Robotech (1985)

Αυτό που θυμάμαι χαρακτηριστικά από αυτό το anime είναι οι απίστευτες μάχες του και η τραγουδίστρια Minmay που είχε κλέψει την καρδιά του Hikaru... :D


robotech-5.jpg
lynnminmay_02.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πως να μην την κλέψει...Με τέτοια χαρίσματα η κοπέλα!!
 
δεν είστε ενημερωμένοι! στο τέλος την φτύνει στεγνά...
 
Κ'αυτο το εβλεπα στο SUPER.

To SDF-1 σε τρελλες περιπετειες. Ειχατε μηπως δει το επεισοδιο που οι τεραστιοι εξωγηινοι εξηγουν στους γηινους πως δημιουργηθηκε η ζωη στην γη? Ακρως προχωρημενο, με τους εξωγηινους να λενε οτι ουσιαστικα και οι γηινοι ειναι απογονοι τους, οτι πριν χιλιαδες χρονια αφησαν εναν ανδρα και μια γυναικα στην γη, και αυτοι εκαναν απογονους και πολιτισμο. Κατι σαν συνδυασμο της εκδοχης του χριστιανισμου και της επιστημονικης φαντασιας.

Θυμαμαι οτι αυτο ειχε απειρα επεισοδια, και δεν ειχα δει το τελευταιο :( Παντως ειχε και κατι τραγουδια, που τα τραγουδουσε η γλυκια + ηλιθια πρωταγωνιστρια, που ειχε κερδισει σε ενα διαγωνισμο ομορφιας...απ'ολα ειχε αυτο το παιδικο: εξωνηινους, μαχες, διαστημοπλοια, μεχρι και καλλιστεια! Οταν θυμηθω τι ελεγε το τραγουδι της πρωταγωνιστριας, θα το ποσταρω :)

Το μονο κακο μ' αυτα τα παιδικα στο SUPER και SKY ηταν οτι τοτε δεν ημουν και τοσο καλη στα αγγλικα (τοτε μαθαινα) και εχανα πολλα απ'αυτα που ελεγαν οι ηρωες :(

Μολις θυμηθηκα το τραγουδι των καλλιστειων, αυτο τραγουδησε η χαζη και κερδισε!!!

To be in love,

must be the sweetest feeling that a girl could feel

to live a dream

with somebody you care about like noone else

a special friend,

a dearest friend

who needs to share his life with you alone

who holds you close and cherish....

μεχρι εδω θυμαμαι.....οταν θυμηθω και το αλλο τραγουδι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κριμα που το σταματησε το 9,τελος παντων κακο

timing,εγω το εβλεπα ,οσο προλαβα στο δορυφορικο sky,αξιζει να κατεβασετε παντως το sdf macross το πρωτοτυπο δηλαδη απο τα 3 anime που κοψοραψαν και φτιαξαν το robotech(η εταιρια ειναι η harmony gold που το εβγαλε,να ειναι -ασχετο-αυτη που ειχε κανει παραγωγη στο σακα το ζουλου?ειδα στο βιντεο κλαμπ οτι υπαρχει μια συνεχεια του saka με πρωταγωνιστη τον david hasselhof!!!!!-και αλλο ασχετο)
 
Mετα απο χρονια ειδα τα πρωτα επεισοδια του Robotech και καταλαβα επιτελους πως ξεκινησαν ολα :clap:
 
Domniki είπε:
Mετα απο χρονια ειδα τα πρωτα επεισοδια του Robotech και καταλαβα επιτελους πως ξεκινησαν ολα :clap:
Για όποιον ενδιαφέρεται, έχω όλα τα επεισόδια, και τα 85.
 
ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ROBOTECH ΘΑ ΤΑ ΗΘΕΛΑ.ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ
 
Σαν παιδι το robotech δεν με ενθουσιαζε και παρα πολυ γιατι ειχε πολυ "βαθια" ιστορια, love story , συνομοσιες κτλ

Τωρα ειμαι λατρης των anime γενικα και προσφατα εψαξα/εμαθα οτι το robotech ειναι Ιαπωνεζικο και ουσιαστικα ειναι συννενωση 3 διαφορετικών anime. Των The Super Dimension Fortress Macross, Super Dimension Cavalry Southern Cross, και Genesis Climber Mospeada. Εχουν αλλαξει την ιστορια στην μεταφραση ωστε να υπαρχει καποιο ειδος συνεχειας.

Προτεινω να δειτε το Macross διοτι μακροβιεστερο καθως οι συνεχειες του βγαινουν ακομα και σημερα....

περισσοτερα

http://en.wikipedia.org/wiki/Macross
 
Δείτε οπωσδήποτε τα Macross Zero και Macross Plus, πολύ καλά spin-off της σειράς...
 
Εγώ ως κορίτσι ας είχαν μάχες και ιστορίες, με έννοιαζε αν τελικά αυτός θα καταλήξει με τη Μινμέι ή με την άλλη την καστανή και ήθελα να τα φτιάξει με την καστανή.
 
Yanna76 είπε:
Εγώ ως κορίτσι ας είχαν μάχες και ιστορίες, με έννοιαζε αν τελικά αυτός θα καταλήξει με τη Μινμέι ή με την άλλη την καστανή και ήθελα να τα φτιάξει με την καστανή.
Δεν ξερω αν το γνωριζεις, αλλα ο Rick παντρευτηκε τελικα την Lisa (την καστανη που αναφερεις) :D
 
Αααχ! Το καλό μου! Είχα δει την ταινία που κατέληγαν μαζί και στη σειρά προς τα τελευταία επεισόδια είδα ότι κι εκεί παράτησε το ζαβό την τραγουδίστρια και τα έφτιαξε με το σοβαρό το κορίτσι.
 
Παράθεση:Αρχικό μήνυμα απο Yanna76 Εμφάνιση μηνυμάτων

Εγώ ως κορίτσι ας είχαν μάχες και ιστορίες, με έννοιαζε αν τελικά αυτός θα καταλήξει με τη Μινμέι ή με την άλλη την καστανή και ήθελα να τα φτιάξει με την καστανή.

Δεν ξερω αν το γνωριζεις, αλλα ο Rick παντρευτηκε τελικα την Lisa (την καστανη που αναφερεις)


Αααχ! Το καλό μου! Είχα δει την ταινία που κατέληγαν μαζί και στη σειρά προς τα τελευταία επεισόδια είδα ότι κι εκεί παράτησε το ζαβό την τραγουδίστρια και τα έφτιαξε με το σοβαρό το κορίτσι.
Και επειδή, εμάς τα αγοράκια δεν μας πολυενδιαφέρει, με ποιαν τα έφτιαξε ο πιλότος, :D αλλά τα αεροπλανάκια που πιλοτάρει, :D (geek alert), μία ιστοσελίδα με όλα τα οχήματα του Macross:

Macross Mecha Manual

Και κάπου στον Υποχθόνιο Παίχτη, υπάρχει και μια εξαιρετική συλλογή από videogames.

(Και τώρα πάω στο καταφύγιο, γιατί χάλασα την κουβέντα στα κορίτσια :D )
 
Μα το πιο ενδιαφερον στην ολη σειρα ειναι τα "γκομενικα". Αλλωστε τους εξωγηινους τους καταστρεφουν με ενα φιλι...Κουφο οπλο, αλλα δουλεψε ;)
 
Αλλωστε τους εξωγηινους τους καταστρεφουν με ενα φιλι...Κουφο οπλο, αλλα δουλεψε

Αυτό ήταν spoiler. ( Tώρα την βλέπω την σειρά :D Αλλά δεν πειράζει. Χάθηκε να τους ρίξουν κάνα super duper πύραυλο? :D ).
 
Captain Kal είπε:
Αυτό ήταν spoiler. ( Tώρα την βλέπω την σειρά :D Αλλά δεν πειράζει. Χάθηκε να τους ρίξουν κάνα super duper πύραυλο? :D ).
Sorry Captain Kal, δεν ηξερα οτι δεν την ειχες δει :cry:

Ποτε δεν καταλαβα γιατι ηταν τοσο φριχτο αυτο το φιλι... :wait2:
 
Πίσω
Μπλουζα