Roxette

Playmolover

RetroMaNiaC
Joined
3 Δεκ 2007
Μηνύματα
569
Αντιδράσεις
160
Ποιος δεν έχει κλάψει σε χυλόπιτα με το It must have been love;

Ποιος δεν έχει καμακιάσει την απέναντι κοπέλα στο μπαρ με το Dangerous;

Σε ποιό πάρτι δεν είχε ακουστεί το Look, το Joyride και το How do you do;

Ποιος πέρασε την εφηβεία του χωρίς να ακούσει ξαπλωμένος στο κρεβάτι κοιτάζοντας στο ταβάνι το Spending my time;

Ποια κασέτα από αυτές που γράφαμε παλιά στο σχολείο δεν είχε έστω και ένα κομμάτι των Roxette;

Κρίμα που ελάχιστοι σήμερα από τους νεότερους δεν γνωρίζουν καν την ύπαρξη αυτού του μοναδικού Σουηδικού διδύμου....
 
Ήταν φανταστικοί. Τα αγαπημενα μου ήταν το Look ,το Big Love & το How Do You Do
 
To Listen to your heart ηταν το αγαπημενο μου κομματι καθως και video clip που εβλεπα καθε μερα στο mtv οταν ημουν απογευματινος στο σχολειο!
 
Είχα στην κατοχή μου την κασέτα Joyride, καθώς και τα πιο γνωστά τους προτού εκείνο το άλμπουμ. Τα είχα λιώσει! Πριν λίγες μέρες τους θυμήθηκα πάλι και απέχτησα ξανά το Joyride σε CD (με τον γνωστό τρόπο).

Το χτένισμα του τύπου μου άρεσε και σκεφτόμουν πως θα το έκανα πάνω μου, αλλά μάταιο.

Αργότερα πληροφορήθηκα ότι η Marie είναι σοβαρά άρρωστη αλλά τελευταία έμαθα ότι είναι καλά και το παλεύει.

Αγαπημένα εκτός των προαναφερθέντων, και τα Fading Like A Flower, Spending My Time, Things Will Never Be The Same.
 
picture.php


....Τώρα μη με ρωτάτε τι δουλειά έχει αυτό στα χέρια μου................. ! :xm:

ΔΕΝ ΞΕΡΩ !!! :precry:
 
audiodee είπε:
Αργότερα πληροφορήθηκα ότι η Marie είναι σοβαρά άρρωστη αλλά τελευταία έμαθα ότι είναι καλά και το παλεύει.
Φίλη που μένει εδώ και τρία χρόνια στη Στοκχόλμη μού είπε ότι είδε κάποια στιγμή αφίσες που διαφήμιζαν εμφανίσεις τους στην πόλη. Ελπίζω αυτό να σημαίνει ότι η Marie είναι πλέον καλά.
 
Εγώ έχω και το "den standiga resan", της Marie με τραγούδια της στα σουηδικά και είναι φοβερό!
 
Εγώ πρόσφατα απέκτησα ένα φοβερό DVD με όλα τους τα Video Clips...

Νομίζω είναι περσινό ή προπέρσινο...
 
Το πιο πρόσφατό τους album ήταν το 2001: Room Service

Από τότε δεν έχω ξανακούσει τίποτα για τους Roxette, αν και ο τραγουδιστής συνεχίζει σαν solo artist
 
It must have been love

Salvation

Fading like a flower

She's got the look

A thing about you

Crash! Boom! Bang!

Listen to your heart

Wish I could fly

Breathe

Spending my time

Anyone

Milk & toast & honey

Μερικά από τα πολύ αγαπημένα μου! Υπέροχο συγκρότημα, υπέροχες μελωδίες! Όπως είχε πει και ο Per νομίζω κάποτε: "κανείς δεν μπορεί να τραγουδήσει μπαλλάντες όπως η Marie" (κάτι σαν τη Julia Roberts/Meg Ryan των Romantic Ballads)!

Το περίεργο είναι ότι η απίστευτη επιτυχία ήρθε μόλις αποφάσισαν να χρησιμοποιήσουν αγγλικό στίχο. Τί θα γινόταν (ή μάλλον τί δεν θα γινόταν) αν δεν είχαν πάρει αυτή την απόφαση; Φαντάζεστε όλες αυτές οι μελωδίες να μην έφταναν ποτέ στ'αυτιά μας;;; Στα 80s τα πάρτυ ΔΕΝ ήταν πάρτυ αν δεν τελείωνε με ένα τουλάχιστον Blues των Roxette!

Το υπέροχο με τους Roxette είναι ότι εξελίχθηκαν μουσικά και ακόμα και πρόσφατα έβγαλαν μπαλλάντες σαφώς με τεχνολογία σημερινή, αλλά και με ένα συναίσθημα από τότε (Breathe, Wish I could fly, Salvation, Anyone, Milk & toast & honey)...

By the way,...στεναχωρήθηκα πολύ όταν έμαθα για τη Marie. Αν θυμάμαι καλά θα έκανε εγχείρηση στο κεφάλι (όγκος) :( (...Ελπίζω να είναι καλά τώρα και να επανέλθει ακόμα πιο αισθαντική με τον Per σε νέες πανέμορφες μπαλλάντες!...Ξέρει κανείς νεότερα;
 
με το Queen Of Rain είχα φτάσει "second base" πρώτη φορα...!!!! :) :) :)
 
Από τα πολύ αγαπημένα... :)

YouTube - Roxette Anyone official video

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
YouTube - It Must Have Been love - Roxette(Unplugged)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To It must have been love ανήκει στο sound track της ταινίας Pretty Woman, και ακούγεται όταν η J. Roberts αποφασίζει να αποχωριστεί τον καλό της και φεύγει από το ξενοδοχείο... κλαψ!
 
Κι ας μη ξεχνάμε και το πολύ δυναμικό Sleeping in my car
 
Επισης ευχαριστα ακουγεται το Dressed For Success.

Ακομα σε αρκετες κασετες (εκεινης της εποχης)εχω το παρακατω κομματι που μου αρεσει πολυ!!!

Roxette - Chances

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο που φτιάξατε topic για αυτό! Το αγαπημένο μου συγκρότημα!

Περισσότερο μου αρέσουν:

Neverending love, Secret that she keeps, The look, Dressed for success, Dangerous, Listen to your heart, It must have been love, Fading like a flower, Spending my time, Perfect day, Excited, Things will never be the same, The sweet hello - the sad goodbye, Seduce me, How do you do, Almost unreal, Crash boom bang, Vunlerable, I am sorry, See me, June afternoon, you dont understand me, I dont want to get hurt, Always breaking my heart, Anyone, Milk toast and honey;).
 
Πολυ αγαπημενο συγκροτημα με μεγαλες επιτυχιες!!!
 
Λατρεύουμε Roxette,υπέροχοι,κυρίως μου αρέσουν τα πιο κλασικά κομμάτια τους (Listen to your heart / It must have been love)
 
Πίσω
Μπλουζα