Roller-Disco

θανος

RetroJunkie™
Joined
18 Αύγ 2009
Μηνύματα
2.242
Αντιδράσεις
615
ανοιξα αυτο το θεμα για να ρωτησω τους πιο παλιους θυμαστε τοτε που ηταν μοδα οι roller-disco και υπηρχαν πολλες??εγω εχω προλαβει μονο την popeye's στην λουτσα ακομα λειτουργει εκει καποιος που να θυμαται καποια αλλη??
 
..απεναντι απ τον Αη Νικολα στην Καισαριανη,νομιζω εχει γυριστει και σκηνη απο (ποιοτικη)ταινια εποχης..

κανα χρονο γκρεμοτσακιζοταν κοσμακης απο περιεργεια πιο πολυ μετα παρηκμασε και εκλεισε..μετα εγινε συνεργειο και τα τελευταια 10 χρονια ενοικιαζεται..

Στον πολυχωρο Μπλανος στα Σπατα εχει κατιτις σημερα..
 
Υπηρχε μια στην παραλια των Αγιων Αποστολων στον Καλαμο μεχρι το 90-91...
 
Εγώ θυμάμαι δύο, αλλά δεν θυμάμαι τα ονόματά τους. Ήταν και οι δύο στην Αίγινα. Η μία στην Σουβάλα και η άλλη στην Αγ.Μαρίνα. Έχουν κλείσει εδώ και χρόνια. Αυτή στην Αγ.Μαρίνα, αν περάσεις απ'έξω τώρα, νομίζεις ότι είναι ζούγκλα εκεί μέσα. Έχει εγκαταληφθεί τελείως. Ήταν και οι δύο καλοκαιρινές... Εκεί περάσαμε πολλά βράδια τα ξέγνοιαστα χρόνια της νιότης μας (μιλάμε για καμιά 20ετία πριν) :(
 
Γραψτε και κατι για τα μεσα,εξαφανισμενο ειδος ειναι,καποια αναμνηση ,τις πρωτες τουμπες!


Εγω το θυμαμαι σαν πατιναζ ,αλλα αν ειχε και μουσικη θα ηταν roller disco,anyway οσες φορες πηγαινα πιτσιρικι πιανομουν απο τα καγκελα και μια φορα δεν με ειχαν αφησει γιατι φοραγα πεδιλα.



Δυσκολο πολυ δυσκολο.
:p
 
Χεχε, υπό τον φόβο της...τούμπας, αν και πήγα πάρα πολλές φορές σε αυτά τα 2 μέρη που ανέφερα, δεν μπήκα ποτέ μου στην πίστα! Πήγαινα γιατί μου άρεσε ο χώρος, και η μουσική. Επίσης μου άρεσε να χαζεύω με τις ώρες, αυτούς που έμπαιναν στην πίστα και έτρωγαν τα μούτρα τους! Πάντα θα υπήρχε και κάποιος "εξυπνάκιας" ,που είτα ειδικός στα "ρολερς", και έμπαινε στην πίστα και άρχιζε τις φιγούρες και την "επίδειξη"... Θυμάμαι πολλές φορές έκαναν και διαγωνισμούς. Έμπαναν στην πίστα ζευγάρια, τους κολούσαν από έναν αριθμό στην πλάτη, και προσπαθούσαν να κάνουν διάφορες φιγούρες στον ρυθμό της μουσικής... Κάθε τόσο, από τα μεγάφωνα, ακουγόταν η φωνή ενός τύπου που έλεγε ποιό ζευγάρι θα έπρεπε να αποχωρήσει από την πίστα (ποιό ήταν το πιο χάλια δηλαδή :p ). Το ζευγάρι που έμενε στο τέλος, κέρδιζε, εκτός από το χειροκρότημα των υπόλοιπων, και κάποιο "δώρο", από το μαγαζί.Συνήθως, επειδή τα 2 αυτά κλαμπ ήταν σε τουριστικά μέρη, οι καλύτεροι ήταν τουρίστες... οι "δικοί" μας, συνήθως, μόνο γύρω γύρω στην πίστα έκαναν :D ! Ωραίες αναμνήσεις, και ωραίες εποχές τότε...
 
Στη Ν. Μάκρη θυμάμαι μία τέτοια σε ένα στενό κοντά στην παραλία. Δεν είχα κάνει όμως ποτέ, καθώς έκλεισε όταν ήμουν ακόμα μικρός.
 
Σίγουρα πρέπει να υπήρχε κάποια στα Μάλλια Ηρακλείου καθότι εκείνη την εποχή αλλά και τώρα είναι πλήρως τουριστικό το μέρος.
 
Πίσω
Μπλουζα