Rosemary's Baby (1968)

nicksofar

RetroActive
Joined
21 Σεπ 2008
Μηνύματα
263
Αντιδράσεις
21


The story focuses on Rosemary Woodhouse, a bright but somewhat naοve young housewife, and her struggling actor husband Guy, as they move into the Bramford, a New York City apartment building with a history of unsavory tenants and mysterious events. Their neighbors are an elderly and slightly absurd couple, Minnie and Roman Castevet, who tend to be meddlesome but seem harmless. Guy becomes unusually close to the pair while Rosemary tries to maintain a distance from them. Guy lands a role in a play when the actor originally cast suddenly and inexplicably goes blind. Soon afterwards he suggests that he and Rosemary have the child they had planned. On the night they plan to try to conceive, Minnie brings them individual ramekins of chocolate mousse, but Rosemary finds hers has a chalky undertaste and surreptitiously throws it away after a few tastes. Shortly afterward, she has a dizzy spell and passes out. She experiences what she perceives to be a strange dream in which she is raped by a demonic presence.

A few weeks later, Rosemary learns she is pregnant, and is due on June 28,1966 (6/66). She plans to be treated by Dr. Hill, recommended by her friend Elise, but the Castevets insist she see their good friend, famed obstetrician Dr. Sapirstein. For the first three months of her pregnancy, Rosemary suffers severe abdominal pains, loses weight, and craves raw meat and chicken liver. The doctor insists the pain will subside soon and assures her she has nothing to worry about. At the Castavets' New Year's Eve party, Roman raises a toast to "1966: the Year One".

When her old friend Hutch sees Rosemary's wan appearance, he is disturbed enough to do some research, and he plans to share his findings with her but falls into a coma before they can meet. He subsequently dies but before he does instructs his friend Grace Cardiff to deliver the book about witchcraft on his desk to Rosemary. Photographs, passages in the text he marked, and the cryptic message "the name is an anagram" lead the young mother-to-be to realize Roman Castevet is really Steven Marcato, the son of a former resident of the Bramford who was accused of worshiping Satan. She suspects her neighbors are part of a cult with sinister designs for her baby, and Guy is cooperating with them in exchange for their help in advancing his career. She deduces that Dr. Saperstein is also a part of the conspiracy when his front desk clerk comments that he often smells of tannis root—a fungus called "Devil's Pepper"—which Rosemary also smells (a good luck charm given to her by Minnie is full of tannis root).

An increasingly disturbed Rosemary shares her fears and suspicions with Dr. Hill, who, assuming she is suffering from a hormonal imbalance, calls Dr. Sapirstein and Guy. The two men bring her home, at which point Rosemary goes into labor. When she awakens following the delivery of her baby she is told the child died shortly after birth. However, when she hears an infant's cries somewhere in the building, she suspects he still is alive. In the hall closet, she discovers a secret door leading into the Castevet apartment, where the coven meets, and finds the congregation gathered, worshipping her newborn son, the spawn of Satan. The coven urges Rosemary to become a mother to her son, Adrian. The film ends with her adjusting her son's blankets and gently rocking his cradle.



πηγή : http://dictionary.sensagent.com/Rosemary's%20Baby%20(film)/en-en/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορυφαίο έργο!

Αλλά βρε nicksofar τι mega-spoiler είναι αυτό;

Θα μου πεις τώρα, ποιος δεν το'χει δει (και θα εχεις μάλλον δίκιο...)
 
???????

Μια μετάφραση του κειμένου;

Ένα σχόλιο;

Μια προσωπική αποτίμηση για την ταινία;

Εντυπώσεις,αναμνήσεις από αυτή;
 
Ουτε χρηστικο, ουτε κομψο ειναι να παιρνουμε αυτουσιο κειμενο απο αλλου και να το ποσταρουμε "στεγνα" και μαλιστα χωρις πηγη!!

Στη συγκεκριμενη περιπτωση: http://en.wikipedia.org/wiki/Rosemary's_Baby_(film)
 
Την είχα δει μικρός σε βίντεο,ταινιάρα, τουλάχιστον τα Seven που νοικιάζω δεν την έχουν 8), αυτή την στιγμή προσπαθώ να την βρώ απο 'σκοτεινά μονοπάτια'...
 
Ταινία λατρεία!!!!!!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Ουτε χρηστικο, ουτε κομψο ειναι να παιρνουμε αυτουσιο κειμενο απο αλλου και να το ποσταρουμε "στεγνα" και μαλιστα χωρις πηγη!!
Στη συγκεκριμενη περιπτωση: http://en.wikipedia.org/wiki/Rosemary's_Baby_(film)
Δηλαδή απαγορεύεται το plagiarism στο forum8), να ήταν πανεπιστήμιο θα το καταλάβαινα :D αλλα για την περιγραφή μιας ταινίας σε θεματική ενότητα στο φορουμ μου φαινεται υπερβολή να βάλω references, απο που βρήκα την υπόθεση, τελοςπάντων μπορεί να ήταν λάθος μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nicksofar είπε:
Δηλαδή απαγορεύεται το plagiarism στο forum8), να ήταν πανεπιστήμιο θα το καταλάβαινα :D αλλα για την περιγραφή μιας ταινίας σε θεματική ενότητα στο φορουμ μου φαινεται υπερβολή να βάλω referecences, απο που βρήκα την υπόθεση, τελοςπάντων μπορεί να ήταν λάθος μου.
Θα σου φέρω το πρώτο παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό και το πιο αντιπροσωπευτικό για το παρόν forum.

Σκέψου λοιπόν απλά αν γινόταν αυτό (που γίνεται ήδη δηλαδή!!) με κάθε σειρά/ταινία/ηθοποιό/καταχώρηση τέλος πάντων,της RetroDB μας ,πόσο άσχημα θα ήταν/είναι για τα παιδιά που κάνουν όλη τη δουλειά εκεί μέσα!
 
από τις πλέον αγαπημένες μου ταινίες, δεν δείχνει τα χρόνια της και βλέπεται ανετα ακόμα και τώρα, είναι απίστευτο το πως καταφέρνει να είναι τρομακτική χωρίς να δείχνει κάτι τρομακτικό

η mia farrow είναι απλά θεά και το τέλος συγκλονιστικό...

για όνομα όμως, βάλτε ένα spoiler γιατί μπορεί κάποιος να μην το έχει δει ! :)
 
Είναι αλήθεια οτι εμφανίζεται σε κάποια σκηνή, η αδικοχαμένη γυναίκα του Πολάνσκι, Σάρον Τέιτ; Έχω δει αμέτρητες φορές την ταινία, αλλά δεν μπόρεσα κάπου να την αναγνωρίσω. Είναι άραγε και αυτός ένας μύθος, που δημιουργήθηκε μετά την δολοφονία της;
 
εγώ είχα ακούσει ότι στην σκηνή της συνεύρεσης της mia farrow, τον ρόλο του διαόλου έπαιζε ο Anton Szandor LaVey, αλλα τελικά απο το wiki διάβασα ότι είναι μύθος :diablotin:
 
nicksofar είπε:
εγώ είχα ακούσει ότι στην σκηνή της συνεύρεσης της mia farrow, τον ρόλο του διαόλου έπαιζε ο Anton Szandor LaVey
Μία από τις μέγιστες παπάτζες εκείνης της εποχής...
 
επειδή εγώ έχω ένα κόλλημα να συλλέγω μουσικά θέματα από ταινίες, να σας πω πως εκτός της ταινίας που είναι εκπληκτική, και το μουσικό της θέμα είναι φανταστικό!Και άκρως ανατριχιαστικό...

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
All time classic!!! Αξεπέραστη ταινία με εξαιρετικό soundtrack που καταφέρνει να είναι γλυκό και τρομακτικό συγχρόνως. 1000 φορές καλύτερη από τις σημερινές ταινίες τρόμου(?)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η ατάκα που πιστεύω έγραψε στην ταινία είναι ' he has the eyes of his father!':D
 
Κορυφαία ταινία - και κορυφαίο μουσικό θέμα, συμφωνώ. Η πρώτη ταινία του Πολάνσκι που είδα "έβερ"... και έχει χαραχτεί για τα καλά στη μνήμη μου! Οι μυστήριοι γείτονες, το μενταγιόν με την περίεργη μυρωδιά, το αηδιαστικό 'κοκτέηλ' που έπρεπε να πίνει η Ρόζμαρι, το φαινομενικά νοστιμότατο γλυκό της γειτόνισσας... και φυσικά, η αλλαγή στη συμπεριφορά του συζύγου, η ανακάλυψη της κρυφής πόρτας στο σπίτι, τα εφιαλτικά όνειρα/πραγματικότητα...! Μου φαίνεται θα έχουμε επαναπροβολή σύντομα...
 
Το πιο τρομαχτικό απ' όλα είναι, ότι πριν 22 χρόνια που την είδα ήμουν έγκυος...

Τότε αποφάσισα να κόψω τα θρίλερ για κάποιο διάστημα...
 
Πολύ καλή ταινία.Η καλύτερη σκηνή που το κρεβατάκι του μωρού έχει μαύρα πέπλα απο πάνω και είναι τέρας...Τέλειο...
 
Ας μην ξεχνάμε και τα μωρά τέρατα του σκηνοθέτη Lary Cohen (ΙΤ' ALIVE - 1974, IT LIVES AGAIN -1978 KAI ISLAND OF THE ALIVE 1987)

Η ταινία του Πολάνσκι απλά αξεπέραστη
 
TYMBWRYXOS είπε:
Πολύ καλή ταινία.Η καλύτερη σκηνή που το κρεβατάκι του μωρού έχει μαύρα πέπλα απο πάνω και είναι τέρας...Τέλειο...
Ακριβώς πάνω σε αυτό το θέμα είχαμε μια συζήτηση αν δείχνει ποτέ το μωρό ή όχι. Κάναμε ένα γκάλοπ στην δουλειά και σε φίλους και όσοι την έχουν δει ορκίζονται πως στο τέλος δείχνει το μωρό και είναι τρομακτικό και περίεργο.Έχω μια υπόνοια πως δεν φαίνεται κανένα μωρό...

Τί ισχύει; Υπάρχει κάποιο directors cut; Γιατί στην κόπια μου δεν το δείχνει νομίζω :)
 
Πίσω
Μπλουζα