Review: BUBBLE BOBBLE - Taito (1986)

εμείς στη γειτονία μου τον ρουλη των λέγαμε Ιγνάτιο.. έμοιαζε σε ενα φίλο μας και έμμηνε μετά σε όλο των Ρέντη να τον λέμε έτσι... "τελείωνε ρεεε θα βγει ο Ιγνάτιος" χαχαχαχα
 
Vetus είπε:
Οχι, ρε! Ακους συνηρμος! :2beers: Τωρα επιτελους ξερω απο που προερχεται το παρατσουκλι αυτο (οπως τα "ουφαδικα" που βγηκαν απο το Space Invaders που ειχε γινει συνωνυμο των arcades και τα "κανονακια" απο τις εξτρα ζωες στο Space Invaders - παλι - που αναπαριστανεται με το διαστημοπλοιο που χειριζοσουν κι εμοιαζε με κανονι).
May be wrong but:

Αν δε κάνω λάθος το "κανονάκι" βγήκε από το "Missile Command"!

missile_command_excel.gif
 
Εκείνη την εποχή (1979-1981) που "θεσμοθετήθηκε" κατά κάποιον τρόπο η ορολογία, η λέξη "κανονάκι" περιέγραφε κάθε είδους πυροβόλο/διαστημοπλοιάκι σαν αυτά που βλέπαμε στο Space Invaders, Galaxian, Phoenix κλπ. Σχεδόν όλα τα "μεγάλα" παιχνίδια της εποχής space shooters ήταν έτσι κι αλλιώς. Οπότε και το "ουφάδικο" και το "κανονάκι" καθιερώθηκαν από τα ίδια ακριβώς παιχνίδια. :)
 
....

πως το κατεβαζω ρε παιδια?ειμαι καινουργιος εδω...
 
ΔΕΝ το κατεβάζεις. Δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα εδώ.

Read the rules.
 
ευχαριστω αλλα πως το κατεβαζω?
 
Φίλε ambu_dareή ανάλυσή σου μέ άφησε άφωνο... τό χεις ψάξει τό θέμα σέ βάθος.. Όποιο άλλο σχόλιο είναι περιττό.. Τό μονο πού έχω νά πώ είναι πώς υποκλείνομαι.. Τά σέβη μου.. :)
 
http://www.youtube.com/watch?v=QS18jF20jCw

Τελεια, μολις ανεβασαμε κι εμεις το βιντεο στο καναλι μας,

Αν θελεις ενσωματωσε το λινκ στο αρχικο ποστ για να εχουν ολοι μεγαλυτερη ευκολια στην προσβαση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το κολπο να γινονται οι φουσκες ολες δωρα στο τελοσ καθε πιστασ αναφερθηκε ποιο πανω η οχι??
 
ειστε ασχετοι ομως ε? (no fence)..
 
ambu_dare είπε:
Ευχαριστώ πολύ όλους σας... Το 99% από όσα γράφτηκαν στο αφιέρωμα σαφώς και τα είχαμε κάνει κτήμα μας την εποχή που κυκλοφορούσαμε στα ουφάδικα και ξοδεύαμε το όποιο λιγοστό χαρτζιλίκι μας στα ηλεκτρονικά. Επειδή ήταν λίγα τα λεφτά, "αναγκαζόμασταν" να γινόμαστε όσο το δυνατόν καλύτεροι με όποιο από αυτά ασχολιόμασταν και φυσικά να ξεκλειδώνουμε και την παραμικρή του λεπτομέρεια ώστε να έχουμε τις λιγότερες δυνατές απώλειες σε κέρματα. :D
Ναι, το τερμάτιζα με ένα δεκάρικο ακόμη και σε μονό, και φυσικά στο διπλό αυτός που είχε τον Bub έφτανε χωρίς να χάσει στην 100η πίστα, αφού (δεν ξέρω γιατί) πάντα θυσιαζόταν ο Bob για χάρη του. Φυσικά στο απόγειο μας, καταφέρναμε και στο διπλό να έχουμε όσο το δυνατόν λιγότερες απώλειες και για τον δεύτερο παίχτη. Είναι μέχρι και σήμερα από τα πιο αγαπημένα μου παιχνίδια, ανάμεσα στα: Wonder Boy II Monster Land / Ghost 'n Goblins / Tetris / Wonder Boy / Bomb Jack / Rygar και πολλά άλλα φυσικά.
Να πω κι εγώ πως ο Bob θυσιαζόταν συνέχεια γιατί ήταν αυτός που μπορούσε να πάρει συνεχώς έξτρα ζωές είτε από τους πόντους που μάζευε είτε συμπληρώνοντας τη λέξη extend όσες φορές ήθελε! Αντιθέτως o Bub έφτανε τις 4 ζωές το μέγιστο...


Στο χωριό μου επίσης τον άσπρο καρχαρία τον λέγαμε κροκοδειλέα ενώ τις έξτρα ζωές τις λέγαμε μπαλάκια!!!
 
Κάτι που ρώτησε ένας φίλος και μάλλον δεν αναφέρθηκε :

Αν, τη στιγμή που σκοτώνεται και ο τελευταίος εχθρός σε μία πίστα, τα δύο προτελευταία ψηφία του σκορ ενός εκ των δύο παικτών (ή του ενός, προφανώς, αν παίζεται μονό το παιχνίδι) είναι τα ίδια (π.χ. σκορ 53.770, 63.220 κλπ) τότε όσες φούσκες υπάρχουν στην πίστα και δεν έχουν σπάσει μετατρέπονται απευθείας σε δώρα των 700 πόντων - ό,τι ακριβώς συμβαίνει δηλαδή με το "μπαστούνι" (δίχως, φυσικά, το μεγάλο φρούτο που πέφτει στο κέντρο της οθόνης)

Μιλάμε για ΠΟΛΛΑ εικοσαρικα. Άκου ρούλης.... Εμείς τον αποκαλούσαμε "Χάρο" - άντε και καμιά φορά "Χαρίλαο". Θυμάμαι πως μια μέρα, ενώ έπινα καφέ άκουσα κάποιον - στη θέα του αγχωτικού μηνύματος "Hurry Up!" να λέει "Γρήγορα, θα βγει η ΦΑΛΑΙΝΙΤΣΑ!" και κοντεψε να μου βγει ο καφες απο τη μύτη...

Σωστή η παρατήρηση για τον αριθμό των "ζωών" που έφτανε ο πράσινος. Μόνο διατριβή δεν είχαμε γράψει για το πώς πρέπει να παίζει ο ένας παίκτης και πώς ο άλλος. Και φυσικά έτσι και έχανε ένας εκ των δύο (με αποτέλεσμα να χάνεται το προνόμιο των levels με τα διαμάντια και της "πύλης" στην πίστα 50), μιλάμε για ομηρικούς καυγάδες.

Το γέλιο φυσικά (ως θεατές αυτών που παίζανε) έπεφτε όταν, φτάνοντας τελικά στην 50η πίστα δίχως να χάσουν ζωή, οι δύο παίκτες ΑΠΟΤΥΓΧΑΝΑΝ να προλάβουν το δωράκι της "πύλης". Τι γέλιο....

Πραγματικά, πολλές αναμνήσεις και θρυλικό παιχνίδι. Επειδή το γνώρισα πιτσιρικάς και δεν ήμουν πολύ καλός, πάντα κοιτούσα με ... δέος όποιους κατόρθωναν να το τερματίσουν!
 
Έχει αναφερθεί στο δεύτερο ποστ ;)

ambu_dare είπε:
Εάν σκάσετε φούσκες στον τοίχο ή πηδώντας επάνω τους και μαζέψετε βαθμούς όπου τα τρία τελευταία ψηφία έχουν κάποιο μοτίβο του στυλ: 000, 110, 220... 990, κλπ, τότε όταν σκάσετε τις φούσκες με τους τελευταίους εχθρούς εάν διατηρηθεί το μοτίβο αυτό, ΟΛΕΣ οι εναπομείναντες φούσκες γίνονται φρουτάκια ή παγωτά κλπ (ανάλογα με τα νούμερα και το αντίστοιχο θέμα).
 
Στην πόλη μου πάντως τον αποκαλούσαμε "ο Μαμαλίγκας"... Δεν έχω την παραμικρή ιδέα απο που προέρχεται!
 
Μαμαλίγκα μου είχε πει ένας Ρουμάνος λένε ένα είδος πίτας στη Ρουμανία που τη φτιάχνουν με καλαμπόκι...Τώρα αν είχατε κανένα που είχε σπουδάσει ίσως στη Ρουμανία τότε και του έβγαλε το παρατσούκλι...
 
kingtiger077 είπε:
Μαμαλίγκα μου είχε πει ένας Ρουμάνος λένε ένα είδος πίτας στη Ρουμανία που τη φτιάχνουν με καλαμπόκι...Τώρα αν είχατε κανένα που είχε σπουδάσει ίσως στη Ρουμανία τότε και του έβγαλε το παρατσούκλι...
Όχι, δε νομίζω να υπάρχει τέτοια περίπτωση. Άσε που ήμασταν όλοι πιτσιρίκια.
 
ASiC είπε:
Στην πόλη μου πάντως τον αποκαλούσαμε "ο Μαμαλίγκας"... Δεν έχω την παραμικρή ιδέα απο που προέρχεται!


kingtiger077 είπε:
Μαμαλίγκα μου είχε πει ένας Ρουμάνος λένε ένα είδος πίτας στη Ρουμανία που τη φτιάχνουν με καλαμπόκι...Τώρα αν είχατε κανένα που είχε σπουδάσει ίσως στη Ρουμανία τότε και του έβγαλε το παρατσούκλι...


Μαμαλίγκα =

Ρουμάνικης προέλευσης. Αρχικώς ο χυλός από σιμιγδάλι ή άλλο (φθηνό) αλεύρι. Γνωστό και ως Κατσαμάκι στην Μακεδονία, την Θράκη αλλά και στην Βουλγαρία. Πιο τρέντυ ως Πολέντα.

Μεταφορικώς το χρήμα, το κέρδος.
http://www.slang.gr/lemma/show/mamaligka_4541

Μαμαλίγκα = πηχτός χυλός (αλεύρι και λίπος)

http://www.darnakas.gr/glosikoidioma.htm

Υπαρχει βεβαια και επιθετο "Μαμαλιγκας " ,οποτε μπορει να οφειλεται σε καποιο υπαρκτο προσωπο ή παρατσουκλι ,εκτος αν ο συνειρμος ειναι το λιπος<=> φαλαινα ?????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
aαπιστετο θεμα.. εμεις τον χαρυ τον λεγαμε ''γκαργκαμελη'' τωρα πωσ βγηκε μην ρωτατε δεν ξερω...θυμαμαι να παιζω να βγαζω παιχνιδι στο ενα εκατομυριο κ να πουλαω το παιχνιδι στη συνεχεια..χα χα τα κολπα οι διαφορετικοι τερματισμοι οι πολλες κ πανδυσκολες πιστες ειδικα μετα τιν 95 ,τα ''συστηματα'' ολα αυτα κανουν ακομα κ σημερα το παιχνιδι αρεστο κ διαχρονικο ισωσ απο τα 3 καλυτερα των οφαδικων...ειδικα αυτη την πορτα στη 50 πιστα την περιμενα σαν τη λαμπρη κ τη λαμπαδα μπυ με το απιστευτο δωρο.... :p
 
Πίσω
Μπλουζα