RetroDB: Τεχνικά Θέματα

Καλησπέρα σε όλους,

Ήθελα απλά να μοιραστώ μαζί σας ότι η νέα αναζήτηση στη RetroDB (όχι η Google αναζήτηση, αλλά αυτή στους τίτλους που βρίσκεται στο επάνω μέρος), τελικά με έχει βολέψει πολύ. Για εμάς που χρησιμοποιούμε την βάση πολύ και ξέρουμε τι ψάχνουμε και τους τίτλους, είναι ταχύτατη, σου προτείνει τίτλους από μόνη της και κάνει την ζωή μας πιο εύκολη για πολύ πιο γρήγορο editing στα λήμματα. :)
 
Ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σας λόγια παιδιά.

Mandrake είπε:
Παιδιά, υπάρχει και άλλο πρόβλημα. Εάν δώσουμε τον τίτλο μιας παραγωγής όπου μία λέξη της έχει κεφαλαίο το πρώτο γράμμα και εμείς το δώσουμε μικρό (και τούμπαλιν), δε θα την βρει.
Ποια αναζήτηση από τις δύο;
 
Δεν έχω καταλάβει που είναι κάποια "δεύτερη" αναζήτηση. Μιλάω για το box πάνω δεξιά όπου πας και με Alt+Shift+F. Που είναι η άλλη αναζήτηση;

EDIT: Α, μιλάμε για αυτήν του google αριστερά; Δεν την είχα τσεκάρει ποτέ... Θα επανέλθω αν εντοπίσω κάτι!

EDIT 2: Έψαξα την τηλεοπτική σειρά "Το Μυστικό Του Άρη Μπονσαλέντη" δίνοντας στο google search αριστερά τη λέξη "μυστικό" και τη λέξη "μυστικο". Και στις δύο περιπτώσεις μου το έβγαλε πρώτο αποτέλεσμα! Όλα σούπερ μέχρι εδώ και μπράβο! Εάν ψάξω όμως κάποιον συντελεστή που γνωρίζω μονάχα το μικρό του όνομα ή το επώνυμό του, υπάρχει δυσκολία. Προηγουμένως δίνοντας ένα όνομα με το κουμπί "Αναζήτηση" της βάσης, μας έβγαζε πρώτα όλους τους συντελεστές, έπειτα αν θυμάμαι καλά τις παραγωγές που οι τίτλοι τους το περιέχουν και τέλος αναφορές με αυτό το όνομα σε οποιοδήποτε λήμμα υπάρχει. Τώρα, στην αναζήτηση π.χ. του "Μαρία" στη μηχανή της RetroDB υπάρχει περιορισμός στα αποτελέσματα και στην google τα πετάει όλα χύμα. Εντάξει, το "Μαρία" μπορεί να είναι κακό παράδειγμα από τη μία γιατί είναι πολύ κοινό όνομα, από την άλλη όμως έτσι έχει τύχει πολλές φορές να βρω στο παρελθόν κάποιον με το επώνυμό του, χωρίς να ψάχνω σελίδες με τις ώρες. Αυτό θα "στρώσει" κατά τη γνώμη μου εάν έβγαζε τα διπλάσια αποτελέσματα στη μηχανή αναζήτησης της google να ήταν καλύτερα (για να μειωθεί ο αριθμός των σελίδων) ή αν έβγαζε περισσότερα αποτελέσματα η μηχανή αναζήτησης της βάσης. Μη θεωρηθεί "γκρίνια", προτάσεις κάνω για να είμαστε πιο πρακτικοί, εάν αυτό είναι εφικτό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στις διαφορές του ιστορικού, βλέπουμε και γράφει δεξιά "νεώτερη επεξεργασία". Το σωστό με τη σημερινή ορθογραφία νομίζω πως είναι "νεότερη". Μήπως μπορεί να διορθωθεί; Επίσης θα παρακαλέσω να συμμαζευτούν λίγο τα threads που αφορούν τη RetroDB, γιατί μπερδεύουν τους χρήστες και οι feeders δε μπορούν να έχουν τόσα πολλά σε παρακολούθηση. Κάτι θα χάσουν και ενδέχεται να μην απαντηθεί. Το είχα ζητήσει και στο παρελθόν. Εάν γίνεται λοιπόν και δε χάνονται τα όποια posts, ας συγχωνευθούν για την ώρα το "Ονόματα" και το "Φωτογραφίες και πληροφορίες ηθοποιών" να μπουν στο "Διορθώσεις/προσθήκες σε διάφορα κινηματογραφικά/τηλεοπτικά πρόσωπα", το "RetroDB Maintenance" και το "Πρόβλημα με RetroDB" στο "RetroDB - Πρόοδος εργασιών", το "Ραδιοφωνικές εκπομπές (Θεατρικές, κοινωνικές σειρές, παιδικές) δεκαετιών '70,'80,'90" στο "Προτάσεις RetroDB" και το "Επαναλήψεις τηλεοπτικών σειρών: Πληροφορίες για RetroDB", όπως και το "Συναυλίες", ας μπουν στο "Μικρές διορθώσεις"! Τέλος, το "Μικρές διορθώσεις" να μετονομαστεί σε "Γενικές διορθώσεις/προσθήκες στην RetroDB".
 
Θα δω τι μπορώ να κάνω το απόγευμα και θα επανέλθω!
 
Λοιπόν, επανήλθα....

Έχουν προκύψει από τις επιτρεπόμενες συγχωνεύσεις (με ίδιο θέμα, που δεν καταστρέφει τη δομή της συζήτησης) 2 κεντρικά θέματα, τα οποία είναι και στα υπομνήματα, ώστε να μένουν πάντα στην πρώτη σελίδα.

Το πρώτο είναι το "RetroDB: Τεχνικά θέματα" (το υπάρχον, δηλαδή) στο οποίο θα αναφέρετε οποιοδήποτε πρόβλημα τεχνικής φύσης: εδώ θα πείτε ότι δεν δουλεύει ένα κουμπί ή ότι θέλετε ένα template ή ότι δε δουλεύει κάτι....

Το δεύτερο είναι το "RetroDB: Διορθώσεις και Προσθήκες σε λήμματα", στο οποίο πλέον θα γίνεται οποιαδήποτε κουβέντα - αναφορά για διόρθωση ή / και προσθήκη που αφορά λήμματα ταινιών, ηθοποιών και το feeding γενικότερα.

Αν προκύψει θέμα σχετικό με τη RetroDB, που όμως δε μπορεί να ενταχθεί ούτε στο πρώτο θέμα (τεχνικό), ούτε στο δεύτερο (feeding), τότε ανοίγετε ένα νέο θέμα στην εν λόγω ενότητα! :)
 
Στη βάση δε μπορούσα να σώσω στη λίστα παρακολούθησης πριν από λίγο και δε μου επέτρεπε να σώσω σε κάποιο νέο λήμμα που έφτιαχνα. Πρότεινε να ξανακάνω login, οπότε έκανα αποσύνδεση και δε με αφήνει να μπω μέσα, βγάζοντάς μου το μήνυμα:

Σφάλμα σύνδεσης

Το retroDB χρησιμοποιεί cookies κατά τη σύνδεση των χρηστών. Τα cookies είναι απενεργοποιημένα στον υπολογιστή σας. Παρακαλούμε ενεργοποιήστε τα και ξαναδοκιμάστε!

Αν μπορείτε ας το κοιτάξετε, παρακαλώ, διότι τα cookies είναι ενεργοποιημένα στο δικό μου περιηγητή.
 
Παιδιά σας ζητώ συγνώμη για την ταλαιπωρία.

Είναι ΟΚ τώρα.
 
Μετά απο update στο software της retrodb αντιμετωπίζουμε προβλήματα.

Θα διορθωθούν το συντομότερο δυνατόν.
 
Shock είπε:
Μετά απο update στο software της retrodb αντιμετωπίζουμε προβλήματα. Θα διορθωθούν το συντομότερο δυνατόν.
το παρατηρησα κι εγω αυτο στις σελιδες διαφορων πρωταγωνιστων ενω στις σελιδες με τις ταινιες δεν ειχα προβλημα (τουλαχιστον σ αυτες που κοιταξα)
 
Ξαναγύρισα πίσω το software, βαράει στον server αλλά μέχρι στιγμής φαίνεται εντάξει. Πρέπει να πάμε το συντομότερο σε κάτι νεώτερο :(

Η RetroDB είναι ανοιχτή αυτή τη στιγμή για προσθήκες/αλλαγές
 
Ήθελα να θέσω ένα ερώτημα που αφορά το μέγεθος ή οι διαστάσεις των φωτογραφιών που κάνουμε upload. Είναι απεριόριστα ακόμη και για υψηλής ποιότητας φωτογραφίες ή θα πρέπει να συμβιβαζόμαστε για κάποιον λόγο (υπερφόρτωση server, μη υποστήριξη από το Wiki ή οποιονδήποτε άλλον μας πείτε εσείς); Για παράδειγμα, μόλις είδα πως έχουμε ένα κανάλι (στο οποίο, βέβαια, δε βλέπω καμία παραγωγή να υπάρχει και δε ξέρω για ποιο λόγο μπορεί να υπάρχει στην RetroDB...), το "TV Plus", όπου ο Βερνάρδος είχε περάσει μια φωτογραφία, που όμως δε φαίνεται. Προκύπτει το ερώτημα εάν φαινόταν τότε και σήμερα όχι. Και γιατί δε φαίνεται; Επειδή το αρχείο είναι *.gif ή επειδή η φωτογραφία έχει μεγάλη ανάλυση (κακή ποιότητα, βέβαια, αλλά δε μας αφορά αυτό); Αυτά πρέπει να τα γνωρίζουμε, για να μην ανεβάζουμε αβέρτα ότι να 'ναι και να πρέπει να διαγράφουμε μετά. Εάν δε γνωρίζει η Διαχειριστική Ομάδα ή ο τεχνικός μας, ας "παίξετε" λίγο όσοι έχετε τη δυνατότητα άμεσης διαγραφής και πείτε μας τι μπορεί να περαστεί και με ποιους τίλους φωτογραφικών αρχείων υπάρχει συμβατότητα. Τη συγκεκριμένη φωτογραφία μπορώ να τη διορθώσω κι εγώ και να την ανεβάσω ξανά, αλλά δε ξέρω ούτε εάν υπάρχει μάξιμουμ ανάλυση, ούτε αν είναι θέμα format αρχείου. Πείτε μου και το διορθώνω. Η συγκεκριμένη φωτογραφία με το πρόβλημα, είναι αυτή εδώ.
 
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη βάση; Από χθες μόλις πάω να σώσω αλλαγές σε κάποια (όχι όλα, παραδόξως!) λήμματα μου βγάζει το εξής μήνυμα:

Internal Server Error

The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

Please contact the server administrator at lp_r1@yahoo.com to inform them of the time this error occurred, and the actions you performed just before this error.

More information about this error may be available in the server error log.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το κοιτάω. Για κάποιο λόγο αυτές τις μέρες έχουμε περισσότερο φορτίο
 
Κανένα νεότερο με τη βάση και τα σφάλματα, έχουμε; Τώρα βέβαια έχασα και τις 4 σελίδες που επεξεργαζόμουν και δε θυμάμαι ποιες ήταν... Υπάρχει η δυνατότητα να ξέρουμε σε ποιες μου "χτύπησε" για να τις κοιτάξω ξανά;
 
Το Σαββάτο βράδυ προσπάθησα να φτιάξω κάποια πράγματα όσον αφορά το performance της βάσης. Θεωρώ ότι βελτιώθηκε αρκετά (πρόσθεσα και άλλα 4 GB Ram Cache) αλλά θεωρώ ότι δεν έχουμε τελειώσει ακόμα. Ειδικά η RetroDB έχει 5-8 hits το δευτερόλεπτο στα χαλαρά της. Το κοιτάω γιατί ενώ πίστευα ότι έχω ξεμπερδέψει μου ήρθε άλλο ένα alert προ ολίγου.

Για τα χαμένα δε νομίζω να γίνεται τίποτα. Την ώρα που έκανε "save" έχασε τη σύνδεση με τη βάση από πίσω.
 
Δεν πειράζει, θα ξαναβρεθούν. Δε χάλασε ο κόσμος. Το alert που σου έβγαλε, είναι την ώρα που μου βγάζει εμένα τα σφάλματα στο σώσιμο ή κάτι άλλο; Τρία τα έχω σε εκκρεμότητα τώρα και περιμένω μήπως επιδιορθωθούν και με refresh καταφέρω να τα σώσω. Δεν τα χάνω ξανά αυτή τη φορά.
 
Να σας πω από τώρα ότι Πέμπτη 19/11 22:00 η RetroDB θα πέσει για μια ώρα
 
Παιδιά μπορείτε να κάνετε κι εσείς έναν γρήγορο έλεγχο ότι τα βασικά δουλεύουν;
 
Πολλούς ελέγχους μπορούμε και όσα απ' τα τελευταία είχα προσωπικά σημειώσει ότι δε μπορούσαν να γίνουν αλλαγές, έγιναν όλες κανονικά!
 
Πίσω
Μπλουζα