RetroDB: Τεχνικά Θέματα

Καθαρισμό cache έχω κάνει τρεις φορές τις τελευταίες βδομάδες, έκανα ξανά μόλις, αλλά αυτό το πρόβλημα παραμένει.. Με τον Internet Explorer ανοίγει κανονικά η φωτογραφία. Με το "Shift+F5" (αυτό φαντάζομαι πως εννοείς) δε ξέρω τι ακριβώς ζητάς να κάνω. Δε γίνεται refresh έτσι, παρά με σκέτο F5. Με "Shift+F5+ ανοίγει η πλατφόρμα του Gecko. Δεν πειράζει, αν δε μπορώ να τη δω εγώ μονάχα, μη σ' απασχολούν τέτοια θέματα. Από τη στιγμή που μπορούν να τη δουν όλοι οι άλλοι κανονικά, αυτό μου αρκεί.
 
Κώστα, δοκίμασε με CTRL+F5. Κάνει καθαρισμό της cache και ξανακατεβάζει τα στοιχεία της σελίδας.

(Ο Αντώνης είναι mac user, εξού και το shift! ;) )
 
Τα ίδια Μαριάννα... Δεν αλλάζει... Δεν πειράζει, εμένα άλλα είναι που με καίνε και σας τα 'χω πει αλλού. Αυτό θα πρέπει να μας ανησυχεί εάν δούμε και άλλους χρήστες να λένε πως δεν το βλέπουν. Εάν είμαι μόνο εγώ, πάει στα κομμάτια.

Νομίζω πως το crash test με το refresh της cashe το πέρασε και με το παραπάνω. Πέρασα αρκετούς ηθοποιούς, τσέκαρα από άλλα templates (εταιρείας παραγωγής, έτους παραγωγής) και εμφανίστηκε αμέσως η παραγωγή, όλα εντάξει! Δε ξέρω αν έκανε κάτι ο Αντώνης ή κάποιος άλλος (ρωτάω παραπάνω αλλά δεν...), αλλά φαίνεται να δουλεύει κανονικά. Ας επιβεβαιώσει ή διαψεύσει και ο Νάσος που έκανε περισσότερα αυτές τις μέρες.

Νάσο, πες αλεύρι. Για μπες στην ΕΡΤ και δες και στις "Σειρές" & τις "Εκπομπές" πάτα στην κάθε μία το έτος να είναι με αύξουσα και πες μας τι βλέπεις. Έμπα μέσα τώρα σε εκείνες και δες τα προφίλ των συντελεστών ένα ένα. Σου θυμίζει τίποτα; ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως και γω το βλέπω το λινκ όπως ο Mandrake και από Chrome και από Mozilla και μετά από πολλά ctrl +F5
 
Shock είπε:
Τι εννοείς "αλλά δεν...";Αφού έγραψα ακριβώς τι έκανα.
Έχεις δίκιο, δε γνωρίζω πως ακριβώς δουλεύει το "cronjob" στο οποίο αναφέρεσαι (διάβασα κάποια πράγματα πολύ γενικά), αλλά πως μπορείς να το ρυθμίσεις για συγκεκριμένες περιπτώσεις μη γνωρίζοντας εκ των προτέρων ποιες είναι αυτές; Σε κάποια λήμματα οι αλλαγές εμφανίζονταν σε κλάσματα δευτερολέπτου, σε άλλα έκανε πολλές ώρες. Μπόρεσες να διαπιστώσεις πως γινόταν αυτή η φαινομενικά "τυχαία επιλογή"; Η χρονική αυτή ρύθμιση δεν ισχύει για όλα τα λήμματα ανεξαιρέτως (πριν τη νέα ρύθμιση και μετά); Επομένως, γιατί εμφάνιζε τέτοιες συμπεριφορές, μεμονωμένα; Το πρόβλημα δείχνει προς το παρόν να έχει λυθεί, αλλά γνωρίζουμε το αίτιο που το προκάλεσε αρχικά;


EDIT: Λοιπόν! Βρήκα τη φταίει για τη φωτογραφία! Μετά που η Ναταλί μας είπε πως τόσο στον Mozilla, όσο και στον Chrome της εμφανίζεται, είπα να κλείσω τον Firefox Portable που χρησιμοποιώ και ν' ανοίξω τον εγκατεστημένο, που δεν τον χρησιμοποιώ ποτέ και μαντέψτε..εμφάνισε τη σελίδα κανονικά! Έκανα update και μου τον έκανε 43.0.1, πάλι τα ίδια, δεύτερο update και τον έκανε 43.0.2, πάλι το βλέπει κανονικά! Το "Adblock Plus" είχε κάποιο πρόβλημα, ήταν παλιό και δεν υποστηριζόταν. Το απεγκατέστησα, εγκατέστησα νέο και πλέον μου εμφάνιζε τη σελίδα ακριβώς όπως δείχνω στη φωτογραφία παραπάνω. Η φωτογραφία, σαν να μην είναι εκεί. Σαν να υπάρχει αρχείο που δεν υποστηρίζεται και δεν το ανοίγει ο περιηγητής. Απενεργοποίησα το Adblock Plus για την RetroDB, refresh και άνοιξε κανονικά! Το ενεργοποίησα ξανά, δεν την εμφάνιζε. Ακολούθησα την ίδια διαδικασία απενεργοποίησης-ενεργοποίησης στον portable και έκανε ακριβώς το ίδιο. Για έναν περίεργο λόγο, μονάχα στη συγκεκριμένη σελίδα δεν εμφανίζεται η φωτογραφία αυτή. Υπάρχει κάποιο malware "φυτευμένο" στη συγκεκριμένη φωτογραφία; Είναι κάτι στην ονομασία του αρχείου που δεν αρέσει στο "Adblock Plus"; Πιθανολογώ πως κάτι πάει στραβά στον κώδικα της σελίδας, διότι η φωτογραφία φαίνεται κανονικά εδώ! Αναρωτήθηκα μήπως είναι οι κάτω παύλες της ονομασίας του αρχείου, αλλά βάζοντάς τες με προεπισκόπιση, το ίδιο μου κάνει. Το Adblock Plus για κάποιον λόγο δεν αφήνει την εικόνα αυτή ν' ανοίξει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mandrake είπε:
EDIT:[/color] Λοιπόν! Βρήκα τη φταίει για τη φωτογραφία! Μετά που η Ναταλί μας είπε πως τόσο στον Mozilla, όσο και στον Chrome της εμφανίζεται, είπα να κλείσω τον Firefox Portable που χρησιμοποιώ και ν' ανοίξω τον εγκατεστημένο, που δεν τον χρησιμοποιώ ποτέ και μαντέψτε..εμφάνισε τη σελίδα κανονικά! Έκανα update και μου τον έκανε 43.0.1, πάλι τα ίδια, δεύτερο update και τον έκανε 43.0.2, πάλι το βλέπει κανονικά! Το "Adblock Plus" είχε κάποιο πρόβλημα, ήταν παλιό και δεν υποστηριζόταν. Το απεγκατέστησα, εγκατέστησα νέο και πλέον μου εμφάνιζε τη σελίδα ακριβώς όπως δείχνω στη φωτογραφία παραπάνω. Η φωτογραφία, σαν να μην είναι εκεί. Σαν να υπάρχει αρχείο που δεν υποστηρίζεται και δεν το ανοίγει ο περιηγητής. Απενεργοποίησα το Adblock Plus για την RetroDB, refresh και άνοιξε κανονικά! Το ενεργοποίησα ξανά, δεν την εμφάνιζε. Ακολούθησα την ίδια διαδικασία απενεργοποίησης-ενεργοποίησης στον portable και έκανε ακριβώς το ίδιο. Για έναν περίεργο λόγο, μονάχα στη συγκεκριμένη σελίδα δεν εμφανίζεται η φωτογραφία αυτή. Υπάρχει κάποιο malware "φυτευμένο" στη συγκεκριμένη φωτογραφία; Είναι κάτι στην ονομασία του αρχείου που δεν αρέσει στο "Adblock Plus"; Πιθανολογώ πως κάτι πάει στραβά στον κώδικα της σελίδας, διότι η φωτογραφία φαίνεται κανονικά εδώ! Αναρωτήθηκα μήπως είναι οι κάτω παύλες της ονομασίας του αρχείου, αλλά βάζοντάς τες με προεπισκόπιση, το ίδιο μου κάνει. Το Adblock Plus για κάποιον λόγο δεν αφήνει την εικόνα αυτή ν' ανοίξει.
Απενεργοποίησα και γω το adblock Plus και πλέον βλέπω τη σελίδα κανονικά!
 
Δε ξέρω αν είναι λύση αυτό, βέβαια, απλώς μια επισήμανση στο γιατί το εμφανίζει έτσι. Δε θα έπρεπε να αντιμετωπίζει τη φωτογραφία αυτή ως spam. Δεν το έχω συναντήσει πουθενά αλλού στη βάση, μέχρι σήμερα.
 
Συμβαίνει κάτι σήμερα με το "Retromaniax" και την "RetroDB"; Κάθε λίγα δευτερόλεπτα που ανοίγω νέες σελίδες, δεν τις "φορτώνει" και διαρκώς βγάζει το σφάλμα:

"403 Forbidden"


Forbidden


You don't have permission to access /wiki/index.php on this server.
 
Κάποιοι κακόβουλοι κατεβάζουν τα άπαντα και έκλεισα για λίγο την κάνουλα μέχρι να βρω τα όρια. Ζητώ συγνώμη, τα ξανανοίγω όλα και απλά θα κόβω IPs στο firewall . Πείτε μου αν έχετε ακόμα πρόβλημα.
 
Δεν καταλαβαίνω... Τι θα μπορούσαν να κατεβάζουν απ' την "RetroDB"; Και με τις ερωτικές έχουμε κανένα νεότερο; Έστρωσαν τα πράγματα από τη Google;
 
Και γιατί δεν κατέβηκαν εξαρχής όλες οι ερωτικές όπως είπες ότι θα κάνεις; Αυτό δεν το κατάλαβα ποτέ. Η google ασχολείται με τις παραγωγές του Σειρηνάκη και μόνο; Στη 2η περίπτωση δε μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνουν εφόσον δεν υπάρχει τίποτα παρά ένας τίτλος. Δεν επικοινωνείς μαζί τους να ρωτήσεις τι δεν πάει καλά, μιας και είναι προφανές ότι οι αλγόριθμοί τους έχουν πρόβλημα;
 
Που θες να στείλω email ακριβώς; Δεν υπάρχει άνθρωπος στο help center της google. Οσο για το αλλο, θα γίνει.
 
Γίνεται upgrade στο mediawiki θα είμαστε για κάποιες ώρες κάτω
 
Καθαρίστε τις caches σας πριν δοκιμάσετε να μπείτε. Αν έχετε πρόβλημα μου λέτε
 
Αν έχουμε πρόβλημα στέλνουμε σε ποιον; Στον "admin";
 
Καθυστερεί πάρα πολύ να κάνει μία αλλαγή πάλι... Έχω φτιάξει προφίλ για τον Κώστα Σπηλιόπουλο εδώ και 15 λεπτά και δεν έχει περάσει ακόμη την ταινία "Αχ! Αυτή η Γυναίκα μου" ('67) στο προφίλ του... Επίσης, με τη νέα μορφή δεν έχουμε τη μπάρα με τα εργαλεία όταν κάνουμε επεξεργασία. Μπορείτε να τα επαναφέρετε;

EDIT: Μόλις είδα ένα σοβαρότερο και ενδέχεται να υπάρχουν κι άλλα... Τη Θεώνη Ακράτου ενώ την πέρασα σωστά στις παραστάσεις "Οιδίπους Τύραννος" ('03) & "Οιδίπους Τύραννος" ('05), δεν εμφανίζονται ακόμη στο προφίλ της, το οποίο δημιούργησα χθες στις 23:16...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα,

Εδώ και δυο τρεις εβδομάδες , όταν αναζητάς κάτι π.χ. τον τίτλο μιας ταινίας, ναι μεν στον εμφανίζει αλλά από κάτω "πετάει" αφίσες από ερωτικές (το λέω κομψά...) ταινίες. 

Γιατί συμβαίνει αυτό?
 
Πίσω
Μπλουζα