RetroComputers.gr Gathering 2012 (έκθεση Η/Υ & κονσολών)

Φωτάρα θα σας δω το Σάββατο γιατί Κυριακή πρέπει να είμαι "κάτω" ! Ευτυχώς μου έκατσε δουλειά μόνο Κυριακή μεσημέρι αυτή τη φορά. Μια χαρά, τα λέμε εκεί!
 
Εγω θα ειμαι δυστυχως για ελιες αλλα θα στειλω τον αδερφο μου και συναδελφους με φωτογραφικες μηχανες.

Με εξεπληξαν τα νεα περι διαγωνισμου και events.

Περιμενουμε να ανεβασεις στο site σου μαγκιορικες φωτοζ και φυσικα βιντεοζ του χωρου αλλα και του διαγωνισμου!
 
Μπράβο! Μπράβο! Μπράβο!

Λυπάμαι πάρα πολύ, ειλικρινά, που δε μπορώ να βρίσκομαι εκεί...
 
Wally είπε:
Εγω θα ειμαι δυστυχως για ελιες αλλα θα στειλω τον αδερφο μου και συναδελφους με φωτογραφικες μηχανες.
Στείλε τον αδερφό στις ελιές και έλα να πάμε! ;)

(εννοείται θα περάσω από την έκθεση, πιστεύω θα είναι εξαιρετική)
 
Οι ελιες ειναι του πεθερου. Ο αδερφος μου ειναι "ελευθερο πουλι" :)
 
Αν στις έχει γράψει ο πεθερός, έχει καλώς. Αλλίως στείλε την γυναίκα. :p
 
Εγώ θα πάω Κυριακή πρωί παιδιά.
 
To άφησα μέχρι την τελευταία στιγμή μήπως και τα κατάφερνα, αλλά τελικά είμαι "jose" αυτές τις μέρες λόγω δουλειάς.

Καλά να περάσετε παίδες !!
 
Σάββατο μεσημέρι κατά τις 4:30 θα επιδράμω μαζί με τον pooky.

Και ίσως κάνω και ένα δεύτερο πέρασμα Κυριακή πρωί-πρωί (αν με φροντίσετε επαρκώς το Σάββατο...) :p
 
Χε χε! Έχω ειδοποιήσει και τον SONIC, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι εκεί.

Θα κάτσω κανά 3ωρο γιατί μετά φεύγω καρφί για Καλαμάτα! Αν και θα ήθελα να ξαναπεράσω Κυριακή κάποια στιγμή, δυστυχώς θα επιστρέψω ξημερώματα Δευτέρας. Ευτυχώς, τουλάχιστον, θα καταφέρουμε άνετα να τα πούμε.
 
Εαν ειναι και ο Sonic θα ριξουμε πολυ γελιο σημερα.
 
Θα πάω κι εγώ τελικά σήμερα κατά τις 6-7.
 
Eγω μιλησα τηλεφωνικα με τον Sonic, θα ερθει οποτε θα ειμαστε απαρτια (Pooky, Maddog, Sonic, Sonic, Mike) φτιαχνουμε και ομαδα μπασκετ.
 
Βeen there, loved it!

Ήταν λίγο "πιεσμένο", επιστρέφοντας από δουλειά και όχι και σε πολύ καλή διάθεση μέχρι να περάσουμε το κατώφλι, αλλά 2 τύποι που πρωτοέπιασαν υπολογιστή γύρω στο 1985 είχαν φανταστικές αναμνήσεις σήμερα..

Είναι άλλο πράγμα να ψιλοασχολείσαι με το χώρο, να έχεις κάποιες γνώσεις/εμπειρίες και εντελώς άλλο να τα βλέπεις πάλι ζωντανά μπροστά σου με αυθεντικά περιφερειακά όπως τότε.

Παρατήρησα μεγάλο συνωστισμό και πολύ παιχνίδι στο τελευταίο κομμάτι των "παιχνιδομηχανών" αλλά το αγαπημένο μου ήταν η μικρή πλευρά με τα xt's, απέναντι από την είσοδο. Amstrad τρέχοντας xenon και δίπλα ένας ibm σε μέγεθος νταλίκας, με βάρος που δεν θέλω να μάθω ;) και το θεϊκό κλικ-κλικ πληκτρολόγιο. Αν ήταν σε λειτουργία ο schneider euro pc/xt με ένα πορτοκαλί monitor, νομίζω πως θα με κόλαζε τόσο που θα δοκίμαζα να τον αρπάξω και να αρχίσω να τρέχω :D

Μπράβο στους εκθέτες για το μεράκι τους και τα κομμάτια που υπήρχαν, είναι τέτοιο το αντικείμενο που ακόμα και κοσμορυρροή να μην υπάρχει εμείς οφέιλουμε να συνεχίσουμε να το υποστηρίζουμε για τους λίγους και καλούς που το αγαπάμε.
 
Αύριο το μεσημεράκι περνάω και εγώ. Ελπίζω να είναι κανένας γνωστός εκεί.
 
Δεν μπόρεσα να περάσω Σάββατο, Κυριακή οπωσδήποτε.
 
Τωρα μολις μιλαγα με καποιους συναδελφους που επισκεφτηκαν την εκθεση και μου μετεφεραν τις εξαιρετικες εντυπωσεις που αποκομισαν.

Δεν περιοριστηκε σε μια απλη παραθεση μηχανηματων αλλα ειχε πολλα events που εντυπωσιασαν οχι μονο για το θεματικο περιεχομενο τους αλλα και με το γεγονος οτι προεδιδαν μια μερακλιδικη ομαδα που κοπιασε.

Στο λιοστασι, στη ραχουλα δεν υπηρχε wifi να δω τουλαχιστον το stream :)

Θα περιμενω τα Videos στο retrocomputers.gr
 
Ήταν όμορφη και οργανωμένη έκθεση με διάφορα events, όπως ανέφερε ο wally. Με εξέπληξε ευχάριστα το ότι υπήρχαν και πολλά παιδάκια τα οποία εντρυφούσαν σε υπολογιστές μιας άλλης εποχής και μάλιστα έδειχναν να το απολαμβάνουν.
 
Η έκθεση ολοκληρώθηκε με επιτυχία και όλοι μας περάσαμε πολύ καλά.

Είδα και διάφορα παιδιά από εδώ που ήρθαν στην έκθεση όπως ο Amigovios, maxouli, caprice και πολλοί κοινοί μας γνωστοί στο ρετρό χώρο όπως ο Maddog και Pooky και αρκετοί άλλοι που σίγουρα θα ξεχνάω. Ευχαριστούμε για την παρουσία σας!

Έχω ανεβάσει φωτογραφικό υλικό από την δική μου φωτογραφική μηχανή και κατά το βραδάκι θα προσθέσω και άλλες.

Οι φωτογραφίες είναι εδώ : http://www.retrocomputers.gr/index.php/ekdilwseis/retrocomputers-gr-gathering-2012
 
Πίσω
Μπλουζα