατί οι οθόνες των arcades στην χώρα μας ήταν b ή και ακόμη d grade. Grade σημαίνει πως ήταν πιο φτηνές από τις γνήσιες και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα τα χρώματα να είναι λίγο off και η ευκρίνεια όχι και η καλύτερη. A grade οθόνες είχαν μόνο οι γνήσιες καμπίνες όπου αυτές υπήρχαν.

Καταλαβα. Τι να πεις. Ημασταν ατυχοι εδω στα arcades οσον αφορα την πoιοτητα της εικονας με φτηνιαρικες crt arcade οθονες. Δηλαδη σαν να λεμε crt απο τα lidl και θυμηθηκα και κατι φτηνιαρικες crt tv 21" blue sky που ειχα δει και πραγματικα ηταν ο πατος των CRT.

Παντως ευτυχως υπηρξε και δευτερη CRT ευκαιρια για πολλους απο εμας που εχουμε ασχοληθει αρκετα με την εικονα των retro ωστε να τα ξαναπαιξουμε σε καλυτερες crt οθονες και καλυτερα ρυθμισμενες απο εμας για χρωμα - μαυρο - contrast - ευκρεινια για τα αγαπημενα μας 80s 90s arcades.

Ας ειναι καλα και οι παλιες αφορμες που μας βελτιωσαν οπως το παλιο hlsl του mame και τα ωραια θεματα του retromaniax που μας πριζωσαν περισσοτερο με την εικονα του retro gaming και πλεον το 2024 πολλοι που ασχοληθηκαμε παιζουμε τα arcades οπως αξιζει να τα παιζουμε.
Για μενα αξιζε η υπομονη και το ψαξιμο και τα παντα μιας και το CRT retro gaming με κονσολες και arcades των 80ς 90ς ειναι μια απιστευτη μαγεια διασκεδασης αναμνησεις και 1002 αλλα. Retro gaming για παντα.
 
Πίσω
Μπλουζα