RetroDB: Διορθώσεις και Προσθήκες σε λήμματα

Στην ταινια Η αμαρτια της ομορφιας προσθεστε και την Λουιζα Μπατιστα. Η ηθοποιος υποδυεται την γιατρο που τηλεφωνει στα Αστερια την βραδια των καλλιστειων για να ανακοινωσει στην Μπετυ Λιβανου το ατυχημα του Λευτερη Βουρνα.
 
έκατσα μια μέρα και έγραψα την φιλμογραφία του Γιάννη Οικονομίδη (όσα πιο πολλά μπόρεσα) και αν μπορείτε να το διορθώσετε.Υπάρχουν αρκετά λάθη στην retro db που τον μπερδεύουν με κάποιον ηθοποιό λόγω συνωνυμίας.Έφτιαξα αυτό το σχέδιο με τις ταινίες που έχει σκηνοθετήσει και πάιξει σε μικρούς ρόλους ως ηθοποιός:

Γιάννης Οικονομίδης

Ημερομηνία γέννησης:1967 Λεμεσός Κύπρος

-Τηλεοπτικές σειρές στις οποίες έχει παίξει:

(δεν έχει παίξει σε καμιά τηλεοπτική σειρά)

- Κινηματογραφικές ταινίες τις οποίες έχει σκηνοθετήσει:

Επεισόδιο (1989) (μυθοπλασία μικρού μήκους)

Καλημέρα νύχτα (1990) (ντοκιμαντέρ μικρού μήκους)

Σταδιακή βελτίωση του καιρού (1992) (μυθοπλασία μικρού μήκους)

Μόνο μυρίζοντας γιασεμί (1995) (ντοκιμαντέρ μικρού μήκους)

Η ζωή που θα 'θελες (1995) (ντοκιμαντέρ μεσαίου μήκους)

Σπιρτόκουτο (2002)

Η ψυχή στο στόμα (2006)

Μαχαιροβγάλτης (2010)

Το μικρό ψάρι (2014)

Η μπαλάντα της τρύπιας καρδιάς (2020)


-Κινηματογραφικές ταινίες που έχει παίξει:

Γκοντ/Μπαζ (2000 ταινία μικρού μήκους)

Kι αν φύγω θα ξανάρθω (2005)

Αγρύπνια (2005)

Ισοβίτες (2008)

Κάθαρση (2009)

Wasted Youth (2011)

Χαμένο Κορίτσι (2012)

Suntan (2014)

Μαζί ή τίποτα (Αus Dem Nichts) (2017 γερμανική ταινία του Fatih Akin)

Όλα για όλα (2018)

Δε θέλω να γίνω δυσάρεστος, αλλά πρέπει να µιλήσουµε για κάτι πολύ σοβαρό (2019)

Πρόστιμο (2020)

*επίσης εμφανίζεται στο ντοκιμαντέρ για το έργο του Νίκου Νικολαϊδη "Σκηνοθετώντας την κόλαση" (2011)


-Eκπομπές στις οποίες έχει κάνει την σκηνοθεσία :


H τέχνη της φωτογραφίας (1996 -ντοκιμαντέρ ΕΤ2 σε 13 επεισόδια)

πηγές λίστας: www.retrodb.gr
www.shortfilm.gr
www.imdb.com
www.cine.gr
Σίγουρα διόρθωση θέλουν και του Γιάννη Οικονομίδη (όπως σας τα είχα παραθέσει το 2020) αφού συγχέεται η φιλμογραφία του με αυτή κάποιου συνονόματου ηθοποιού
 
Πρέπει να υπάρχουν πάνω από... μία βιντεοταινίες με τον Επιθεωρητή Ξεφτέρη,

Η πληροφορία για το Επιθεωρητής Ξεφτέρης "Επιδρομή στη βίλλα των αγγέλων" προϋπήρχε.

Για το Χωρίς μαλλί και γνώση βρέθηκε η βιντεοταινία με εξώφυλλο και τίτλο συνεπώς επιβεβαιώθηκε

Αναζητείται ακόμα η πρώτη.

Διορθώθηκε και η χρονολογία γέννησης της Ρίτας Άντλερ.
Καλησπέρα! Έχω και τις δύο ταινίες με διαφορετικό τίτλο αλλά ίδια ταινία!! Δεν ξέρω εάν είναι πειραγμένη... Το εξώφυλλο για το "Χωρίς μαλλί και γνώση" δεν το έχω δει! Όπως ξαναείπα...για την έρευνα! :)

1709052959392.pngScreenHunter 12.jpg
ScreenHunter 11 (01).jpg
 
Δεν ξέρω αν τα παιδιά εννοούν τη φώτο που υπάρχει και στο greek-movies ως εξώφυλλο...
1709053857958.png
 
Σχετικά με το επεισόδιο "Χάι Ροκ Κούλουμα" για τη σειρά Χάι Ροκ (Μega 1992-94)

537.jpg


Αυτό το επεισόδιο παίχτηκε Καθαρά Δευτέρα 1994. Ήταν στη Β σεζόν του Χάι Ροκ, είναι επιβεβαιωμένο. Είχα φτιάξει κι σχετικό post από το 2019, ήταν τότε που υπήρχαν όλα τα επεισόδια της σειράς online στο διαδίκτυο κι το είχα αντλήσει απο εκεί. Η πληροφορία της IMDB με ημερ.προβολής 16/2/1992 είναι 100% λάθος. Αλλωστε η σειρά ξεκίνησε Σεπτέμβριο 1992.

Εδω θα δείτε κι το post: Χάι Ροκ Κούλουμα
 
Πίσω
Μπλουζα