Retrode ,τι'ναι τουτο;

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.903
Αντιδράσεις
3.922
To retrode ειναι ενα καινουργιο κοκοψινι που συνδεεται στο Pc σου και πανω του μπορεις να συνδεσεις cartridges απο NES,Sega megadrive κ.τ.λ και κοντρολια απο τα προαναφερθεσαντα κονσολια.


Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να κατεβασεις εναν emu και εισαι good to go!



Τι αλλο θα σκεφτουνε...


 


Retrode2-iso2.jpg


 

 

 

 

 

 


Retrode2-carts.jpg


 

 

 


Retrode2-cartsControllers2.jpg


[h=3]How it works[/h]
  1. Find and install emulator. (If you are new to emulation, you may want to check out one of the numerous emulation-related portals.)
  2. Plug cartridge into Retrode, and connect controllers. Of course, if you only want to use either the cartridge or a controller, that’s fine with us.
  3. Connect Retrode to computer. No drivers needed.
  4. Play! Load ROM into the emulator, configure the controllers, and you’ll be playing in no time.
[h=3]http://www.retrode.com/[/h]
 
Πολυ ωραιο φενεται.Καλη μαγκια.
 
Το παρακολουθώ εδώ και μήνες περιμένοντας να γίνει διαθέσιμο. Σκοπεύω να πάρω ένα, είναι πολύ καλό. :)
 
Παιζει roms η μονο cartridges;Αν παιζει τοτε θα το παρω μονο και μονο για να συνδεσω τα original κοντρολια πανω,μετα laptopi και hdmi και ειμαστε μια χαρα!
 
To retrode δεν "παίζει" roms, αλλά ο emulator που θα χρησιμοποιήσεις φυσικά και παίζει. Οπότε δεν βλέπω κανένα πρόβλημα... ;)
 
Eννοουσα αν εχει υποστηριξη και για roms (τα κοντρολια π.χ),αλλα αφου λες οτι δεν υπαρχει προβλημα.....


Νice.
 
Πάρα πολύ ωραίο μπαρμπαδάκι & έξυπνο!

Μόλις κοίταξα και τιμή, η οποία μου φάνηκε λογική... (χωρίς βέβαια να έχω μέτρο σύγκρισης, αλλά να είμαι ειλικρινής το περίμενα τουλάχιστον σε κάτι τριψήφιο!)

Nice!
 
πράγματι πολύ ενδιαφέρον σύστημα,αυτή τη στιγμή είναι στη 2η έκδοση αν δεν κάνω λάθος,υπήρχε παλιότερα μια άλλη που είχε αν θυμάμαι καλά χρυσό χρώμα

(τσκ τσκ κοτζάμ super mod του site και παραβαίνεις τους κανονισμούς :D :p ,εγώ όταν είχα κάνει αντίστοιχο thread όταν είχε κυκλοφορήσει πρώτη φορά έφαγα διαγραφή λόγω παράβασης κανονισμών :p )
 
70 ευρω? τι λενε ρε χαχαχα δεν καταλαβαινω γιατι να το πάρει κάποιος
 
Συμφωνο με τον Amigo. Ειναι ενα cartridge reader με εναν usb μετατροπεα για megadrive και snes χειριστηρια. Σαν cartridge reader ειναι αχρηστο στους 99.9% των χρηστων και σαν μετατροπεας ειναι πανακριβος.
 
Amigos είπε:
70 ευρω? τι λενε ρε χαχαχα δεν καταλαβαινω γιατι να το πάρει κάποιος
Να σου απαντήσω εγώ γιατί θα το έπαιρνα? (μιας και το βρήκα ενδιαφέρον!)...

Γιατί έχω κάτι cartridges από SNES, που μέχρι πρότινος κάθονταν και σκονίζονταν, γιατί δε θυμόμουν πού είχα βάλει το SNES μου!

Γιατί πάντα ήθελα να δοκιμάσω κάτι παιχνιδάκια Sega Megadrive, που έχει ένας παιδικός μου φίλος, αλλά δε θέλω να πάρω και όλη την κονσόλα για να παίξω...

Γιατί μπορώ να συνδέσω τα pads και να έχω όσο το δυνατότερο το feeling του real thing!

Γιατί ταξιδεύω πολύ και θα γούσταρα να μπορώ να παίξω ένα Super Mario World, στο laptop μου, όπου και να 'μαι στον κόσμο!...

Δεν είναι άμεσα χρήσιμο ή αμάν και ντε δε μπορείς να παίξεις χωρίς αυτό, αλλά σε σχέση με άλλα πράγματα που πάνε εντελώς άχρηστα ή εντελώς κομπίνες, αυτό τουλάχιστον έχει χρηστικότητα και -για μένα- λογική τιμή!... ;)
 
ok σε αυτα που λες και την τιμη την δέχομαι μονο και μονο για την προσπάθεια και οτι φαντάζομαι δεν θα έχουν και κανένα εργοστάσιο να φτιάχνει άπειρα.. το πακέτο για εμένα είναι οτι δεν μπαίνει σε τιβι απο οτι κατάλαβα... αν συνδέετε σε τιβι το παίρνω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Amigos είπε:
ok σε αυτα που λες και την τιμη την δέχομαι μονο και μονο για την προσπάθεια και οτι φαντάζομαι δεν θα έχουν και κανένα εργοστάσιο να φτιάχνει άπυρα.. το πακέτο για εμένα είναι οτι δεν μπαίνει σε τιβι απο οτι κατάλαβα... αν συνδέετε σε τιβι το παίρνω
Κι έχεις δίκιο!... Δεν το είχα προσέξει αυτό για την τηλεόραση!....

Η αλήθεια είναι ότι τα πάντα τα κάνω μέσω pc (και πολλές φορές το συνδέω στην τηλεόραση αν θέλω κάτι πιο "προχώ"), οπότε δε μου έκανε κανένα "κλικ" να το ελέγξω...

Απεναντίας, έλεγξα κάτι άλλο που εμένα με "καίει" λίγο πιο πολύ! :) Αν είναι cross-platform:

Driverless operation on any USB host, under any OS, using any emulator.
Με ένα Mac, 1 Ubuntu & 1 (σ)Vista, μόλις είδα το παραπάνω "γλυκάθηκα"! :)
 
D@redevil είπε:
Να σου απαντήσω εγώ γιατί θα το έπαιρνα? (μιας και το βρήκα ενδιαφέρον!)...
Γιατί έχω κάτι cartridges από SNES, που μέχρι πρότινος κάθονταν και σκονίζονταν, γιατί δε θυμόμουν πού είχα βάλει το SNES μου!

Γιατί πάντα ήθελα να δοκιμάσω κάτι παιχνιδάκια Sega Megadrive, που έχει ένας παιδικός μου φίλος, αλλά δε θέλω να πάρω και όλη την κονσόλα για να παίξω...

Γιατί μπορώ να συνδέσω τα pads και να έχω όσο το δυνατότερο το feeling του real thing!

Γιατί ταξιδεύω πολύ και θα γούσταρα να μπορώ να παίξω ένα Super Mario World, στο laptop μου, όπου και να 'μαι στον κόσμο!...

Δεν είναι άμεσα χρήσιμο ή αμάν και ντε δε μπορείς να παίξεις χωρίς αυτό, αλλά σε σχέση με άλλα πράγματα που πάνε εντελώς άχρηστα ή εντελώς κομπίνες, αυτό τουλάχιστον έχει χρηστικότητα και -για μένα- λογική τιμή!... ;)
Συμφωνω και γω μαζι σου Μαριανα οτι ειναι ενδιαφερον και συμφωνω και σε ολα ωσα λες αλλα για το αγαπημενο supermario world και οποιο αλλο θες κατεβαζεις τον snes9x η τον snesgt αγοραζεις αν δεν εχεις και ενα Gamepad κατα προτιμηση logitech που τα θεωρω κορυφαια και λυθηκε το θεμα παιχνιδιου για τα ταξιδια σου χωρις να ξοδεψεις πολλα λεφτα.
 
metalcandyman είπε:
Συμφωνω και γω μαζι σου Μαριανα οτι ειναι ενδιαφερον και συμφωνω και σε ολα ωσα λες αλλα για το αγαπημενο supermario world και οποιο αλλο θες κατεβαζεις τον snes9x η τον snesgt αγοραζεις αν δεν εχεις και ενα Gamepad κατα προτιμηση logitech που τα θεωρω κορυφαια και λυθηκε το θεμα παιχνιδιου για τα ταξιδια σου χωρις να ξοδεψεις πολλα λεφτα.
αυτό ακριβός.. και τα 70 στη τσέπη να βάλω αλα τοσα να πάρω 3DS χεχε
 
D@redevil είπε:
Γιατί έχω κάτι cartridges από SNES, που μέχρι πρότινος κάθονταν και σκονίζονταν, γιατί δε θυμόμουν πού είχα βάλει το SNES μου!
Θελει περιπου 30 δευτερολεπτα για να κατεβασεις οποιοδηποτε rom γουσταρεις. Και αν θες να εισαι 100% νομιμη κατεβασε μονο αυτα που εχεις ηδη σε cartridge.

Οσο για τα αυθεντικα χειριστηρια, υπαρχουν μετατροπεις για ~10-15 ευρω, οχι 70!!!!
 
Ώπα βρε παιδιά! :D

Λοιπόν, ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά είπα μερικούς λόγους που θα το αγόραζα, με την προοπτική ότι είχα να διαθέσω τα λεφτά! :)

Όχι ότι θα το έπαιρνα σώνει και καλά, αν και ξαναλέω ότι το βρίσκω έξυπνο σαν συσκευή & συμπαθητικό gadgetάκι!!! :)

Οκ, συμφωνώ μαζί σας σε ότι λέτε (και η αλήθεια είναι ότι αυτά που λέτε, μιλάνε πολύ όμορφα στο βαλάντιό μου), αλλά σκεφτείτε κάποιον που δεν είναι τόσο εξοικειωμένος με roms / emulators και σούξου-μούξου μανταλάκια!

Θα θέλει να πάρει ένα προϊόν που να συνδέεται εύκολα στο pc του (δεν χρειάζεται και drivers!), να είναι cross-platform (μην πάει π.χ. από XP σε 7άρια και είναι ασύμβατο) και το κυριότερο να έχει μια υποστήριξη γι' αυτό που παίρνει & όχι να ψάχνεται αν κάτι δεν παίζει! :)

Για τις παραπάνω 2 γραμμές, νομίζω ότι το κόστος δεν είναι απαγορευτικό - κάθε άλλο!....
 
D@redevil είπε:
Ώπα βρε παιδιά! :D
Λοιπόν, ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά είπα μερικούς λόγους που θα το αγόραζα, με την προοπτική ότι είχα να διαθέσω τα λεφτά! :)

Όχι ότι θα το έπαιρνα σώνει και καλά, αν και ξαναλέω ότι το βρίσκω έξυπνο σαν συσκευή & συμπαθητικό gadgetάκι!!! :)

Οκ, συμφωνώ μαζί σας σε ότι λέτε (και η αλήθεια είναι ότι αυτά που λέτε, μιλάνε πολύ όμορφα στο βαλάντιό μου), αλλά σκεφτείτε κάποιον που δεν είναι τόσο εξοικειωμένος με roms / emulators και σούξου-μούξου μανταλάκια!

Θα θέλει να πάρει ένα προϊόν που να συνδέεται εύκολα στο pc του (δεν χρειάζεται και drivers!), να είναι cross-platform (μην πάει π.χ. από XP σε 7άρια και είναι ασύμβατο) και το κυριότερο να έχει μια υποστήριξη γι' αυτό που παίρνει & όχι να ψάχνεται αν κάτι δεν παίζει! :)

Για τις παραπάνω 2 γραμμές, νομίζω ότι το κόστος δεν είναι απαγορευτικό - κάθε άλλο!....
Μαριανα τεχνικως υπλογιστων εισαι αυτα που εχουν οι emulators παιχνιδακι θα ειναι για σενα.Κατεβασε τον snes9x και τελειωσες μια και καλη με snes παιχνιδια.
 
Πίσω
Μπλουζα