RetroDB: Διορθώσεις και Προσθήκες σε λήμματα

Shock

Retired Admin
Joined
13 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.315
Αντιδράσεις
230
Υπάρχουν μερικές σειρές οι οποίες δεν έχουν ορισμένες ημερομηνίες (year). Όποιος ξέρει κάτι γι' αυτές....

"Βότκα μολότωφ"

"Δυο δρόμοι"

"Θησαυρός της Μαλβάσιας"

"Βαριετέ"

"Γάτες"

"Γεια χαραντάν MEGA"

"Ο δολοφόνος που έκλαιγε"

"Ο μπαμπάς εκπαιδεύεται"

"Ιστορίες για γέλια και για κλάματα"

"Φθινοπωρινή συμφωνία"

"Φουτ μπωλ"

"Ιστορίες του παππού Αριστοφάνη"

"Όνομα της φωτιάς"

"Πρώτα βήματα (Τα)"

"Καβαλάρηδες της θάλασσας"

"Καραγκιόζης Καραγκιόζης"

"Κρουαζιέρα της ελπίδας"

"Κρυμμένοι άνθρωποι"

"Τερπετέρης (Ο)"

"Μακρινοί δρόμοι"

"Ένα τραγούδι μια ιστορία"

"Επάγγελμα ρεπόρτερ"

"Εθνική Οδός"

"Μπούμερανγκ"

"Μια μεγάλη οικογένεια"

"Μικρός Αλέξης"

"Μάχη (Η)"

"Στη χώρα των καμπούρηδων"

"Σωσίας (Ο)"

"Ο πατέρας μου ο Έλληνας"
 
Shock είπε:
Όποιος έχει λίγο χρόνο μπορεί να ρίξει μια ματιά στο παρακάτω link και να μου πει τα επώνυμα των μουσικών?http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%86%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1
Περάστηκαν έτσι, γιατί έτσι παρουσιάζονται στους τίτλους... Δεν αναφέρονται επίθετα.
 
DNA - Δρόμος
dna_dromos.jpg
DNA (Μιχάλης Νιβολιανίτης και Αλέξανδρος Χρηστάρας) επιστρέφουν στο μουσικό προσκήνιο με την νέα έκδοση του δίσκου “Δρόμος” το οποίο και αποτελεί το soundtrack της ομώνυμης ταινίας του Βασίλη Τσελεμέγκου με την Ελένη Καστάνη και τη Δήμητρα Ματσούκα, που προβλήθηκε στο Mega Channel.

O Αλέξανδρος Χρηστάρας και ο Μιχάλης Νιβολιανίτης δημιούργησαν το 1997 την Dna Lab, μια εταιρία μουσικών παραγωγών προσανατολισμένη στην τηλεόραση και τον κινηματογράφο. Κατά την διάρκεια των ετών έχουν “υπογράψει” συνθετικά περισσότερα από 500 τηλεοπτικά διαφημιστικά αλλά και ξεχωριστές τηλεοπτικές παραγωγές όπως τα “Ίχνη” , την “Τυφλόμυγα” , το “Ξέχασε με” και παλαιότερα την “Επιφάνεια” που αποτέλεσε και την αφορμή για το πρώτο τους cd album “The Dark Project” , ενώ στον κινηματογράφο, αφετηρία τους υπήρξε το soundtrack της ταινίας "Ριζότο" της Όλγας Μαλέα.

Οι δυο δημιουργοί με αυτό το δίσκο διαμορφώνουν κάτι παραπάνω από ένα soundtrack, επιχειρώντας να μας ταξιδέψουν σε ένα “δρόμο” από το δικό τους κόσμο! Σε αυτό, συναντάμε συμμετοχές από νέους και καταξιωμένους Έλληνες καλλιτέχνες, οι οποίοι χρωματίζουν με τις προσωπικές τους πινελιές κάθε ένα από τα κομμάτια. Ανάμεσα τους και σε πρώτη συνεργασία με τους DNA η Έλλη Πασπαλά, η οποία ερμηνεύει το τραγούδι «Μην Φοβηθείς» , το αποτέλεσμα του οποίου μας αφήνει να ελπίζουμε ότι δεν είναι παρά μόνο η αρχή μιας μακράς μελλοντικής διαδρομής της μεγάλης ερμηνεύτριας με τους δυο συνθέτες.

Όπως σε σχεδόν κάθε παραγωγή της Dna Lab_el, ο Artemis 1932 υπογράφει για ακόμη μια φορά το πρωτότυπο Αrtwork. Εδώ τελειώνουν τα λόγια και ξεκινά το o δρόμος της μουσικής.

Σας ευχόμαστε καλή ακρόαση!
Πηγη http://sohosfm.gr/articles.php?article_id=550
 
Τελικά 20 επεισόδια είναι η "Επιφάνεια"; Τελείωσαν οι προβολές ή το παίζει ακόμη;
 
παιδια στη σελιδα του ηθοποιου Γιαννη Κανδηλα η φωτογραφια Νο 1 ΔΕΝ ειναι δικη του.

Ειναι του Γιώργο Ζαϊφίδη.


Η φωτογραφια Νο 2 ειναι σωστη.
 
Ευχαριστώ lolisman. Είχα πάντα αυτή την απορία, όταν ψάχνοντας φωτογραφία του Γιάννη Κανδήλα βρήκα στην Ταινιοθήκη την πρώτη φωτογραφία με το όνομα του. Όταν αργότερα βρήκα και τη δεύτερη τότε κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά.

Τώρα απέκτησε και η σελίδα "Γιώργος Ζαϊφίδης" την δική της φωτογραφία.

Thks
 
Ο ηθοποιός Τρύφων Καρατζάς συμμετείχε στην εκπομπή της ΤΕΔ (1970) Φοιτητικοί και νεανικοί παλμοί.
 
stakovios είπε:
Ο ηθοποιός Τρύφων Καρατζάς συμμετείχε στην εκπομπή της ΤΕΔ (1970) Φοιτητικοί και νεανικοί παλμοί.
Σύμφωνοι, αλλά το λήμμα δεν έχει ανοιχτεί ακόμα στη RetroDB...
 
Παιδες με τον Γιουγκερμαν του 2007 τι θα γινει με τα επεισοδια? Στη RetroDB αναφερουμε 15,δηλαδη οσα προβληθηκαν στην Ελλαδα,αλλα εγω εχω 17:στην Κυπρο προβληθηκαν κι αλλα και το φιναλε ειναι κανονικο με θανατους κλπ στο τελευταιο. Πως θα γινει να μαθουμε τον ακριβη αριθμο που προβληθηκε στην Κυπρο? Κανονικα αυτο τον αριθμο δεν πρεπει να βαλουμε και εμεις?
 
johnalepou είπε:
Παιδες με τον Γιουγκερμαν του 2007 τι θα γινει με τα επεισοδια? Στη RetroDB αναφερουμε 15,δηλαδη οσα προβληθηκαν στην Ελλαδα,αλλα εγω εχω 17:στην Κυπρο προβληθηκαν κι αλλα και το φιναλε ειναι κανονικο με θανατους κλπ στο τελευταιο. Πως θα γινει να μαθουμε τον ακριβη αριθμο που προβληθηκε στην Κυπρο? Κανονικα αυτο τον αριθμο δεν πρεπει να βαλουμε και εμεις?
Συμφωνώ μαζί σου - η σειρά καλό θα ήταν να έχει τον πλήρη αριθμό επεισοδίων που γυρίστηκαν, ασχέτως με το αν προβλήθηκαν ή όχι στην Ελλάδα.

Επειδή με τον "Γιούγκερμαν" του 2007 δεν έχω καμία σχέση (παρά μόνο με τον "Γιούγκερμαν" του 1976 :p ), κάνε johnalepou ό,τι αλλαγές νομίζεις ότι χρειάζονται στη RetroDB για να είναι η πληροφορία σωστή. Αν θέλεις, γράψε και στα Trivia δυο λόγια (ότι δηλαδή προβλήθηκαν 15 επ στην Ελλάδα και 17(??) στην Κύπρο).

Όσον αφορά το πώς θα μάθεις τον ακριβή αριθμό επεισοδίων, εδώ δεν ξέρω για να σε βοηθήσω... Μόνο κάποιος φίλος/φίλη από την Κύπρο θα μπορούσε να μας βοηθήσει (ή κάποιο Κυπριακό τηλεοπτικό πρόγραμμα)...
 
συμμετοχη στο Εν Αθήναις

α) νινα παπαζαφειροπουλου

β) ανεστης βλαχος

γ) μαρια ζαφειρακη

συμμετ.στην ταινια Ένας νομοταγής πολίτης


α)μαρια ζαφειρακη
 
lolisman είπε:
συμμετοχη στο Εν Αθήναιςα) νινα παπαζαφειροπουλου

β) ανεστης βλαχος

γ) μαρια ζαφειρακη

συμμετ.στην ταινια Ένας νομοταγής πολίτης


α)μαρια ζαφειρακη
Καλησπέρα lolisman, οι παραπάνω προσθήκες έγιναν στη RetroDB.

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! :thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ετσι να βαζετε ονοματα οχι πολυ γνωστα,ωστε να μη μου "καιγονται" ερωτησεις για το Κουιζ!!!
 
Συμμετοχη στην ταινια η βαλιτσα του παπα

βιλμα τσακιρη

γρηγορης βαφιας


ελενη σανιου



γιωργος ζαιφιδης



λινα κρασσα



μινα νεγρεποντη



γ.χειμωνιδης


νικος τσουκαλας


λαζος τερζας


μουσικη :Κωστας Καπνισης

σεναριο:Γιωργος Μυλωνας.

επισης θα ηθελα να ρωτησω κατι...

στην συγκεκριμενη ταινια, καπου στο μεσο του εργου παιζεται μια θεατρικη παρασταση.

Τα ονοματα των ηθοποιων αυτων παρουσιαζονται στους τιτλους εναρξης της ταινιας,ειναι ομως συντελεστες της;

θα βαλω και τη σχετικη φωτογραφια σε λιγο...

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα