RIP Diego Armando Maradona

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.653
Αντιδράσεις
66.168
Έφυγε ο θρύλος του ποδοσφαίρου Ντιέγκο Μαραντόνα, σε ηλικία 60 ετών :(....



eb84d280307d93e55bd25b322f18a787.jpg
 
Ο Θεός να τον αναπαύσει γαλήνια.
 
Νομίζω ότι μαζί με αυτόν, για εμένα προσωπικά, κλείνει ένα σημαντικό κεφάλαιο της δεκαετίας του 80. Στο μυαλό μου η δεκαετία του 80 περιγράφεται με 10 λέξεις. Μια εξ αυτών ήταν ΜΑΡΑΝΤΟΝΑ. Καλό ταξίδι Ντιεγκιτο, φύλαξε και κανα πούρο για εμάς όταν θα συναντήσεις τον Φιντέλ....
 
Kαι πολυ εφτασε με τοσα που καταπιε απο αλκοολ και ναρκωτικα.Ας ειναι ελαφρυ το χωμα που θα τον σκεπαζει ομως γιατι ηταν Ο παικταρας ενας και μοναδικος απλα ειναι τα πραγματα.
 
Νομίζω ότι μαζί με αυτόν, για εμένα προσωπικά, κλείνει ένα σημαντικό κεφάλαιο της δεκαετίας του 80. Στο μυαλό μου η δεκαετία του 80 περιγράφεται με 10 λέξεις. Μια εξ αυτών ήταν ΜΑΡΑΝΤΟΝΑ. Καλό ταξίδι Ντιεγκιτο, φύλαξε και κανα πούρο για εμάς όταν θα συναντήσεις τον Φιντέλ....

Έτσι ακριβώς! Θυμάμαι μια έκφραση που λέγαμε πιτσιρικάδες όταν παίζαμε μπάλα με κάποιον πολύ κάλο...

"Μα ποιος είσαι τελικά;; O Μαραντονα είσαι ρε φίλε!"

Φυσικά υπήρχε η ίδια έκφραση και με το όνομα του άλλου μάγου της μπάλας, του Πελέ !
 
Τελευταία επεξεργασία:
To δεύτερο γκολ του εναντίον της Αγγλίας στο Μουντιάλ του '86, πιστεύω ότι είναι η πιο εντυπωσιακή φάση, στην ιστορία του παγκόσμιου ποδοσφαίρου.
 
Ένας μεγάλος -ίσως ο μεγαλύτερος- για όσους αγαπάμε το ποδόσφαιρο ποδοσφαιριστής, έπεσε σε μια καλή εποχή για το άθλημα κι έγινε θρύλος. Θρύλος και σύμβολο υπήρξε και για το λαό του. Τα έζησε όλα, τα έκανε όλα, χαλάλι του.
 
  • Like
Reactions: RIO
Αξιοθαυμαστος παίκτης, τουλάχιστον αυτον τον προλάβαμε να τον απολαύσουμε. Όσο για την προσωπικότητά του πέρα από τα καταφανέστατα συμπεράσματα που βγάζει ο κάθε άνθρωπος, αν μη τι άλλο αποτέλεσε και ένα παράδειγμα προς αποφυγή για τους νεότερους σταρ ποδοσφαιριστές που φροντίζουν να μην έχουν την ίδια εικόνα.
Και ας μην ξεχνάμε ότι είναι ή μάλλον ήταν λατινοαμερικάνος, παθιασμένος, με ότι συνεπάγεται αυτό.
Την φάση πάντως με το χέρι που ο ιδιος χαρακτήρισε ότι ο Θεός έβαλε το χέρι του και νίκησε η Αργεντινή αφήνοντας υπονοούμενο για τον εαυτό του, τη θεωρώ τέχνη της ειρωνικού λόγου.
 
  • Like
Reactions: RIO
Νομίζω ότι μαζί με αυτόν, για εμένα προσωπικά, κλείνει ένα σημαντικό κεφάλαιο της δεκαετίας του 80. Στο μυαλό μου η δεκαετία του 80 περιγράφεται με 10 λέξεις. Μια εξ αυτών ήταν ΜΑΡΑΝΤΟΝΑ. Καλό ταξίδι Ντιεγκιτο, φύλαξε και κανα πούρο για εμάς όταν θα συναντήσεις τον Φιντέλ....
25 Νοεμβρίου του 2016 πέθανε και ο Κάστρο.
 
καημένε Μαραντόνα δυστυχώς όπως τόσοι άλλοι (Μονρόε, Κάλλας, Michael jackson, Elvis presley) δεν μπόρεσε να διαχειριστεί την διασημότητα και όπως είπε και ο φίλος @metalcandyman έπεσε στις ουσίες. τι να πούμε when I'll be famous που έλεγε και το γνωστό άσμα των '80ς τόσοι κυνηγούν την διασημότητα όπως τόσοι κυνηγούν και την θεά Τύχη αλλά αυτό άλλου παπά Ευαγγέλιο.
 
Μια ρετρό ανάμνηση από διαφήμιση των '80s. Παιδιά που παίζουν μπάλα και ένα από αυτά κάνει μαγικά με τη στρογγυλή θεά ώσπου κάποιο από τα άλλα παιδιά του λέει:
- Μα ποιος είσαι, ο Μαραντόνα;
- Όχι, ο Μερεντόνα!!!

Από μικρός έδειχνε ότι θα είναι ξεχωριστός.
Καλό ταξίδι Ντιέγκο.

1-xmddlyh.jpg
 
Δυστυχώς την εποχή της δόξας του ήμουν μωρό και δεν τον είδα να παίζει.Τον θυμάμαι αμυδρά μόνο στο ματς με την Ελλάδα στο Μουντιάλ του 94 και μετά στη Μπόκα Τζούνιορς που έπαιξε λίγο ακόμα αλλά περισσότερο σαν ατραξιόν.Όλα τ'αλλα τα είδα σε κασέτες και βίντεο.Τί να πεις,και μόνο που το όνομα Μαραντόνα το ξέρει και ο πιο άσχετος από ποδόσφαιρο αν τον ρωτήσεις να σου πει έναν ποδοσφαιριστή,τα λέει όλα.Μπορεί για κάποιους να ήταν ο ίδιος ο Θεός,για μένα ήταν ο ορισμός του ανθρώπου,με όλα τα καλά και κακά,με όλα τα πάθη και τα λάθη,χαρισματικός και αυτοκαταστροφικός.Η φανέλα με το 10 είναι πια ορφανή...
 
Καλό ταξίδι Ντιεγκο!
Ενα απόγευμα Του Ντιέγκο στα Γκραβαρα της Νάπολι εν καιρό καραντίνας, όλη η δική μας....
 
Eιναι αλήθεια παιδιά ότι κάποτε ο Πελε είπε πως" ο Θεός τον έστειλε στην γη για να διδάξει το ποδόσφαιρο στον κοσμο "και ο Μαραντονα απάντησε " εγω δεν έστειλα κανέναν", εννοώντας πως αυτός ήταν ο μοναδικός θεός του ποδοσφαίρου.
 
Μεταξύ των δυο ψήφιζα ανεκαθεν Πελέ, οχι οτι φυσικα δεν αναγνωριζω την παγκοσμια κλαση του Ντιεγκο. Εφυγε νωρις αλλά έκανε πολλές καταχρησεις στη ζωη του ειναι η αλήθεια. Όπως και να χει κριμα. Τον θυμαμαι στο Μουντιαλ του '94.
 
Υπερπαικτης δυστυχώς μπλεγμένος με ουσίες από μικρός, και ιστορίες για τον Ντιέγκο ένα σωρό:

Πιτσιρικας έκανε ντεμπούτο στην Α Εθνική 15 ετών με την Αργεντίνος Τζούνιορς κάτι πρωτοφανές που δείχνει το ταλέντο του. Τότε στην Αργεντινή υπήρχαν υπερομαδες όπως η κόκκινοι διάβολοι του Avellaneda η θρυλική INTEPENDIENTE, πολυνικης του κοπα Λιμπερταδόρες δηλαδή Τσάμπιονς λιγκ της λατινικής Αμερικής με ηγέτη το μεγαλο 10αρι Μποκίνι που ήταν το ίνδαλμα του Μαραντόνα, και κολλητός φίλος του

45a67fd8dbca855682bc53d90da64b3527994af0_hq.jpg


Το ταλέντο του φάνηκε γρήγορα και ενδιαφέρθηκαν η πλούσια Ρίβερ των Κεμπες, Πασαρέλα κλπ και η πτωχευμένη σχεδόν Μπόκα, ο Ντιέγκο οπαδός της Μπόκα ήθελε οπωσδήποτε να πάει εκεί και το έκανε σαφές. Πριν ένα αγώνα με την Μπόκα ο τερματοφύλακας της λέει ο Ντιέγκο δεν μας κάνει γιατί είναι χοντρός. Την Κυριακή ο Μαραντόνα τους διέλυσε ρίχνοντας τους 4 γκολ και κάνοντας όργια


Έτσι πήρε μεταγραφή στην Μπόκα με την οποία πήρε ένα τίτλο το 1981 με αντιπάλους τις υπερομαδες που έγραψα. Επειδή η Μπόκα στην ουσία δεν είχε Φράγκο τον πούλησε στην Μπαρτσελόνα, όπου ο 22χρονος Ντιέγκο έκανε τα γνωστά όργια του αλλά ήδη μπλεγμένος σε ουσίες, η αστυνομία ενημέρωσε τον πρόεδρο της ομάδας ότι ο παίκτης είναι στα ναρκωτικά και κατόπιν αυτού τον πουλησε στην άσημη Νάπολι κομπάρσο τότε του ιταλικού πρωταθλήματος
 
Πίσω
Μπλουζα