RetroComputers.gr Gathering 2012 (έκθεση Η/Υ & κονσολών)

divined είπε:
υπήρχαν και πολλά παιδάκια τα οποία εντρυφούσαν σε υπολογιστές μιας άλλης εποχής και μάλιστα έδειχναν να το απολαμβάνουν.
Αυτό το παρατήρησα κι εγώ και ήταν κάτι που δεν το περίμενα. Παρατηρούσα και έναν που είχε φέρει μαζί του το παιδί του (ή ανιψιό ή μικρό αδερφό, δεν ξέρω) και του έδειχνε πράγματα. Θα ήθελα να μπω στο μυαλό των παιδιών αυτών να δω πως βλέπουν όλη αυτήν την φάση και ειδικά των μικρότερων, από 12 και κάτω, που δεν γνώρισαν ποτέ εποχές που οι υπολογιστές και οι κονσόλες είχαν περιορισμούς και τα έχουν όλα δεδομένα, σαν κάτι τελείως φυσιολογικό...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η διοργανωση ηταν αψογη,ολα τα παιδια πολυ φιλικα,γνωρισα και πολλους ακομα που δεν ηξερα!Δυστυχως λογω δουλειας συμμετειχα με 4 pocket computers αλλα πιστευω πρωτα ο Θεος του χρονου να συμμετασχω περισσοτερο!Μπραβο στον Φωτη και σε ολους τους εκθετες!
 
Παρακολούθησα από ustream, και τις δύο ημέρες.

Είδα κι εγώ γνωστές φάτσες, που έχω γνωρίσει μέσα από φωτογραφίες.

Είδα μέχρι και τον κ. Τσουροπλή, παλαιό συντάκτη του PIXEL.

Μπράβο σας για ακόμα μια φορά!

Χαίρομαι που υπάρχουν μερακλήδες!

Και του χρόνου παίδες! :thumbup:
 
εγώ δεν πήγα λόγω που ...αποφάσισα να εγκαταλείψω το κλαμπ των αδέσμευτων και να μπω στο αρραβωνιασμένων
 
Πρώτα τα μπράβο - παρόλο που δηλώνω παντελώς άσχετη - και μετά θα πω και τα ευχαριστώ. Πολλά μπράβο για την άρτια οργάνωση, την πλούσια συλλογή και το χαμόγελο που έβλεπα παντού όπου γύριζα το κεφάλι μου. Πολύ βοηθητικό - για μένα τουλάχιστον - ο έντυπος οδηγός με τη χρονολογία, το μοντέλο, τεχνικά χαρακτηριστικά κ.λπ. Μακάρι να μπορούσα να εκτιμήσω όπως τους άξιζε την σπανιότητα των μηχανημάτων ... σόρι παιδιά.

Και τώρα τα ευχαριστώ. Ευχαριστώ πολύ όλα τα μεγάλα παιδιά που βοήθησαν τα δικά μου παιδιά με απεριόριστη υπομονή, με γλυκύτητα και περισσή φροντίδα. Δεν έχω λόγια πραγματικά. Ο μικρός δεν άφησε μάντρα για μάντρα με ένα αυτοκινητάκι κόκκινο (μέχρι που κόλλησε κάποια στιγμή) καθώς και ένα άλλο παιχνιδάκι με κάτι πράσινα τερατάκια με κίτρινα ποδαράκια (ελπίζω να μην τα γράφω ανάποδα) που μέχρι και το χειριστήριο του κρατούσαν για την πορεία του σκάφους και εκείνος πατούσε το fire (έτσι πυροβολεί μαμά, μου λεγε). Ο μεγάλος κουνούσε τόσο πολύ το μοχλό στο μπασκετάκι που μόλις πήρα χαμπάρι ότι κουνιόταν και το γραφείο που ήταν επάνω το μηχάνημα μου ρθε κάτι αλλά με διαβεβαίωσαν ότι εντάξει είμαστε μην ανησυχείτε ... μετά πήγε στο Pacman. Φεύγοντας - λίγο με το ζόρι - μας είπαν ότι ήταν πάρα πολύ ωραία, ότι θέλουν να ξανάρθουν γιατί δεν πρόλαβαν να παίξουν με όλα (ευτυχώς λέω εγώ).

Ευχαριστώ επίσης και όλους όσοι έκαναν τον κόπο να μοιραστούν τις γνώσεις τους μαζί μας .... πόσο καλός και ευγενικός να είσαι όταν σε ρωτάνε δηλαδή η Amiga από πότε υπάρχει και άλλα που ΔΕΝ θα αναπαράγω. Κι όμως κι ο άντρας μου και εγώ μάθαμε πολλά χωρίς να κουραστούμε ούτε στιγμή. Τεκμηριωμένη γνώση, αγάπη για αυτό που ασχολούνται, μεράκι ... πώς αλλιώς να το πω.

Φώτη, ανάμεσα στα τόοοοοοοοοσα μηχανήματα συνάντησα αξιόλογους ανθρώπους .... μπράβο σε όλους. Και του χρόνου :)
 
Συμφωνώ και επαυξάνω με όσα ειπώθηκαν. Ευχαριστώ όσους εργάστηκαν για αυτή την άψογη διασκεδαστική αλλά και επιμορφωτική εμπειρία, αφού ακόμα κι ο μεγαλύτερος geek ήταν μάλλον δύσκολο να γνωρίζει όλα τα μηχανήματα εκεί μέσα. Ζητώ συγγνώμη από τα παιδιά των οποίων την υπομονή δοκίμασα αλλάζοντας συνεχώς το παιχνίδι που φόρτωναν στην Amiga με το Kick Off 2! :animlaugh:
 
Παραβρέθηκα στις δυο τελευταίες ώρες της εκδήλωσης και έχω να πω, με ελάχιστα λόγια λόγω λιγοστού χρόνου στο net, ένα μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά που διοργάνωσαν αφιλοκερδώς μια πλήρη και αξιοπρεπέστατη έκθεση και ένα ακόμα μεγαλύτερο μπράβο που μένουν πιστοί στο hardware και software που αγάπησαν!

Και του χρόνου ακόμα καλύτερα (γίνεται; ) και μάλιστα ελπίζω, με τη συμβολή των dev kits και σπανίων ιαπωνικών συστημάτων μου (χαλάλι οι μικροφθορές)!
 
Την επόμενη φορά θα προσπαθήσω να τσοντάρω κι εγώ κανένα μηχάνημα, το σκεφτόμουν να συμμετάσχω και τώρα αλλά δεν το έκανα τελικά και το ψιλομετάνιωσα γιατί θα έφερνα το Sega Mega CD μου... :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kαι μονο απο της φωτογραφιες που ειδα αλλα και απο το streaming μπορω και γω να πω οτι ολα ηταν τελεια και κυριως τα κονσολικα γιατι τα home computers δεν με ενδιαφερουν.Εμαθα και οτι εγειναι και διαγωνισμος Galaxian.Mακαρι να μπορουσα να πηγαινα και γω να λαμβανα μερος και να εβλεπα και ολη την εκθεση φυσικα αλλα μας τα χαλαει η αποσταση.Να διαγωνιζομουν εναντια και στον φιλτατο Maddog βρε αδερφε :diablotin:
 
Εγώ δυστυχώς έχασα και το live stream (άτιμο ΕΑΠ! Με κατέστρεψες! :eviltongue: ).....

Πάω να καμαρώσω (και να χαλβαδιάσω! :p ) τις φωτός!....

Μπράβο σε όλα τα παιδιά! Πάντα τέτοια! :thumbup:
 
Μπράβο στους συμμετέχοντες, άψογη έκθεση!!!!!!!!! Και τα περισσότερα μηχανήματα συνδεδεμενα με οθόνες!
 
Ευχαριστούμε πολύ παιδιά για τα καλά σας λόγια :)

Προσπαθήσαμε όλοι πολύ και καταφέραμε να κάνουμε μια καλή έκθεση :)
 
Ας βάλω και δύο φωτογραφίες (νέα και παλιά γενιά) :)

attachment.php


attachment.php


To υπόλοιπο φωτογραφικό υλικό από την έκθεση εδώ
 
Καλα, τοσες ωραιες φωτο εβγαλες. Τα Amstrad-o-τενεκεδια πηγες και ποσταρες? Μακρια τα παιδια απο τα CPC :)

Aυτη ειναι σαφως καλυτερη

Νομιζω παντως οτι τα πιτσιρικια πρεπει να το καταευχαριστηθηκαν το event
 
Χαχα, ο γιός σου με την αφεντομουτσουνάρα μου... :D

Μετά μου έπιασε και ψιλοκουβέντα, ρώταγε πως παίζεται το Galaxian και τα σχετικά. Τι λες, θα τον κάνουμε retrogamer; :)
 
Mια χαρα ηταν και φετος η εκθεση. Πηγα και το Σαββατο και τη Κυριακη. Ειδα ολους τους γνωστους (μην θελετε ονοματα, ολο και καποιον θα ξεχασω) και ειδα και "καινουργια" μηχανηματα, που δεν υπαρχαν στις προηγουμενες.

Τελικα στο galaxian ποιος κερδισε? εγω δεν επαιξα για να εχει ελπιδα και κανενας αλλος!
 
cauldron είπε:
Μπράβο στους συμμετέχοντες, άψογη έκθεση!!!!!!!!! Και τα περισσότερα μηχανήματα συνδεδεμενα με οθόνες!
Αυτό είναι που κάνει τη διαφορά τελικά!

Ήρθα μαζί με έναν φίλο που αν και "παλιός" στους υπολογιστές δεν έχει σχέση με ρετρο κοινότητα και τι σημαίνει/πόσο χομπίστικη κλπ είναι. Όταν μπήκαμε μέσα οι πρώτες του κουβέντες ήταν "Ρε ..... αυτά είναι ανοιχτά και έχουν και ένα σωρό δισκέτες δίπλα!"

Φανταζόταν μάλλον έκθεση τύπου μουσείο-προθήκες-μην αγγίζετε :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαίρομαι πολύ που περάσατε καλά!!!

Αυτός ήταν και ο στόχος μας ;)
 
[offtopic]

Καλέ D@redevil, αφού δεν την έγραψα τη λεξούλα, είχα βάλει πιπέρι του στυλ "!@@#$@$%"! Παραείστε αυστηροί! Αλλά εντάξει, τι θαυμαστικά-ερωτηματικά τι τελείες το νόημα και η έκπληξη αυτού που είπε τη φράση βγαίνει :D

[/offtopic]
 
Πίσω
Μπλουζα