Review : SILENT HILL (Playstation)

Πιστεύω πως έχει σημασία να έχει δει κάποιος το παιχνίδι πρώτα πριν δει την ταινία. Αν είχα δει το παιχνίδι silent hill μπορεί και να μην μου άρεσε η ταινία. Θυμάμαι τη ταινία resident evil την παρομοίαζα χωρίς να το θέλω με το παιχνίδι. Έχει διαφορά να πηγαίνεις να δεις απλά μία ταινία και όχι μία ταινία που θα έχεις κάπου στο κεφάλι σου το ότι βασίζεται σε παιχνίδι.
 
Καλά εντάξει,τα resident evil και το alone in the dark τα ξεσκίσανε!

Στο resident evil κάνανε και ένα καραμπινάτο σφάλμα....είχαν βάλει ανάποδα τα χρώματα του Τ και του G virus!
 
!!

Παιχνιδάρα...από τα καλύτερα παιχνίδια τρόμου στην ιστορία των video games.εγώ είχα παίξει το 1 πολύ λίγο και το 3 και το 4 σε PC αρκετά αλλά δεν τα τελείωσα..Dino Να είσαι σίγουρος οτί θα βάλω στο πρόγραμμά να το παίξω το Silent Hill ξανά...

Λες οτί το 2 είναι το καλύτερο ε?? και το 3 δεν ήταν κακό πάντως.

Όσον αφορά την ταινία ήταν καλή, ατμοσφαιρικότατη και είχε την συνταγή ενός thriller ψυχολογικού τρόμου. Αντικειμενικά για την συγκεκριμένη ταινία πιστέυω οτί δεν χρειάζεται να έχεις παίξει τα παιχνίδια για να σου αρέσει, αλλά είναι γεγονός οτί όσοι έχουν παίξει τα παιχνίδι θα δουν πολλά απο τα στοιχεία που υπάρχουν σε αυτό.
 
Φίλε thamona, όσον αφορά το Silent Hill 2, έπαθα την πλάκα μου γιατί το τεχνολογικό βήμα από το Playstation στο Playstation 2, ήταν μεγάλο!

Μοιραία, και το παιχνίδι από το 1 στο 2 είχε τεράστιες διαφορές!

Ένα θα σου πω... Αφού τελειώνει η εισαγωγή στο 2, δείχνει τον ήρωα μπροστά σε ένα καθρέφτη... Εγώ δεν είχα καταλάβει οτι τελείωσε η εισαγωγή και περίμενα να συνεχίσει, γιατί τα γραφικά τότε ήταν κάτι το εξωπραγματικό! Μόλις αντιλήφθηκα πως μπορούσα να πάιξω, τρελλάθηκα!!!

Πάντως και το story για μένα είναι αρκετά καλύτερο από τα 3 και 4...
 
Dino, θα κατεβασω το SH και θα παιχτει στο XBOX, μονο και μονο εξαιτιας του φανταστικου review σου! Ομορφη δουλεια φιλε μου!
 
Είναι καλή εμπειρία το παιχνίδι φίλε phil_vr...

Thanks! :)
 
Άψογος για ακόμα μια φορά συνάδελφε DINO! Αυτό το παιχνίδι είχε πέσει στα χέρια μου όταν έψαχνα κάτι που να μοιάζει με Resident evil και του είχα ρίξει μια ματιά!Από τα πρώτα λεπτά που έπαιξα κατάλαβα ότι παιχνίδι στρέσαρε τις αισθήσεις μου με έναν πρωτόγνωρο τρόπο που δεν είχα συνηθίσει κάνοντας με να μην νοιώθω άνετα. Ενοχλημένος από το γεγονός σταμάτησα την ενασχόληση μου με αυτό. Μου είχε κάνει πολύ εντύπωση τότε...
 
Τα συναισθήματα κλειστοφοβίας, τρόμου και ίσως κατάθλιψης προσφέρονται απλόχερα από το παιχνίδι.

Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως να είναι υπεύθυνο και για κάποιες κρίσεις πανικού... :D

Πάντως, αυτό που λέει ο Turrican, είναι γεγονός... Το παιχνίδι είναι άρρωστο!!!

Thanks Turri!
 
και εχει και εκπληκτικα τρομακτικη μουσικη.παντωs η σκηνη στο σοκακι που πεφτει το σκοταδι και ερχονται τα μεταλλαγμενα μωρα με τα μαχαιρια ειναι απο τιs καλυτερεs ολων των εποχων σε παιχνιδι
 
Πολύ καλή σκηνή και σε έβαζε για τα καλά στο κλίμα...

Η σκηνοθεσία ήταν καταπληκτική, με την κάμερα να παίζει τα δικά της παιχνίδια...

I need to be scared... NOW!!!
 
Kυκλοφόρησε πάντως την προηγούμενη εβδομάδα και στο PSN έναντι 4,99€.
 
Oποιος το ηξερε οτι ειχε κυκλοφορησει και σε arcade να σηκωσει το χερι του. :D

[video=youtube;-WA2M7kXmHk]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το έπαιξα το Γενάρι στο Λονδίνο :p

ίσως κάπου το έχω σε βίντεο....πρέπει να ψάξω...
 
Κατι τετοιες βλακειες εκανε η konami και πηγε να βιασει την σειρα..

Παλι καλα που βλεπουμε ενα σωστο remake στο wii, ηταν αμαρτια να ξεπεσει και αλλο αυτη η τιμημενη σειρα.
 
Getta Robo είπε:
Παλι καλα που βλεπουμε ενα σωστο remake στο wii, ηταν αμαρτια να ξεπεσει και αλλο αυτη η τιμημενη σειρα.
Όπα, δεν το γνώριζα αυτό! Άντε να δούμε τι θα λέει, αφού το άλλο καλό survival horror για το Wii, το Fatal Frame IV, δεν θα έρθει στη δύση. :(
 
Αν λεει για το "Οrigins" τοτε βγαινει και για PS2 και για PSP.
 
Μιλαω για το shattered memories.. Αν και τελικως θα κυκλοφορησει για wii, ps2 & psp η κντρικη αναπτυξη του γινεται για το wii και ολο το βαρος θα δωθει εκει.. Μεχρι στιγμης ειναι παρα πολυ υποσχομενο με αυτα που εχουν πει, ελπιζω μονο για το καλυτερο.

http://en.wikipedia.org/wiki/Silent_Hill:_Shattered_Memories_(video_game)
 
Μπορείτε να μου πείτε και εμένα , τι ήταν εκείνος ο 5ος τρόπος τελειωμου του παιχνιδιού ; Αναφέρομαι στο UFO ending .
 
Πίσω
Μπλουζα