Rpg's που μας κάνανε να χάσουμε τον ύπνο μας

geo2004z είπε:
Rpgάκιας βλέπω όπως κι εγώ. Βεβαίως ξέχασα να αναφέρω τα εξαιρετικά Final Fantasy V και Seiken Densetsu 2 που τα έπαιξα πρόσφατα σε εξομοιωτή. Κρίμα, πολύ κρίμα που δεν κυκλοφόρησαν στην Ευρώπη αυτά τα διαμάντια.
Ακριβως φιλε μου.Ειδικα το final fantasy v δεν βγαινει απο την λιστα μου και ειναι απο τα πολυ αγαπημενα μου.Το επαιξα στο playstation 1 οταν ειχε κυκλοφορησει το final fantasy anthology γιατι οπως ανεφερες δεν κυκλοφορησαν ποτε στην ευρωπη για να τα παιξουμε στο snes.Aπιστευτο παιχνιδι με τον galuf και την παρεα του πολυ μεγαλο και με ανατροπες.Το δευτερο final fantasy μετα το εκπληκτικο final fantasy iii που περιλαμβανει jobs.Μηνες μου πηρε για να φτασω σε καθε χαρακτηρα full level σε ολες της δουλειες.
 
Εγω δεν εχω παιξει και παρα πολλα rpg αλλα κολησα με :

1) chrono triger snes

2) gargoules quest στο gameboy

3) final fantasy X ps2
 
Θα αναφερθώ σε ένα παιχνίδι, από τα κρυφά διαμάντια του Dreamcast, το οποίο έλιωσα κυριολεκτικά ώρες ατελείωτες.

250617_17986_front.jpg

Record of Lodoss War

Καταπληκτικό παιχνίδι, στην πραγματικότητα αποτελεί το 3D Diablo του Dreamcast!

gamefaqs reviews

 
Πολλά rpg απο το eye of the beholder και το trial by fire στην amiga μέχρι το dragon age 2 το Hack Gui(Persona) και Xenosaga το μονο παράπονο οτι είναι πολλά τα γιαπονέζικα που θέλω να ασχοληθώ όπως το Fear στο ps2 (4 ντιβιντιά το τιμημένο) το μόνο που περιμένω είναι να γίνουν μεταφράσεις στα αγγλικά (dubbed) όπως σχετικά προσφατα τερμάτισα το Policenauts του Hideo Kojima.
 
Στην Amiga ήταν το Eye of the Beholder II, στο Playstation το Final Fantasy VII και στο PS2 το Final Fantasy X!!!!!

Η λέξη ξενύχτια νομίζω ότι αδυνατεί να περιγράψει τις ώρες και τις μέρες!!!!
 
Hagi είπε:
Στην Amiga ήταν το Eye of the Beholder II, στο Playstation το Final Fantasy VII και στο PS2 το Final Fantasy X!!!!!Η λέξη ξενύχτια νομίζω ότι αδυνατεί να περιγράψει τις ώρες και τις μέρες!!!!

Εσένα σε βλέπω να κολλάς με τον metalcandyman που και αυτός εχει μεγααααλη πώρωση!

Κάτσε να εμφανιστεί και να δει το μήνυμα μου..... ;) :D
 
circleag είπε:
Εσένα σε βλέπω να κολλάς με τον metalcandyman που και αυτός εχει μεγααααλη πώρωση!
Κάτσε να εμφανιστεί και να δει το μήνυμα μου..... ;) :D
Αν είναι Final Fantasy maniac ΑΝΕΤΑΑΑΑΑΑ!!!! Χαχαχ!!
 
circleag είπε:
Εσένα σε βλέπω να κολλάς με τον metalcandyman που και αυτός εχει μεγααααλη πώρωση!
Κάτσε να εμφανιστεί και να δει το μήνυμα μου..... ;) :D
Μολις το ειδα φιλε circleag:DΟχι απλα μεγαλη πορωση αλλα δεν υπαρχει λεξη να περιγραψει την τρελα μου.Δεν υπαρχει Rpg σε κονσολα που να μην το εχω τερματισει.Και πολυ φανατικος των Final fantasy οπως λεει και ο φιλος Hagi αλλα μεχρι το IX.Aπο κει και μετα ασχετα που τα εχω τελειωση εκτος απο τα γραφικα δεν ειχαν τιποτα αλλο να δωσουν.
 
Απο εμενα:

Megadrive:Shining Force 1,2,Landstalker,Sword of Vermillion

Snes:Terranigma,Chrono Trigger,Mystic Quest,Breath of fire 1,2

Saturn:Shining the holy ark,Shining Force 3,Mystaria,Dragon Force,Virtual hydlide,Dark savior

Playstation:Grandia,Lunar 1-2,Breath of fire 3,Beyond the beyond,Chrono Cross,Wild Arms,Legend of legaia,Tales of destiny

Gameboy:Kαι τα 3 Zelda

Dreamcast:Evolution 2,Skies of arcadia,Grandia 2

Gameboy advance:Golden sun,Shining soul 1,2

Psp:Legend of heroes

DS:Final fantasy 3,4

Με την ελευση του ps2 πεθαναν τα jrpgs για εμενα στις κονσολες,αλλοιωθηκαν κατα πολυ και εγιναν περιπλοκα,μιμουμενα ισως τα δυτικα rpgs.Τα φορητα σωζουν καπως τη κατασταση.
 
Eye of the Beholder II

και φυσικα τα dragon age
 
Τον ύπνο μου τον έχασα με το Dungeon Master,Waxworks, το Diablo, το Baldur's Gate και το Morrowind. Amiga/Pc..στις κονσόλες δεν κατάφερα να παίξω RPG. Απλά δεν με εμπνέει, εκτός και αν το πρώτο Parasite Eve στο PSX πιάνεται για RPG, τότε και εκεί βάρεσα μερικά ξενύχτια.
 
Εγω ειμαι ακριβως το αντιθετο δεν εχω τερματισει κανενα rpg στο pc και μονο που σκεφτομαι οτι θα παιζω με ποντικι και πληκτρολογιο κουραζομαι.Στης κονσολες εχω τερματισει τα παντα αραχτος στον καναπε με της μπυρες διπλα και ξενυχτουσα με καθε rpg.Εχουν περασει χρονια αλλα το dragon warrior VII για ps1 ηταν το τελευταιο rpg που το απολαυσα σε τεραστιο βαθμο.Τεραστιο παιχνιδι φανταστικη ιστορια και αρκετα εως πολυ δυσκολο.Απλα τελειο.φυσικα δεν ξεχναω και το xenoblade chronicles που ειναι απλα παιχνιδαρα και το τελειωσα πριν λιγο καιρο.Απο αυριο αρχιζω το zelda skyward sword.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Other_Reality είπε:
... αν το πρώτο Parasite Eve στο PSX πιάνεται για RPG, τότε και εκεί βάρεσα μερικά ξενύχτια.
Τι μου θύμισες τώρααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!
 
3 λέξεις,το chrono trigger
 
A1200 είπε:
Συμφωνώ.Παρακαλώ να Κλειδωθεί το θέμα :p
χε χε

πάντως για να το αναπτύξω λιγάκι,είναι το μόνο rpg που έπαιξα ...2,5 φορές στη σειρά ,το μισό στο ps1,μετά από λίγο καιρό το τερμάτισα στο pc μέσω του zsnes και στο καπάκι αγόρασα και τερμάτισα την έκδοση του ds.τώρα παίζω και τη fan made συνέχεια crimson echoes.
 
Οταν μιλαμε για snes μιλαμε για την απολυτη rpg κονσολα.Τι να πρωτοθυμηθω:Final fantasy IV,V,VI , Dragon quest V,VI ,Earthbound,Lufia I,II,Terranigma,secret of mana,breath of fire i,ii , zelda a link to the past,crono trigger που αναφερθηκε πιο πανω και πολλα αλλα.Μιλαμε για ατελειωτα ξενυχτια και χιλιαδες ωρες παιχνιδιου.
 
Εγω αργησα να ασχοληθω με τα rpg(επαιζα κλασικα games mario,sonic,mortal kombat, street fighter κτλ) ημουν και μικρος οταν ειχα το snes αγγλικα ελαχιστα.. το πρωτο rpg που πωροθηκα ηταν το ff8 στο ps1, μετα ασχοληθηκα με diablo στο pc. Και μετα στους emulators για snes πωροθηκα με chrono trigger και breath of fire.. στο ps2 αργοτερα ελιωσα το ffX και μετα απο καιρο ξαναπωροθηκα με το xenoblade στο wii πλεον βεβαια δεν υπαρχει τοσος χρονος οπως παλια.. αλλα το παλευω. . Εχω ακομα πολυ πραμα ν παιξω..
 
geo2004z είπε:
Πωπω...από που να αρχίσω και που να τελειώσω. Ως τελειομανής gamer Μου αρέσει πάντα να φτάνω τους χαρακτήρες στο βέλτιστο δυνατό επίπεδό τους. Επομένως, έχω σπαταλήσει σε 2D rpg από 20 έως 100 ώρες. Έχουμε και λέμε!!
Zelda - ALTTP

Secret of Mana

Chrono Trigger

Terranigma

Soul Blazer

Actraiser

Final Fantasy II

Secret of Evermore

Illusion of Time

Lufia

Mystic Quest

Breath of Fire 2

Harvest Moon

Lagoon
Tα lufia 2, final fantasy 3 και earthbound ξέχασες. :p
 
Πίσω
Μπλουζα