Retroid #3

Συγχαρητήρια, φαίνεται πολύ καλή δουλειά! Μπράβο! Ώρα για διάβασμα!
Να ευχαριστήσω επίσης που δημοσιεύτηκε και το δικό μου αρθράκι!
ΥΓ. Πολύ μου άρεσε ο <χάρτης με το λαβύρινθο της Κρήτης>!!! :D
:D:D:D
 
Συμπάθησα ακόμη περισσότερο τον LGR, πολύ καλή η συνέντευξη.
Θα ήθελα να μάθω σε τι ποσοστό είναι οι θεατές του από Ελλάδα ,άμα έχεις κανάλι σου γράφει τις χώρες.
Να δούμε στην επόμενη συνέντευξη ποιος θα είναι.
Εν τέλει μπράβο.
 

Αγαπητέ Χρήστο, (αν και πολύ όμορφη η προσπάθειά σου), δε βλέπω το λόγο, γιατί το "Retroid" θα πρέπει να μοιάζει με το "User" ή με οποιαδήποτε άλλο περιοδικό που κυκλοφορούσε στα '80s...
Κάθε περιοδικό που κυκλοφορεί (ηλεκτρονικό ή έντυπο), θα πρέπει να έχει το δικό του χαρακτήρα...

Οι επιλογές είναι αμέτρητες, και σαν παράδειγμα σου βάζω 2 εναλλακτικά εξώφυλλα που είχα φτιάξει για το "Phoenix":

cover2.jpg
------------------------------------------------------------------------------------
cover3.jpg

Εδώ όμως δεν κάνουμε διαγωνισμό εξωφύλλων...
Έχουμε ένα εξαιρετικό περιοδικό, το οποίο σε κάθε τεύχος ανεβαίνει επίπεδο σε ύλη και σε "στήσιμο", και οφείλουμε να το αγκαλιάσουμε και αυτό όπως έχουμε αγκαλιάσει όλα αυτά που έχουν κυκλοφορήσει και κυκλοφορούν... ;)
 
Αγαπητέ Χρήστο, (αν και πολύ όμορφη η προσπάθειά σου), δε βλέπω το λόγο, γιατί το "Retroid" θα πρέπει να μοιάζει με το "User" ή με οποιαδήποτε άλλο περιοδικό που κυκλοφορούσε στα '80s...
Κάθε περιοδικό που κυκλοφορεί (ηλεκτρονικό ή έντυπο), θα πρέπει να έχει το δικό του χαρακτήρα...

Οι επιλογές είναι αμέτρητες, και σαν παράδειγμα σου βάζω 2 εναλλακτικά εξώφυλλα που είχα φτιάξει για το "Phoenix":

Προβολή συνημμένου 244527
------------------------------------------------------------------------------------
Προβολή συνημμένου 244528

Εδώ όμως δεν κάνουμε διαγωνισμό εξωφύλλων...
Έχουμε ένα εξαιρετικό περιοδικό, το οποίο σε κάθε τεύχος ανεβαίνει επίπεδο σε ύλη και σε "στήσιμο", και οφείλουμε να το αγκαλιάσουμε και αυτό όπως έχουμε αγκαλιάσει όλα αυτά που έχουν κυκλοφορήσει και κυκλοφορούν... ;)
Δεν έχω καμία απολύτως ένσταση για το υπόλοιπο περιοδικό. Ουδέποτε ανέφερα κάτι για το εσωτερικό του, εκτός αν έχω αρχίσει να ξεχνώ το τί γράφω στα μηνύματά μου. Ίσα-ίσα που μου άρεσε πολύ η προσπάθεια και συμφωνώ ότι είναι αρκετά αξιόλογη. Γι' αυτό άλλωστε συμβούλεψα σε PM το telonio πριν αρκετές ημέρες, να μην αυξήσει τις σελίδες του περιοδικού, διότι σε βάθος χρόνου, το να αναζητεί συντάκτες για να γράψουν άρθρα θα καταστεί κουραστικό και ψυχοφθόρο για τον ίδιο. Είναι προτιμώτερο ένα μικρό και διαχρονικό project, παρά ένα ογκώδες e-περιοδικό που θα "ξεψυχίσει" σύντομα.
Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας; Η βάση όλης αυτού του εγχειρήματος, ποιά είναι; Κατά τη γνώμη μου είναι η αναβίωση του γενικού retro feeling, της νοσταλγίας των παιδικών μας χρόνων. Αν δεν κάνω λάθος -και διορθώστε με γι' αυτό-, ως επί το πλείστον, το Retroid (όπως και το Phoenix παλαιότερα), απευθύνεται σε άτομα που οι παιδικές τους αναμνήσεις εντοπίζονται στις δεκαετίες του 80 και του 90. Γι' αυτό άλλωστε και η αντιγραφή των reviews παλαιών παιχνιδιών και όχι νέων κυκλοφοριών για τα ρετρό μηχανήματα (δεν πιστεύω να νομίζατε ότι περιμέναμε το review του Street Fighter 2 -για ν' αναφέρω ένα παράδειγμα-, στο τελευταίο τεύχος του Retroid, για να σχηματίσουμε γνώμη αν θα θέλαμε να ασχοληθούμε μαζί του ή όχι), γι' αυτό και η αντιγραφή του στυλ των διαφημίσεων, γι' αυτό και τα review ταινιών των 80's όπως στο PIXEL, κ.ά. Η μόνη μου ένσταση είναι στο -κατά την ταπεινή μου άποψη- "φτωχό" εξώφυλλο. Επιμένω πως ΚΑΙ το εξώφυλλο θα πρέπει να θυμίζει παρελθόν. Οι δικές ΣΟΥ προσπάθειες φίλε DINO, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ, (αν και όμορφες και σ'ευχαριστώ για την φιλοφρόνηση στο μήνυμά σου) μου θυμίζουν τα παιχνίδια του Play Store, που προσπαθούν να τους δώσουν μια ρετρό χροιά. Εγώ απλά σπατάλησα μερικές ώρες ενός απογεύματός μου και σας έδειξα κάτι που η αισθητική μου θεωρεί αυθεντικά ρετρό, συνυπολογίζοντας την όλη προσπάθεια που -όπως εγώ αντιλαμβάνομαι- γίνεται και στις υπόλοιπες σελίδες του περιοδικού για την αναβίωση της νοσταλγίας.

Συμφωνώ όμως ότι πάντοτε θα ισχύει το "περί ορέξεως......"

Στην τελική, μια φωτογραφία ανέβασα, δεν έβγαλα μαχαίρι σε κάποιον. Όπως έγραψα μερικά μηνύματα παραπάνω, σεις έχετε το καρπούζι, σεις και το μαχαίρι.

Φιλικά
 
Πρώτα απ'όλα, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για τη βιωσιμότητα του περιοδικού, για να μην "ξεψυχίσει" όπως αναφέρεις, σύντομα...

Σαφώς και το "περιτύλιγμα" (δηλ. το εξώφυλλο), παίζει πολύ σπουδαίο ρόλο, αλλά το "Retroid", απ'οτι έχω καταλάβει είναι κυρίως "one man's show", όσον αφορά το στήσιμο του περιοδικού (και του εξωφύλλου) κατ'επέκταση, οπότε και δεν υπάρχει feedback του τύπου "κοίτα, αυτό κάντο λίγο πιο bold, αυτό θα του πήγαινε ένα πορτοκαλί" κλπ. Οπότε και ο δημιουργός με βάση τα δικά του κριτήρια, κρατάει το εξώφυλλο που του αρέσει.
Αυτό είναι και καλό και κακό... Από τη μία δεν έχει 5-6 άτομα να τον πρήζουν με τα δικά τους θέλω, από την άλλη όντως, μπορεί το εξώφυλλο που έχει δημιουργήσει να μην είναι και το καλύτερο...
Στην παρούσα φάση, θεωρώ οτι το εξώφυλλο "κάνει τη δουλειά του"...

Σημ. 1: Για τα εξώφυλλα που ανέβασα, πραγματικά δεν ξέρω αν υπήρχε Playstore το 2008, για να πάρω έμπνευση από εκεί...
(Βασικά έκανα αναζήτηση και με έκπληξη διαπίστωσα ότι ξεκίνησε τον Οκτώβριο του 2008) :eek:

Σημ. 2: Τα εξώφυλλα του "Retro Planet" στα πρώτα τεύχη, είχαν υιοθετήσει το στυλ του "Pixel" (δηλαδή του "Time"), αλλά με τον καιρό, αυτό (ευτυχώς κατά την ταπεινή μου γνώμη), σταμάτησε και το περιοδικό απόκτησε δική του "εξωφυλλική" ταυτότητα...

Σημ. 3: Δεν έβγαλε κανείς μαχαίρι, ούτε εγώ ούτε εσύ, και δεν έχω πρόβλημα να ζητήσω συγγνώμη, εαν συμπέρανες οτι ο τόνος μου ήταν αυστηρός και επιθετικός, στα προηγούμενα γραφόμενά μου... :)
 
  • Like
Reactions: XLV
@DINO πολύ ωραία τα εξώφυλλα που έχεις κάνει για το Phoenix, μου αρέσουν πολύ και μιλάμε για 2008 όπου να υποθέσω τα τότε προγράμματα δεν είχαν τις δυνατότητες των σημερινών DTP προγραμμάτων!

Αυτά!

Εντάξει παιδιά ας μην γίνει παραπάνω ανάλυση του θέματος.
 
Εγώ δεν θεωρώ ότι κάνει τη δουλειά του, είναι πολύ φτωχό. Και πάνω σ' αυτό επικεντρώνονταν τα λιγοστά μου σχόλια. Θεωρώ ότι μπορεί και καλύτερα, κρίνοντας από τη δουλειά που γίνεται στο εσωτερικό.

Και αυτό που έφτιαξα, ήταν μια πρόταση που πιστεύω ότι του ταιριάζει. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το θεωρώ ως τη μοναδική προσπάθεια που αξίζει. (Σημειώση: Δεν μ' ενδιαφέρει ν' αναλάβω τη δημιουργία του εξώφυλλου του Retroid. Αν ήθελα θα ρωτούσα αυπευθείας τον υπεύθυνο. Επειδή όμως είμαι τελειομανής και το Retroid είναι ένα περιοδικό που μου αρέσει το στυλ του, θα ήθελα να συμβάλω ως feedback.)

1] Μάλλον δεν έδωσα να καταλάβεις. Ποιό παιχνίδι σου δημιουργεί retro νοσταλγία όταν παίζεις μαζί του, το Dark Seed σε emulator με CRT Shader (ή ακόμη καλύτερα, σε αυθεντικό μηχάνημα με CRT οθόνη) ή το Hotline Miami; Έτσι όπως το βλέπω εγώ, η δική μου προσπάθεια είναι το Dark Seed, η δική σου το Hotline Miami. Ένα μοντέρνο παιχνίδι, με "επιτηδευμένο" retro feeling. Ελπίζω τώρα να έγινα πιο σαφής. (Σημείωση: Ούτε παιχνίδια παίζω, ούτε μου αρέσουν τα adventures)
2] Το έντυπο του κ. Πλεμμένου, -στην πλειονότητά του-, αναφέρετε σε "νέα" ρετρό παιχνίδια, μηχανήματα και λοιπά νέα της πληροφορικής που έχουν σχέση με τα 80's και 90's, οπότε ορθά έπραξαν οι ιθύνωντες και σταμάτησαν την αντιγραφή του εξώφυλλου του PIXEL/TIME.
3] Είτε εγώ δεν τα γράφω σωστά, είτε εσύ τα παίρνεις όλα προσωπικά. Διάβασε όλο το thread και θα καταλάβεις σε τι αναφέρομαι. :)

Και με αυτά, σταματάω όπως σωστά πρότεινε και ο φίλος από πάνω Always Somewhere.
 
Και όπως παραδέχτηκες είσαι και αρθογράφος στο Retro Planet. Πως θα σου φαινόταν αν κάποιος (σαν εσένα) έμπαινε στο φόρουμ του Retro Planet και πόσταρε εικόνες παραποιημένες για το περιοδικό (όπως εσύ έκανες) για το πως θα του άρεσε να είναι το εξώφυλλο; Λυπάμαι, αλλά αυτό που κάνεις σε 2 συνεχόμενα threads για το περιοδικό δεν είναι σε καμία περίπτωση κριτική.

Πιστεύεις πως θα είναι καλύτερο εξώφυλλο αν είναι κάτι που θυμίζει έντονα το user; Θα εκτιμούσα πραγματικά μια ανάλυση πραγματική γιατί δεν σου αρέσει το εξώφυλλο (χρώματα, γραμματοσειρές, τοποθέτηση κειμένων).
 
Θα σου απαντήσω αύριο, σε PM, διότι αρχίζω και νιώθω σαν να πρωταγωνιστώ σε εκπομπή ξεκατινιάσματος.....
 
Εγώ πάλι @telonio χαίρομαι που βλέπω έστω και αυτή την όχι τόσο καλοπροαίρετη κριτική .
Δείχνει πολλά πράγματα αυτό….
και πάλι μπράβο για τη προσπάθεια για το χρόνο που επενδύεις και δεν σου περισσεύει καθώς και για τον ενθουσιασμό που εμπνέεις σε όλη τη ρετρό κοινότητα που έχει ανάγκη ΑΚΟΜΑ ένα ρετρό περιοδικό.
 
@DINO πολύ ωραία τα εξώφυλλα που έχεις κάνει για το Phoenix, μου αρέσουν πολύ και μιλάμε για 2008 όπου να υποθέσω τα τότε προγράμματα δεν είχαν τις δυνατότητες των σημερινών DTP προγραμμάτων!

Αυτά!

Εντάξει παιδιά ας μην γίνει παραπάνω ανάλυση του θέματος.

Σε ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο...
Ισχύει αυτό που λες, αλλά και τότε, άμα σου άρεσε αυτό που έκανες και είχες μεράκι, μπορούσες να κάνεις "παπάδες"...

Δες και το παρακάτω που είχα φτιάξει, πριν δοθεί το όνομα "Phoenix", στο περιοδικό:

retromag6.jpg

Αυτά, γιατί βγήκαμε εκτός θέματος... :)
 
Προσυπογράφω τα γραπτά του @telonio και του @DINO.

Εθελοντική δουλειά γίνεται προς το retro community και μάλιστα από τον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο που διαθέτουν τα παιδιά. Το τεύχη παρέχονται δε εντελώς δωρεάν, ενώ για τους ίδιους συντελεστές η όλη φάση μπορεί να συνεπάγεται και κάποιο μικρό κόστος σε χρήμα ή προσπάθεια. Είναι αστείο και να το συζητάμε καν...

Όσοι ενδιαφέρονται να αγκαλιάσουν το Retroid, είναι ευπρόσδεκτοι ως προς την διατύπωση κάθε καλοπροαίρετης κριτικής ή ως προς την συνεισφορά με αρθρογραφία κλπ. Όσοι δεν το γουστάρουν, ας μην το διαβάσουν ή ακόμα καλύτερα ας μας αδειάσουν την γωνιά. Μην ξαναδώ μπηχτές, ειρωνείες, πικαρίσματα, υπονοούμενα και ψιλοτρολιές, γιατί μόνο κόμπλεξ βγάζουν και δεν θα τα ανεχτώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Προσυπογράφω τα γραπτά του @telonio και του @DINO.

Εθελοντική δουλειά γίνεται προς το retro community και μάλιστα από τον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο που διαθέτουν τα παιδιά. Το τεύχη παρέχονται δε εντελώς δωρεάν, ενώ για τους ίδιους συντελεστές η όλη φάση μπορεί να συνεπάγεται και κάποιο μικρό κόστος σε χρήμα ή προσπάθεια. Είναι αστείο και να το συζητάμε καν...

Όσοι ενδιαφέρονται να αγκαλιάσουν το Retroid, είναι ευπρόσδεκτοι ως προς την διατύπωση κάθε καλοπροαίρετης κριτικής ή ως προς την συνεισφορά με αρθρογραφία κλπ. Όσοι δεν το γουστάρουν, ας μην το διαβάσουν ή ακόμα καλύτερα ας μας αδειάσουν την γωνιά. Μην ξαναδώ μπηχτές, ειρωνείες, πικαρίσματα, υπονοούμενα και ψιλοτρολιές, γιατί μόνο κόμπλεξ βγάζουν και δεν θα τα ανεχτώ.
Message received & understood
 
Και από μένα λάικ στα λάικ σας! :clap:
 
Πίσω
Μπλουζα