RetroManiaX: Κορυφαία Games του 2009?

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.801
Αντιδράσεις
4.315
Ψηφιστε τους κορυφαιους τιτλους του 2009, για τις κατωθι κατηγοριες:

1)First Person

2)Third Person

3)RPG/JRPG

4)Indie

5)Adventure

6)Sport

7)Strategy

8 )Vehicle Simulation

9)Casual

10)Best Exclusive Title

11)Best Multiplatform Title

12)Best Legacy Title (8/16bit)

13)SEUP

14)BEU

15)ΜΜΟ

(Ξεχασα κατι?)

Για δικη σας διευκολυνση μπορειτε να κανετε quote ή copy-paste τη λιστα των κατηγοριων.

Καλο θα ηταν να γραφαμε και 2 αραδες, αιτιολογoντας την καθε επιλογη μας και επισημαινοντας και την hardware πλατφορμα.
 
Εγώ μόνο από μία κατηγορία σκαμπάζω, οπότε:

 


5)
Adventure

 


Tales of Monkey Island

Άντε να ψηφίσω και για 16-bit:

 


12)
Best Legacy Title (8/16bit)




Cornelius saves Christmas :biglaugh:
 
3)RPG/JRPG

final fantasy xiii [PS3]

επειδη είναι final fantasy!

10)Best Exclusive Title

uncharted 2 [PS3]

νομίζω δεν χρειάζεται να πω κάτι,το έχουν κάνει πολλα άτομα πρίν από εμένα

12)Best Legacy Title (8/16bit)

8bit-battle city [NES]


16bit-chrono trigger [sNES]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το 12 ειναι ακυρα ως επιλογη.

Το battle city κυκλοφορησε το 1985 και το Chrono Trigger το 1995 :)

(να πω οτι και το 3 μου φαινεται οτι το βασιζεις στο Famitsu και οχι σε ιδιαν πειρα... )
 
1)First Person

HALO ODST [360]. Τολμηρη κινηση να βγαλουν Halo χωρις τον Master Chief αλλα επιτυχημενη.Τεχνικα ανεβασμενη η μηχανη, τα κλασικα σεκανς μαχης υπο διαφορετικους πλεον ορους, παραδοσιακα δυνατο soundtrack, εξυπνη ιστορια, καλο δεσιμο στο κορμο του franchise.

2)Third Person

Bayonetta [360]. Εκπληκτικος action τιτλος απο τη Sega που κλεινει εκρηκτικα τη χρονια. Τεσσερα πιστολια και φρενηρη combos να ξεπαστρευουν δαιμονες υπο τους ηχους του Fly me to the Moon. Priceless!

3)RPG/JRPG

Magna Carta 2 [360]. Εξαιρετικο artwork, ισοροπημενου μεγεθους κοσμοι, καλο battle system. Δεν μπορει παντως να κρυφτει η στασιμοτητα που υπαρχει στο στρατοπεδο του JRPG. Ας ελπισουμε οτι το καινουργιο FF θα αλλαξει το τοπιο.

4)Indie

Genetos [PC]

5)Adventure

Machinarium [PC]. Μαγευτικο χωρις να ειμαι ειδημων του genre. Δεν πηγα για το φρεσκο SOTMI ισως διοτι ολοι ειχαμε πολυ υψηλες (και αδικαιολογητες) προσδοκιες...

6)Sport

Αν και ειχα ελπιδες για τον NBA2K9 τελικα αποδειχθηκε μια unplayable συλλογη bugs τελικα. FIFA10 [360] παρολο που δεν το κατεχω το αθλημα.

7)Strategy

Δεν ξερω - δεν απαντω

8 )Vehicle Simulation

Forza3 [360] Ξερα

9)Casual

Rock Band 2 [360]. Βαλτε περισοτερο Metal!

10)Best Exclusive Title

Halo ODST [360]. Αμ πως!

11)Best Multiplatform Title

Call of Duty MW2 [360]. Η Infinity Ward ειναι μαστορια στο τομεα του ελαφρου action combat "sim", θα ελεγα οτι τον εκαναν re-invent.

12)Best Legacy Title (8/16bit)

Subacuatic Reloaded [spectrum]. Aπλο, εθιστικο και (κυριως) το πρωτο ULA+ ready παιχνιδι.

13)SEUP

Mushihimesama Futari [360]. Cave, nuff said.

14)BEU

Street Fighter IV [360]. Tο καλυτερο transition BEU τιτλου απο τα 2D στο 3D. Οι μαγκες στη Capcom μεταχειριστηκαν το franchise με το respect που του αρμοζε.
 
1)First Person

Call of Duty Modern Warfare 2 στο 360 κανονικα θα εβαζα το ODST αλλα το σεναριο του single στο COD MW2 και τα γραφικα μου αρεσαν περισσοτερο.

2)Third Person

Indiana Jones and the stuff of kings στο PS2 Indy, cinematic action! απλα υπεροχο!

3)RPG/JRPG

Risen στο PC βασικα εκτος οτι μου αρεσε ειναι το μοναδικο RPG που ασχοληθηκα μεσα στο 2009

4)Indie

Santa Fu στο PC μια παρωδια Kung fu Master στο κλιμα των χριστουγεννων :D

5)Adventure

Secret of the monkey island special edition στο PC ενα υπεροχο παντρεμα ρετρο παιχνιδιου με μοντερνα γραφικα! υπεροχο!

6)Sport

Μιας και δεν ασχολουμαι με αθλητικα το πιο κοντινο που μπορω να πω και μου αρεσε πολυ ειναι το motorstorm arctic edge στο PS2 πολυ καλα γραφικα,καλο gameplay,φοβερο animation.

7)Strategy

Δεν ξερω - δεν απαντω
οπως ειπε και ο wally,το 2009 γενικα δεν ειχε καποιο αξιολογο παιχνιδι στρατηγικης.
8 )Vehicle Simulation

Νeed for Speed shift στο 360 αυτο το παιχνιδι το απολαυσα, απιστευτα γραφικα high speed animation,τα αυτοκινητα καλοσχεδιασμενα.

9)Casual

Jak and Daxter: The Lost Frontier στο PS2 ενα υπεροχο παιχνιδι που με κρατησε πολλες ωρες παιχνιδιου,ομορφα γραφικα,υπεροχο gameplay!

10)Best Exclusive Title

Halo ODST στο 360 εδω δεν χρειαζεται να πω το γιατι

11)Best Multiplatform Title

Βatman arkham asylum στο PS3 απο ολους τους τομεις το θεωρω φοβερο παιχνιδι, Batman rises again!
 
3)RPG/JRPG

Dragon Age Origins, [PC]

Επιτελους ενα παιχνίδι απο την Bioware με αξιοπρεπές σενάριο και καλό συστημα μάχης.

6)Sport

Sports Resort [Wii]

Ωρες διασκέδασης αν και στα όρια του casual...

10)Best Exclusive Title

New Super Mario Bros[Wii]

Fun Fun Fun!!!

12)Best Legacy Title (8/16bit)

The Legend of Zelda [sNES]

nufff said
 
Ακυρο το 12. Το Legend of Zelda κυκλοφορησε 23 χρονια πριν απο την ημερομηνια που εξεταζουμε...
 
θα μπορούσες να διευκρινίσεις τί εννοείς με Best Legacy Title (8/16bit) για να ξαναγράψω το πόστ μου?

σχετικά με το best rpg μετράνε τα action rpg?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το παιχνιδι που κυκλοφορησε εν ετει 2009 σε ρετρο πλατφορμα και σου αρεσε περισσοτερο...
 
Wally είπε:
Ακυρο το 12. Το Legend of Zelda κυκλοφορησε 23 χρονια πριν απο την ημερομηνια που εξεταζουμε...
Ναι αλλα ειναι διαχρονικό.

Εξάλου δεν έχουμε και πολλές επιλογες στο πεδίο ρε Wally, τι να βάλουμε δηλαδής που δεν μπαίνει στην κατηγορία Indie? το orion prime? ειναι α)indie και β) στα γαλλικά αρα unplayable για μενα.

ακομα και το Subacuatic Reloaded ειναι Indie... οπότε το 12 εν ετη 2009 ειναι άκυρο γενικώς
 
Φτιαξε ενα ωραιο ποστ να ψηφισουμε το αγαπημενο μας διαχρονικο παιχνιδι (τα ποστς που δεν εχουν σχεση με το θεμα θα σβηστουν σε λιγο)
 
1)First Person

Δε θα πρωτοτυπήσω: Left 4 Dead 2. Πήραν το 1ο παιχνίδι και το βελτίωσαν ακόμα περισσότερο σε όλους τους τομείς.

2)Third Person

Prototype. Τρελή βία, τρελή δράση, φοβερό gameplay!

3)RPG/JRPG

Αν και δεν το έχω παίξει αρκετά, θα ψηφίσω το Dragon Age: Origins. Πανέμορφο.

4)Indie

Συμφωνώ με τον Wally. Genetos, all the way. Εκπληκτικό shmup, απορίας άξιο που είναι freeware. Αξίζει πάντως να αναφερθεί και το φοβερό Spelunky. Και τα δύο παιχνίδια άλλωστε ολοκληρώθηκαν φέτος, αλλά υπήρχαν σε beta έκδοση από το 2008.

5)Adventure

Επίσης συμφωνώ με τον Wally. To Machinarium είναι από τα πιο γοητευτικά adventures που έχω παίξει.

9)Casual

Κυριολεκτικά λάτρεψα το Droplitz. Φοβερό αλλά και δύσκολο gameplay!
 
3)RPG/JRPG

Dragon Age Origins, [PC]

Ωραίο σενάριο, πολύ καλό σύστημα μάχης, ερωτεύτηκα τον ήχο :D και το οτι μπορείς να χειριστείς ομάδα (καιρό είχα να πετύχω, προσωπικά κάτι τέτοιο σε RPG)

4)Indie

Santa Fu στο PC

Αρκετό γέλιο και ξύλο :D

5) Adventure

Tales of Monkey Island

Τα λόγια είναι περιττά
 
First Person : Halo ODST (360)

The king is back. No comments

RPG/JRPG : Tales Of Vesperia (360)

Βασικά δεν πρόλαβα να δω και άλλο φετεινό. Αρκετά καλό και με ωραίο συστημα μάχης. Περιμένω και το Star Ocean όπου να'ναι, οπότε η ψήφος μπορεί και να αλλάξει.

Indie : Machinarium (PC)

Ενα adventure απ'τα παλιά. Hand drawn graphics και ισοροπημένοι γρίφοι. Εξαιρετικό!

Adventure : Machinarium (PC)

Μια απο τα ίδια. Αν και υπήρξαν εξαιρετικά ενδιαφέρουσες entries στη λίστα μου για indie, νομίζω οτι δεν υπάρχει κάτι που να αγγίζει το machinarium.

Sport : Pro Evolution Soccer 2009 (360)

The king is back κι εδώ ( αν και τεχνικά είναι του 2008 )

Vehicle Simulation Forza 3 (360)

Δεν χρειάζεται και καμμια κουβέντα εδώ. Έχω την αίσθηση οτι το Forza εδω και χρόνια παίζει μόνο του.

Casual : Plants vs Zombies (PC)

Η Popcap ξέρει να φτιάχνει casual παιχνίδια που σε κολλάνε στο μόνιτορ για ώρες κάνοντας απλά πράγματα. Απο κοντά ακολουθεί και το Zuma's Revenge. Worth every penny!

Best Exclusive Title : Halo ODST (360)

Όταν βγαίνει Halo , ξεχνάμε όλα τ'άλλα :D
 
Τα πράγματα είναι απλά:


ΜΜΟ:
Aion (The Tower of Eternity) :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαίρομαι, γιατί την περισσότερη δουλειά ήδη την έχω κάνει για τα αντίστοιχα βραβεία του byteme. Αγχώνομαι όμως γιατί σε πολλές περιπτώσεις με κάλυψε -όχι μόνο η επιλογή, αλλά και η εξήγηση- του αντι-Nintendo-ικού Wally...

1)First Person


Call of Duty: MW2 (X360/PS3/PC)(αρκετά συμπαθες και το Bordrlands, αν και δεν ήταν ακριβώς FPS)

2)Third Person


Batman: Arkham Asylum (X360/PS3/PC) (ήμουν στο τσακ να βάλω Brutal Legend, αλλά τα κάτι-σαν-strategy κομμάτια του, αν και έξυπνα ως υλοποίηση μου χαλούσαν την ορμή. Το Bayonetta δεν το μετράω γιατί ιαπωνικά δεν ξέρω καλά, οπότε θα το βάλω του χρόνου -ειδικά αφού το έπαιξα για καμιά ωρίτσα τον Αύγουστο στην gamescom νομίζω πως δύσκολα θα το περάσει κάποιο μέσα στο 2010-)

3)RPG/JRPG

Diablo III... :p Εντάξει, απλά ήθελα να ψωνιστώ που έπαιξα για δυο ώρες το καλοκαίρι ενώ εσείς θα το δείτε για πρώτη φορά σε -τουλάχιστον- δυο χρόνια! Στα σοβαρά τώρα, Dragon Age: Origins (X360/PS3/PC)(Ειδική μνεία στο Torchlight που είναι ίσως ο πιο αξιόλογος κλώνος του Diablo)

4)Indie

Εχμ... Braid (ναι, το ξέρω ότι είναι cheating, αλλά για PC φέτος βγήκε κι εγώ φέτος το έπαιξα... :p )

5)Adventure

Wally είπε:
Machinarium [PC]. Μαγευτικο χωρις να ειμαι ειδημων του genre. Δεν πηγα για το φρεσκο SOTMI ισως διοτι ολοι ειχαμε πολυ υψηλες (και αδικαιολογητες) προσδοκιες...
(με κάλυψε...)

6)Sport

Wally είπε:
Αν και ειχα ελπιδες για τον NBA2K10 τελικα αποδειχθηκε μια unplayable συλλογη bugs τελικα. FIFA10
(με ξανα-κάλυψε -έστω και αν εκ παραδρομής έγραψε 2Κ9- btw, κάτι ψιλοέγινε με το patch, αλλά πάλι υπάρχουν ουκ ολίγα ζωύφια να τριγυρνούν εδώ κι εκεί...)

7)Strategy


Dawn of War II (PC) (δεν είμαι κι ο πιο ειδικός και ειδικά φέτος έπαιξα ελάχιστα -ένα εκ των οποίων ήταν και το μετριότατο Halo Wars-, αλλά 29 στρατετζάδες φίλοι/συνάδελφοι αυτό συνιστούν για φέτος. Αυτοί ξέρουν... :p )

8 )Vehicle Simulation

Αν και είμαι πολύ περισσότερο οπαδός του arcade racing και δεν τρελαίνομαι για ρεαλιστικά simulation δεν μπορώ να παραβλέψω το μεγαλείο του Forza Motorsport 3 (X360) που κάνει το Gran Turismo να μοιάζει με... Crash Team Racing -πλην τον χαβαλέ- (εκτός αν ψηφίσω Burnout Paradise γιατί κι αυτό φέτος βγήκε σε PC... :p )

9)Casual

Πολλά μου έρχονται στο μυαλό, αλλά θα ψηφίσω το πιο πρωτότυπο παιχνίδι που έχω παίξει εδώ και χρόνια: Scribblenauts (DS) (να παλευόταν και ο χειρισμός τι καλά που θα ήταν...)

10)Best Exclusive Title


New Super Mario Bros. Wii (Wii), γιατί όπως πολύ σωστά είπε και κάποιος πιο πάνω "...όταν βγαίνει Super Mario Bros. ξεχνάμε όλα τ'άλλα" (ok, ίσως και να μην το είπε ακριβώς έτσι...)

11)Best Multiplatform Title


Batman: Arkham Asylum (X360/PS3/PC)

12)Best Legacy Title (8/16bit)

Αν και την παρακολουθώ αρκετά την homebrew σκηνή, είμαι σίγουρος ότι κάτι θα ξεχάσω, οπότε -προς το παρόν- το αφήνω κενό και θα το συμπληρώσω πιθανότατα στην πορεία...

13)SEUP

Ντρέπομαι που το λέω, αλλά φέτος έπαιξα ελάχιστα shmups. Από όσα τίμησα πάντως, θα κάνω την έκπληξη και θα ψηφίσω το Space Invaders Extreme 2 (DS).

14)BEU

Wally είπε:
Street Fighter IV [360]. Tο καλυτερο transition BEU τιτλου απο τα 2D στο 3D. Οι μαγκες στη Capcom μεταχειριστηκαν το franchise με το respect που του αρμοζε.
(αυτή η -μερική, έστω- ταύτιση απόψεων με τον Wally έχει αρχίσει να με ανησυχεί λιγάκι...)

15)ΜΜΟ

Το μοναδικό genre με το οποίο δεν ασχολούμαι καθόλου...
 
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση η απήχηση που είχε το Machinarium σε αυτό το forum, δεδομένου ότι επρόκειτο απλά για μια συλλογή από puzzles και mini games, που σχεδόν δεν είχε υπόθεση και απλά κατατάσσεται στο είδος των adventure games καταχρηστικά με την γνωστή λογική του "αν πρέπει να σκεφτείς και όχι να δράσεις γρήγορα και δεν είναι επιτραπέζιο, είναι adventure". Το συνολικό αποτέλεσμα ήταν σχετικά καλό και πρωτότυπο, αλλά μιλάμε για μια χρονιά που κυκλοφόρησαν τα A Vampyre Story και Tales of Monkey Island.
 
alkis21 είπε:
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση η απήχηση που είχε το Machinarium σε αυτό το forum, δεδομένου ότι επρόκειτο απλά για μια συλλογή από puzzles και mini games, που σχεδόν δεν είχε υπόθεση και απλά κατατάσσεται στο είδος των adventure games καταχρηστικά με την γνωστή λογική του "αν πρέπει να σκεφτείς και όχι να δράσεις γρήγορα και δεν είναι επιτραπέζιο, είναι adventure". Το συνολικό αποτέλεσμα ήταν σχετικά καλό και πρωτότυπο, αλλά μιλάμε για μια χρονιά που κυκλοφόρησαν τα A Vampyre Story και Tales of Monkey Island.
Δεν έχεις άδικο ότι είναι πρισσότερο μια συλλογή από puzzles χωρίς ουσιαστικό σενάριο, αλλά νομίζω πως κι εσύ γνωρίζεις ότι ένα μεγάλο ποσοστό των λεγόμενων adventures δεν προσφέρει κάτι παραπάνω από το Machinarium.

Από την άλλη, ίσως κέρδισε τη συμπάθειά μας και το καλλιτεχνικό του στυλ, το εντελώς indie στυλ του (είναι ένα απλό flash... FFS!).

Για τα άλλα δυο που αναφέρεις... Tο Vampyre Story είναι παιχνίδι του 2008 και όχι φετινό.

Όσο για το TOMI, τουλάχιστον στην περίπτωσή μου, ισχύουν δυο πράγματα: Πρώτον, επειδή ουδέποτε συμπάθησα την επεισοδική φύση, αν και έπαιξα το πρώτο κεφάλαιο, περιμένα να βγουν και τα υπόλοιπα για να το συνεχίσω. Παρόλο που πριν λίγες μέρες βγήκε και το τελευταίο όμως, ο χρόνος μου είναι τόσο πιεσμένος που δεν έχω βρει χρόνο ακόμα να ασχοληθώ και με 2-2,5 ώρες δεν μπορώ να βγάλω συμπεράσματα. Και δεύτερον, όπως και πολλοί άλλοι ίσως είχα υπερβολικά υψηλές προσδοκίες λόγω ονόματος και συναισθηματικού δεσίματος με τη σειρά (το έχω ξαναπεί πως αν και ως μεμονωμένο adventure θεωρώ ως κορυφαίο το The Longest Journey, τα Monkey Island είναι για μένα η κορυφαία σειρά). Όχι πως δεν το θεωρώ ένα πραγματικά πολύ καλό adventure (σίγουρα η πιο ολοκληρωμένη δουλειά της Telltale), αλλά μάλλον το όνομα του ΜΙ παραείναι βαρύ...
 
Πίσω
Μπλουζα