Robin Hood (1991)

αριαδνη

candy fan
Joined
29 Μάρ 2010
Μηνύματα
13.881
Αντιδράσεις
15.008
http://www.imdb.com/title/tt0102798/

ωραια ταινία εποχής και η πρώτη σκηνοθετική απόπειρα του Κεβιν Κονστερ, η οποια δεν στεφτηκε με απόλυτη επιτυχία( κακώς) αν και για μενα ειναι ο καλύτερος Ρομπέν των Δασών που έχω δει μέχρι σήμερα! #)

Επίσης όλοι θα θυμόσαστε το τραγούδι' everything i do, i do it for you'του ενός και μοναδικού brian adams!! :clap: :clap: που συνοδευε την ταινία!

και το τέλος τόσο ρομαντικό..ο ρομπέν να παντρευεται την Μαριαν του με τις επευφημίες του πλήθους αλλά και την αποδοχή και τον θαυμασμό του Ριχάρδου ( Σον Κονερι)!! :brick: ο κακός πάλι της ταινίας όλα τα λεφτά!!

έκπληξη το γεγονός πως μικρότερος αδελφός του ρομπέν είναι ο κριστιαν σλειτερ!! :eek:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ωραιο εργο,ενα απο αγαπημενα μου, το ειχα πρωτοδει στο σινεμα, οσο για το "καλύτερος Ρομπέν των Δασών" δεν εχεις και αδικο του ειχε ταιριαξει καλα ο ρολος.
 
δεν ηταν σκηνοθεσια κεβιν κοστνερ!! ηταν κεβιν ρεινολντσ ο οποιος το 2007 μασ εδωσε κ το καταπληκτικο τριστιανος και ιζολδη!!!

η ταινια ηταν μεγαλη εμπορικη επιτυχια κ πολυ καλη δουλεια οπως λες!!και πολυ καλες action figures. που κυκλοφορουσανε μαζι.
 
Ε όχι και καλύτερος Ρομπέν, ο Κέβιν με την τεξανική προφορά :p Καλύτερος Ρομπέν θα είναι πάντα ο παρακάτω:

 
Errol Flynn rules!!! :thumbup:
 
Παιδια εγω είχα ακούσει πρόσφατα κιολας σε ενα αφιέρωμα για τον κονστερ οτι η ταινία δεν ήταν μεγάλη επιτυχία μόνο το τραγουδι ( soundtrak) έκανε πάταγο !!

τεσπα τον πιο παλιό Ρομπέν δεν τον ξέρω( θα τον ψάξω όμως) από τους καινουριους όμως Ρομπέν ο Κέβιν κάνει την διαφορά!! συγκλονιστική η σκηνή που γονατιστός στον τάφο του πατερα του, ορκίζεται εκδίκηση για τον θανατό του!! όπως και η σκηνή που ο σερ γκαι βγάζει την ατσαλένια μάσκα του και διατάζει τον θάνατο του καλού ευγενή πατερα του χουντ!! αλλά και η χημεία μεταξυ κεβιν και μαστραντονιο δένει μια χαρά!
 
Λοιπόν τη συγκεκριμένη ταινία την είδα μετά από πολλά χρόνια μόλις χθές... Είναι πολύ όμορφη μεταφορά αλλά θα συμφωνήσω ότι και μένα μου άρεσε περισσότερο αυτή με τον Έρολ Φλύν, αν και είναι πολύ παλιά...

Η συγκεκριμένη ταινία του Κέβιν Κόστνερ φαίνεται να είναι πολύ επηρρεασμένη από μια τηλεοπτική μεταφορά του Ρομπέν των Δασών που παιζόταν τότε (δεν ξέρω αν τη θυμάται κανείς άλλος....)

Πάντως περιμένω με μεγάλη αντυπομονησία την καινούργια μεταφορά με τον Ρασελ Κρόου και τον Ριντλευ Σκοτ που θα βγεί μέσα στο μήνα... Από ότι διάβασα θα είναι βασισμένη στην πραγματική ιστορία του Ρομπέν των Δασών.... :)
 
Η ταινία με τον Costner, σημάδεψε και αυτή, την εποχή αναμφισβήτητα... Όπως ειπώθηκε, το soundtrack έμεινε στην ιστορία.. (Το έχω σε βινύλιο, από τότε). Απλά προσωπικά μου άρεσαν, από τότε, οι ταινίες του Flynn...
 
Από ότι διάβασα θα είναι βασισμένη στην πραγματική ιστορία του Ρομπέν των Δασών...
Δεν υπάρχει αληθινή ιστορία , είναι απλά ένας θρύλος . Αλλά και να υπήρχε , αν ήταν να περιμένουμε από τους αμερικάνους να την διηγηθούν σωστά ... σωθήκαμε . Η μόνη ταινία που μου άρεσε όσο αφορά το θέμα πιστότητας , ήταν το Οδυσέας , με τον πολύ καλό Armand Assante . Α , και η Αργωναυτική εκστρατεία ήταν ωραίο . Όχι ότι αυτά ήταν πλήρως ακριβή , αλλά εντάξει μπορώ να δεχτώ κάποιες αλλαγές , όχι όμως και διαστρέβλωση .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Aυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο λόγω υποβολής αξίωσης πνευματικών δικαιωμάτων από το χρήστη Web Sheriff [edit]

μα έχω διαβάσει στην εγκυκλοπαίδεια την διαδικτυακή οτι υπήρχε ρομπεν των δασών και μάριαν, μάλιστα η μάριαν πεθαίνει σχετικά πολύ νέα μετά από ενέδρα και οι παρανομοι είχαν ως κεντρο δρασης το δασος Σεργουντ! ακόμα και ο Ματς ο πιστός σύντροφος του ρομπέν υπήρξε και αυτος και ο ρομπέν ηταν ο ευγενής που βγηκε στην παρανομία και βοηθουσε τους φτωχούς ! η σειρά απο bbc η καινουρια είναι μου φαίνεται πιο μυθος ( αν και καλή κατα τα άλλα) παρα η ταινία με τον κέβιν!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kαλή ταινία, αλλά θυμάμαι τον διάλογο από την παρωδία του Ρομπέν, "τους ήρωες με τα κολάν" του Μελ Μπρουκς:

" Και γιατί να σε πιστέψω οτι είσαι ο Ρομπέν των δασών";

" Γιατί σε αντίθεση με άλλους Ρομπέν, εγώ τουλάχιστον έχω αγγλική προφορά";)
 
Κάθε θρύλος έχει μέσα του κάποια αλήθεια ! Ο Ρομπέν πρωτοαναφέρθηκε σε τραγούδια και η ιστορία έχει αλλαγές από μέρος σε μέρος . Η κεντρική ιδέα όμως είναι ίδια και διαχρονική ! Και η συγκεκριμένη ταινία πιστεύω τα κατάφερνε πολύ καλά . Ο Κέβιν είναι πολύ καλός ηθοποιός .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η ταινια αποτελει μουσειακο εκθεμα χολλυγουντιανης αμερικλανικης τσιχλοφουσκας. Που να πρωτοπιασεις. Τις ξυλινες ερμηνειες (εκτος του σεριφη που ηταν θεος), τα οτι ναναι στοιχεια (μαυριτανος στην Αγγλια, βαρβαροι ''κελτες'' του 6ου αιωνα, το ριβερντεηλ στο Σεργουντ), την χαιτη τυπου Σαραβακος του πρωταγωνιστη με την τεξανη προφορα?

Χαρακτηριστικο του ποσο γελοια ταινια ηταν, ειναι το οτι την σατυρισε μεχρι θανατου ο Μελ Μπρουκς στους Ηρωες με τα Κολαν.

Μιλαμε περι σφαγης. Το μονο καλο ηταν το τραγουδι του Ανταμς που εκανε παταγο τοτε και αν και κινδυνευα να χαρακτηριστω φλωρος το ειχα λιωσει στην κασσετα που το ειχα αντιγραψει.

Εμαθα προσφατα για το ριμεικ του Ριντλευ στον οποιο εχω αρκετη εμπιστοσυνη. Σιγουρα θα ειναι στα χολυγουντιανα πλαισια αλλα ελπιζω σε κατι στο στυλ του Kingdom of heaven που ηταν σχετικα αξιοπρεπες.
 

που να δεις και την νέα μεταφορά του bbc, η ταινία με τον κόνστερ είναι μάθημα ιστορικής ακριβειας πανεπιστημιακού επιπέδου μπροστά της!!

όντως στον μύθο υπαρχει αλήθεια, όπως και σε κάθε θρυλο και η αλήθεια αυτή συνυπάρχει αρμονικά μαζί με την δοξασία για χρονια και ετσι μεταφερεται και σε μας! :wait2:

το τραγουδι, τεραστια επιτυχία, πάλι όσες φορές το ακούω, νιώθω οτι βλέπω τον κόνστερ Ρομπέν μαζί με την Μαριαν :flower: να κατεβαίνουν ΄μαζί από μια σκάλα από ενα δεντρο που μενουν οι παρανομοι, να αιωρούνται στον αερα απόλυτα ερωτευμένοι οι δυο τους και εχοντας ο ένας βρει στο πρόσωπο του άλλου το άλλο του μισό ( για κάτι τετοια είναι που αγαπώ την ταινία #) )!

[edit] Aυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο λόγω υποβολής αξίωσης πνευματικών δικαιωμάτων από το χρήστη Web Sheriff [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και μονο που λενε την λέξη : σεριφης, τα λεει ολα.

Σεριφης στην Αγγλια του Ριχαρδου?? Τοσο ξεμειναν απο λεξεις ή ηθελαν να τονισουν την αμερικανικη προέλευση της ταινιας?

Υ.Γ. 1. η νεα ταινια ειναι αυτη με πρωταγωνιστη εκεινον που επαιξε τον μονομαχο? (προσωρινη απωλεια μνημης)

Υ.Γ. 2. Ειχα δει πολυ παλια μια συνεχεια (ας πουμε) της ζωης του Ρομπεν (σκετη καταστροφη) που τον παρουσιαζει γερο, και να επιστρεφει μετα απο πολλα χρονια στον τοπο του. Η Μαριαν ειναι καλογρια, και ο Ρομπεν προσπαθει να θυμηθει τις παλιες του δοξες. Οχι και οτι καλυτερο να βλεπεις τα ΚΑΠΗ να κανουν ανταρτικο (γιατι ολοι ηταν γεροι και χοντροι) και να θυμασαι τις παλιες δοξες του Ρομπεν.

Για τελος ειχε την δολοφονια του Ρομπεν απο την Μαριαν, γιατι η εξεγερση ειχε καταληξει σε φιασκο, ο Ρομπεν τραυματιστηκε σοβαρα και εκεινη θελησε να δωσει τελος, αλα Ρωμαιος και Ιουλιετα (μονο που δεν τον ρωτησε)
 
Λορενα ο Ρασσελ Κροου θα παιξει τον νέο Ρομπέν και η κειτ Μπλάνσετ θα είναι η νεα Μαριαν, προσωπικά πιστευω οτι ο Ρασσελ θα του δώσει δύναμη και νευρο του θρυλικού ήρωα αλλά ο Κεβιν του είχε δώσει ρομαντισμό και ποιητικότητα, ενώ ο jonas armostrong του έδωσε φρεσκάδα και νεανικότητα τωρα είναι και τί προτιμά ο καθένας! από μαριαν η μορφή της Μαστραντόνιο είναι πάντα χαραγμένη στο μυαλό μου λόγω της λιτής της ερμηνείας και του μελαγχολικού προσώπου της αλλά και η Λουσυ Γκριφιφ ήταν καταπληκτική στην σειρά του bbc! είδωμεν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λορένα είπε:
και μονο που λενε την λέξη : σεριφης, τα λεει ολα.
Σεριφης στην Αγγλια του Ριχαρδου?? Τοσο ξεμειναν απο λεξεις ή ηθελαν να τονισουν την αμερικανικη προέλευση της ταινιας?
Σε ολα τα βιβλια "Σεριφης" λεγεται.

Αλλωστε ειναι λεξη της εποχης (shire reeve) και αναφερεται σε ενα νομοτηρητη που δρα στο ονομα του Βασιλια. Περασε στην Αμερικη σαν sherif στη συγχρονη εποχη (Σεριφηδες υπαρχουν και στην Αυστραλια, στην Ινδια και στις Φιλιππινες)

Υ.Γ. 1. η νεα ταινια ειναι αυτη με πρωταγωνιστη εκεινον που επαιξε τον μονομαχο? (προσωρινη απωλεια μνημης)
Ναι, και σκηνοθεσια του ιδιου με το Μονομαχο

Υ.Γ. 2. Ειχα δει πολυ παλια μια συνεχεια (ας πουμε) της ζωης του Ρομπεν (σκετη καταστροφη) που τον παρουσιαζει γερο, και να επιστρεφει μετα απο πολλα χρονια στον τοπο του. Η Μαριαν ειναι καλογρια, και ο Ρομπεν προσπαθει να θυμηθει τις παλιες του δοξες. Οχι και οτι καλυτερο να βλεπεις τα ΚΑΠΗ να κανουν ανταρτικο (γιατι ολοι ηταν γεροι και χοντροι) και να θυμασαι τις παλιες δοξες του Ρομπεν.

Για τελος ειχε την δολοφονια του Ρομπεν απο την Μαριαν, γιατι η εξεγερση ειχε καταληξει σε φιασκο, ο Ρομπεν τραυματιστηκε σοβαρα και εκεινη θελησε να δωσει τελος, αλα Ρωμαιος και Ιουλιετα (μονο που δεν τον ρωτησε)
Το ειχα δει παλια κι εγω. Robin and Marian λεγεται, με τον Σων Κοννερυ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
joe είπε:
Εμαθα προσφατα για το ριμεικ του Ριντλευ στον οποιο εχω αρκετη εμπιστοσυνη. Σιγουρα θα ειναι στα χολυγουντιανα πλαισια αλλα ελπιζω σε κατι στο στυλ του Kingdom of heaven που ηταν σχετικα αξιοπρεπες.
Joe όλα καλά και σωστά για τις χολιγουντοτζιριτζάντζουλες της ταινίας με τον Κέβιν Κόστνερ (την οποία παρεμπιπτόντως λατρεύω ενώ ξέρω τις αδυναμίες της) αλλά όχι και σχετικά αξιοπρεπές το kingdom of heaven! Με την πριγκιποπούλα να τα παρατάει όλα και να φεύγει με τον ηρωικό γιο του μυλωνά :eek: . Είκοσι φορές σηκωτή θα την είχαν φέρει πίσω οι συγγενείς ... Και το κεφάλι του ηρωικού θα γινόταν διακοσμητικό μπονσάι :p

Τουλάχιστον ο Ρομπέν του Κόστνερ είχε έναν απίστευτο Άλαν Ρίκμαν και μπόλικο χιούμορ με τα κλεισίματα ματιού στους σημερινούς θεατές. Χαρακτηριστικά θυμάμαι τις ψυχαναλυτικού περιεχομένου ατάκες του σερίφη - Ρίκμαν περί του πόσο μισούσε την μητέρα του όταν ήταν μικρός :D και τις politically correct - σας ζητάμε συγγνώμη για τις σταυροφορίες δηλώσεις του μαυριτανού - Φρίμαν για τη βαρβαρότητα των δυτικών :D .
 
Alan Rickman και Morgan Freeman ήταν οι λόγοι που μου άρεσε και εξακολουθεί να μ΄αρέσει η ταινία ως τώρα ... αλλά ο λόγος που ξεσηκώθηκα τότε να πάω στο σινεμά για να τη δω ήταν Ο Κέβιν (πως αλλάζουν τα γούστα μας μεγαλώνοντας :sealed: ). Πάντως, την ίδια εποχή είχε βγει και μια άλλη ταινία με το ίδιο θέμα, που λόγω Κέβιν πήγε άπατη στα ταμεία, αλλά είναι επίσης πολύ καλή

http://www.imdb.com/title/tt0102797/

το άλλο που αναφέρθηκε, με τον Robin γέρο, είχε για πρωταγωνιστές Connery και Audrey Hepburn, οπότε και μόνο γι' αυτό αξίζει να το δει κανείς.

το κλασσικό με Errol Flynn αριάδνη πρέπει να το δεις, είναι must! Έπαιζε και η μετέπειτα Μέλανι του Όσα παίρνει ο άνεμος.

αλλά το καλύτερο απ΄όλα είναι οι ήρωες με τα κολλάν :cool: φυσικά όσο περισσότερες εκδοχές της ταινίας έχει δει κανείς, τόσο πιο πολύ γελάει, αλλά ... ήταν πολύ άνοστοι οι πρωταγωνιστές βρε παιδιά! κρύοι ξεπαγιασμένοι οι άτιμοι μπρρρρρ
 
retrofan είπε:
Joe όλα καλά και σωστά για τις χολιγουντοτζιριτζάντζουλες της ταινίας με τον Κέβιν Κόστνερ (την οποία παρεμπιπτόντως λατρεύω ενώ ξέρω τις αδυναμίες της) !

αυτο είναι και η ουσια αυτης της ταινίας την αγαπάς παρ' όλες τις αδυναμίες της και αυτο δεν συμβαίνει συχνά γενικότερα ( αλλα ισως και οι αδυναμίες να παιζουν τον ρόλο τους για να αγαπήσουμε κάτι περισσότερο που αλλιως μπορεί να μην μας είχε κεντρισει το ενδιαφέρον), τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να το εξηγήσω πως γίνεται, είναι η ατμόσφαιρα, είναι το ζευγάρι είναι ο Ανταμς που παρεμβάλεται στον μεγάλο έρωτα και τραγουδά έξω από ενα παλαιωμένο αββαειο, σου βγάζει αισθήματα πάντως! #)

τωρα να δούμε τι λέει ο Ρασελ Κροου και η νεα ταινία και τι προσθέτει στον μύθο του Ρομπέν για να συγκρίνουμε με τους ρετρό Ρομπέν!!

στην επαρχία θα αργήσει λίγο περισσότερονα έρθει αλλά θα δούμε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα