ROM The spaceknight - Ο ιππότης του διαστήματος

Στο Σπαιντερ Μαν 201 εχουμε την πρωτη εμφανιση του ROM. Παρολο που το τευχος ειναι κακεκτυπο, καμια σελιδα απο την ιστορια του ROM δεν εχει προβλημα!

P6220997.JPGP6221000.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν και φανατικός φίλος της Μάρβελ από μικρός, ο Ρομ (και οι Μικροναύτες) δεν μου άρεσαν ποτέ... Δεν ξέρω γιατί, ίσως επειδή δεν έμοιαζε να είναι πραγματικό κομμάτι του σύμπαντος της Μάρβελ.
 
Οι πιο αγαπημένες μου ιστορίες από τα Spiderman!

Και θυμάμαι και εγώ ότι ήταν από τις ελάχιστες πλήρως ολοκληρωμένες ιστορίες με αρχή, τέλος, και μία λογική συνέχεια στο ενδιάμεσο.
 
Η IDW απεκτησε τα δικαιωματα για ολα τα κλασσικα properties της Hasbro και ξεκινησαν ενα reboot σε ολους τους κλασσικους χαρακτηρες. Απ' οσο καταλαβα θα ειναι ολοι σε ενα κοινο συμπαν. Αχταρμας Rom, GI Joe / Action Man, Transformers, M.A.S.K. , Micronauts και δεν συμμαζευεται.

Μια πρωτη γευση απο τον νεο και ανανεωμενο Rom, που αισιως πλησιαζει το δευτερο τευχος.

ROM 001-004.jpg

Μαπα το καρπουζι κατα την ταπεινη μου αποψη...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι και ολους τους παραπανω ηρωες σχεδιαζουν να τους κανουν και ταινια,MASK και ROM αξιζει η προσπαθεια.
 
Παρουσίαση του παιχνιδιού για την προώθηση του οποίου δημιουργήθηκε αργότερα origin story στο Marvel universe:


Και εδώ η ιστορία πως μετεξελίχθηκε σε 7ετή εποποιία στον χώρο των comics (1979-1986):

 
Δεν το ειχα παρει ειδηση οταν ανακοινωθηκε πριν μερικους μηνες, αλλα η Marvel απεκτησε για μια ακομα φορα τα δικαιωματα για τον ROM, ετσι ωστε να μπορεσει να εκδωσει ανατυπωσεις απο την κλασσικη σειρα και τα σχετικα crossovers.

Ηδη εχει κυκλοφορησει facsimile edition του πρωτου τευχους και συντομα θα κυκλοφορησει ο πρωτος (απο τρεις, υποθετω) τομος του Omnibus!
 
Να πούμε ότι δεν έχει ξαναεκδοθει από τότε.
 
'Έτσι εξηγείται και η έκδοση αυτού του τεύχους που περιέχει δύο από τις φορές που ο Rom συνάντησε και πολέμησε τον Hybrid (Μιγάδα στα ελληνικά τεύχη της Καμπανάς), την μία φορά με τους X-men και την δεύτερη με την Rogue, την Destiny και την Mystique:

P00001.jpg

P00079.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα