Road Avenger Mega-cd

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.894
Αντιδράσεις
3.898
Moλις εκανα ενα test-drive στο mega-drive μου με το παραπανω παιχνιδι που παρολο το gameplay ειναι σχεδον ανυπαρκτο (στριψε αριστερα τωρα :D ) απο γραφικα το παιχνιδι πεταει μιας και ειναι βασισμενο στο laserdisc arcade Road- Blaster με πανω απο 30 λεπτα interactive animation.

Αλα μαγκιες το Mega-drive. :thumbup:

To παιχνιδι ειναι βασισμενο στην ταινια MAD-MAX με παρομοιο στορυ εκδικησης. :thumbup:

Road%20Avenger.jpg


300.jpg


road_avenger.gif


Αργει πολυ το dragon's lair σε blu-ray. :D

http://dvd.ign.com/articles/784/784213p1.html
 
Έχω αυτό το παιχνίδι γνήσιο κάτι μήνες τώρα. Αλλά βαριέμαι να συνδέω το megacd με το megadrive για να το δω.
 
Ναι ρε φιλε πολυ βαβουρα το ατιμο και πολλα καλωδια:biglaugh: βαλε το MEGA-DRIVE μετα συνδεσε το cd βαλτου απο πανω και το 32Χ νυχτωσαμε παρολα αυτα το παιχνιδι λεει και εχει πολυ καλη μουσικη. :thumbup:
 
Όντως, πολύ μπέρδεμα αυτά τα @!$!$$1!@@! καλώδια...

Αλλά δεδομένου ότι οι SegaCD/MegaCD emulators είναι σε εξαιρετικά καλό σημείο απόδοσης, γιατί δεν το δοκιμάζεις στο PC σου φίλε telonio;
 
Οxι ιεροσυλοι :D τετοιο παιχνιδι στο PC.

Αφου το'χει το μηχανημα και μην ξεχναμε το PC το χρησιμοποιουμε μονο οταν δεν εχουμε το αυθεντικο μηχανημα και μονο σαν λυση εκτακτου αναγκης. :thumbup:
 
Δεν είναι άσχημη η ιδέα σου φίλε Maddog. Αλλά κάποια στιγμή πρέπει να αξιωθώ να συνδέσω το mega cd με το megadrive για να δω αν παίζει και το cd του road avenger.
 
Μα telonio, μπορείς να παίξεις από το CD του Road Avenger και στο PC! ;)

Είτε με το πραγματικό CD, είτε να το κάνεις rip και να παίξεις από το ISO.

Το μοναδικό ερώτημα είναι αν είναι συμβατό (λογικά θα είναι, δεδομένου ότι οι SCD emus έχουν αρκετά καλό compatibility) και αν σε βολεύει διαφορετικό χειριστήριο, αλλά στο συγκεκριμένο game νομίζω ότι δεν είναι πρόβλημα ακόμα και το πληκτρολόγιο.
 
Mono eνα πραγμα θα πω και τελος :D

Κατω τα ρομς και οι εμιουλατορς εντος σπιτιου!!! :)
 
SONIC είπε:
Mono eνα πραγμα θα πω και τελος :D
Κατω τα ρομς και οι εμιουλατορς εντος σπιτιου!!! :)
Και εγώ ένα ακόμα: χρησιμοποιώντας roms/emus θα δεις πράγματα που ποτέ δεν θα μπορέσεις να έχεις σε original λόγω κόστους ή σπανιότητας. :p

Από εκεί και πέρα, αυτά που γουστάρω τα αγοράζω και εγώ αυθεντικά. :)
 
Γραφικα επιπεδου 360 ,20 χρονια πριν. :p

Ιn retro we believe.....

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=9CNf3luFiLw]YouTube - Road Avenger (Sega CD)
 
Θυμάμαι που είχα καταγράψει τη μουσική με την κάρτα ήχου !

Επίσης θυμάμαι πόσο κοπιαστικό ήταν εκείνη την εποχή να κατεβάσουμε ολόκληρο ISO από το διαδύκτιο !
 
Ξέθαμα.. :p

Δε φαντάζεστε σε τί δίλημμα ήμουν χθες όλη μέρα να ανοίξω το δικό μου sealed.. Μέχρι που το έκρυψα για να μην το βλέπω! Τελικά δεν το άνοιξα, θα παραμείνει έτσι εις τους αιώνας των αιώνων. Μένει μόνο να βρω ενα σωστό rom του να κάψω μιας και έχω 3 fail μέχρι τώρα.
 
To ειχα τερματισει αυτό το παιχνίδι στο Mega CD ενός φίλου που το πήρε όταν πρωτοβγήκε (τωρα είναι στην κατοχή μου :p ).... Ηταν αρκετά εντυπωσιακό για παιχνίδι κονσόλας το 92 (τεχνολογικά, γιατι το gameplay είναι μάλλον λίγο), αλλά που να ήξερα τότε ότι είναι μεταφορά από arcade το οποιο ήταν ήδη 7-8 ετών τότε και μάλιστα είχε καλύτερα χρώματα και frame-rate...

Aν και η μουσική στην έκδοση του MegaCD είναι καλύτερη (ή απλά την εχουμε συνηθίσει)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μέχρι τώρα μόνο σε εμουλατόρι το έχω παίξει αλλά γενικά αν δεν έχω το real thing στα χέρια μου δεν το απολαμβάνω με τίποτα. Θυμάμαι οτι είναι πάρα πολύ καλό παιχνίδι, μόνο και μόνο που παραπέμπει στον νταή Mad Max.. το κάνει must! Ευελπιστώ σε λίγες ωρίτσες απο τώρα που θα έχω σχολάσει να είμαι σε θέση να το έχω κάψει σωστά και να παίζω!
 
Eγώ το είχα παίξει κάποτε στα Continet στο Ελληνικό σε mega cd 2 και είχα τρελαθεί
 
Τι σου κάνει η εικόνα! Πρακτικά δεν υπήρχε παιχνίδι απο πίσω, interactive movie ήταν.
 
I double that Jedah, Όλα στο παιχνίδι ήταν είτε pre rendered... Γενικά είχε τέτοιου είδους παιχνίδια το Sega CD και μερικά διαμάντια που είχαν κανονικό gameplay όπως π.χ. Sonic CD κλπ. Επαιζα μικρός σε έναν φίλο (το κακομαθημένο πλούσιο μοναχοπαίδι της γειτονιάς) που το είχε πάρει απο την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του και μας έκανε φιγούρα...
 
Πίσω
Μπλουζα