RPG Gaming News [PC]

Το expansion του Dragon Age.

Δεν παίζει ρόλο η ποσότητα Leon. Από τα περισσότερα που έχουν βγει έχω να θυμάμαι ελάχιστα, όσα μου έκαναν "κλικ" να τελειώσω. Από τα 3 που αναφέρεις, μόνο το Dragon Age με κράτησε. Τα υπόλοιπα ίσα που τα είδα και με το ζόρι τα ξεκίνησα.......
 
ρε μάγκες, τελικά το diablo3 θα κυκλοφορήσει ή θα μείνουμε με την ανάμνηση?
 
To mass effect 2 τα σπάει...επιτέλους λίγα μεγάλα γράμματα στους διαλόγους !!! Γραφικάρες, μουσικάρες, ατμόσφαιρα, και πάει και σφεντόνα με όλα στο φούλ ακόμα και στο καβουρδιστίρι μου...
 
Other_Reality είπε:
To mass effect 2 τα σπάει...επιτέλους λίγα μεγάλα γράμματα στους διαλόγους !!! Γραφικάρες, μουσικάρες, ατμόσφαιρα, και πάει και σφεντόνα με όλα στο φούλ ακόμα και στο καβουρδιστίρι μου...
πρεπει να ειναι φοβερο!! ζηλευω!! :cry: αντε να ερθει στα χερια μου να το λιωσω
 
Δεν είχα ασχοληθεί με το πρώτο της σειράς και το ξεκίνησα χτες. Μέχρι στιγμής το πάω με "σπρώξιμο" δεν μπορώ να πω ότι μου κάνει "κλικ".

Θα δω και το δεύτερο......
 
pooky(1) είπε:
Δεν είχα ασχοληθεί με το πρώτο της σειράς και το ξεκίνησα χτες. Μέχρι στιγμής το πάω με "σπρώξιμο" δεν μπορώ να πω ότι μου κάνει "κλικ".
Θα δω και το δεύτερο......
Στην Αρχη του παιχνιδιου ειναι λιγο βαρετο,μολις αρχισεις τα ταξιδια στο διαστημα αρχιζει το ενδιαφερον :cool:
 
Καλό το πρώτο mass effect αλλά προτιμώ τα rpg με κλασσικά όπλα (σπαθιά,τσεκούρια κτλ). :p

Ξεκίνησα το divinity 2 πρίν λίγες μέρες και μέχρι στιγμής είναι πανεμορφο με καλό gameplay/story...check it out!
 
εμενα μου αρεσουν πιο πολυ sci-fi RPG δυστυχως και λεω δυστυχως γιατι υπαρχουν παρα πολυ λγα. :(
 
To dragon age είναι καταπληκτικο! Ειλικρινά δεν περίμενα να είναι τόσο κάλο, όσο και αν γράφανε όλοι ότί είναι ο πνευματικός απόγονος του Baldur's Gate (δεν είναι σε καμμία περίπτωση αλλά είναι καλό RPG) Η μεγάλη η πλάκα είναι ότι το αγόρασα για PS3 ) γιατί το PC μου δεν θα το σηκωνε ικανοποιητικά. ΄Δεν μπορούσα να περιμένω τον καινούργιο υπολογιστή μου για να το παίξω και επειδη το PS3 το εκτιμώ ιδιαίτερα σαν μηχάνημα, είπα να δοκιμάσω το πρώτο μου RPG (δυτικού τύπου ) σε κονσόλα.

Είναι πολύ καλό ακόμα και σε κονσόλα..Η Ιστορία επική του και Οι χαρακτήρες του είναι καλοδουλεμένοι. Τον χειρισμό τον συνήθίζεις αρκετά εύκολά αν και σίγουρα το mouse για τέτοιου είδους παιχνίδια είναι άλλο πράγμα! Το Mass Effect 2 πάντως, λέω να το αγοράσω για PC τώρα πια που εχω δυνατό μηχάνημα.

Το συμπέρεσμα μου το προσωπικό είναι, ότι οι κονσόλες αυτης της γενιάς μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για games που παλιότερα ήταν αποκλειστικά για PCs..Τα PC Κερδίζουν προς το παρών με βραχεία την κεφαλή άλλα δεν ξέρω τι θα γίνει στο μέλλον.

TallMan είπε:
Τα Baldur's Gate 1/2 στο Xbox1 ήταν απολαυστικότατα παιχνίδια, απλά ήταν περισσότερο action/hack and slash και λιγότερο rpg...
Φίλε TALLMAN, προφανώς αναφέρεσαι στα action παιχνίδια Baldur's Gate Dark Alliance που βγήκαν μόνο για τις κονσόλες. Τα "αυθεντικά" Baldur's Gate βγήκαν μόνο για PC και είναι η επιτομή του computer RPG.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thamonas είπε:
Φίλε TALLMAN, προφανώς αναφέρεσαι στα action παιχνίδια Baldur's Gate Dark Alliance που βγήκαν μόνο για τις κονσόλες. Τα "αυθεντικά" Baldur's Gate βγήκαν μόνο για PC και είναι η επιτομή του computer RPG.
Θα διαφωνήσω σε αυτό και θα πω οτι το Dragon Age ειναι η επιτομη και πήρε τα σκήπτρα απο το Neverwinter Nights.
 
Σίγουρα το Dragon Age είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί τώρα αλλά πιστεύω ότι το καλύτερο Rpg στο Pc θα παραμείνει το Neverwinter Nights γιατί ήταν πιο κοντά στο pen & paper rpg που ξέρουμε. (Το Temple of Elemental Evil ήταν πιο κοντινό, αλλά βγήκε αποτυχία).
 
Τιθεται ενα θεμα τωρα.

Δεν παίζω crpgs για να αντικαταστήσω το pen n paper, οπότε δεν ζητάω απο αυτα να μοιάζουν στο P'n'P
 
Σίγουρα δεν πρόκειται να αντικαταστήσουν το pen n paper.

Απλά εγώ προτιμώ τους d'n'd κανόνες σε ένα pc rpg.
 
Παιχνιδάρες, και σταθμός στη ιστορία των CRPG's τα Baldur's gate αναμφίβολα, άλλα το Dragon Age... ε... είναι καλύτερο, όπως και να το κάνουμε. Ειδικά στο τρόπο που χειρίζεσαι και επιδράς με τα μέλη της ομάδας σου... Τέτοιο βάθος σε χαρακτήρες δεν έχω ξαναδεί σε άλλο παιχνίδι.
 
c3podroid είπε:
Σίγουρα δεν πρόκειται να αντικαταστήσουν το pen n paper.Απλά εγώ προτιμώ τους d'n'd κανόνες σε ένα pc rpg.
Μα δέν εχεις DnD κανόνες, εχεις ενα προυγμα που λέγεται Infinity Engine, δεν έχεις ουτε 2nd ουτε 3d edition rules, το alignment δεν έχει απολύτως καμμία σημασία and the list goes on...

Στο Neverwinter το ξεπερνούσες γιατι είχε καλό στορυ (με το Icewind Dale να ειναι οριακά 2ο) αλλα με το DA εχεις και ένα τελείως φρέσκο συστημα κομμένο και ραμμένο για PC και καλό στόρυ.
 
Saulot είπε:
Θα διαφωνήσω σε αυτό και θα πω οτι το Dragon Age ειναι η επιτομη και πήρε τα σκήπτρα απο το Neverwinter Nights.
Σίγουρα είναι καθαρά υποκειμένικη άποψη τι αρέσει στο καθενα μας...Πάντως νομίζω μπορούμε να συμφωνήσουμε όλοι οτι όλα τα παραπάνω είναι παιχνιδάρες!!! Με αυτά που λέτε όλοι ρε παιδιά για το Dragon Age, μου φαίνεται ότι εκανα βλακεία που το πήρα σε PS3..Αλλά το έχω προχωρήσει αρκετά για να το ξαναρχίσω..Άσε που έχασα αρκετές ώρες γιατι το ξεκίνησα με 5 διαφορετικούς χαρακτήρες για να δω ποιος μου αρέσει πιο πολύ (και για δω βέβαια τις διαφορετικές εισαγωγες :) )

Μου άρεσε πολύ η εισαγωγή του city elf! πάντως, πολύ "του πεταμού" τα έχουν τα elfs στον κόσμο του Dragon age...σε συγκριση με τα Forgotten Realms.
 
Φίλε thamonas το παιχνίδι το έχω δει σε 360 και το έχω λιώσει σε pc. Σε pc είναι σκάλες ανώτερο, αλλά και στην κονσόλα είναι καλό. Χάνεις όμως πολλά.

Φυσικά και δεν έχασες χρόνο αρχίζοντάς το με διαφορετικούς χαρακτήρες. Εγώ το τελείωσα με μπόλικους!!!!!! Χάσιμο χρόνου το gaming;;; Α πα πα!!! Πιπέρι!!!!!!!!!! :p

Όσο για τις διαφορές με τα Forgotten Realms ήταν επιτακτικό να υπάρχουν και να κάνουν "μπαμ"!!!!

Σκέφτομαι να ξεκινήσω το Baldur's Gate και πάλι. Τα παιχνίδια είναι απλά κορυφή και δύσκολα θα τα περάσει κάτι άλλο. Elder scrolls 5 anyone???? ;)
 
Aντε να ερθει και το Dragon Age: Origins Awakening

Μήπως πήρε κανενός το μάτι την Collectors edition του Dragon Age?
 
Kambia είπε:
Μήπως πήρε κανενός το μάτι την Collectors edition του Dragon Age?
Την ψαχνω σαν τρελλος αλλα μονο σε ebay υπαρχει και είναι πανακριβη.
 
Kambia είπε:
Aντε να ερθει και το Dragon Age: Origins Awakening
Μήπως πήρε κανενός το μάτι την Collectors edition του Dragon Age?
Την έχω πάρει εγω και είναι πανέμορφο! Φυσικά έχει και τσάμπα τα τρία add-on quests...πραγματικά υπέροχο παιχνίδι και αξίζει και το τελευταίο ευρώ της απόκτησης του!

 
Πίσω
Μπλουζα