Road Avenger Mega-cd

Παντως πολυ παλουκι σαν παιχνιδι..
 
Πήγαινα στο παιχνιδάδικο και στηνόμουν στη βιτρίνα για να βλέπω την εισαγωγή και το demo του παιχνιδιού, ξανά και ξανά...

Interactive animation παιχνίδι δεν είχαμε ξαναματαδεί τότε!!!
 
Προκειται απλα για interactive movie, και υπαρχουν πολλα τετοια, ειτε με ηθοποιους ειτε με καρτουν. Εγω ως Αμιγκας ειχα προλαβει Dragon's Lair και Space Ace ηδη απο το 90 (κακες μεταφορες απο Laserdisk).

Παντως το συγκεκριμενο το ειχα δει σε ενα ντεμο σε ενα καταστημα το 93 και ειχα μεινει

Μιας και αναφερθηκε στη συζητηση: προσφατως δοκιμασα να το παιξω σε emu αλλα δεν ετρεχε. Δεν το εψαξα πολυ ομως για να δω αν φταιει το ρομ η καποια ρυθμιση. Αν εχει δοκιμασει κανενας να το παιξει σε emu ας το πει :)
 
@Rakeesh: το έχω παίξει σε emulator για psp (τον picodrive) και θυμάμαι πως έπαιζε οκ.

Πάντως είναι από τα ελάχιστα fmv-interactive movie παιχνίδια που με κάνουν να ανάψω το MegaCD για να παίξω λιγάκι ακόμα και σήμερα.
 
Σε κονσόλες τουλάχιστον ήτανε λίγα αυτά τα παιχνίδια. Σε Amiga και PC ναι, υπήρχαν από σχετικά περισσότερο καιρό.

Rakeesh είπε:
Μιας και αναφερθηκε στη συζητηση: προσφατως δοκιμασα να το παιξω σε emu αλλα δεν ετρεχε.
Εγώ χρησιμοποιώ τον GENS και όντως, το Road Avenger συγκεκριμένα θέλει μια μικρή ρυθμισούλα για να τρέξει.

Στείλε μου p.m. αν είναι.
 
Πίσω
Μπλουζα